Jump to content
POLITISTI.ro

Upgrade forum - o noua versiune software

Administrator
 Share

Recommended Posts

• Administrator

Dupa cum (probabil) ati observat, software-ul forumului a fost actualizat la o versiune noua, ce aduce cateva imbunatatiri.

Am rugamintea la voi, in cazul in care depistati anumite bug-uri, disfunctionalitati etc. ori daca aveti neclaritati sa le semnalati in acest topic.

Multumesc!

• Administrator

Rusy,

Am verificat si merge sistemul de mesagerie. Am trimis si am primit mesaje personale fara probleme.

Probabil ai omis sa completezi campul Subject (titlul mesajului).

Ce eroare primesti cand incerci sa trimiti un mesaj?

Am remarcat noua tema pentru cei care folosesc pda/telefon/etc. Mult mai reusita.

Acest mesaj e scris chiar el de pe un mobil.

• Membru

posturile necitite, parca se ”vedeau” mai bine când erau ingroșate...emo-yessir.gif

Edited by eti79ety

• Administrator

Acum la topicurile unde exista posturi necitite apare in fata aceasta iconita - new_post.png - ce de fapt, este un buton pe care daca vei da click te va duce direct la primul post nou ce a aparut de la ultima ta vizita in acel topic. Este o functie foarte utila in cazul unor topic-uri lungi in care se posteaza mult, pentru ca poti merge direct sa citesti din locul in care ai ramas ultima data.

• Moderator

E foarte misto si utila functia Preview Topic ! :)

In lista topicurilor, cand aveti mouse-ul in dreptul unui topic, apare un buton foarte mic.

prewtopic.png

Daca veti da click pe el, se deschide o fereastra in care sunt prezentate primul si ultimul post al topicului respectiv.

prewtopic1.png

Am mai observat ca sistemul de notificare este mult mai evoluat si are foarte multe setari. Inca il studiez si voi revenii cu detalii. :D

Da, asta cu sistemul de notificare chiar este un lucru bun. Niciodata nu reuseam sa ma duc la mesaje dupa ce le citeam, de aici, de pe forum. Intotdeauna trebuia sa urmez linkul de pe mail.

• Membru

da, e super această funcție; eu, făceam ceva deosebiri de varianta veche, poate din cauza copilului și a cărților ei de făcut deosebiri pe imagini....ner.gif

• 1 year later...
  • Membru

Arata foarte bine dar nu mai este functia de sub avatar : to the top sau ceva de genul asta.

Cand apasai butonul respectiv te ducea sus si nu mai dadeai pagina din scroll.

Cred ca stiti la ce ma refer :emo-box:

• Upvote 2

• Moderator

Butonul respectiv il gasesti in josul paginii pe centru. Se coloreaza cand treci cu mouse-ul peste el.

Vezi aici:

804636me4qrbxs.jpg

• Moderator

Nicio problema. Nici eu nu l-am vazut de prima data, dar butonand ... l-am descoperit.

Daca mai aveti intrebari de orice fel, nedumeriri, nemultumiri, orice ...

Just shoot !

Si vedem ce se poate face.

• Membru

Ce nu mai inteleg ..

Cand intra pe un anumit topic , ma dadea la ultima replica data .. adica la sfarsitul paginii.

Acum observ ca trebuie sa derulezi pana unde doresti. :emo-box:

• Moderator

Lista topicurilor (subiecte de discutie)

In cadrul fiecarui forum exista o lista de subiecte (topicuri). Fiecare subiect are un marker pentru a indica ce tip de subiect este:

1. t_unread.png Pictograma unui subiect de discutie ce contine mesaje necitite.
  2. In cazul unui subiect de discutie citit, care nu contine raspunsuri noi, in dreptul titlului nu apare nicio pictograma, titlul topicului nu mai este ingrosat, iar background-ul topicului este mai deschis la culoare
  3. t_unread_dot.png Pictograma unui subiect de discutie la care ai participat (in care ai postat) si care contine posturi noi (raspunsuri noi) de cand l-ai citit ultima data.
  4. t_read_dot.png Acesta este un subiect de discutie la care ai participat (in care ai postat) si care nu contine posturi noi (raspunsuri noi) de cand l-ai citit ultima data.

Referitor la intrebarea ta, daca doresti sa ajungi la ultima postare (replica), trebuie sa dai click pe pictograma (cele exemplificate mai sus) din dreptul titlului topicului.

Daca ai dat click pe titlul topicului fara a accesa pictograma, mai exista o posibilitate sa fii redirectionat la primul post necitit daca vei da click pe link-ul din dreapta sus, in partea superioara a oricarui topic "Go to frist unread post"

unreadg.png

• Membru

Nu pot sa maresc pozele postate de useri. Imi arata ca este posibil, in sensul ca atunci cand aduc cursorul in dreptul pozei, se transforma intr-un icon sub forma de mana cu aratatorul ridicat, insa atunci cand dau click, dimensiunea pozei ramane aceeasi.