Jump to content
POLITISTI.ro
Lex30

Adrian Năstase, condamnat la doi ani de închisoare cu executare

Recommended Posts

dorian

Vinovat sau nu, Nastase va merge la bulau.

Ce ma deranjeaza foarte tare este ca pe la tv-uri isi dau cu parerea numai neaveniti cu privire la procedura pe care cei doi politisti care au venit la resedinta lui Nastase o adopta. Ba ca sunt imbracati cu tricou si nu se cade, ba ca au o geanta pe umar si iar nu se cade, ba ca nu stie politistul sa sune la interfon, etc. :doh: Ce Dumnezeu, aștia numai ziariști nu sunt!

Edited by dorian
  • Upvote 1

costyb

Cine o sa-i numere ouale acum? :hmmmt:

S-i le va numara singur acum, in lipsa de alta preocupare... :naughty: :naughty: :naughty:

• Upvote 1

Leonidas67

ADRIAN NĂSTASE A ÎNCERCAT SĂ SE SINUCIDĂ. Parchetul instanţei supreme a deschis dosar în cazul tentativei de suicid

Pe rolul Secţiei de urmărire penală şi criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a fost constituită o cauză având ca obiect incidentul petrecut miercuri seară, "cu ocazia executării mandatului privind executarea pedepsei privative de libertate a închisorii aplicată numitului Năstase Adrian, se arată într-un comunicat de presă al Ministerului Public.

"Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a fost sesizat de organele de poliţie, iar din primele date comunicate a rezultat că, ar fi existat o tentativă de suicid a numitului Năstase Adrian".

La faţa locului s-a deplasat o echipă operativă condusă de procurorului şef al Secţiei de urmărire penală şi criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, pentru efectuarea cercetărilor.

Anterior, surse medicale au declarat pentru MEDIAFAX că Adrian Năstase a încercat să se sinucidă, miercuri noapte, după ce poliţiştii au venit la locuinţa sa, el provocându-şi o rană în zona gâtului, cu un pistol.

Adrian Năstase le-a cerut permisiunea poliţiştilor să îşi ia nişte cărţi din biroul său. Fostul premier a profitat de moment şi ar fi încercat să se sinucidă cu un pistol. Unul dintre poliţişti a încercat să îl oprească, dar fostul premier s-a rănit în zona gâtului, potrivit surselor citate.

Năstase a fost scos din locuinţa din Zambaccian în ambulanţă, pe targă, având ochii închişi, acoperit cu o pătură albastră şi având un fular în jurul gâtului, fiind dus la Spitalul Floreasca.

Adrian Năstase a fost condamnat definitiv, miercuri, de ICCJ, la doi ani de închisoare cu executare în dosarul "Trofeul calităţii", în care este acuzat în legătură cu strângerea de fonduri pentru campania electorală din 2004, când a candidat pentru Preşedinţie din partea PSD.

http://www.gandul.in...-suicid-9766696

tudor93

Are timp sa-si curme viata in celula.

• Upvote 2
  • Downvote 2

anamaria1292

Doamne cata ura exista.Am citit pe tot internetul comentarii in care oamenii practic se roaga sa moara.E un om, si da ,merita sa faca 2 ani de inchisoare insa nu sa moara.Lasand deoparte furturile si toate faptele pe care le-a savarsit,e o persoana placuta si a fost un bun diplomat pe perioada conducerii guvernului,nu ca cei ce au urmat.

• Upvote 1
  • Downvote 1

reddog

Apropo de tentativa de suicid a lui Adrian Nastase.

Conform Legii 295/2004, art.30 alin. 2 lit. a ar fi trebuit sa-i fie suspendat dreptul de a detine arme.

Sa nu uitam de vanatoarea,in special a politistilor ce detin arme personale in timp ce unul ca Nastase,ce era inculpat,poseda arme fapt ce contravine legii.

domnisoara

Adrian Năstase s-a împușcat în gât.

Adrian Năstase a încercat să se sinucidă, miercuri noapte, după ce poliţiştii au venit la locuinţa sa. Adrian Năstase le-a cerut permisiunea poliţiştilor să îşi ia nişte cărţi din biroul său. Fostul premier a profitat de moment şi ar fi încercat să se sinucidă cu un pistol. Unul dintre poliţişti a încercat să îl oprească, dar fostul premier s-a rănit în zona gâtului.

