Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Discutii despre clanurile interlope si interlopii din Romania

Postare recomandată

alin2770

exceptional articol

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

eryck66

Am simtit o mare durere in suflet ...si culmea ca acum dupa mai bine de un an nu vom mai castiga nici macar banii astia...

Link către postare
Catalin

Fiul lui Bercea Mondial a fost prins de poliţişti după ce ar fi atacat o femeie la Piteşti pentru a-i fura lanţul de la gât. Acesta mai era însoţit de alţi trei prieteni.

Laurenţiu Anghel, şi ginerele interlopului sunt cercetaţi la Piteşti pentru că ar fi tâlhărit o femeie, informează Realitatea.

Cei doi, împreună cu alţi doi tineri, ar fi smuls lanţul de la gâtul unei femei în Piteşti. Cum au văzut poliţia, s-au urcat în maşină şi au fugit.

Au fost prinşi de mascaţi după 15 kilometri de urmărire în localitatea Albota. În aceste momente cei patru se află în arestul poliţiei şi li se solicită declaraţii. :naughty:

Daca i-au prins la Albota, inseamna ca ciorile isi luasera zborul spre casa ...

Sper sa faca o reuniune de familie in beci, unde-l asteapta si tacsu' ...

Link către postare
alin2770

cioroiu' imputit zicea ca el nu are nici o vina, ca doar il luasera si pe el la ocazie :ner:

Link către postare
Catalin

Readuc in actualitate acest topic, datorita stirilor din ultima vreme pe care le-am tot vazut prin presa.

Si concluzia la care am ajuns este urmatoarea:

Dupa parerea mea, se pare ca a venit randul Timisoarei si a Timisului sa devina un poll al clanurilor interlope din Romania. Si am sa va spun de ce cred acest lucru.

Se pare ca jurnalistii (mai exact corespondentii locali) din Timisoara, au prins gustul stirilor "bomba" ce intra primele in jurnalele de stiri. Iar daca nu stiati, am sa va spun eu ca orice stirea ce intra prima in jurnalul de stiri este si cea mai bine platita. Astfel ca orice stire pe care corespondentii o trimit catre posturile centrale este remunerata in functie de ordinea in care a intrat in jurnal si a fost difuzata.

Din cate am vazut, domnii corespondenti de pe la Timis au prins gustul stirilor "bomba" fabricate din nimic si acum se intrec aproape zilnic in a mai scoate cate o bombita, pocnitoare sau orice alt fel de stire care sa "socheze" opinia publica, chiar daca nu are legatura cu realitatea si manipuleaza ... nu conteaza, banu' sa iasa.

Datorita acestui apetit si a gustului banului, eu unul preconizez ca in scurt timp Timisoara va fi transformata in "capitala neincoronata a clanurilor interlope si a faradelegilor". Tineti minte ce va spun ... o sa va reamintesc, peste ceva vreme de acest post. :naughty:

Link către postare
Ben

A fost Craiova, de ce sa nu vina si randul Timisoarei, mai ales cu antipaticul ala de la pressalert de apare non stop si s-a lansat cu isteria de la Deta?

Link către postare
Ben

Catalin, se pare ca ai avut gura aurita, pt ca in seara asta la realitatea deja au inceput intrebarile cretine si cu tenta rautacioasa, referitor la cazul femeilor injunghiate la Timisoara, de genul :"Dar nu a injughiat cam multe?" , "Dar nu l-ati prins cam tarziu? Deja sunt 3 femei victime." Pt ea nu conta ca a fost prins in cateva ore, ci faptul se ajunsese la 3 victime, de parca Politie poate sa controleze faptul ca un nebun poate sa injughieze si 20 de oameni intr-un minut, daca ii ia la rand.

O alta chestie - eu nu inteleg de ce il sunasera in direct, sa-i afle parerea, pe fostul inspector sef de la Timis, care era clar ca avea o raca ... cu actuala conducere, care din 3 in 3 secunde avea grija sa aminteasca faptul CA COmunitarii l-au prins pe nebun si nu polistii si ca seful actual al IPJ-ului e de porc.

