Jump to content
POLITISTI.ro

Ce faci daca agresorul este prea aproape de tine?

skymedic
 Share

Recommended Posts

Ideea este urmatoarea: Ai un agresor care poate deja te-a apucat de haine, scoti pistolul si vrei sa tragi. Daca arma ti-e prea aproape de corp, mansonul de va lovi, poate sa iti rupa si citeva coaste. Cum tragi?

Apuci mansonul cu mina stinga, degetul mare in spatele mansonului, tii strins, tragi si nu lasi mansonul sa reculeze. Te retragi, tragi mansonul sa elimini cartusul tras din teava, si continui sa tragi in mod normal.

http://s865.photobucket.com/albums/ab220/skymedicgta/?action=view&current=VIDEO_035.mp4

Scuze, poate calitatea nu e prea buna. Merge numai cu arme ca Glock sau S&W M&P 9 sau 40, ca nu au hammer in spatele mansonului. E fine de incercat la poligon, cu grija totusi, daca nu aplici tensiune isometrica intre manson si restul armei, s-ar putea sa nu mai poti cinta la pian.

Frumos, frumos, n-am ce zice. Dar daca omuletul te-a apucat de haine si deja ai pisttolul in mina, ca faci? Tragi si risti sa-ti rupi coastele cu reculul mansonului? Nu. Schimbi pozitia miinii, blochezi mansonul si asa mai departe. Te retragi dupa primul foc, crede-ma, vei putea. Mai ales daca ai deja arma in mina, nu vei avea timp sa o pui in toc si sa vaci manevre de eschivare, sau shoulder lock, sau puncte de presiune (jugular notch)

Edited by skymedic

Mai skymedic , daca agresorul deja te-a prins de haine si vrei neaparat sa-l indepartezi de tine ca sa-l impusti , nu trebuie decit sa-i dai un cap in gura si apoi se departeaza el nitel de tine . Nu ai precizat daca are el ceva intr-o mina cu care sa-ti puna viata in pericol . Atunci situatia se schimba nitel .Daca te-a prins de haine si inca nu te-a pocnit atunci ai timpul de riposta dar nu trebuie sa cazi in mirare si sa astepti inserarea . Pentru ca daca vrea sa ti-o dea direct stai fara grija ca nu se mai gindeste sa te prinda de nimic . Instinctul ai spune : loveste si dispari ! :clip:

Daniele ideal ar fi să nu ajungi în situaţia de a fi aşa de aproape de adversar, dar dacă tot ai ajuns în situaţia asta ai dreptate, foloseşti orice mijloace de a te îndepărta de el, ultimul ar fi armamentul, mai lăsaţi-l naibi de pistol că legea la noi este ambiguă în materie, şi rişti să dai cu pixul pe la magistraţi. Sunt destule alte mijloace de intervenţie, chiar şi "capul" ăla în gură, pe langă procedeele de autoapărare. Pistolul e bun dar este şi o pacoste în permanenţă este o grijă în plus. După cum şti foloseşte glonţ miez oţel, poţi chiar să te răneşti singur sau mai grav... . Şti eu nu am luat-o niciodată ca pe o treabă personală faţă în faţă cu infractorul,(am folosit de multe ori în serviciu armamentul), şi am avut de a face în aceşti ani de muncă în sistem cu fel şi fel de oameni certaţi cu legea. Aşa e la noi pe Litoral, lume multă, guri căscate haine multe colorare, mult alcool şi mult prinţip pe la terase.

P.S. de multe ori am fost la limita legală, oare cum s-ar fi terminat dacă o depăşeam? am avut şi noroc. La bună vedere!

• Moderator

Pistolul e bun dar este şi o pacoste în permanenţă este o grijă în plus. După cum şti foloseşte glonţ miez oţel, poţi chiar să te răneşti singur sau mai grav... .

Eu aș spune mai de grabă că este o responsabilitate în plus, nicidecum o grijă.

Mai nou, se pare că ușor, ușor, vom trece la muniție cu proiectil de plumb. Cică ... așa cer standardele internaționale, la care România trebuie să se alinieze.

