Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
moga

Probleme privind constatarea amiabila

Question

moga

Citind anumite situatii pe forumuri (nu doar pe acesta), am observat ca uneori desi vrei sa-i faci bine la altul, tot pe tine te incurci. Ce vreau sa intreb in cazul unui scenariu fictiv: ma loveste cineva cu masina (vina lui), daca el e de acord ca e vina lui, pot sa fac un "abuz" si sa nu vreau sa fac amiabila cu el si sa sun la 112 sa faca politia un PV? Stiu ca implica pentru politie costuri in plus (nu ma blamati pentru asta), dar vazand ca unii care vor sa o dea la pace si apoi se sucesc, parca in Romania chestia cu amiabila (care implica ceva demnitate si onestitate), nu e functionala mereu, si atunci prefer sa sun la politie sa anunt accidentul si sa vina un echipaj.

Intrebarea estre: pot sa fac asta legal, chiar daca celalalt imi tot repeta in ureche ca recunoaste ca el e de vina si ca vom rezolva amiabil situatia?

Recommended Posts

• 0
Elvis

Ii ceri asigurarea moga.

Sau iti plac tie uniformele de politistri.

Ii cheimi tu asa la sto.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
moga

Deci daca iti da o copie dupa asigurare, nu mai are cum sa "retraga cele intamplate"? Implica 100% recunoasterea vinei?

La o adica, oricum exista CASCO, insa de ce sa imi maresc eu polita pentru nea Gica?

Legat de uniforma de politie: nu, nu imi place :ner: , prietenii stiu de ce ... (strict uniforma)

• 0
Elvis

Si daca iti face nenea politistul un PV nu se poate suci?

PS.Nici noua nu ne plac uniformele dar nu am facut noi contractele de achizitii si nici nu am fost intrebati cam ce ne-ar trebui.

• 0
Marius

Formularul "Constatarea amiabila de accident" poate fi utilizat daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:

• din accident au rezultat numai pagube materiale;
  • in accident au fost implicate numai doua vehicule;
  • nu se creeaza pagube materiale altei persoane decat celor doi conducatori de vehicule implicaţi în accident;
  • exista acordul de vointa al celor doi conducatori auto, exprimat prin semnarea formularului.

In situatia in care unul dintre vehicule este stationat sau parcat, formularul poate fi completat si de catre proprietarul sau utilizatorul acestuia.

Conducatorul auto care are pretentii de despagubire se va adresa societii la care este asigurat celalalt conducator auto, depunand formularul la orice reprezentanta a societatii din domeniul asigurarilor.

In cazul accidentelor de circulatie cu avarii (tamponari) cand nu se doreste folosirea procedurii "Constatare amiabila", conducatorii auto implicati au obligatia de a se prezenta in termen de 24 ore de la producerea accidentului la unitatea de politie competenta pentru intocmirea documentelor de constatare.

• 0
bundesgrenzschutz

Ca sa-ti raspund strict la intrebare moga: Da, poti solicita Politia chiar daca se cunoaste vinovatul! Politistii or sa vina, constata si va intreaba: "Nu doriti sa mergeti direct la asigurator?" si tu raspunzi: NU! Am incredere mai mare in Politie... In felul asta il "incarci" pe vinovat cu o amenda, puncte si eventual o retinere de permis... Dar... daca asa dormi tu mai linistit :)

• 0
moga

Nu fac un scop din a-l incarca pe altul cu puncte si nici nu urmaresc asta. Intrebarea era pur informativa si ma bucur ca aflu toate fetele scenariului. Nu se stie niciodata cand te lovesti de situatie si e bine sa ai o idee cu ce se mananca fapta...

Multumesc de raspunsuri.

Respectele mele.

• 0
Catalin

Dar să ai grijă, pentru că dacă nu sunt victime și tu vei suna la 112, în astfel de situații te poți alege și cu o amendă destul de consistentă, pentru alarmarea nejustificată a poliției. Pentru că legea prevede ca în astfel de cazuri, accidente soldate numai cu pagube materiale (tamponări) să vă prezentați la sediul poliției. :clip:

• 0
moga

Good point! Mersi mult...dar daca acelqa nu vrea sa se prezinte cu mine la sectia de politie, pot sa sun la 112? :naughty:

• 0
victoras2001

112 e numar de urgenta. N-ai de ce sa suni la el.