Goebbels cred ca si-ar fi dat palme daca ar fi vazut ce masinarie performanta de propaganda a ajuns televiziunea.

Link către postare
Catalin

Nu am avut deloc gura aurita, pentru ca nu-mi doresc asa ceva. Numai ca presa si jurnalistii in general, sunt atat de previzibili ...

Din pacate, acesta cred ca este numai varful aisberg-ului, corespondentii de acolo doar ce au prins gustul "fabricarii" subiectelor si vor continua in acest ritm, facand din tantar, armasar. :doh:

Link către postare
Catalin

Astazi pe la toate jurnalele de stiri si prin toate ziarele este titrat:

Nunta de interlopi la Timişoara. Nuţu Cămătaru e naş

Dupa cum va spuneam, numai astfel de stiri vom avea parte din aceea zona. Si asta datorita cercului in care se invart jurnalistii, reporterii si corespondentii locali de acolo.

Oare o fi considerat ca fiind de interes public faptul ca un gunoi al societatii a nasit cel mai probabil un alt gunoi ?

Link către postare
Neroli

Oare o fi considerat ca fiind de interes public faptul ca un gunoi al societatii a nasit cel mai probabil un alt gunoi ?

Nu, dar asta se vinde.

Link către postare
Elvis

Nu este adevarat Neroli, nu asta se vinde.

Doar nu esti asa naiva sa crezi ca domnii ziaristi se trezesc si ei pe acolo asa ,,dezinteresati".

Ce conteaza 1000 de para sa te vada toata tara, iti creste cota nu?

Nutu a stat cam mult la racoare si acum trebuie sa stie lumea ca leii lui sunt infometati.

Sunt mesaje subliminale pentru cei ca el , pe care omul cinstit si cat de cat instruit nu le baga in seama.

Repetarea acestor mesaje-stiri, cu nunti de brazilieni sau botezul unui aripel pe care preotul il baga in cristelnita dupa ce piranda i-a dat jos cravata de aur de la gat ma fac sa regurgitez si crede ca nu sunt un tip sensibil cand vine vorba de ,,nationalitati conlocuitoare".

Prostii doar se mira si isi pun intrebari: ,,ai vazut cati cati bani are nasu?" ,,a cantat guta -gura de maimuta si vali vant puternic !"

Mie personal imi este scarba si de ziaristii care se duc la rontaiala , la o ciorba si de manelizarea Romaniei.

Iar domnii patroni de televiziuni ar trebui sa ia atitudine si sa fie mai selectivi cu ce dau pe sticla.

Nu de alta , dar ar trebui sa primeze interesul public nu ,,ce se vinde" .

Parerea mea este ca nu sunt tocmai responsabili cand dau asemenea ,,stiri".

Te intereseaza pe tine ca umflatul ala interlop, puscasias, infractor a fost nas la unul tot ca el?

Daca asta se vinde inseamna ca nu m-ai avem nicio sansa ca natie.

Eu cred ca nu este asa.

Repet, parerea mea. :emo-yessir:

Link către postare
Neroli

Nu este adevarat Neroli, nu asta se vinde.

Şi cum îţi explici că OTVul, de exemplu, n-a crăpat până acum?

Suntem oameni şi oameni. Din păcate, foarte mulţi cu preocupări şi interese lipsite de substanţă şi cum un jurnalist care numai jurnalist nu e, ci fiţuicar, nu a înţeles ce presupune profesia lui, ori nu are potenţialul necesar să şi-o îndeplinească, va alege să-şi facă un trai pe spatele celor mulţi, da' proşti... vorba lui Lăpuşneanu.

Acum, ce vrei tu este ca toţi, oameni şi jurnalişti, să fie de acelaşi nivel. De preferat, al tău sau al celor asemenea ţie, ori lucrul ăsta este imposibil.

Link către postare
Catalin

Si drogurile se vand, dar asta nu inseamna astfel de indeletniciri trebuiesc promovate neconditionat.

Link către postare
Elvis

Neroli nu este vorba de nivelul meu sau al altor telespectatori.