Ideea este urmatoarea: Ai un agresor care poate deja te-a apucat de haine, scoti pistolul si vrei sa tragi. Daca arma ti-e prea aproape de corp, mansonul de va lovi, poate sa iti rupa si citeva coaste. Cum tragi?

Apuci mansonul cu mina stinga, degetul mare in spatele mansonului, tii strins, tragi si nu lasi mansonul sa reculeze. Te retragi, tragi mansonul sa elimini cartusul tras din teava, si continui sa tragi in mod normal.

http://s865.photobuc...t=VIDEO_035.mp4

Scuze, poate calitatea nu e prea buna. Merge numai cu arme ca Glock sau S&W M&P 9 sau 40, ca nu au hammer in spatele mansonului. E fine de incercat la poligon, cu grija totusi, daca nu aplici tensiune isometrica intre manson si restul armei, s-ar putea sa nu mai poti cinta la pian.

Imi cer scuze, nu stiu daca esti sau nu politist dar ceea ce zici aici este cam aberant si SF sau cel putin cred ca te-ai uitat prea mult la filme ...

Situatia prezentata de tine , ce-i drept , cam sumar, dupa parerea mea nu prea iti mai da posibilitatea folosirii armamentului asa cu o descrii tu.

In primul rand pun pariu ca n-ai sa poti scoate arma din tocul de la serviciu, sa o armezi, si sa o folosesti in timp util decat daca ai tocul pozitionat undeva pe picior sau este un toc rapid , fara curele de asigurare, capse etc si bineinteles ai ani buni de pregatire pentru asa ceva.

In al doilea rand unde ai vazut tu ca daca esti prins de haina vei folosi arma din dotare? Exista riscul ca de la distantza pe care o explici tu sa nu iti iasa manevra si ori il impusti fatal pe agresor or te impusti singur... Daca are agresorul o arma in mana cand te apuca de haina ...hai ..mai ca ar fi legal ce zici tu dar iti iei cartus clar pana macar sa scoti arma din toc :)

Crezi ca cel vizat asteapta sa faci tu manevre? Mai lejer ar fi , daca tot esti meserias , sa aplici una din tehnicile Krav Maga, sa incerci sa iesi din raza armei agresorului printr-o eschiva naturala si in momentul cand ridici mainile ca si cum te-ai preda ( de obicei daca esti luat din oala si iti pune arma in cap iti zice si "mainile sus") sa apuci mansonul armei adversarului indreptand-o spre in jos si spre el...apoi sa i-o iei...dar nu incerca asta fara antrenament indelungat si nici ceea ce ai expus tu aici...

Scuze dar , ma pufneste rasul gandindu-ma cum as incerca in momentul cand unul vrea sa-mi faca vreo proiectare cu priza pe haine sa scot pistolul din tocul aflat pe centura si sa incepi sa manevrezi la manson (avand in vedere ca nici daca ai glock sau Hk sau ce stiu eu ce mama drac nu umbli cu cartus pe tzeava )...

In fine merci man pentru lectia de manuit armamentul ... nu fac scheme din astea ... nu in teren si nu cu legea de la noi....

• Upvote 1

• Membru

la cate sedinte de pregatire, antrenament, tragere cu armamentul ati participat voi?

la noi se merge la poligonul Sc de Politie , tragem 3-4-5 cartuse si gata, asta o data pe an, spre sfarsit.

cu bunavointa sefului DPIR si a altor doi colegi am mers la o sedinta de antrenament si tragere, unde m-am 'distrat' cu un glock, in afara orelor de program, in rest numai gura sefilor care vor munca-munca-munca..... daca am fi in alte tari cu legea si dotarea noastra, ne-ar avansa sinsp. postmortem peste 30% din noiemo-yessir.gif

• Moderator

Ai dreptate ety!

Sunt insuficiente sedintele de pregatire si tragere sustinute de politisti romani.

Cei care inca se mai bucura de o pregatire satisfacatoare, sunt politisti din cadrul structurilor de interventie si nici acestia toti, depinde de judetul unde activeaza.

