Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0
scorpya

Probleme cu vecin de bloc

Question

scorpya

Buna seara,

As dori sa-mi dati un sfat in privinta unor "vecini" (intentionat am pus ghilimelele). Pe scurt : aceste personaje (o "familei" formata dintr-o nevasta, sot si baiat) imi arunca injurii si ma jignesc in toate felurile ori de cate ori au ocazia. Ea, de cate ori ma intalnesc pe strada, sau ori de cate ori trec prin fata geamului ei (locuieste la parter) imi spune curva, tampita, cacacioasa sau muista (aceste jigniri le foloseste cel mai des - probabil la atat se limiteaza vocabularul ei). El, deasemenea ma injura ori de cate ori ne intalnim pe strada (astazi de ex. era cu fiul lui si eram pe o straduta ingusta, cand am ajuns in dreptul lor el a zi "uite-o si pe muista" si fiul lui s-a impins in mine de era cat p'aci sa cad din picioare). Mentionez ca acum 2 ani am avut o altercatie cu dansii in urma unei inundatii (locuiesc deasupra apt. lor) care s-a lasat cu un mic scandal. Atunci am chemat politistul de proximitate care a venit si a constatat incidentul. Dar de atunci ei nu contenesc sa ma jigneasca. Am ezitat sa fac reclamatii la politie pentru ca sunt singura (am in grija un frate care este pensionat pe caz de boala are si probleme cu inima) si nu vreau sa adancesc si mai rau conflictul. Dar bineinteles ca ma deranjeaza foarte mult dar nu stiu cum sa procedez ca sa inceteze si sa nu ma mai hartuiasca cu jigniri si mai ales ca astazi vad ca au prins curaj si au reactionat impingandu-ma. Eu incerc sa evit cat mai mult sa raspund la jigniri, pur si simplu nu-i bag in seama dar imi este teama sa nu escaladeze mai mult aceste fapte avand in vedere ca ar putea sa interpreteze ca sunt o lasa si nu raspund la provocari.

Astept sugestii constructive.

Va multumesc!

Recommended Posts

• 0
Ziggye

Bineinteles ca a dezaprobat. Oficial poti sa mergi de cite ori doresti atit timp cit nu distrugi bunuri, nu produci leziuni, nu patrunzi pe proprietate, nu-l impedici sa intre pe proprietatea lui. La fel si cu linistea publica unde mi-a citat si explicat legea 61 (parca) care, citez "a fost prost inteleasa", este vorba despre bucata in care este trecut orarul, agentul de politie mi-a explicat ca este strict pentru persoanele juridice ce activeaza la parterul unor imobile de locuinte. In rest, nu exista orar, linistea publica trebuie asigurata indiferent de ora. Ceea ce are sens din punctul meu de vedere. Acum daca el minte, mint si eu insa 99.99% il cred.

:shock: .... :blink:

• 0
coosstti

Reclamangiul a fost sa se sfatuiasca cu un gardian public, pun pariu!

• Upvote 1

• 0
sierra81

Perete in perete cu dormitorul am o vecina cu un baiat mic care nu poate merge, doar se taraste, si care nu e deranjat de sunetul apei trase la toaleta, ci de sunetele care se produc dupa aia. Cum sa zic... baiatul nu suporta sunetul apei care se aude prin tavan si pereti, dupa ce tragem noi apa :))) Eu nu bag de seama asemenea sunete, insa baiatul sta 90% din timp in casa si na... e afectat. Nu suporta bataile mingiilor copiilor de afara, cand e scos cu caruciorul special la plimbare, etc.

Vecina a discutat cu taica-miu intai, care a chemat un instalator amator si ne-a pus sa schimbam o piesa la vasul de toaleta, fara efect. A doua oara taica-miu s-a certat cu ea si i-a sugerat sa-l scoata pe baiat mai des din casa. I-a trantit chiar si "Auzi, tu esti femeie, nu ai voie sa ridici grasul la mine."

Dupa cateva luni intra ea in vorba cu mine si ma cheama sa aud cu urechile mele sunetele. Ma duc, comunicand prin telefon cu sotul care era in casa, il pun sa traga apa.... si intr-adevar am fost atenta si am auzit apa curgand prin tavanul holului ei. Nu stiu ce sa zic... Baiatul nu mai suporta si simtea ca innebuneste de la acel sunet.