Insa atunci cand iti este foame mananci si ce nu iti place.

Exista telecomnda dar pana schimbi canalul tot vezi cateva secunde ca Pardalian s-a insurat cu Frontiera.

Oare CNA-ul nu ar trebui sa sanctioneze astfel de stiri?

Adica domnii ziaristi sa stie ca amenda s-ar putea sa fie mult mai mare decat ,,darul " pe care il primesc la nunta si daca ,,regizeaza" astfel de,,stiri" domnul patron s-ar putea sa le dea o tema la care sa ,,reflecteze"?

Asta spun eu ,,mogulii" trebuie ,,responsabilizati" .

Intreb si eu nu dau cu parul.

Modificat de Elvis

Link către postare
Neroli

Oare CNA-ul nu ar trebui sa sanctioneze astfel de stiri?

Încalcă regulile lor? :)

Link către postare
Elvis

Oare regulile astia nu ar trebui stabilite de ,,consumatori"?

Neroli totul este perfectibil.

Sau crezi ca in tara lui base toate legile sunt perfecte?

Daca profesorii sunt cei care scot prosti din scoli , doctorii determinati sa plece , politistii batjocoriti etc oare la ,,manelizarea" Romaniei domnii astia de la CNA nu au contribuit intr-o foarte mare masura?

O imagine este mai pretioasa decat o mie de cuvinte.

Sa nu stie ei , cei de la CNA, sa le explice domnilor patroni ce inseamna ,,autocenzura" si bunul simt? Nu or avea parghiile necesare decat pentru antena 3?

Eu unul as dori sa vad la tv interlopii doar cu bratarile pe maini cand iau drumul camerelor racoaroase sau al instantelor de judecata.

Ca se casatoreste Inoxidabil de 9 ani cu Stralucirea de 7 ani , CNA -ul este de acord cu astfel de stiri pentru ca sunt doi tineri care se,, iubeste", ca se incuscresc, nasesc, boteaza, inmormanteaza etc nu ma intereseaza. Aceste stiri ar trebui sa ramana la nivel de mahala.

Parera mea.

Link către postare
Neroli

Nu, nu consumatorii ar trebui să facă regulile, pentru că ăia proşti sunt mulţi, doar am mai zis.

Acea comisie responsabilă cu lucrul ăsta ar trebui să ţină cont de efectele unor astfel de ştiri care îndobitocesc populaţia. De ce închid ochii, n-am idee. Majoritatea promovează non-valorile ca principii de viaţă.

Link către postare
Elvis

De ce ?

Hai sa-ti explic eu.

Pentru ca CNA-ul este ocupat sa execute comenzile lui base.

Adica sa se ocupe de anumite televiziuni.

Si cum totul in tara asta merge pe ,,puterea exemplului" , domnul care a fost ales presedinte cu votul celor din afara tarii este cel mai bun .

Eu ii spun unitatea de masura basescu.

Daca el bea ,,wisichi-ul" cu patru cuburi de gheata, asculta manele la Ciresica in Neptun, da cu palma peste fata minorilor( pixelul albastru), face ziaristii ,,gaozari", ,,tiganca imputita"etc , mai da un cap in gura pe treptele primariei unuia care nu ii place cum nareaza, conduce beat, renunta la politisti, nu respecta nicio regula, merge la Rosia Montana sa le explice locuitorilor de acolo ca ,cianura este sanatoasa iar pentru asta trebuie sa le demoleze casele, bisericile si cimintirul etc nu toti trebuie sa-i urmam exemplul?

De ce rezista OTV, B1 ,TVR ( aici este o discutie lunga cu privire la abonamentul obligatoriu)etc?

Pai unde s-ar mai vedea domnul boc in toata splendoarea lui?

Sa amendeze CNA-ul asemenea televiziuni?

Principii de viata?