Am vorbit cu un coleg din cadrul unui SIR de la un alt judet si mi-a spus ca ultima tragere efectuata a fost acum sase luni, in conditiile in care conform dispozitiilor in vigoare structurile de interventie trebuie sa aiba minim doua trageri lunare.

Mda , doua trageri lunare my ass... asa scrie dar urla aia de la arme si munitii ca nu au munitie de glock ptr trageri ca e scumpa ca pana mea si te trimite sa tragi 2000 de boabe de AK in poligon de parca suntem pe front in Afganistan... Ak-urile din dotarea majoritatii SIR sunt de POMANA. Imaginati-va ca vrei sa il folosesti la interventie in interiorul unei cladiri omg... daca zidurile sunt caramida 90 % sanse sa treaca si sa dilesti vecinii, daca sunt din beton ricoseul iti poate omora colegii deci de cocos ... Si vorba colegului , ptr cei de la OP, cu 3 -6 boabe trase o data pe an nici n-as mai lua trancanul cu mine ca e de geaba.

De ex noi am facut anul asta 4 trageri din care 2 au fost cu ocazia efectuarii de stagii cu SIAS, am tras mai multe sute de cartuse din diferite pozitii si la diferite tinte folosind Glock 17, AK-47 cu pat rabatabil, LP (un fel de UZI dar facut la Cugir cal. 9mm). Si tot mi se pare ca e prea putin :)

Respect, Delta.

• Moderator

Inseamna ca aveti sefi dezinteresati si delasatori (ca sa nu le spun incompetenti) Noi facem in general trei trageri pe luna, iar ca exemplu, ultima a fost de 60 cartuse/tragator. :D

Nici nu imi mai amintesc sa mai fi avut trageri sub minim 10 - 15 cartuse/tragator in ultimii doi trei ani.

Iar celor de la Logistica, care spun ca munitia pt Glock e scumpa, poti sa-i informezi ca pt MAI pretul e sub 1 ron/cartusul. ;)

Inseamna ca aveti sefi dezinteresati si delasatori (ca sa nu le spun incompetenti) Noi facem in general trei trageri pe luna, iar ca exemplu, ultima a fost de 60 cartuse/tragator. :D

Nici nu imi mai amintesc sa mai fi avut trageri sub minim 10 - 15 cartuse/tragator in ultimii doi trei ani.

Iar celor de la Logistica, care spun ca munitia pt Glock e scumpa, poti sa-i informezi ca pt MAI pretul e sub 1 ron/cartusul. ;)

Bine spus man. Subscriu.

• Membru

norocosilor, vreau si eu la voi! macar la sedintele de tragere, poate va faceti mila de mine cu cate 5-6 cartuse cu riscule de a le platiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiemo-yessir.gif

Imi cer scuze, nu stiu daca esti sau nu politist dar ceea ce zici aici este cam aberant si SF sau cel putin cred ca te-ai uitat prea mult la filme ...

Situatia prezentata de tine , ce-i drept , cam sumar, dupa parerea mea nu prea iti mai da posibilitatea folosirii armamentului asa cu o descrii tu.

In primul rand pun pariu ca n-ai sa poti scoate arma din tocul de la serviciu, sa o armezi, si sa o folosesti in timp util decat daca ai tocul pozitionat undeva pe picior sau este un toc rapid , fara curele de asigurare, capse etc si bineinteles ai ani buni de pregatire pentru asa ceva.

In al doilea rand unde ai vazut tu ca daca esti prins de haina vei folosi arma din dotare? Exista riscul ca de la distantza pe care o explici tu sa nu iti iasa manevra si ori il impusti fatal pe agresor or te impusti singur... Daca are agresorul o arma in mana cand te apuca de haina ...hai ..mai ca ar fi legal ce zici tu dar iti iei cartus clar pana macar sa scoti arma din toc :)

Crezi ca cel vizat asteapta sa faci tu manevre? Mai lejer ar fi , daca tot esti meserias , sa aplici una din tehnicile Krav Maga, sa incerci sa iesi din raza armei agresorului printr-o eschiva naturala si in momentul cand ridici mainile ca si cum te-ai preda ( de obicei daca esti luat din oala si iti pune arma in cap iti zice si "mainile sus") sa apuci mansonul armei adversarului indreptand-o spre in jos si spre el...apoi sa i-o iei...dar nu incerca asta fara antrenament indelungat si nici ceea ce ai expus tu aici...

