Jump to content
POLITISTI.ro

Vedete, demnitari si V.I.P.-uri sanctionate de politisti

Marius
 Share

Recommended Posts

• Moderator

Blonda lui Bote, Bianca Dragusanu, a ramas fara permis de conducere, pentru 30 de zile, dupa ce a fost prinsa de politistii constanteni in timp ce depasea o coloana de masini in dreptul unei treceri la nivel cu calea ferata.

biancamainv.jpg

33982490.jpg

Incidentul s-a petrecut duminica seara, in jurul orei 19.00, pe DN 22C, in dreptul localitatii Poarta Alba, iar dupa ce politistii i-au ridicat carnetul de conducere Bianca a inceput sa planga si a solicitat o ambulanta, motivand ca i s-a facut rau, insa in cele din urma s-a conformat deciziei lucratorilor Serviciului Rutier Constanta.

• Moderator

Cristian Tabără este cercetat pentru viol asupra unei minore.

cristiantabara.jpg

Potrivit Evenimentului Zilei, pe numele directorului Departamentului Film al TVR Cristian Tabără există un dosar penal, ce are la baza reclamatia depusa de o detita de 12 ani, „fiica uneia dintre fostele lui iubite”.

"În dosarul penal cu numărul 2279/P/2010, procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 Bucureşti desfăşoară acte premergătoare începerii urmăririi penale împotriva numitului Tabără Cristian sub aspectul săvârşirii infracţiunii de viol asupra unui minor, faptă prevăzută de articolul 197 alineatul 3 din Codul Penal", a declarat, purtătorul de cuvânt al Parchetului, procuror Alexandra Lăncrănjan.

Realizatorul TV a negat acuzatiile, afirmand: "Nu vreau să vorbesc despre o asemenea prostie".

In apararea lui Tabara a venit Daiana Gender, fost sotie a acestuia, care a declarat ca nu il crede in stare de asa ceva si ca se va acoperi de acte medicale din care sa rezulte ca nu poate comite un viol.

"Dacă există un dosar penal, Cristian se află într-adevăr într-o situaţie destul de neplăcută. Se poate acoperi însă cu acte medicale că nu poate comite un viol. Nu am cum să-l apăr, nici nu-l pot incrimina. Şi nu vreau să vorbesc despre problemele lui de sănătate, care au dus şi la divorţul nostru."

Vedetele aflate la volan sunt conducatori auto care au obtinut permisul de conducere prin studierea Regulamentului circulatiei.Daca nu-l respecta ...!!!

sunt curios ce probe au la dosar in afara declaratiei unei minore a carei mama se afla in conflict evident cu invinuitul. In plus, din ce am citit presupusa fapta s-a petrecut de ceva vreme deci a fost reclamata foarte tirziu.

daca reclamatia se va dovedi nefondata, cine va plati daunele de imagine evidente pe care invinuitul le are si - mai important - cine va plati ptr presiunea psihica la care este supus minorul (care in mod evident nu isi da seama ca vor exista repercusiuni si in viitorul indepartat).

oare s-ar putea determina daca mama isi foloseste copilul sa se razbune pe respectiva persoana? si daca, exista vreo infractiune?

• Moderator

Art. 259 Cod Penal - Denuntarea calomnioasa

Învinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plângere, cu privire la savârsirea unei infractiuni de catre o anume persoana, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, în sprijinul unei învinuiri nedrepte, se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

• 1 month later...
  • Moderator

Vlad Irimia, cunoscut sub numele de Tataee, membru al trupei BUG Mafia, a fost condamnat definitiv si irevocabil la sase luni de inchisoare cu suspendare si la plata a 15.000 de lei daune morale si 491 de euro daune materiale in cazul unui accident rutier petrecut in 2008.

129426.jpg

• 1 month later...
  • Moderator

Pedelistul Valeriu Stoica a fost amendat de colegii de la Poliția Autostrăzi pentru că circula cu 157 km/h.

A fost surprins pe autostrada Bucureşti-Piteşti și a declarat celor de la Realitatea că se grăbea întrucât avea o problemă personală, va plăti amenda și crede că rula cu aprox.135-140 km/h, în momentul când a fost surprins de colegii noștri.