Buna gluma. :ner:

Link către postare
adevarat

Interlopi sunt si vor fi mereu. Nu o sa dispara niciodata asta. Politia stie cu siguranta,,, dar nu e ca nu-si face treaba, dar e foarte greu de dovedit si munca de politie se face in timp. Nu e destul sa stii de un clan. trebuie sa si dovedesti ca a incalcat legea...Aici e de dicutat pro si contra, si la urma urmei nu stiu cat se merita ca politist sa-ti faci treaba, sa muncesti 1-2 ani la dosar, ca sa tii pui in cap pe toti mafioti, si apoi din lipsa de probe judecatorul sa le dea drumul. E problema sistemului in care traim nu a politiei numai decat. Dar asa e in Romania dam vina unii pe ceilalti si nu facem nimik altceva....Iar interlopii circula liberi pe strazii si fac ce vor, in timp ce noi cautam acul in carul cu fan....

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
teolucian63

"...Aici e de dicutat pro si contra, si la urma urmei nu stiu cat se merita ca politist sa-ti faci treaba, sa muncesti 1-2 ani la dosar, ca sa tii pui in cap pe toti mafioti, si apoi din lipsa de probe judecatorul sa le dea drumul..."

Domnule "Adevarat", unde ai intalnit matale sa lucrezi 1-2 ani la un dosar? Nu pre vad cum muncesti perioada asta fara sa adaugi probe in dosar....ai lucrat vreodata sau macar ai facut parte dintr-un colectiv care a instrumentat vreun asemenea dosar? Presupun ca stii ca asemenea dosare trebuie incadrate undeva(aici ma refer la parchet...adica D.I.I.C.O.T.) fiindca nu-i asa discutand de un dosar cu mafioti mergem pe infractiuni de crima organizata....si daca acest dosar este in supravegherea unui procuror atunci cum te lasa ala sa nu ai probe intr-un dosar muncit 1-2 ani?

Si practic cum " sa tii pui in cap pe toti mafioti " ca doar asta ti-e meseria-sa faci tot posibilul sa probezi infractorii si sa-i bagi "jos"....iar daca ti-e frica, lasa-te de meserie...

Link către postare
Catalin

Un interlop care era urmărit internaţional pentru tâlhărie a fost reţinut joi de poliţişti, chiar în momentul în care intenţiona să se alăture alaiului de nuntă la care a fost naş Adrian Minune.

Bărbatul a fost reţinut în timpul nunţii Simeriei, de 15 ani, cu Aleodor Cosmos, de 19 ani, fiul unui interlop local, Tănase Cosmos, care este cunoscut ca Prinţul Ţiganilor. Procurorii au dispus, vineri dimineaţă, aducerea lui Ştefan G. în faţa magistraţilor, care au emis mandat de arestare preventivă pentru cinci zile, timp în care se aşteaptă mandatul emis în Germania.

Link către postare
Catalin

Bercea Mondial se consideră "arestat politic" :ner:

Link către postare
maxu08

astept motivarea cu discriminarea rromilor si a oamenilor saraci care sunt tinuti in arest nevinovati. :)

Link către postare
teolucian63

"CLANUL BUTOANE AVEA UN TURNĂTOR LA SERVICIILE SECRETE

Interlopii au relaţii în toate structurile. O anchetă de la Crimă Organizată a fost stopată, anul trecut, după ce un ofiţer de informaţii i-a anunţat pe membrii clanului că sunt în pericol.

Amănunte stupefiante despre modul în care se învârte societatea giurgiuveană în jurul unor indivizi care câştigă la barbut sau alte jocuri de noroc. O bună parte dintre oamenii de afaceri, politicieni sau funcţionari publici din această urbe de pe malul Dunării au beneficiat de avantaje, dar au tras şi ponoase de pe urma celor care i-au împrumutat sau în faţa cărora au pierdut sume consistente de bani.

Autorităţile care au încercat să pună capăt acestui tip de organizare de tip mafiot s-au împiedicat de oameni ai legii! Surse judiciare au dezvăluit, pentru Evenimentul zilei, că unul dintre cei care a blocat, anul trecut, o anchetă a ofiţerilor de la Crimă Organizată este chiar un ofiţer din cadrul unei importante structuri de informaţii: Doi ş’un sfert. De la acesta, membrii clanului Butoane au aflat că urmează să fie săltaţi.