Te duci la politie si declari accidentul. E simplu. Nu te poate obliga nimeni sa faci amiabila. Ba mint. Pe mine m-a obligat prostia din cap.

Eu am avut asigurarea lui la mine. Am si acum copie de pe ea. Dar asta nu obliga cu nimic asiguratorul sa te despagubeasca.

• 0
Catalin

Legea e foarte permisivă în astfel de situații și îl obligă să se prezinte la poliție în maxim 24 de ore. Deci nu e deloc o urgență. :naughty:

• 0
moga

Am inteles. Concluziile ar fi:

1. Nu suni la 112

2. Daca banuiesti ca nea Gica o da la intoarsa, mai bine mergi la sectia de politie.

3. da-i la amiabila cu el cu riscurile de vigoare.

Multumesc inca o data. Sper sa nu am nevoie sa aplic vreodata acest scenariu. Drumuri bune :clip:

• 0
victoras2001

Din nefericire tocmai ce m-am convins ca amiabila-i facuta pentru tarile cu apa calda.

• 0
sebiv

Am trecut si eu printr-o astfel de mica problema. O doamna putin mai neatenta, a intrat de pe contrasens in partea stanga a masinii mele si m-a proiectat in parapetul de pe marginea drumului. Logic ca avariile sunt prezente pe ambele parti. Asa apar si in formularul de constatare amiabila, semnat de ambele persoane implicate in accident. Dar problema apare la firma de asigurari, care cica, nu vor sa ia in considerare formularul respectiv, pt ca ar fi fost necesar un PV de constatare intocmit de politie, fiindca in accident a fost implicata si sectia de drumuri nationale prin parapetul amplasat pe margine - parapet care nu a avut absolut nici o dauna in urma faptei, poate doar niste vopsea albastra care nu era inainte pe el. Nu stiu de ce am impresia ca asta e o poveste/gluma buna pt a trage de timp, dar nici nu stiu cum sa rezolv problema, decat daca ma duc 300 de km pana la locul accidentului si cer intocmirea unui PVC prin care doamna respectiva va ramane cu permisul suspendat, fapt care cred ca e tardiv avand in vedere ca sunt 15 zile de atunci. Vreau o parere a colegilor de la rutiera, daca e legala cererea firmei de asigurari, din moment ce sunt indeplinite cerintele intocmirii constatului amiabil.

• 0
Rusy

Din cate stiu eu, poate ma insel, ca sa nu fie indeplinit constatul amiabil si se solicita constatrea politiei prin proces verbal si autorizatii de reparatii trebuie sa fie implicate cel putin 3 autovehicule. Compania de drumuri trebuie sa solicite ei prin adresa daca se cunoaste autorul la stricaciunile parapetului respectiv si apoi sa solicite de la asigurator despagubiri.

Cei de la asigurari incerca sa te duca cu zaharelul, un obicei tare prost al asiguratorilor de la noi.

Edited by Rusy

• 0
victoras2001

sebiv

Din pacate te afli exact in situatia mea. Vezi topicul deschis de mine si data la care am patit-o.

Tot din nefericire, asigurarile au dreptate. Amiabila e valabila numai daca o a treia persoana n-a suferit pagube materiale. Daca da, amiabila e nula. Nu-ti ramane decat sa mergi la politie, sa-ti dea PV si autorizatie de reparatie. Asta ar trebui sa stie niste oameni platiti sa vegheze la respectarea legii.