3173034hoglljrd.jpg

Nu trebuie sa ne miram, ca vedetele sau un om politic este sanctionat in trafic( cel rutier) , in vest sau in S.U.A este un act de normalitate s-a vazut in Germania ministrul de interne sanctionat in strada de politist, etc. La noi este ceva deosebit si anormal, atat timp cat s-a obisnuit vedetele ( oare chiar avem vedete in adevaratul sens al cuvantului) sa creada ca sunt intangibile ori politicienii aroganti care uita principiul constitutional: nimeni nu este mai presus de lege . Astia daca-i opresti se uita la tine de parca ai fi un gandac si nu stiu cum sa te striveasca, mai mult incep sa te ameninte, ori incep a suna pentru a-si pune pilele in functiune. Prosti suntem noi ca cedam presiunilor, prosti sunt sefii nostrii ca accepta cardasia lor, prosti sunt aceste VIP-uri ca se dedau la acest gen de interventii .

• Moderator

Cu ceva ani în urmă, pe vremea când lucram la rutieră, am sancționat un ministru secretar de stat (nu i-am reținut numele nici atunci), tot pentru viteză. A doua zi de dimineață, primul adjunct al inspectoratului a venit și m-a luat de unde eram în post și direct la cabinetul prefectului am ajuns. Acolo eu am ținut-o în coarne pentru că aveam dreptate, nu greșisem cu nimic, iar ei au fost surprinși probabil de reacția mea și m-au lăsat în pace.

Pentru o perioadă, mi-am tot făcut griji și gânduri negre, îmi era teamă ... trebuie să recunosc, că se vor răzbuna pe mine, dar din câte cunosc eu până în ziua de azi, nu am aflat cel puțin ca vreun necaz ce l-am avut ulterior să aibă originea de la aceea întâmplare.

intrebarea mea este urmatoarea - exista cineva care a suportat consecinte pentru o sanctiune legala aplicata vreunui potentat al zilei (politic, divertisments, fotbalist, etc). daca nu, de unde vine teama unora de a aplica legea?

• Membru

acum 5-6 ani, lucram la rutiera si am sanctionat pe subprefectul de Olt, Erdei, parca asa il chema, pentru depasirea limitei de viteza, nu a oprit la semnal, l-am alergat, avea un Hyundai Accent, modelul vechi, nr de leasing, nu stiam cine e asta, nici nu ma interesa, dupa ce l-am oprit mi-a vorbit : "de ce ma opresti tu pe mine, ba? ce nu stii cine sunt?", mi-a dat actul de identitate si PC-ul, am intocmit documentele necesare inclusiv dovada de retinere a PC-ului, nu a semnat PV-ul, a plecat. in maxim o ora a venit Seful Servicilui Rutier , Cepareanu Ovidiu, care mi-a solicitat PC-ul aluia, sa i-l dau, am refuzat, ducandu-l pe condica la secretariat, iar pentru ca am vorbit "vulgar" cu subprefectul am primit o mustrare.

Teama nu mi-a fost maxu08 si nici nu imi este chiar doresc intalniri de gradul III cu porci ca cei de care vorbesc eu si Marius, dar exista presiuni din partea sefilor, a celor care tin de scaune cand iei astfel de masuri, acum s-a mai schimbat ceva, numai agentul sa aiba sange in instalatie si sa nu se lase . emo-yessir.gif

imi imaginam ca seful este problema, toti apeleaza la seful agentului cind au probleme. In speta ta stau si ma intreb de ce au luat de buna depozitia contravenientului cum ca ai vorbit vulgar cu el, desi erai in situatia de 1/1, cu prezumtia de validitate in favoarea agentului :) sau la sefi prezumtia este relativa la persoana contravenientului :naughty:

• Moderator

La sefi le trebuie o mica reclamatie la DNA pentru trafic de influenta cand fac smecherii din astea...aviz amatorilor...cazul Munteanu de la Valcea...

• Moderator

Deputatul de Iași Daniel Oajdea a fost prins de colegii din Vaslui, ieri, în timp ce conducea cu viteza de 138 km/h, pe un sector de drum situat în afara localității, în apropierea municipiului Bârlad.