De asemenea, am inteles ca era deranjat de sunetul TV-ului nostru noaptea tarziu, ca se aude totul prin perete. Il pun pe sot sa dea drumul la TV la maaaxim, lipesc urechea de perete... n-aud nimic :)) la care doamna imi spune ca se aude doar noaptea, ca atunci e liniste deplina.

Of, am hotarat sa cautam o solutie pt toaleta si sa dam sonorul mai incet la TV noaptea, iar in caz ca sunt deranjati din nou, sa bata in teava ca noi sa invatam la ce volum de sunet sa ne oprim.

Cu apa am rezolvat-o accidental. A doua zi, mama, care e foarte econoama de fel, a redus presiunea la apa, din robinetii de sub chiuveta, fara sa se gandeasca la problema cu vecina. E, m-am intalnit cu vecina, care era foarte fericita si mi-a multumit ca am oprit sunetele apei din tavan. Daca nu rezolvam asa, probabil chemam un instalator cu calificare, priceput, ca sa detecteze problema si sa ne dea solutia.

Alt caz - deasupra mea nu sta nimeni, decat foarte rar chiriasi. Proprietarul e intr-un bloc alaturat. E, o data la cateva luni se face curent deasupra in apartament si incep sa se tranteasca usile :)) E groaznic! Se aude un sunet identic cu cel al unei mingii lovita puternic de perete, care apoi cade si mai bate de cateva ori podeaua. La un moment dat ajungi sa simti in stomac bataile si sa nu poti dormi sub nicio forma fara dopuri de urechi.

E, cand se intampla, il suna taica-miu pe proprietar, ca are numarul lui, iar el vine in jumatate de ora si inchide usile. Fara cearta, fara nimic, si nu sunt prieteni.

Deci, daca exista bunavointa si intelegere, orice se poate rezolva.

• 0
danpin

am inteles ca era deranjat de sunetul TV-ului nostru noaptea tarziu, ca se aude totul prin perete.

Incearca niste casti cu fir sau boxe de PC tot cu fir, pe care le pozitionezi mai aproape de patul/canapeaua in care stai.

:good:

• 0
sierra81

Incearca niste casti cu fir sau boxe de PC tot cu fir, pe care le pozitionezi mai aproape de patul/canapeaua in care stai.

:good:

Da, buna idee. Am casti wireless numai ca suntem 2 care vizionam in acelasi timp.

• 0
MAncaM

Buna ziua. As avea si eu o intrebare. Locuiesc la bloc si am o problema cu unul din vecini. Am avut un incident in urma cu aproximativ 1 an. Domnul in cauza a inceput sa-i faca avansuri mamei,sa-i trimita tot felul de mesaje care depasesc orice limita de bun simt si sa sune noaptea cu numar ascuns. Dupa ce a aflat ca am dupus plangere la politie, a inceput sa ne ameninte, insa dupa o perioada de timp s-a linistit. Acum,de jumatate de an si-a reluat obiceiul cu sunatul noapte si ne scuipa usa cel putin o data la 2 saptamani. Daca reusesc cumva sa filmez un moment de genul asta si depun din nou plangere la politie,credeti ca se rezolva ceva? As fi profund recunoscatoare daca mi-ati putea spune cum sa procedez pentru ca omul este clar sarit de pe fix si imi e frica sa nu se ajunga din nou la amenintari, mai ales ca am si o surioara mai mica.

• 0
Ioanaanghel

Am si eu o problema cu o familie ce locuieste  la etajul 1, eu stau la parter si este ingrozitor ca in fiecare zi sa ma rog sa nu-mi cada tavanul in cap. povestea cu acestia din pacate este una trista si lunga insa voi incerca s-o relatez pe scurt, totul s-a plecat de la o neplata de ceva ani la intretinere, au fost dati in judecata de catre asociatie si pana in ziua de azi nu s-a finalizat. Tatal meu este presedinte, administratorul este din afara blocului si dupa parerea acestor oameni toata asociatia au mancat banii iar ei inca apar cu datorii, de aici incepe scandalul in fiecare saptamana si se termina cu bataie, scandal, injurii si amenintari la adresa familiei mele inclusiv eu. Am incercat de fiecare data sa stau departe si sa sun la 112 pentru ca un echipaj de politie sa vina si sa constate ca nu se pot intelege cu aeasta familie. Azi  e una din zile in care am facut acest lucru insa deja simt ca nu mai rezist psihic si nu pentru ca exista acest scandal ci pentru amanintarile aduse (violare de domiciliu, bataie, spargere geamuri, vandalizarea masinii). Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti care sunt pasi ce trebuiesc facuti pentru a termina acest scandal. Va multumec frumos.

Edited by Ioanaanghel

• 0
Marius

Mergi şi discută problema cu poliţistul de proximitate.

• 0
Insoumis

Buna seara. 

Ma simt prost pentru ceea ce urmeaza sa intreb insa momentan asta este singurul lucru la care ma gandesc.

Acum doua saptamani ne-am mutat cu chirie intr-un apartament de 3 camere, in care ne simtim foarte bine si ne intelegem foarte bine cu colegii de apartament. Camera pe care am inchiriat-o este dormitorul mare, noi fiind un cuplu. Totul a fost pe roze pana acum cateva zile cand ne-a abordat un nene in fata blocului, strigand cat il tineau plamanii dupa noi "vecineeeeeeeee". Ne-am oprit sa vedem ce doreste si fara sa se prezinte cine e, de unde e, ne-a rugat "mai incet cu galagia". Noi am ramas  :mellow:. Nimeni, niciodata nu s-a plans de noi ca am fi galagiosi, dimpotriva. L-am intrebat cine e si cu ce drept ne cere acest lucru si abia apoi a zis ca e vecinul de la parter (noi stand la etj 1). Si ca sa incercam sa mergem mai incet prin casa si sa coboram mai in liniste din pat ca se aude. Ne uitam ca prostii la el. Ne-am cerut scuze, ca nu ne-am dat seama.

In seara aceasta, in jurul orei 11:30 a fost un moment de...cuplu intre noi care s-a sfarsit foarte brusc dupa ce a inceput sa bata vecinul de jos in calorifer si sa injure de mama focului si sa ne ameninte cu politia.

Mi se pare de-a dreptul inuman sa faca acest lucru celorlalti vecini, in conditia in care deasupra noastra sunt copii. Putea sa ne bata cu ceva in tavan, sau sa imi vina la usa...

Vorbind cu colegele de apartament am inteles ca acest om, indiferent de cate persoane s-au plimbat prin aceasta casa, de toti s-a plans ca fac galagie, in conditiile in care ele nu auzeau nimic, chiar stand cu usa deschisa sa vada daca ceilalti fac atata zgomot cat se plange el.

Am citit lege 61/91. Nu consider ca am incalcat-o neaparat. N-am voie sa imi folosesc patul? El scartaie cand te misti prin el. Noi am reparat la el cat am putut cand am venit aici.

Apoi nu pot levita prin casa, oricat mi-as dori acest lucru, de dragul lui, ca sa nu-l deranjeze zgomotul. Nu pot tocuri, nu busesc, nu trantesc, nu tip, nu ma uit la filme cu sonorul tare, nu ascult muzica tare... Si dupa ce ne-a atras atentia prima oara chiar aveam grija sa nu se faca  zgomot.

Intrebarea mea este: pot face ceva impotriva acestui om? Cred ca e un om foarte frustrat care ii place sa sicaneze pe altii. Deja simt ca ceea ce face este hartuire si ma priveaza pe mine in a-mi folosi spatiul personal. 

El ma ameninta cu politia.. Nu vreau sa primesc o amenda pentru ca el este un om idiot si un frustrat.

Ma simt penibil ca intreb despre aceste lucru, imi cer scuze daca deranjez pe cineva, sau daca dau impresia de naivitate si prostie, dar e prima oara in viata mea cand mi s-a intamplat acest lucru si pur si simplu nu stiu sa reactionez.

Multumesc frumos pentru cei care parcurg aceste randuri si imi ofera un raspuns. Raman indatorata.

• 0
Marius

Intrebarea mea este: pot face ceva impotriva acestui om? Cred ca e un om foarte frustrat care ii place sa sicaneze pe altii. Deja simt ca ceea ce face este hartuire si ma priveaza pe mine in a-mi folosi spatiul personal.

Sigur că da, poţi depune o reclamaţie împotriva lui la secţia de poliţie, dacă acţiunile lui te deranjează.