Ca sa nu patesti ca mine cu politia (lasa domne ca-l gasesc io, nu-i problema - astept de doua luni s-o faca) te duci la asigurator si ceri sa-ti dea in scris concluzia. Apoi te duci la politie si le spui ce si cum. Daca se stramba (la mine asa se intampla) faci o cerere pe care o inregistrezi la ei ( atasezi si raspunsul de la asigurator) si astepti sa-ti raspunda de ce nu vor sa dea PV si autorizatie. Fara cereri inregistrate si rasunsuri oficiale, isi bat joc de tine. Te fac minge de tenis. Mie nu-mi vine sa cred ca n-am voie sa-mi repar atelajul pentru care am factura fiscala si pentru care platesc un impozit din care unii isi iau salariul, pentru ca "cineva" se incapataneaza sa-si faca treaba. De ce... nu mai comentez.

• 0
sebiv

Unde pot sa gasesc in legislatia privind asigurarile cazul in care se poate incheia formularul asta? Am gasit in OCSA 21/2008 ca se aplica in cazul unui accident intre maxim doua autovehicule. Nu este prevazut nicaieri faptul ca este interzisa incheierea lui in situatia in care in accident mai este implicata o parte terta - in speta parapetul, care nu a suferit nici o dauna. La TGD cred, am invatat ca "ubi lex non distinguit nec nos distinguere debemus". Asa ca daca nu este o prevedere stricta si expresa a legii, rezulta ca nu ar fi o incalcare a ei. De ce este necesar un PVC eliberat de politie si nu formularul de constatare amiabila, in astfel de conditii?.Ar trebui sa fac 300 de km cu benzina aferenta, in conditiile in care avem salariile pe care le avem, ca sa merg la Azuga sa mi se faca un PVC dupa 3 saptamani de la savarsirea faptei? Ar trebui sa fac o reclamatie colegului care ne-a indrumat spre firma de asigurari?

• 0
Marius

sedlex, gasesti aici. ;)

• 0
bundesgrenzschutz

Cu tristete va anunt ca e dureroasa treaba cu amiabila. Pe langa motivele prezentate mai sus de cei patiti mai adaug unul venit de la o cunostinta, anume ca unii constatatori de la firmele de asig fac o alta incadrare a evenimentului (adica daca esti nevinovat dupa amiabila intocmita s-ar putea ca ei sa o transforme in vreo culpa comuna sau mai rau pt a refuza plata despagubirilor). Bineinteles ca exista si varianta instantei in astfel de situatii dar eu personal o vad ca pe ultima solutie in orice intamplare.

Personal daca mi s-ar intampla m-as deplasa la cea mai apropiata Unitate de Politie unde as declara evenimentul. (stiu ca o sa iau si niste buhuieli :ph34r: ) :emo-yessir:

• Upvote 1

• 0
videosuzy

Am cazut si eu "la o amiabila" in seara aceasta cu un jandarm neatent. Rulam intre doua treceri de pietoni si, fiind ora de varf, am redus viteza si apoi am oprit pentru a ceda trecerea pietonilor ce se angajasera in traversare. Insa, ca de fiecare data cand opresc la trecere sau semafor, ochii imi sunt in "oglinda". Si inevitabilul s-a produs, mai precis am vazut cum vine fuga-fuguta, unul hotarat foc...In fractiune de secunda am introdus in viteza si, folosind pauza dintre pietoni, am demarat in tromba (noroc ca primul apucase sa treaca de botul meu iar al doilea abia pusese piciorul pe trecere)...Din pacate, avand viteza, m-a ajuns din urma insa, faptul ca am apucat sa-mi incep deplasarea impactul botului lui in fundul "meu" n-a mai fost atat de dezastruos (cum se intampla de regula la trecerile de pietoni). Revin, n-a mai fost dezastruos PENTRU MINE. El nu a avut acelasi noroc.

Paguba mea (plasicul zgariat)...

post-574-0-78234600-1320171041_thumb.jpg

si pagubele lui...

post-574-0-43365300-1320171104_thumb.jpg

post-574-0-93799300-1320171126_thumb.jpg

post-574-0-35211200-1320171221_thumb.jpg

Din pacate pentru el, nu avea nici CASCO.

Edited by videosuzy

• 0
Marius

Deci, ti-a dat cu botul in fund! :clip:

• 0
videosuzy

Dap :emo-box: . Din pacate trebuie sa alerg putin ca sa o fac la fel cum a fost (doar de smirgheluit bara si vopsita). Si asta pentru o clipa de neatentie, coroborata cu carosabilul umed. Oricum, multumesc lui D-zeu ca a apucat femeia sa treaca si mi-a oferit sansa sa demarez pentru a diminua impactul.

