Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Reorganizarea IGPR si a structurilor subordonate

Recommended Posts

Marius

Deciziile luate in Sedinta Consiliului Superior al IGPR din 18.08.2010

• IGPR ramane cu 1320 posturi dupa ce vor fi relocate 190 functii, cea mai mare parte dintre acestea vor fi repartizate catre DGPMB.
  • Lucratorii din aparatul central MAI si IGPR, ale caror posturi sunt desfiintate ca urmare a reorganizarii, vor ocupa functii vacante, iar unde nu sunt functii libere, vor fi repartizati in structurile inferioare cu tot cu functie. Tot in acest mod trebuie sa se procedeze si cu politistii din cadrul IPJ-urilor.
  • Revista Politia Romana ramane in cadrul Centrului de Informare al IGPR.
  • Scolile de politie din Giurgiu si Timisoara vor fi preluate de la IGPF
  • Scolile din Slatina si Sibiu isi vor reorganiza structurile de suport, mai exact, trebuie reduse numarul de functii din cadrul acestora.
  • Se mareste numarul de functii din cadrul Oficiului National de Protectie a Martorilor prin infintarea unor structuri de operatiuni speciale la nivelul IPJ-urilor care sa deserveasca aceste unitati.
  • Agentia Nationala Impotriva Traficului de Persoane si Agentia Nationala Antidrog vor trece in subordinea directa a MAI.
  • Reorganizarea IGPR se va face pana la data de 31.08.2010, iar IPJ-urile au termen pana la 30.09.2010.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

cristiand20

De structurile de crimă organizată ce se aude cu reorganizarea?

Marius

Nu cred ca au ce sa reorganizeze acolo. :clip:

Elvis

Intrebarea este ce vor face cei care ocupa functiile libere pe sistem piramidal?

Cei de la Minister>Aparatul Central>IGPR>DGMB>Ilfov>Sectiile din Bucuresti>IPJ-uri.

Si inca o data care sunt prostii?

Deci cea mai mare probabilitate sa ramana fara locuri de munca sunt tot cei din IPJ-uri, si culmea cei din operativ. :doh:

Prosteala ,in tara prostilor.

ursul

"Cei de la Minister>Aparatul Central>IGPR>DGMB>Ilfov>Sectiile din Bucuresti>IPJ-uri.

Si inca o data care sunt prostii?"

Relatia descrisa mai sus de colegul "Elvis" nu exista,eu primind instiintarea prin care sunt anuntat ca sunt pus la dispozitia unitatii,nicidecum mutat,eu provenind din aparatul central.

cristiand20

"Cei de la Minister>Aparatul Central>IGPR>DGMB>Ilfov>Sectiile din Bucuresti>IPJ-uri.

Relatia descrisa mai sus de colegul "Elvis" nu exista,eu primind instiintarea prin care sunt anuntat ca sunt pus la dispozitia unitatii,nicidecum mutat,eu provenind din aparatul central.

Am auzit că deja sunt aprobate noile organigrame ale Direcţiilor din IGPR. Ştie cineva ceva?

Elvis

Mai intereseaza-te pe la sectiile de politie din Bucuresti ce s-a intamplat cand au vrut sa le bage pe gat cativa colegi ramasi pe langa. :emo-yessir:

serioussam

ce s-a intamplat ?

Elvis

Nu prea le-a convenit si nu mai era mult sa se ia de par.

CANON12345

Deciziile luate in Sedinta Consiliului Superior al IGPR din 18.08.2010

• Scolile de politie din Giurgiu si Timisoara vor fi preluate de la IGPF

Desigur că nu sunteţi la curent cu anumite modificări survenite pe parcursul anului trecut - şi anume că şcolile de la Jurju respectiv Timişoara au trecut, iacătă acum mai bine de un an, de la IGPF la IGPR, cu ocazia zilei de 1 mai muncitoresc, 2009.

Dacă asta au discutat domnii la şedinţa consiliului - atenţie - superior...înseamnă că sunt eu prea pretenţios!?

sined

Astazi are loc sedinta cu sefii IPJ-urilor la Brasov in care se va discuta reorganizarea acestora.

Ceva vesti? Are careva o idee ce se schimba?