Cuibul

Evenimentele care au avut şi au loc în judeţul Giurgiu reprezintă cea mai bună dovadă că România provincială actuală este cârmuită de încrengături veroase de politicieni şi interlopi, şi nicidecum de guvernele de la Bucureşti. Spre exemplu, susţin oameni ai legii, în restaurantul lui Ion Ninel Măgureanu, fratele senatorului Cezar Măgureanu, filmat la o petrecere cu Butoane, îşi dau întâlnire interlopi, poliţişti, politicieni şi oameni de afaceri deopotrivă. A fost aici şi Iliescu de două ori. Şi patriarhul a fost aici, susţine Ninel sau Taşoi, cum este cunoscut în oraş.

Despre localul său, oamenii legii au dezvăluit că găzduieşte deseori partide de jocuri de noroc.Toţi marii jucători de barbut se duc acolo, Săceanu, liderul interlopilor de la Constanţa, Chinezu şi alţii. Butoane îi întrece pe toţi, a povestit omul legii. Nu mai joacă acum aici. Veneau prin anii 1994-1995. Acum se întâlnesc în Bucureşti, susţine Ninel.

Apropiaţi ai lui Butoane au dezvăluit că, printre jucători, se numără Florin Pârvu, zis Chinezu, patronul Autovit, care ar fi pierdut sume mari de bani în faţa lui Butoane. Martorii spun că, la astfel de jocuri, care se organizează frecvent în Capitală, interlopilor li se adaugă artişti, oameni de afaceri sau politicieni.

Clanurile Băceanu şi Năsturică, detronate

Apropiaţii lui Octavian Grecu spun că începuturile clanului condus de acesta sunt legate de cămătărie şi de trafic cu valută, dar şi de lupta pentru a se impune în urbea de la Dunăre. El a fost unul dintre cei şapte copii ai unei familii de ursari. Mama lui era ţigancă şi taică-său era român, spune unul apropiat al lui Butoane. Cei mai mari sunt Dorina, Mure, Butoane şi Tălpici. Clanul, constituit pe solidaritate de rudenie, îi include pe cei trei fii ai lui Octavian Grecu - supranumiţi Floricel, Căpăţână, respectiv Ciulin, pe un anume Belilă şi alţi câţiva veri. Li s-au alăturat un număr limitat de indivizi violenţi - prieteni şi cunoştinţe, de genul Ionuţ Tănăsoaia, zis Gipsy, care acum este cercetat pentru crimă.

Surse din lumea interlopă giurgiuveană ne-au declarat că supremaţia clanului Butoane a început din anii ’90, după ce au înlăturat dominaţia fraţilor Costea, Viorică şi Niculae Băceanu şi a unui clan ţigănesc condus de fraţii Năsturică.

Au lovit tatăl unui ofiţer SRI

Membri ai clanului Butoane au fost reţinuţi pentru prima oară în 1996, după un incident identic cu cel în care şi-a pierdut viaţa sportivul american Chauncey Hardy. Atunci, un cetăţean german de origine română a fost lovit de unul din clanul Butoane şi a căzut cu capul de asfalt.

A vrut să schimbe valută în centru. L-au atacat doi: Bărbulea şi unul Poetul. Poetul i-a tras un pumn, iar omul a căzut cu capul pe ciment şi a intrat în comă. Victima avea un fiu angajat în SRI, a declarat, pentru EVZ, un interlop local. Atunci au fost ridicaţi mai mulţi interlopi, dar au fost eliberaţi imediat.

Omul lui Butoane; l-a lovit pe tatăl unui ofiţer SRI, care a intrat în comă.

INTERLOP DIN GIURGIU AFACERI DUBIOASE

Bani din barbut pentru economia oraşului

Butoane şi oamenii săi au început să se afirme de circa 10 ani, susţin oameni ai legii. Cam de atunci a început să prospere Octavian Grecu, liderulul clanului.

Pe timpul lui Ceauşescu, Grecu a fost angajat ca muncitor necalificat de inginerul Gheorghe "Gigi" Mocanu pe un şantier de construcţii. Apoi, a mai lucrat la o întreprindere, până în 1990. "Nea Gigi Mocanu", cum îi spuneau oamenii, avea să îşi deschidă, după Revoluţie, Fabrica de plase sudate.

Din 2008, însă, societatea a intrat în faliment. El spune că fabrica "a murit" din cauza datoriilor la bănci. Oameni care deţin sau au deţinut funcţii-cheie în judeţ spun că mulţi patroni au apelat la banii lui Butoane ca să îşi susţină afacerile.

"Cămătăria şi jocurile de noroc erau principalele preocupări ale lui Grecu. Pe unii îi împrumuta cu bani şi dacă nu îi înapoiau la timp, le lua bunurile. Altora le lua banii la barbut, poker sau la rummy", au precizat sursele noastre.

Pe lista celor care ar fi rămas fără bunuri se numără şi Gigi Mocanu. Altul ar fi Florin Bealcu, un om care deţinea, până de curând, firma de construcţii Varan SRL, care a beneficiat de atribuiri directe de contracte pentru asfaltări de la Primăria Giurgiu. Tot el a avut şi singura fabrică de bere din oraş din care a rămas, acum, doar un morman de moloz.

Pe "lista neagră" se mai află Florin Mihăilă, un fost poliţist care a deţinut complexul commercial Red House, dar şi Autogara Giurgiu. El "a cedat" acţiunile şi a plecat din oraş. "Aveam datorii la bănci", susţine Mihăilă.

De asemenea, un alt patron falimentat de Butoane este Stelian "Stelică" Ficleanu. El a beneficiat de contracte pentru asfaltări în Giurgiu, în sectorul 5 al Capitalei - condus de Marian Vanghelie - şi în Târgu Jiu, oraş la cârma căruia se află edilul PSD Florin Carciumaru."

Asta te lasa fara replica....mai deunazi expuneam parerea mea - ca nici o grupare de crima organizata nu poate reusi fara "ajutorul" vreunui parlamentar, sri-st ori de la "doisiunsfert"!

Modificat de teolucian63

Link către postare
Catalin

Aţi văzut ce politicieni proşti făcuţi grămadă sunt în parlament? 

Mă refer la prosteala pe faţă ce le-a servit-o şeful SRI, la audierea de la Comisia Parlamentară în legătură cu scandalul Bercea Mondial - Mircea Băsescu.

Deci directorul SRI i-a prostit în ultimul hal, i-a aburit mai rău decât pe ultimul prost din ţara asta.

Citez:

Directorul SRI a precizat că, în perioada 2001- 2012, la nivelul Serviciului au fost derulate 8 acţiuni informativ-operative referitoare la activităţile de criminalitate organizată ale grupării Bercea.

Potrivit lui Maior, SRI monitorizează "aspecte privind securitatea naţională din activitatea lui Bercea şi a unor apropiaţi ai acestuia încă din anul 2001", iar informările SRI au fost trimise de-a lungul timpului la organele de urmărire penală, dar şi preşedintilor Ion Iliescu şi Traian Basescu.

Maior a precizat că Traian Băsescu a fost informat de SRI pe 29 octombrie 2009 în legătură cu probleme care ţin de securitatea naţională privind activitatea clanului Bercea.

George Maior a arătat însă că acea informare nu a conţinut aspecte referitoare la relaţia lui Bercea cu fratele şefului statului. "Nu a conţinut acea informaţie referitoare la raportul, relaţia lui Bercea cu fratele domniei sale. Preşedintele, în declaraţia de ieri, a avut dreptate când a spus că serviciile de informaţii nu au abordat această chestiune într-o informare separată", a spus directorul SRI.

Cu alte cuvinte sau mai popular spus, măreţul şi mirificul SRI a desfăşurat "8 acţiuni informativ-operative" (cred că au avut orgasm parlamentarii când au auzit un asemenea termen pompos), DAR aceste super speciale acţiuni au vizat numai "aspecte privind securitatea naţională din activitatea lui Bercea". Ce să-ţi spun ... SRI-ul dom'le se ocupă numai de chestii grave şi serioase care pot afecta securitatea naţională, nu de cazuri "mărunte" de corupţie, trafic de influenţă şi alte asemenea "găinării".

Iar proştii din parlament, cu gurile căscate au înghiţit pe nerăsuflate gogoşile SRI-ului. Vă daţi seama ce uşor pot fi prostiţi pe faţă ăia din comisia aia?! 

Păi când nişte interlopi penetrează şi pătrund în anturajul preşedintelui ţării, ba mai mult cară sacoşe cu sume importante de bani pe care le duc fratelui preşedintelui, în tentaiva de a cumpăra influenţă la cel mai înalt nivel posibil din ţara asta, nu e o problemă de siguranţă naţională? SRI-ul care ştie dom'le tot ce mişcă-n ţara asta nu trebuia să ştie, să-l informeze pe preşedinte: alo domnu' preşedinte vedeţi că frăţiorul dvs. s-a înhăitat cu nişte ţigani, vedeţi că anturajul în care se învârte e periculos, vedeţi că nişte ţigani interlopi tot cară sacoşe cu euro fratelui. Şi aşa mai departe.

Păi dacă acum a fost vorba despre nişte ţigani intelopi care s-au apropiat, au pătruns şi penetrat anturajul familiei prezidenţiale, ce pretenţii să mai avem într-un caz în care nişte servicii de spionaj străine ar încerca să facă ceva asemănător, mai ales că ăia nu sunt nişte analfabeţi şi se presupune că sunt mult mai abili decât ţiganii ăia? 

Tot domnul director Maior ne spunea cu ceva vreme în urmă că: (citez)

Coruptia este o amenintare la adresa securitatii nationale, pentru ca vulnerabilizeaza statul, aduce prejudicii economiei, creeaza dezechilibre in societate si frustrari, a declarat joi directorul SRI, George Maior, precizand ca sistemele "profund corupte" au dus la revolte ale populatiilor, transmite Mediafax.

"Dincolo de faptul ca Serviciul Roman de Informatii este o institutie pivot a securitatii nationale, noi avem o cooperare deosebita cu Directia Nationala Anticoruptie, pentru ca, si la nivel de lege dar si in felul in care percepem noi securitatea nationala, coruptia este o amenintare la adresa securitatii nationale. Sa ne intelegem foarte clar asupra acestui aspect. Este o amenintare pentru ca vulnerabilizeaza statul, aduce prejudicii economiei, creeaza dezechilibre in societate si frustrari, si prin aceasta securitatea nationala a statului este amenintata", a spus George Maior, la prezentarea raportului de activitate al Directiei Nationale Anticoruptie pe 2013.

Acum brusc, când e vorba despre un caz de corupţie la cel mai înalt nivel, SRI-ul nu mai este interesat, nu mai este treaba lor şi corupţia nu mai este o ameninţare la adresa securităţii naţionale. Păi când a vorbit serios SRI-ul?

Când au fost acele cazuri de corupţie din licee, SRI-ul a ieşit repede la interval să se umfle în pene şi să spună cât de preocupat este de combaterea fenomenului de corupţie. Ce să-ţi povestesc, profesorii ăia care primeau un suc, o ciocolată, nişte chips-uri şi câteva sute de lei la BAC ca să închidă ochii, erau o problemă ce ţine de securitatea naţională. În schimb, acum la cazul ăsta grav, în care fratele preşedintelui ţării s-a înhăitat cu nişte interlopi periculoşi nu mai este vorba de o problemă ce ţine de securitatea naţională.

Iar "specialiştii comisiei de control a activităţii SRI" au înghiţit această abureală fără să clipească. Cât de prost să fii ca să te aburească atât de uşor?
Singura concluzie ce se poate trage este că SRI-ul şi celelalte servicii speciale şi secrete au dormit în galoşi şi habar nu au ce se întâmplă în realitate, ăştia trăiesc în altă lume, iar acum sunt disperaţi să arunce repejor cartoful fierbinte în curtea altora.

Colac peste pupăză, parlamentul este populat cu nişte cretini, ce se mai şi dau specialişti.
  • Apreciez 2

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.