Cerasela

Nastase un las pentru gestul facut, poate trimiterea lui in inchisoare e inceputul combaterii coruptiei.

Felicitari politistului ca nu l-a lasat sa se omoare :emo-yessir:

• Upvote 1
  • Downvote 1

Cristi

E foarte bine ca nu a scapat asa usor, murind. Sa stea la mititica, cand punea mana pe bani ii era bine, nu? Mi-a placut cum se scandalizau politicienii aseara cu privire la sentinta...oare si-au dat seama ca ii poate astepta si pe ei aceeasi soarta? Asa le trebuie.

cristiand20

Conform Legii 295/2004, art.30 alin. 2 lit. a ar fi trebuit sa-i fie suspendat dreptul de a detine arme.

Sa nu uitam de vanatoarea,in special a politistilor ce detin arme personale in timp ce unul ca Nastase,ce era inculpat,poseda arme fapt ce contravine legii.

Corect. Noi cei din breaslă, după ce şoferul de pe "Salvarea MAI" şi-a reglat conturile cu Glokul, am fost hăituiţi mai rău ca infractorii, iar alţii stau bine mersi cu arsenalu acasă.

Dan

I-au fost ridicate armele și i-a fost suspendat dreptul de port armă.

sircluj

da, interesant, cand vrei sa te impusti cu 9mm, faci asa: il incarci, il armezi, il pui la tampla si apesi pe tragaci, dureaza totul cateva secunde. asta cand vrei CU ADEVARAT sa te sinucizi, cand vrei sa atragi atentia te zgarii nitel, cum fac toti puscariasii care se automutileaza. interesant mi se pare cum atunci cand ajung la puscarie, saracii, nu suporta detentia.... io zic sa-i eliberam pe toti care nu suporta detentia, da la victimele lor nu se gandeste nimeni! Nastase e victima colaterala! Oricum II URASC PE TOTI POLITICIENII LA FEL, dar exista un dar aici, si mi se pare f ciudat ca pe vremea PSDului, io ca simplu muritor imi luam salarul intreg, mi se marea in fiecare an, imi luam drepturile la timp...etc:) era rau atunci sau acum? doar intreb

• Upvote 1

Marius

Un poliţist de la Direcţia Judiciar a fost omul potrivit la locul potrivit. Adrian Năstase s-a închis în biblioteca casei sale, de unde le-a spus anchetatorilor că merge să îşi ia nişte cărţi. Adrian Năstase a luat un pistol şi a încercat să se împuşte în cap. Unul dintre cei doi poliţişti care se aflau în casă a intervenit prompt şi a reuşit să îi ia pistolul fostului premier, dar în încăierere, Năstase s-a rănit grav la gât. Poliţistul de la judiciar a ieşit plin de sânge, pe mâini şi pe tricou, din casa lui Adrian Năstase, semn că s-a aflat în linia 1 şi că a intervenit la timp şi a reuşit să evite o tragedie.

Roby

mi se pare f ciudat ca pe vremea PSDului, io ca simplu muritor imi luam salarul intreg, mi se marea in fiecare an, imi luam drepturile la timp...etc:) era rau atunci sau acum? doar intreb

nu ma pricep la politica, nu simpatizez cu niciun partid, nu am simpatii pentru niciun politician....Insa cred ca oricine ar fi fost la putere in ultimii 4-5 ani, situatia ar fi fost cam aceeasi pentru politisti.

Sincer, cred ca e conjunctura de asa natura, atat pe plan intern cat si extern...Deja cred ca am ajuns sa fim condusi de afara si d-aia spun ca oricine ar fi fost la putere, tot erau taierile salariale, ministerul tot nu avea bani, si multe alte lucruri pe care trebuie sa le suportam in politie.

aaa...ca sunt niste incompetenti mosii aia care sforaie prin Parlament, e adevarat. Dar oricat s-ar stradui nu cred ca ar putea face prea multe

E doar o parere

• Upvote 1

Catalin

Felicitări polițistului erou! Felicitări colegului nostru, sunt mândru și onorat să am un așa coleg!