LORD

Din cate am inteles, de la o sursa intermediara, IPJ-urile au primit de la IGPR mai multe variante de restructurare, lasand la latitudinea fiecarui IPJ, modul de restructurare, care vor trimite propunerile pana la 15.09.2010, urmand ca ministrul sa le aprobe si sa intre in vigoare de la 30.09.2010. Deasemeni din ce am inteles, la nivel de IPJ-ul unde lucrez, se preconizeaza nu disponibilizari, ci taieri de functii de comanda ( de fapt sunt interesati pentru scaderea fondului de salarii) astfel birourile de politie rurala se desfiinteaza si se comaseaza cu OP-ul urban (pica functia de sef birou OP RURAL) iar la biroul OP Urban vor fi doua compartimente unul pe urban si unul pe rural . La politiile municipale unde sunt doi adjuncti, se taie un post de adjunct, la personalul din secretariate se taie functii . La nivelul servciilor judetene se merge pe diminuarea birourilor, comasarea lucratorilor in cat mai putine birouri(ma refer ca structura si nu ca incapere), pentru a se reduce functiile de sefi de birou .Se preconizeaza comasarea celor de la logistica cu cei de la financiar-administrativ. Deasemeni mica criminalitate se preconizeaza a ramane tot in cadrul investigatiilor criminale, la presiunea directiei de profil care se plangeau ca prin plecarea acestora vor ramane cu putini lucratori ,desi Directia O.P. a facut lobyy pentru revenirea structurii la ei, nu au reusit acest lucru . Deocamdata nimeni nu vorbeste de disponibilizare, ci spera ca prin planul de restructurare,mai ales prin reducerea functiilor de conducere sa reuseasca sa se incadreze in fondul de salarii pentru anul urmator, in caz contrar se va trece la disponibilizari dupa criterii care le-ati mai vazut si pe alte situ-ri de profil. Cam asta am auzit, rog sa comenteze si alti colegi despre restructurarea IPJ -ului unde lucreaza .

dunelu

La orase se va desfiinta functia de adjunct. La IPJ-uri se vor diminua birourile de la diferite compartimente.

cry

Din cate stiu eu,in Bucuresti o sa dispara functia de sef de birou la toate sectiile urmand sa fie 2 adjuncti:1 pe OP si altul pe Judiciar.

Dar, deocamdata nu e nimic batut in cuie.

Marius

In prezent la toate sectiile de politie din Bucuresti sunt cate doi adjuncti? :huh:

kelu84

astazi am inteles ca a fost o sedinta la nivelul IGPR sa se decida soarta SIC-urilor. se pare ca se vor desfiinta toate SIC-urile si SIF-urile. cel din DGPMB, cele din sectoarele, si cele din IPJ-uri, urmand ca toti de acolo sa plece pe sectii sau pol municipiului. vor astfel sa reduca numarul sefilor. in loc de 6 sefi la fiecare SIC de sector(cazul bucurestiului), oamenii sa se subordoneze direct sefului structurii unde ar urma sa se duca.nu se stie insa daca se va pleca cu functii cu tot, sau sa isi caute fiecare, fiind pusi la dispozitie 3 luni in care au timp sa isi gaseasca.....

mihai770

In prezent la toate sectiile de politie din Bucuresti sunt cate doi adjuncti? :huh:

nu, este doar unul.

Octavian

se pare ca se vor desfiinta toate SIC-urile si SIF-urile.

Sincer ma indoiesc.

Sa desfiinteze doua servicii operative, numai pentru a reduce functiile de comanda.!? Pai au terminat cu toate structurile de suport si desfiinteaza judiciarul.

Cred ca nu ai inteles bine sau cine ti-a spus facea misto de tine. :lol:

blondul72

Salutare! De 2-3 zile se tot vorbește de reorganizarea Poliției mun. Constanța. Se pare că această reorganizare este o parte din planul ministerului pentru eficientizarea activității, iar județul Constanța este unul din județele în care se va aplica acest proiect pilot.

Pe surse, ;) am aflat că această reorganizare ar consta în:

- comasarea lucrătorilor de IC de la toate secțiile urbane și înființarea unor birouri de IC specializate pe linii de muncă (violențe, locuințe, auto, patrimoniu, diverse și cfl);

- secțiile vor deveni birouri de OP și vor avea în subordine doar polițiștii de proximitate și echipele de siguranță publică și patrulare.

Știe cineva mai mult? În ce județe se va aplica acest proiect?  

Mulțumesc!

Ben

Daca ar fi asa, ar fi o masura foarte proasta. Modul asta de organizare exista deja in orasele si municipiile mici, dar in cazul celor unde populatia si teritoriul este prea mare se impune impartirea pe sectii. S-ar dezbina colective, iar judiciarul centralizandu-l n-ar mai cunoaste atat de bine teritoriul si populatia. Ii scoti din niste cartiere si ii izolezi la centru. Sunt curios in Bucuresti cum ar putea aplica o astfel de masura. 

skip

Mai de mult se dorea trecerea ordinii publice si a rutierei la polutia locala, la primarii. Nu zic ca asta se urmareste prin aceasta centralizare, dar poate da apa la moara celor care doreaua sau doresc acest lucru.