Jump to content
POLITISTI.ro

Ce browser folosesti ?

Administrator
 Share

Care browser corespunde preferintelor voastre?  

92 members have voted

1. 1. Ce browser folosesti pentrua naviga pe internet?

Recommended Posts

• Administrator

Care sunt preferintele voastre ?

Ar fi grozav sa expuneti si care sunt motivele ce v-au determinat sa faceti alegerea respectiva. :)

• Moderator

În mod curent folosesc Mozilla Firefox, se mulează cel mai bine preferințelor mele.

Parcă ar fi un puzzle, în care adaugi aplicațiile de care ai nevoie și pe care le folosești în mod curent.

Bine, acum și Chrome cu Opera au preluat această rețetă, dar sunt încă la început și probabil că obișnuința are un cuvânt greu de spus în alegerea mea, pentru că folosesc mozilla de câțiva ani buni.

De Internet Explorer am uitat de mult, mai ales că la ora actuală e cel mai nesigur browser de internet.

Utiizez IE8 si 9 pentru ca am softuri ce-mi asigura interconectarea cu diverse sisteme de operare si care nu accepta decat acest tip de browser. Oricum, faptul ca pierdusera teren in favoarea altor browsere, a determinat compania sa scoata versiunile 8/9 si 10, versiuni care, pe langa o imbunatatire net superioara a modalitatii de gestionare diverselor aplicatii, au adus si cele mai bune caracteristici de securitate, inclusiv blocarea de la doua pana la de patru ori mai multe site-uri infectate decat browserele concurente (dupa cum se lauda chiar ei).

In plus, e vorba si de obisnuinta. Am avut si alte browsere instalate insa trebuia sa caut tot timpul flash player pentru diverse aplicatii (inclusiv youtube) si era enervant ca, atunci cand aveai mai putin timp sau "ardea camasa pe tine" sa primesti mesaj: "aceasta aplicatie nu ruleaza decat pe IE. Pentru alte browsere downloadati plug-in dedicat".

Stima

Am folosit firefox, dar de un cca. 6 luni folosesc Google Chrome ( este mult mai rapid, si poti folosii si o gramada de extensii)

Incearca Google Chrome si vei fii foarte multumit .

• Moderator

Google chrome clar! :) foarte simplu, foarte rapid, multe extensii, foarte receptiv la istoric si asa mai departe...:)

• Membru

Firefox pe PC ... dar cat de curand Chrome.

IE pe PDA(Windows Mobile)

Opera pe Symbian

Incearca Google Chrome si vei fii foarte multumit .

M-ai convins sa il testez. Acum il instalez. Poate voi mai posta odata peste timp ca a devenit Ghrome favoritul :clip:

Edited by moga

• Moderator

Eu folosesc Mozilla, intrucat are mute posibilitati de customizare si care sunt foarte usor de folosit, instalat dezinstalat, etc. Nu am avut timp si rabdare sa incerc Chrome, dar promit sa incerc si revin cu impresii. :)

Eu folosesc Opera. M-am obisnuit cu el de mult, iar acum cu noua versiune 10.xx producatorii sustin ca ar fi cel mai rapid.

Au si o functie doar a lor, "butonul Turbo" care cica ajuta foarte mult in cazul conexiunilor mai slabe la net. :clip:

firefox; ca alternativa la ie, pentru ca ma enerveaza ca cineva sa-mi bage pe gat un program anume...

chrome.... candva, dar l-am lasat.

• Membru

Mozilla este mai rapid.iar daca se restarteaza calculatorul,revine la pagina de net unde eram!

• Moderator

Și Opera. :clip:

De altfel toate trei au posibilitatea atașării unor add-ons de genul Fast dial, în care vă puteți stabili pe pagină de start stite-urile frecventate și să le puteți accesa în urma unui simplu click. Eu folosesc Fast Dial la Mozilla de multă vreme și e unul dintre motivele pentru care prefer acest browser. :good:

Firefox pentru toate motivele de mai sus. Am incercat si eu Chrome dar mi s-a parut putin cam anapoda la design + ca nu am gasit unele din optiunile avansate pe care le gaseam la Firefox. In schimb am observat o diferenta de viteza fata de Mozilla, si asta in favoarea Chrome.

Si o glumita :

La ce este bun Internet Explorer ? Ca sa iti downloadezi Mozilla . :D

Edited by BlackArt

• 1 year later...
  • Moderator

Pentru cei ce folosiţi Chrome, a apărut o nouă versiune a browser-ului ce aduce câteva noutăţi:

• Upvote 2

pentru "linistea sufletului meu" cind ma dau pe net folosesc un sistem de operare "live cd", altul decit windows. avantajul, virusii nu prea se iau de acest sisttem de operare, daca hdd-ul nu este "montat" sistemul nu il vede, nu exista, iar la iesire tot cer s-a "salvat involuntar" in calculator, se sterge.

respectivul sistem foloseste ca browser implicit sea monkey

Folosesc Firefox sub Ubuntu 11.10. Imi place enorm Chrome dar din cauza ca nu am reusit sa-l fac sa foloseasca la cache ca director temporar un disk virtual creeat in memoria sistemului, a trebuit sa raman la firefox.

Pe sistemul meu e foarte rapid.

• Membru

Folosesc Chrome pe calculator şi Opera Mini pe telefonul mobil.

Pentru cei ce folosiţi Chrome, a apărut o nouă versiune a browser-ului ce aduce câteva noutăţi:

Mulţumesc de informaţie Cătăline ! :emo-yessir: Acum explorez şi eu noua facilitate să văd ce poate :emo-box:

Off topic : Distracţie în weekend la Braşov ! :beer:

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Vă recomand să încercaţi Safari. Se descarcă gratuit, am instalat şi sunt foarte mulţumit de el. Are multe gadgeturi, o interfaţă prietenoasă, efecte deosebite. Este intersant că la testul ACID Safari a ieşit cu un procent de 100% compatibilitate.

• 3 weeks later...
  • Moderator

Firma de cercetare in domeniul securitatii informatice Accuvant LABS a analizat trei dintre cele mai folosite browsere, Firefox, Chrome si Internet Explorer, pentru a vedea care dintre acestea se descurca mai bine in fata amenintarilor informatice.

Conform acestora Google Chrome este in acest moment cel mai sigur browser.

111948311ynjipnk.jpg