Jump to content
POLITISTI.ro
Valentinoo32

Probleme cu inaltimea la admitere!

Recommended Posts

Valentinoo32

As vrea sa-mi raspunde-ti si mie la o intrebare daca se poate,am o colega de clasa,care ar vrea sa mearga la Academia De Politie,si mi-a spus ca nu poate din cauza inaltimii,eu i-am spus ca la fete ii 1,60 m,iar ea are 1,63 m,imi spune-ti va rog care este baremul.

georgya

Din cate imi amintesc, in 2011 limita de inaltime la fete a fost de 1.65, nu a mai fost 1.60 ca in 2010.

Nu se stie ce se mai schimba si anul acesta, eu zic ca cel mai bine este sa astepte sa apara ceva oficial.

Edited by georgya
  • Upvote 2

cipri83

Ar fi bine sa de-a un telefon la Ipj-ul de unde locuieste colega ta si sa intrebe la Resurse umane care este baremul si sunt sigur ca acolo va primi raspunsuri si la alte intrebari deoarce exista personal care se ocupa de acest lucru!

Tyropol

georgya are dreptate. Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor in anul 2011 au fost urmatoarele:

a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere pentru formarea profesională iniţială ca poliţist sau militar;

b ) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8.00;

c) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;

d) să aibă înălţimea de minimum 1,70 m bărbaţii şi 1,65 m femeile.

insa aceste criterii se pot schimba.

Totusi pentru mai multe lamuriri legate de criteriile de inaltime, colega ta ar trebui sa se adreseze compartimentului resurse umane din cadrul Inspectoratului Judetean de Politie

Am postat un pic cam tarziu. Sper ca nu se supara cineva ca am oferit aceleasi informatii ca si cipri83. Nu se mai poate sterge ce am postat.

Edited by Tyropol

Valentinoo32

Va multumesc foarte mult pentru raspuns,am sa ii spun colegei mele sa mearga la IPJ,sa afle toate detalile,oricum mi-a fost de ajutor raspunsul vostru,si totodata colegei mele.

cipri83

Sa intaresti o informatie corecta nu cred ca este problema Tyropol! :good:

Edited by cipri83

K4r4

si totusi criteriile de recrutare mi se par prea putin drastice. Inaltimea de 1.70 barbati si 1.65 femei ... prea putin.

tudor93

Sunt bune asa cum sunt criteriile.

• Upvote 2

asrthj

Buna ziua tuturor!

Sunt un tanar aspirant al statutului de elev al Academiei de Politie Alexandru Ioan Cuza.Sunt in cls. a 12-a la un liceu cu profil uman si visul meu din copilarie a fost Academia de Politie..Problema mea este legata de faptul ca am doar 1,69 cm. Credeti ca la contravizita vor fi atat de drastici incat sa fiu picat?Atunci cand esti masurat, te descalti de incaltari?

Ma gandeam ca, in cazul acesta, as avea chiar cu 2, 3 cm mai mult....Va multumesc pentru orice sfat!

Dan

Nu se fac derogări. Şi da, eşti măsurat desculţ, fără încălţăminte.

Edited by Dan

McNally

Pentru baieti se spune ca acestia pot creste in inaltime pana la varsta de 25 de ani. Ca se intampla sau nu, n-am de unde sa stiu. Tu nu faci sport deloc? Ia si cauta pe net, in afara de sport sunt o gramada de metode de a mai creste cativa centimetri. Daca chiar iti doresti sa intri la academie, iti recomand cat mai mult sport (baschet in special, dar si multa alergare, saritura in lungime), mult somn, o alimentatie cat mai sanatoasa care sa contina calciu.

La fete, statisticile arata ca acestea inceteaza a mai creste dupa varsta de 18-19 ani, desi n-ar fi exclus ca si acesta sa mai castige in inaltime, daca fac la randul lor mult sport.

• Upvote 2

andi2010

1,70 pentru baieti si 1,65 pentru fete sunt inaltimile minime, nu se accepta derogare.Pana in 2008 era 1,75 baieti si 1,70 fete, dar aveai dreptul la derogare 3 cm

asrthj

Va multumesc pt. raspunsuri!

Voi incerca indiferent de "deficienta" mea de inaltime..asta, ca sa nu raman cu regrete.poate am noroc sa fiu trecut. si stiti cumva,respectivul taliometru, este "montat" chiar la inatimea capului sau este putin mai lejer?pentru ca in cazul asta chiar nu as mai avea nicio problema.

• Downvote 1

Marinescu

Atunci cand esti masurat, te descalti de incaltari?

eventual te lasa cu tocuri de 5 cm sa nu mai ai nicio problema

• Upvote 3
  • Downvote 2

asrthj

Draga domnule Marinescu,

Eu am postat pe acest forum in speranta de a fi informat cu privire la procedura propriu-zisa contravizitei, nu pentru a primi raspunsuri ironico-cinice. Atat timp cat eu va tratez cu seriozitate, astept acelasi tratament.

georgya

@asrthj: Eu iti spun din proprie experienta ca poti castiga 2-3 cm daca faci sport. Mai bine sa te duci acolo stiind ca te incadrezi perfect in conditiile pt admitere decat sa fii dezamagit, parerea mea. Mult noroc! :emo-yessir:

Marinescu

serios acum...ce intrebare e asta??? "Atunci cand esti masurat, te descalti de incaltari?"

Dianna

O sa fi dezbracat de tot si descaltat la vizita medicala de la Bucuresti sau Campina! ;)

asrthj

"Serios acum", e o intrebare foarte pertinenta. Daca as fi masurat in adidasi/tenisi, castig faimosul cm.E chiar foarte simplu de inteles. Si in plus, am dreptul sa intreb ce vreau, nu?

• Upvote 1
  • Downvote 2

Kayne

impertinenta sau obraznicia nu sunt considerate un atu.. :) in rest mult succes iti doresc!

Catalin

"Serios acum", e o intrebare foarte pertinenta. Daca as fi masurat in adidasi/tenisi, castig faimosul cm.E chiar foarte simplu de inteles. Si in plus, am dreptul sa intreb ce vreau, nu?

Dacă chiar crezi ceea ce spui, înseamnă că ai ceva complexe de superioritate. Chiar îi crezi pe acei medici bătuți în cap și atât de încuiați, astfel încât să nu le treacă prin cap astfel de detalii? Dacă chiar crezi așa ceva și trăiești cu impresia că doar tu te gândești la astfel de detalii ... părerea mea este să te reorientezi către alt domeniu, întrucât vei avea parte de multe dezamăgiri sau surprize în viață.

Baftă!

• Upvote 3

Dianna

Se vede ca esti mic! D-lui Marinescu, probabil i s-a parut ciudat, cum de altfel si mie, ca cineva ar putea intreba, daca la masuratorile de la admiterile din politie, esti masurat incaltat! Atata tot! Cum sa te lasa incaltat, sa-ti castigi tu centimetrul tau, cand asta e si ideea, sa nu poata intra in politie persoanele scunde, e logic ca te masoara descult! Inaltimea e un criteriu important, altfel ar veni toti 'piticii' in politie!!

• Upvote 1

McNally

@asrthj, un mic sfat, incearca sa fi putin modest, respectiv sa nu intri in conflicte cu "batranii" de pe forum, nu vei castiga decat banarea contului, in rest fa ceea ce ti-a spus si @georgya, respectiv mult sport, odihna din belsug si o alimentatie bogata in calciu. Si trage tare cu invatatul. Bafta !

Edited by McNally

asrthj

Ma consider o persoana care stie sa comunice si cred ca in limbajul abordaty nu am folosit cuvinte care sa denote "obraznicie" si "impertinenta". Numai un frustrat ar putea sa constate acest lucru.In fine, nu mai cnteaza. Am scris pe acest forum stirct pentru a fi informat asa cum am mai spus, nu pentru a intra in polemici cu oamenii.Asa ca apreciez raspunsuri la intrebarile mele, nu replici sarcastice, comentarii pe marginea subiectelor, de marginea santului,etc.

Apropos, se scrie "atuu", nu "atu".

Toate bune tuturor!

• Downvote 6

Dan

Apropos dacă tot îți place să ne corectezi din punct de vedere gramatical se scrie ”contează” și nu ”cnteaza” și ”strict” în loc de ”stirct”. Înainte de a da lecții de gramatică uită-te în grădina ta și apoi meditează-ne la gramatică. Ți-au răspuns destui colegi la modul elegant dar tu tot vrei să o ții pe a ta, considerându-te și o persoană care știe să comunice. Chiar nu vrei să înțelegi că pui aceeași întrebare și primești același răspuns ?