Cât despre Năstase, părerea mea este un pic diferită. Mi se pare că această condamnare e un pic cu cântec. Pentru aportul de imagine adus justiției, deși e puțin penibil și doar o dovadă a neputinței șmekerilor de la DNA, să îl agăți și să îl bagi la pușcărie pe un fost prim-ministru care a făcut atâtea ... pentru niște pixuri, flayere, stegulețe și materiale promoționale. Adică din câte matrapaslâcuri, jafuri și măgării a făcut, noi îl băgăm la pușcărie pentru finanțarea frauduloasă a campaniei electorale cu pixuri, poze și stegulețe!? Aș fi vrut să văd și eu o infracțiune de subminare a economiei, sau ceva cât de cât serios, să i se confiște averea, etc ... nu doi ani de pușcărie.

Dar prin această condamnare, judecătorii proaspăt decorați își mai spală imaginea, țara asta mai punctează puțin la capitolul luptei anticorupție și putem să sperăm că la șansele pt o eventuală intrare în schengen cresc, în condițiile în care avocații țipau în gura mare că nu există nici măcar o probă directă în dosar ci numai probe indirecte, supoziții și legături date de niște presupuneri. Iar această pedeapsă atât de „aspră” cam asta spune. Dar oare este corectă această practică?

Nu spun că Năstase este un sfânt sau o ușă de biserică, ci doar această condamnare e un pic cu cântec. Când instanța audiază pe parcursul celor 6 ani de zile cât s-a judecat un număr record de martori, ai impresia că judecătorii ăia nu au judecat acolo, ci au făcut cercetare, au căutat probe, etc.

• Upvote 4

Leonidas67

Cataline, problema cea mai mare va fi atunci cand tribunalul CEDO va descoperi ca de fapt hingherii nostri justitiari sunt de fapt niste dulai care ataca doar la comanda politica a LUNETISTULUI cu nume de mareee om ! Cititi dragi colegi presa internationala si veti constata ca de fapt chioru nu a facut altceva decat sa confirme supozitiile tarilor care nu ne au la inima cam deloc , adica , avem o politica, un partid si un om la condcerea tarii de tot rahatul ! Ceausescu a fost o gluma pe langa asta . Si ce este mai dureros decat sa vezi in toata media , pe toate retelele de socializare comenturi care îi aduc osanale acestui retardat intelectual si politician de mucava care se numeste Traienica ! Majoritatea populatiei care latra si musca din tastatura, dornici de a vedea sange nu se gandesc sau habar nu au, ca de fapt ei sunt in aceasta stare de nemultumire tocmai din cauza politici dezastroase a actualului Numero 1 in stat ! Multi din cei care acum se bucura de situatia in care se afla acest OM uita poate ca in perioada lui Romania a fost cel mai bine reprezentata pe plan international si in marea majoritate tratatele Schengen au fost semnate de catre acesta ! Pe plan intern , da poate a fost cam arogant cu nasul pe sus si amenintator dar... nu cu noi cei de jos ci cu cei care la aceasta ora in mare majoritate acum îi injuram cu atata patos ! Eu cel putin pe atunci stiu si imi aduc aminte foarte bine ca nu aveam de luat nici o restanta si salariul imi era indeajuns incat sa imi platesc bancile sa-mi imbrac copii , sai trimit intr-o tabara si sa merg o data pe an cate 10 zile si eu la mare cu sotia ! Cei care va bucurati de situatia acestui om mai stati si va ganditi un pic apoi poate va veti da seama ca de fapt la Cotroceni nu acestuia ia-ti strigat acel cuvinte de bine ...! Mai ganditi-va ca noi suferim deoarece aceasta fiinta extraordinara nu ne va uita in veci si stim foarte bine ca este razbunator . Poate in afara noastra mai are si alti clienti printre care si Nastase ! Sa stiti ca nu doresc sa iau apararea nimanui , ma consider un neutru dar nu pot accepta ca un stat de drept sa-si bata in asemenea hal de cetatenii sai !

• Upvote 3

cristiand20

I-au fost ridicate armele și i-a fost suspendat dreptul de port armă.

Şi revolverul a fost uitat la ridicare?

maxu08

hai sa punem altfel problema - la fond a primit 2 ani cu executare, adica EXACT cit sa poata obtine o suspendare a executarii in recurs. cam asa se intimpla in 99% din cazurile din instantele inferioare.

Acum, avind in vedere ca suspendarea executarii este o vocatie a inculpatului si nu un drept al sau / obligatie a instantei de a acorda, cred ca acest "amanunt" ne arata ca a existat si o problema cu persoana Adrian Nastase, fie a judecatorului suprem (din cauze personale sau a avocatilor sai - morala: de asta nu este bine sa te iei in biza cu un judecator) fie a celor care or fi telefonat la momentul potrivit ptr a face aceasta diferenta intre cele 2 sentinte.

parerea mea este ca avem un amestec de independenta judecatorasca (condamnarea sa) si citeva telefoane "binevoitoare" (refuzul de a acorda suspendarea executarii).

Sincer, daca prezenta pericol social major si daca infractiunea retinuta era f grava ar fi incasat 6 ani ca si Jianu & Co. Insa, primind doar 2 ani si avind in verde circumstantele personale ale lui Nastase - cultura, situatie familiala, etc etc - in mod cert nu prezenta pericol social astfel incit sa credem ca executarea pedepsei ar fi dus la o reeducare a acestuia. nu cred ca pedeapsa in sine l-a darimat cit executarea ei; nu se astepta (nici eu nu ma asteptam la asta) sa nu primeasca suspendarea executarii.

ca sa nu pun in discutie modul cum a fost gestionat dosarul si cum s-a facut cercetarea judecatoreasca. Existenta unor semne de intrebare asupra acestor lucruri vor pune in umbra o condamnare care poate este meritata. dar intotdeauna va exista un "?"

• Upvote 2

mihai81

Domnilor,trecand peste proces si sentinta,fapt e ca s-a spart gheata.Nu neaparat in sensul ca justitia va da pe afara de corectitudine,impartialitate si competenta.Ci in sensul ca pana acum clasa politica a fost un monolit.Nimeni nu cadea pt. ca exista distrugerea reciproca garantata,deci sistemul era stabil.Caderea lui Nastase e posibil sa deschida un ciclu de vendette.Din macelul politrucilor noi astia parlitii cu nadragii rupti in dos nu avem decat de castigat.

Ii doresc lui Base in 2015-2016 soarta lui Nastase ( condamnarea,nu de spitalizarea).Are insa ''meritul''(daca merit se poate numi folosirea justitiei precum o doamna de pe centura) ca a lansat primul bomba atomica.

Catalin

Apropo, e ușor să invocăm așa niște prevederi legale, dar lămurește-ne și pe noi când și cum trebuia să-i fie suspendat acest drept.

Ce prevede acel art 30 alin 2 lit a ?

Pentru că la acel art. 30 alin2 lit.a eu am găsit următoarele:

Art. 30.

(1) Dreptul de deţinere a armelor se anulează dacă titularul se află în una dintre următoarele situaţii:

a) nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 15 alin. (1) lit. c), e) şi f);

iar la art. 15 alin.1 avem

lit.c - nu au fost condamnate, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, la pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de un an, pentru infracţiuni comise cu intenţie ori pentru infracţiuni prevăzute de prezenta lege, cu excepţia cazurilor în care a intervenit amnistia sau reabilitarea;

lit.e - sunt apte din punct de vedere psihologic şi medical pentru a deţine şi folosi arme şi muniţii;

lit.f - nu prezintă pericol pentru ordinea publică, siguranţa naţională, viaţa şi integritatea corporală a persoanelor, conform datelor şi informaţiilor existente la organele competente;

Dacă ieri s-a pronunțat sentința, deci ieri a fost condamnat, până la acest moment bucurându-se de prezumția de nevinovăție, cam când și cum trebuia să-i fie suspendat dreptul de a deține arme?

De asemenea nu cred că putem vorbi despre un caz în care posesorul dreptului nu mai este apt d.p.d.v. psihologic sau medical. Acest caz fiind o dovadă clară a rahatului pe care îl mănâncă ziariștii și psihologii ratați ce se perindă pe la televizor și vorbesc despre aceste testări ca despre niște soluții.

Totodată cred că nu mai este nevoie să discutăm despre existența unor date care să spună că Năstase putea fi considerat un pericol pt ordinea publică, siguranța națională, etc din moment ce era parlamentar și zilnic se învârtea printre cele mai înalte cercuri ale acestei țări.

E ușor de zis, dar dacă studiem mai atent problema, e mai greu cu practica asta. Așa că aș fi curos să ne spui când și cum ar fi trebuit să-i fie suspendat dreptul de a deține o armă?

• Upvote 3

Marius

Adrian Nastase a avut suspendat dreptul de a detine arme iar armele sale au fost ridicate de politie, dar ulterior dupa ultimele modificari ale legislatiei privind regimul armelor si munitiilor din anul 2011, Politia Romana a fost nevoita sa-i restituie armele, intrucat fapta pentru care Nastase era urmarit penal nu se incadra in noile prevederi.

• Upvote 1

Leonidas67

Procurorul general Codruţa Kovesi a declarat, joi, că Adrian Năstase avea dreptul legal să deţină arma, precizând însă că vor fi făcute verificări legate de modul în care au fost respectate procedurile privind deţinerea armelor, depozitarea lor şi modul de restituire a acestora de către Poliţie.

Kovesi a spus că în momentul în care DNA a început urmărirea penală împotriva lui Năstase a fost formulată o adresă către Poliţia Română în care se solicita ridicarea armelor deţinute de Năstase, în condiţiile în care, potrivit legislaţiei de atunci, persoanele cercetate pentru anumite infracţiuni nu aveau dreptul de a deţine arme.

Potrivit procurorului general, în condiţiile în care legislaţia în acest sens s-a modificat, între timp, Poliţia a decis să îi restituie lui Năstase armele.

"Se va verifica dacăm s-au respectat procedurile legate de modul de restituire a armelor, legate de depozitarea acestora", a adăugat Kovesi.

Anchetatorii vor ridica toate armele deţinute de Adrian Năstase, în acest scop urmând să fie făcute percheziţii inclusiv la locuinţa din Cornu a fostului premier.

Astfel, anchetatorii vor merge la locuinţa din Zambaccian a lui Năstase, dar şi la domeniul din Cornu deţinut de familia fostului premier, pentru a ridica toate armele deţinute de acesta, inclusiv cele de vânătoare.

Stire luata de pe blogul lui Radu Tudor !

Filmul tentativei de sinucidere a lui Adrian Nastase

Posted by Radu Tudor on June 21st, 2012

Filmul unei seri de groaza in strada Zambaccian. Miercuri, 20 Iunie.

Dupa pronuntarea condamnarii cu executare pentru Adrian Nastase si restul persoanelor in dosarul “Trofeul calitatii”, ministrul de interne Ioan Rus l-a sunat pe fostul prim ministru pentru a se pune de acord in privind modalitatii de a-l aduce in arestul politiei. Ioan Rus i-a spus lui Nastase ca exista doua variante care sa-l fereasca de imaginea unui fost prim ministru plimbat cu niste catuse la maini prin fata camerelor de luat vederi :

a) fie se prezinta singur la sediul Directiei Cercetari Penale, arestul din Rahova, pentru a fi incarcerat

B) este trimisa o echipa de politie la el acasa, cu geamuri fumurii, care sa intre in garaj, sa intre toti in masina si sa demareze spre Rahova

Adrian Nastase i-a replicat lui Ioan Rus la telefon : “Acest lucru nu se va intampla niciodata. Eu nu voi parasi domiciliul meu. E in puterea mea sa decid asta”

La insistentele ministrului de interne ca toata procedura ridicarii de la domiciliu sa se desfasoare in termeni agreati de comun acord, Nastase a replicat dur : “N-are nici un rost sa insisti. Eu nu voi ajunge in arest. Voi decide singur ce am de facut”.

Din aceasta convorbire a reiesit ca Adrian Nastase are de gind sa-si puna capat zilelor. De urgenta a fost trimis echipajul de Politie si o ambulanta, pentru a incerca o discutie, o prevenire a evenimentului. Ministrul de interne Ioan Rus i-a comunicat premierului Victor Ponta continutul convorbirii cu Adrian Nastase si senzatia ca fostul premier e pregatit sa faca un gest dramatic. Exista informatii inca neverificate potrivit carora Ponta l-a sunat pe Nastase, incercind sa-l convinga sa nu faca nici un gest necugetat. Dar decizia fostului premier era deja luata, in urma socului psihic extrem de puternic suferit ca urmare a condamnarii cu executare.