Ma bucur insa ca nu mi-a distus camera video pentru marsarier si senzorii de parcare.

Edited by videosuzy

• 0
danpin

Vezi ca bara aceea, chiar daca pare putin zgariata, pe dedesubt are niste cleme si niste picioruse de prindere, care din impact mai mult ca sigur s-au rupt. Mergi intr-un service si cere-le sa iti faca o constatare, asa incat sa ai motive de a cere inlocuirea barii de protectie, nu doar un simplu polish cum probabil o sa-ti sugereze cel de la asigurari.

De asemenea, pe sub bara este un fel de fagure, care preia socurile mecanice, vezi in ce stare se afla si acela.

Bafta!

• Upvote 1

• 0
videosuzy

Sigur ca merg sa fac o constatare, la un service specializat, inainte de a merge la asigurare, ca sa nu ma duca cu zaharelul. Insa am vazut cum arata bara pe dinautru pentru ca am dat-o jos cand mi-am montat sezorii si camera video (opera mea :rolleyes: , nu a vreunui service). In spatele barii de protectie (cea din plastic vopsit), e o bara transversala din fier masiv, legata de caroserie prin intermediul unor tampoane ca la tren (cu rolul de a mai amortiza din soc). Sistemul e identic si in fata. Fagure de plastic aveam la barile de protectie de la Nubira.

• 0
videosuzy

Am rezolvat. Au demontat bara ca sa vada daca nu sunt si alte avarii ascunse insa, asa cum am anticipat, in afara de plastic si vopsea, nimic. Oricum, imi inlocuiesc bara, spoilerul si imi vopsesc bandoul (pentru ca acesta nu avea decat foarte putin vopseaua exfoliata).

Din pacate, a trebuit sa fac mai multe drumuri la constatari, pentru ca:

- prima data, adresa de pe site era numai pentru daune totale;

- a doua oara, am ajuns insa am fost intrebat de cel care m-a lovit...

- a treia oara (adica azi) am venit si cu cel care m-a tamponat si am reusit sa deschid dosarul de daune, sa introduc comanda in lucru si sa stabilesc ziua cand nu fac altceva decat sa-mi inlocuiasca bara "agresata" cu cea noua.

Cu aceasta ocazie am vazut si daunele Fordului, pe langa capota, grila si far (daune ce nu se puteau vedea la o prima aspectare):

- radiator spart de catre sistemul de inchidere al capotei;

- electroventilator strivit intre radiator si motor;

- filtrul de aer spart tot de catre radiator;

- rama metalica a habitaclului motor indoita catre interior, miscare care a condus la deplasarea oalelor in care intra arcurile de la suspensie (nu stiu sa ma exprim insa se poate distinge una dintre ele, pe sub capota indoita din ultima fotografie)...

Edited by videosuzy

• 0
newuser

Buna ziua

Am fost izbit intr-o intersectie, din lateral, de catre un autoturism al carei conducatoare a declarat ca "nu m-a vazut", aflat pe o strada cu indicator "Cedeaza trecerea" , zi ploioasa, eu lumini aprinse.. Rezultatul: daune consistente pentru auto personal, nesemnificative pentru respectiva doamna.

Ne-am deplasat la rutiera, dar ofiterul de serviciu ne-a recomandat sa mergem pe constatare amiabila, pentru ca, citez "n-are rost sa completam aceleasi formulare si la politie si la asigurator" , neintocmind autorizatie de reparatii sau proces verbal, etc.

Asadar, cat de legala e varianta acestei "amiabile" in acest caz, respectiv nesanctionarea respectivei conducatoare auto ?

Ce instrumente am spre a-i cere respectivei daune materiale pentru perioada in care nu-mi voi putea folosi autoturismul?

In cazul refuzului doamnei mai pot reclama, dupa mai mult de 24 de ore, acest accident la politia rutiera ?

Va multumesc.