• 0
oanascurtu

Buna ziua, am si eu o mica problemuta cu vecinul care locuieste deasupra mea. De cand m-am mutat in acest bloc, de doi ani, in fiecare zi aud batai cu ciocanul incepand cu ora 8.00 care vin de la vecinul de la etajul 4. Am inteles de la vecini ca face stupi, in sensul ca ii fabrica in apartament, mai exact in dormitor.  Am incercat sa discut cu el pe cale amiabila insa ma face nebuna, ca nu el bate, desi toti vecinii zic ca el face stupi, pana si femeia de servici stie lucrul asta. La el nu conteaza daca e sarbatoare sau nu, toata ziua bate. Daca fac reclamatie exista vreo sansa sa i se interzica sa mai bata cu ciocanul si cu bormasina, macar sa i se impuna anumite ore!  Multumesc!

• 0
MiriamClaudia

Buna seara!

Am si eu o intrebare. Cineva in zona cartierului meu ( cartier de case), la o departare de aproximativ 250-300 m , da muzica asa de tare incat vuieste toata valea, inclusiv in case. Politia se poate autosesiza? Sau macar politistul de proximitate? Precizez ca se intampla de cateva zile.

• Downvote 1

• 0
Catalin

Nu trebuie să se autosesizeze, ci trebuie să depui o plângere. Politistul nu are de unde să stie dacă e cineva deranjat sau nu de muzica respectivă.

• 0
UrsulBrunSTD

Buna ziua
 Problema noastra este cu o vecina care are probleme mentale(dovedit) si nu stim cum sa rezolvam situatia.
 Nu doar ca face galagie prin lovituri puternice in pereti si usi (usa apartamentului propriu si a intrarii in bloc) dar consider ca respectiva reprezinta un pericol pentru locatarii blocului. Anul trecut a spart de doua ori sticla pe casa scarii si s-a imprastiat din dreptul apartamentului dansei,pe toata scara dintre etaje pana in dreptul apartamentului nostru. Arunca cu galeti de apa in casa scarii,o data a iesit chiar cu furtunul si a facut atat de multa apa incat l-a inundat pe vecinul care sta fata in fata cu dansa. 
 Dupa ce am instalat senzorii de miscare in casa scarii respectiva m-a injurat (ii place sa stea pe intuneric in casa scarii,nemiscata),acuza vecinii ca ii intra in casa,daca cumva se nimereste sa iasa cineva din apartament in timp ce vrea sa iasa si ea nu coboara pana nu mai este nimeni in casa scarii,injura vecinii,deschide usa brusc cand trece cineva prin dreptul apartamentului dansei,tranteste usa de fiecare data cand iese sau intra in apartament (o tranteste atat de tare ca o auzi din parcare) indiferent de ore. Of doamne,as putea face o lista de cateva pagini cu problemele pe care le face si ce este important...nu este numarul lor ci intensitatea si modalitatea prin care le face. 
 Nu se poate discuta cu ea,nu se poate ajunge la un consens,absolut nimic. Ne-a scos (aproape toti vecinii,20 de apartamente) de nu stiu cate ori pe casa scarii din cauza bubuiturilor,am facut reclamatii la politie,am chemat echipajul,o data am sunat al 112,am facut sesizari peste sesizari si in 3 ani de zile respectiva a primit doua amenzi....ambele anul acesta cand am reusit sa filmez doua situatii.
 In timp si-a schimbat comportamentul; anul trecut macar vorbea cu politia prin usa...dar s-a desteptat si nu mai raspunde nimanui. Face galagie cat sa te deranjeze,sa te trezeasca din somn,sa iti sperie copilul iar cand vine echipajul este liniste de parca nu s-a intamplat nimic.
 Am mentionat toate aceste probleme politistului de proximitate si mi-a zis ca nu are ce sa ii faca . Contraventia se da cand este surprinsa in fapt iar pentru ca are probleme mentale, se poate interveni doar in cazul in care are o criza de urla si nu se poate stapani sau cine stie ce alta situatie. Doar atunci se poate interveni cu salvarea si poate fi internata dar in rest...nimic.