Politistii s-au prezentat in strada Zambaccian. Au prezentat mandatul de aducere in arest. Adrian Nastase si Dana Nastase, vizibil afectati psihic, nu s-au opus in nici un fel.

Adrian Nastase le-a spus politistilor : “Dati-mi voie se merg sa iau niste carti cu mine”. Replica politistului a fost : “Nu va pot lasa sa mergeti singur, trebuie sa merg cu dumneavoastra”. Nastase a replicat : “Foarte bine, sa mergem amindoi”.

Nastase si politistul au intrat in biblioteca, acesta din urma fiind la 3-4 pasi in spate. Nastase s-a postat la birou cu fata la usa si a spus : “Imi pare rau ca trebuie sa asisti la asa ceva”. A scos pistolul dintre doua carti aflate pe birou si l-a dus la tampla. Politistul a sarit spre mina lui dreapta, incercind sa-l prinda de palma pentru a putea impiedica declansarea tragaciului. Intr-o fractiune de secunda glontul a pornit, el strabatind din spate spre fata zona gitului, din pozitia in care mina cu pistolul fusese deviata de efortul extrem de riscant al politistului.

Nu exista nici un fel de indoiala ca Adrian Nastase a vrut sa sa sinucida, el ducind pistolul la timpla, actionind tragaciul fara nici un fel de retinere. Daca politistul n-ar fi sarit practic pe Nastase, incercind sa-i duca mina la spate si sa-i ia pistolul, astazi fostul prim ministru ar fi fost cu siguranta mort.

Ambulanta era deja alertata, fiind in proximitatea casei. Echipajul medical a urcat de urgenta, a constatat plaga impuscata si a decis transferul de urgenta la spital. In casa era o atmosfera de soc si groaza, fiind alertat de urgenta si Parchetul General. Desi Nastase era constient dar intr-o stare psihica deplorabila, nu s-a stiut nici o secunda cit de grava este leziunea provocata prin impuscare. Evaluarea amanuntita a fost facut de echipa pluridisciplinara de la Spitalul de Urgenta Floreasca.

Sursele din ancheta confirma premeditarea evidenta a gestului facut de Adrian Nastase, determinarea acestuia fara nici o indoiala, fapt confirmat si de cele trei scrisori de adio scrise pentru sotia Dana si fiii Andrei si Mihnea.

Potrivit evaluarii psihologice si psihiatrice preliminare, exista riscul ca amenintarea asupra vietii lui Adrian Nastase sa nu fi disparut in urma tentativei nereusite de suicid de miercuri seara. Daca dupa recuperarea medicala in urma internarii se va pune in continuare problema arestarii si incarcerarii fostului prim ministru, exista o posibilitate solida ca acesta sa-si doreasca in continuare sa-si puna capat zilelor, pentru a preveni un act de umilinta suprema pe care nu-l poate suporta din punct de vedere psihic.

http://radu-tudor.ro/filmul-tentativei-de-sinucidere-a-lui-adrian-nastase/

Edited by Leonidas67
  • Upvote 1

bestkyky

Eu ii doresc sanatate ca sa isi poata ispasi pedeapsa! :emo-yessir:

maxu08

riscant gestul de a indeparta arma. aceasta s-a descarcat spre fata - din ce am citit - si deci putea lovi inclusiv politistul, mai ales ca in mod cert gitul a fost strapuns si glontul a trecut prin el, nu s-a oprit in carne. corect?

Catalin

Într-o asemenea situație e greu, dacă nu imposibil să conștientizezi riscul la care te expui. Pur și simplu acționezi din instinct, după cum îți dictează conștiința.

Sigur, acum noi, aici la rece putem să întoarcem aceea întâmplare și pe față și pe dos, o putem analiza și studia fiecare gest în parte, punând verdicte și găsind scăpări, erori, neglijențe sau orice altceva, NUMAI că acolo și atunci, pentru acel polițist timpul nu-i este niciodată un aliat, el pur și simplu face ceea ce crede că trebuie să facă și ceea ce crede că este bine.

• Upvote 2