Scuze dar , ma pufneste rasul gandindu-ma cum as incerca in momentul cand unul vrea sa-mi faca vreo proiectare cu priza pe haine sa scot pistolul din tocul aflat pe centura si sa incepi sa manevrezi la manson (avand in vedere ca nici daca ai glock sau Hk sau ce stiu eu ce mama drac nu umbli cu cartus pe tzeava )...

In fine merci man pentru lectia de manuit armamentul ... nu fac scheme din astea ... nu in teren si nu cu legea de la noi....

In primul rind, nu vad de ce sa am arma fara glont pe teava. Ar fi stupid si periculos. In al doilea rind, nu stiu cit tragi tu cu pistolul, da eu trag minimum 200 de gloante pe saptamina. Eu mi-am facut antrenamentul de pistol cu Bank Miller de la Sig Arms Academy si agent de DEA, fost instructor de pistol la Langley, VA. Manevra asta este standard in cursurile de pistol pentru agentiile federale. Merge frumos, am incercat-o. Nu stiu ce holster folosesti, dar daca e bun si cureaua e de duty prinsa cu snapcaps de centura obisnuita, nu trebuie sa fie probleme sa scoti arma in mai mult de 1-2 secunde.

Ha, ha, ha... oare cati dintre noi (astia normali) am vazut Glockul de aproape sau l-au simtit in palma?

Se pare ca e cam nasol pe la voi cu folosirea armei din dotare...Imi pare rau sa aud ca e mai mult o bataie de cap decit o unealta de aparare in plus. Imi pare ca antrenamentul e cam costisitor prin Romania, si legea nu e de partea politistului. Tot Communisti idioti au ramas la putere, va pun viata si libertatea in pericol. Cum poti sa aplici legea si sa te aperi daca e nevoie cind uzul de arma e privit ca o crima nu ca un life-saving metoda?

Gloantele pe aici costa destul de putin, o cutie de 50 de 9 mm FMJ 174 grain costa $17, de .40 costa $22.50, iar bobitele mele preferate (in cazul cind ataca zombies), hollow point de .40 ma costa $35.00 pe 50 de bucati. Daca cumperi 500 sau 1,000 de bucati de-o data, te costa si mai putin, desigur, ceea ce fac eu. Oricum, din Septembrie ma mut de la ambulanta la serviciul de puscarii, la echipa de interventii la maximum security, am primit oferta de lucru acu' 3 zile. O sa fiu pe la mama naibii, unde e minus 40 de grade iarna, da e salar frumos, beneficii super si cheltuieli mai mici.

De curiozitate, daca vin in vizita in Romania, pot sa import temporar o arma (handgun) pentru competitie, demonstratie, etc? Stiu ca se face IPSC in Romania, eu fac competitie de IPSC aici, si de IDPA.

• 2 weeks later...

Eu zic ca trebuie sa i multumim lui sky pentru informatie. Poate in viitor va ajuta pe cineva. Nu stii niciodata ce te asteapta. Nu cred ca poti sa prevezi toate scenariile posibile intr o lupta pe strada, sau orice fel de lupta.

Eu vad utila metoda lui sky intr o situatie pe care a avut o un coleg al meu. A ajuns sa se lupte pe pistolul lui cu unu' dupa care fugise ( nu ne mai intereseaza cum, de ce si in conditii. Plecam de aici ). Daca in situatia initiala controlezi pistolul, si sa zicem ca il controloezi ca la tine este, si ai posibilitatea sa folosesti metoda respectiva, eu ii vad utilitatea. Si eu sunt tot de parere ca iti trebuie mult antrenament sa o stapanesti, pentru ca trebuie facuta cu mare rapiditate. In situatia colegului meu, pistolul s- a descarcat de doua ori: odata in piciorul lui si traieste, si odata in stomacul infractorului, care a murit.

Thx sky!

ps: lasa-le-ncolo de neologisme, ca nu vorbim toti asa de bine engleza ca si tine. merge sa zici "toc" in loc de holster s.a.m.d. ;)

• 2 weeks later...

Ptr.Skymedic : aici suntem (cred )toti politisti,daca-ti pui asemenea intrebari ptr. mine esti "suspect"

Autoapararea in lupta corp la corp nici nu indica folosirea pistolului (indiferent de marca )

Dupa 6 ani in trupele speciale,iti pot spune ca daca ai ajuns ca agresorul sa puna mana pe tine ,atunci este mare deranj

Si ca sa-ti dau un raspuns favorabil ,iti recomand metode simple ,gen : stransul testicolelor (la greu ),lovituri in zona gatului ,pe tibii (il bufneste rasul imediat ),etc.

Metodele de autoaparare exersate in sala de pregatire nu au respondent in realitate

Sunt exersate in mod repetetativ in ideea de automatism, si cel mai important ...ptr. calificativele cu care esti notat la controalele periodice

ATENTIE lupta de strada nu are legatura cu ce facem la sala ,in strada nu sunt reguli :emo-yessir:

Buna ziua...nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar inocenta unor comentarii de aici m-au facut sa zambesc..si apoi sa cedez impulsului de a spune ceva..Am 17 ani de experienta in politie...am lucrat cu multi colegi din alte tari..si in strada...(si pe la birou, cand a fost ocazia :rolleyes: )...Avand in vedere legislatia din Romania cu privire la uzul de arma, multiplele cazuri de politisti acuzati si condamnati pentru ca au folosit armamentul, imi permit sa dau niste sfaturi colegilor mai tineri care lucreaza in teren si ar putea fi in situatii ca cele descrise mai sus...1..Incercati sa uitati de pistol...mergeti la sala de forta...cursuri de autoaparare...in 2-3 ani va veti dezvolta niste abilitati deosebite (necesare in munca de politie) care va vor scuti de multe necazuri in viitor. Credeti-ma, 99,9% din colegii straini politisti cu care am lucrat sunt OBSEDATI de conditia si pregatirea fizica...merg regulat la sala, antrenamente de arte martiale, multi sunt "gym freaks"...colosi de 100 si ceva de kg care controleaza bine situatia intr-un caz de lupta corp la corp...2...Incercati sa gasiti alternative...de multe ori un spray lacrimogen este mult mai eficace intr-o lupta de aproape....serios...MULT mai eficace....face fata si la un atac cu arma alba, mai ales daca il combinati cu bastonul...si va scuteste de asemenea de multe necazuri dupa...Lasati pistolul unde este...E doar un sfat...In rest...numai de bine. :emo-yessir:

• Membru

ba nu, folositi pistolul ori de cate ori aveti ocazia, dar sa fie legal, asa se descurajeaza adversarul mai usor, de unde gabi bani de sala de forta si pregatire militara? cine asigura astea? MAI?

ba nu, folositi pistolul ori de cate ori aveti ocazia, dar sa fie legal, asa se descurajeaza adversarul mai usor, de unde gabi bani de sala de forta si pregatire militara? cine asigura astea? MAI?

Ety...cu tot respectul..te contrazic...Granita dintre legal si ilegal este foarte subtire in legislatia romana...Eu nu am spus sa NU se foloseasca pistolul...am spus doar sa ne gandim de cele mai multe ori la niste alternative mai eficace si care sa ne fereasca de necazuri..E usor sa pui mana pe pistol...si toti suntem tentati sa o facem sub influenta filmelor americane...Calvarul care urmeaza insa nu stiu daca poate fi indurat de oricine...Bani de sala se gasesc...e 4-5 sute de mii pe luna...si pentru politisti ar trebui sa devina o pasiune...face parte din meserie...De aia avem si orele alea de pregatire fizica saptamanala....pentru care daca va luptati le puteti obtine...A fost doar un sfat, fiecare face cum crede.