Mno...femeia are un copil,unul care daca nu eram eu,in acest moment o lua razna. A dus o viata de caine langa ea,a fost abuzat iar comportamentul lui nu mai era de copil normal.
 Am fost singurul din bloc care a intervenit si a facut sesizare la protectia copilului! Prin proces respectiva a pierdut tutela,acum baiatul este la fostul sot si s-a schimbat complet (dupa 2 ani).
 In tot acest timp, un singur vecin a venit cu mine la sectia de politie sa dea declaratie ca intr-adevar femeia face probleme. Multora le este frica.
 A aruncat cu apa pe tavan ca sa arda becul,am schimbat 6 in 3 luni. A stricat si senzorul de miscare,voi instala altul. Face stricaciuni pe casa scarii,datorita umezelii cade varul de pe pereti si s-au facut zoaie. Astia de la asociatie cica nu ii pot pune in carca cheltuielile pentru stricaciuni(nu vor) chiar daca stiu ca respectiva le face. 

Femeia nu este proasta,cateodata am impresia ca face toate problemele intentionat, stiind cand sa se opreasca si ce sa nu zica atunci cand este intrebata. Nu a recunoscut niciodata ca face probleme,nu a recunoscut ca bate in pereti si usi chiar daca a fost surprinsa cu martor. Nu doar ca nu recunoaste dar nici nu da vina pe altcineva,pur si simplu nu raspunde la intrebari.

Se fac 4 zile de cand respectiva tranteste usa de la intrarea in apartament incat mai am putin si sar din pat. Imi creste tensiunea instant.
 Ce am nevoie sa intelegeti este ca zgomotele nu sunt de genul celor accidentale,ca a fost curent,etc,este indeajuns sa loveasca o singura data incat sa se auda nu doar din parcare ci din blocurile invecinate.
 Avem copii,bebelusi,vecini in varsta,au fost momente in care nu s-a putut dormi,momente in care a trezit (o groaza) vecinii din somn la 12,01,02,05,06 dimineata. Cativa (inclusiv prietena) dorm cu dopuri in urechi pentru orice eventualitate.
 Si problema cea mai grava este ca mi-e foarte greu sa strang 3-4 vecini care sa vina la sectie si sa dea declaratie! Unii nu vor,altora le este frica si altii "lucreaza". 90% din problemele blocului(lumina,canalizare,curatenie,caini si boschetari care isi faceau nevoile pe casa scarii) le-am rezolvat singur,nici macar unul nu a ridicat un deget si nu ma deranjeaza. Am concluzionat ca sunt genul de oameni carora le place sa le rezolve altii problemele fara ca ei sa se implice.

Intrebarea este ca daca politia nu poate face nimic, decat sa dea contraventii,cui ma pot adresa pentru aceasta problema?
A..nu se poate lua contact cu cineva din familia ei,nu are tutore,etc.

• Downvote 1

• 0
AAANDREEA

Buna seara!  

Am avut azi-dimineața o problema cu vecina de la 1 ( eu stau la 2).. mi-a batut la usa împreună cu presedintele asociatiei de proprietari si au semnalat faptul ca fac baie la o ora prea tarzie: 23:00 si ca scap obicte pe jos. I-am explicat ca eu atunci la ora aceea ajung acasa si e normal sa fac baie , dar ea tot contrariată a rămas . M-au avertizat ca daca se mai repetă vor chema poliția. E normal asa ceva? Si cum procedez? Nu ar trebui sa ma bucur de intimitatea locuinței mele la orice ora?Nu e un zgomot puternic : nu e muzică, nu e scandal.... fac baie!

Astept un raspuns din partea dvs. 

Multumesc! 

• 0
Sache

Faceti baie in continuare, insa nu deranjati linistea locatarilor, prin orice mijloace, intre orele 22.00 - 08.00 si intre orele 13.00 - 14.00.

Atentie la obiectele pe care le folositi cand faceti baie!

• 0
AAANDREEA

Doamna a susținut ca o deranjează modul in care apa se loveste de cadă. Am încercat sa reglez ( sa curgă mai incet) .. tot nemulțumită e.. 

• 0
Stefanu

Bună seara! Văzând ca există deja un topic pe această temă. Am si eu câteva întrebări. 

Am un vecin mutat deasupra mea (e nou). E destul de bun prieten cu alcoolul, muzica la maxim și orele 2-5 dimineața.

Am vorbit cu el si eu si frate-miu. Am fost la el la usa la 3 dimineața, bineînțeles mirosea a alcool cum a deschis usa. De obicei are 2-3 prieteni mai bruneti cu care se distreaza. 

Dupa o perioada de timp am cedat sa ma pot odihni dupa cheful lui.  Într-o seara am dat ochii cu el, i-am explicat si i-am zis clar si pe scurt. E ultima oara cand am fost la el la usa si i-am vorbit frumos si ca de azi inainte se schimba foaia (i-am zis sa nu o considere amenințăre). 

Politia a fost de nenumărate ori la usa la el. Am depus si plangere, degeaba.  Totul se rezolva pe moment pentru ca plecau toti.. Dar chestia asta e o rutina pentru el si nu vreau sa devina și pentru mine. 

Pe scurt, datorita "faimei" sale pe  la secțiile de politie, nu exista o lege care dupa un anumit număr de abateri si amenzi sa fie tinut pe la pușcărie  câteva zile? 

Nici nu ma pot duce sa îl iau si sa îl trântesc de toți pereții, pentru ca voi avea eu probleme...Dar uneori îmi doresc asta foarte mult. 

Are cineva solutii sau sfaturi  "noi"? 

Mulțumesc! 

Edited by Stefanu

• 0
Marius229282

Buna ziua. Parintii mei au o problema cu vecinul de la etajul 3 de aproximativ 2 ani. Situatia este cat se poate de simpla: baile din blocul in care locuiesc parintii mei nu au geam de aerisire, doar o ghena. Acea ghena a fost astupata de vecinul de la 3 pentru a-si monta o soba (?!) acum 2 ani, iar de atunci a ramas asa. Evident, fara ghena si geam, mucegaiul nu a intarziat sa apara, atat in baie, cat si pe hol.

Parintii mei au incercat sa vorbeasca cu el, dar tipul e unul agresiv cu care nu se poate discuta. Au incercat sa gaseasca fel de fel de alternative, dar in zadar. Intre timp mucegaiul s-a extins in toata baia, hol, cuierul de pe hol, pe sub lambriuri, totul este un dezastru. 

Scara pe care locuiesc nu are administrator, seful de scara este la fel ca tipul de la 3, iar parintii mei nu au o alta solutie decat sa apeleze la politie.

De aceea as dori sa stiu daca politia poate rezolva cumva situatia, cat mai repede. 

Multumesc.

• 0
rustic

Marius229282 de ce crezi ca problema ta o poate rezolva un politist? Incearca sa te adresezi presedintelui de asociatie sau Compartimentului Urbanism din cadrul Primariei.

• 0
sorinel

Incearca sa-ti faci aerisire proprie, suntem in 2019 ce dracu, exista atatea posibilitati si scapi de balamuc acum si pe viitor.

• 0
Fox23

Buna ziua! As avea o intrebare legata de modul in care pot rezolva o problema pe care o am cu vecinul de deasupra mea, ey stand in chirie la etajul 2. Acesta scuipa in fiecare dimineata pe geam si deja nu se mai poate sta pe balcon, de scarba ce mi se face. Vecinul scrumeaza tot in afara aprtamentului, din camera unde este, ori balcon, ori dormitor. Am discutat cu acesta si a spus ca nu intelege ce probleme avem, eu si sotul meu, fiindca el nu face nimic. Am montat deasupra pervazului o streasina care sa tina scrumul departe de pervaz...insa nu intotdeauna ajuta. Vecinul continua sa scuipe, mai ales atunci cand aude ca se deschid geamuri. Este pensior si sta toata ziua acasa. Intrebarea mea este daca se poate sa il reclamam pentru acest comportament lipsit de bun simt sau igiena, avand in vedere ca deja am incercat sa discutam cu el si pare ca face din ce in ce mai des. Mentionez ca stam cu chirie si am povestit si proprietarului, numai ca nici acesta nu stie ce masuri putem lua. Vecinul s a plans la inceput ca atunci cand facem curat simte miros de solutii de curatenie si sa nu le mai folosim, deasemenea sa nu folosim ventilatorul la baie, fiindca il deranjeaza. La inceput, i am repsectat asa zisele dorinte, insa mai apoi cand am vazut ca nu avem cu cine discuta nu am mai tinut cont de doleantele dansului, care si asa erau oarecum nefondate, fiindca un ventilator de baie nu poate face atata zgomot si un spray dezinfectant nu poate sa ajunga pana la el. 

Va multumesc!