Parlamentarul ieșean a susținut că se grăbea să ajungă la București, unde era invitat la o emisiune tv.

A primit o sancțiune de patru puncte penalizare și șase puncte amendă (mai exact, 360 de lei).

danieloajdea1.jpg

La mai mare, eu personal l-am sanctionat pe Bodu cel care a fost la ANAF si acum e europarlamentar, cand m-am dus cu procesul verbal la el, a vb foarte politicos insa mi-a zis ca isi va face rezidenta in Belgia si isi va schimba permisul in cel Belgian ca sa nu mai poata fi sanctionat. Eu i-am zis ca, acum pentru 1 an de zile se mai merita ca si asa intram in Schengen si vom colabora (presupun) mai bine cu celelalte state membre, el raspunzan-du-mi ca am dreptate, a ras, a semnat, a primit pv-ul si a plecat, dar mi-a placut modul lui degajat de a vorbi si fara sa aibe aere de superioritate.

• 1 month later...
  • Moderator

Fundasul echipei Rapid, Marius Constantin, a fost prins de politistii din Brasov in timp ce conducea autoturismul personal marca BMW X5, sub influenta bauturilor alcoolice.

mariusconstantinnupleac.jpg

Acesta a fost testat cu aparatul alcooltest, care a indicat o valoare de 0.42 mg/l, motiv pentru care conducatorul auto a fost condus la Spitalul Judetean Brasov, unde i s-au recoltat 2 probe de sange, in vederea stabilirea alcoolemiei. Cercetarile sunt continuate de politisti.

• 2 weeks later...
  • Moderator

Daniela Gyorfi conduce masina avand permisul suspendat
http://www.youtube.com/watch?v=F-2NOIUSNEE

Fițe, figuri și multe b...șini de la domnișoara sau doamna (ce o mai fi) Ștorfi. Trebuie să stăm toți liniștiți.
Auzi la ea ... nu e o persoană inconștientă!? laugh.gif

Întradevăr a dat dovadă de multă responsabilitate, i-a fost reținut permisul pentru viteză, deci +50km/h, după care a condus totuși numai „în cazuri excepționale”. :doh: Iar ca să fie treaba ... treabă, mai folosea și telefonul mobil blink.gif
După care ne bagă niște scuze specifice țiganilor, de genul: „nu am omorât pe nimeni” (probabil a adoptat această atitudine din cercurile de maneliști prin care se învârte).
Oare chiar trăiește cu impresia că numai dacă omori pe cineva devii un pericol pentru cei din jurul tău? blink.gif

o sa ia 6 luni cu suspendare si gata. eu consider ca unul care nu a avut permis de conducere niciodata si totusi conduce masina este mlalt mai periculos decit unul care conduce de 20 de ani si i-a fost suspendat permisul iar apoi este prins conducind in timpul executarii sanctiunii. nu inteleg de ce legea nu face o asemenea distinctie si o lasa in sarcina instantelor sub forma individualizarii sanctiunii. ar trebui ca prima categorie sa fie mai aspru sanctionata decit cea de-a doua. La care putem adauga agravante - era baut, a comis un accident, etc.

• Downvote 1

• 2 months later...
  • 1 month later...
  • Moderator

Ioniţă din Clejani a rămas fără permis de conducere

Lăutarul, pe numele real Ionel Manole, a fost depistat circulând un Audi Q7, pe DN 7 Piteşti-Slatina, cu viteza de 107 kilometri pe oră, în localitatea Lunca Corbului.

Nu a comentat decizia poliţiştilor. A semnat procesul-verbal şi a avut o atitudine normală. Permisul de conducere i-a fost reţinut în vederea suspendării pentru o perioadă de trei luni, şi a fost amendat cu suma de 301,5 lei.

• Membru

Cata, e pe DN 65 E 574, km 96.

Acolo sta o autospeciala a S.R. B.D.N-E Arges aproape zilnic.

Vreti sa va zic numarul de inmatriculare sa nu-l vedeti scris pe pv? :lol: