Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Romulus

Neclaritati - perchezitie si altele

Question

Romulus

Buna ziua. Sint nou pe forum si nici nu fac parte din structuri si organizatii. Mi-am facut cont acilea pt ca am niste intrebari si dvs sinteti oamenii care ma pot lamuri.

1. Sint oprit pe strada de echipaj. Ma legitimez, dupa care oamenii imi cer sa le arat ce am prin buzunare, geanta, etc. Au/aveti voie sa faceti treaba asta? Din cate stiu, ca sa-mi bagi mana-n buzunar trebuie mandat.

2. "3. La punctul IV, dupa pozitia 7 se introduce o noua pozitie, pozitia 8, cu urmatorul cuprins:

"8. arme albe cu lama - arma care indeplineste urmatoarele criterii:

a) lama este fie solidara cu manerul, fie echipata cu un sistem ce ii permite sa faca corp comun cu manerul sau;

B) are tais dublu pe toata lungimea sa;

c) lungimea este mai mare de 15 cm;

d) latimea este mai mare sau egala cu 0,4 cm;

e) are un maner prevazut cu garda.""

si intrebarea e: toate conditiile astea cumulat? sau fiecare in parte?

Va multumesc.

Recommended Posts

• 0
Marius

Cand esti pe strada, intr-un loc public, politistul are dreptul sa-ti faca perchezitie corporala sumara.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Romulus

Prin urmare eu sint obligat prin lege sa arat TOT ce am asupra mea?

• 0
maxu08

da

• 0
Marius

Exact!

Pai cum iti imaginezi ca poate depista politistul un hot, unul care poarta asupra sa o arma etc.

Ce ai de ascuns? Numai cei certati cu legea au motive sa se ascunda de politist.

• 0
Romulus

ok, asta am inteles.

acuma clarificati va rog punctul 2 al postului.

paragrafu face parte din legea nr 295/2004, mai exact noua modificare/imbunatatire/whatever.

Va multumesc.

• 0
Catalin

Dar de ce te interesează?

Obișnuiești să porți astfel de ustensile asupra ta?

• 0
Marius

Ce articol?

• 0
Romulus

Dar de ce te interesează?

Obișnuiești să porți astfel de ustensile asupra ta?

Raspuns tipic: "dar de ce te intereseaza?". ntz ntz ntz...

Poate vreau sa imi imbogatesc cultura generala. Poate vreau sa inteleg o lege formulata prost.

Sau poate vreau sa port 30 cm de lama.

Cu tot respectul cuvenit, am pus o intrebare, ma astept la un raspuns care sa clarifice treaba. nu la un inceput de interogatoriu.

Ce articol?

Articolul 2 din Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor si al munitiilor, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 583 din 30 iunie 2004, cu modificarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

1. La punctul I, pozitia 1 se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"1. arma - orice obiect sau dispozitiv a carui functionare determina aruncarea unuia sau mai multor proiectile, substante explozive, aprinse sau luminoase, amestecuri incendiare ori imprastierea de gaze nocive, iritante sau de neutralizare, in masura in care se regaseste in una dintre categoriile prevazute in anexa;".

2. La punctul I, dupa pozitia 2 se introduce o noua pozitie, pozitia 2.1, cu urmatorul cuprins:

"21. arma alba - acel obiect sau dispozitiv ce poate pune in pericol sanatatea ori integritatea corporala a persoanelor prin lovire, taiere, impungere, cum ar fi: baionete, sabii, spade, florete, pumnale, cutite, sisuri, boxuri, castete, arbalete, arcuri, bate, maciuci si bastoane telescopice;".

3. La punctul IV, dupa pozitia 7 se introduce o noua pozitie, pozitia 8, cu urmatorul cuprins:

"8. arme albe cu lama - arma care indeplineste urmatoarele criterii:

a) lama este fie solidara cu manerul, fie echipata cu un sistem ce ii permite sa faca corp comun cu manerul sau;

B) are tais dublu pe toata lungimea sa;

c) lungimea este mai mare de 15 cm;

d) latimea este mai mare sau egala cu 0,4 cm;

e) are un maner prevazut cu garda."

• 0
Rookie

Atunci, daca nu doresti sa-ti fie adresate si alte intrebari, plateste un avocat si cu siguranta te lamureste fara sa te mai "interogheze".

• 0
Romulus

omule, am creat un post, la rubrica "intreaba un politist".

banuiesc ca aveti detule ocazii sa va faceti meseria pe strada, trebuie neaparat sa o faceti si aici?

sincer, nu vad logica intrebarii d-lui catalin. pun o intrebare pt ca vreau un raspuns.

simplu.

si inca ceva: daca acest forum este destinat exclusiv oamenilor legii, spuneti din start, sa stiu si eu si sa nu mai deranjez aiurea.

• 0
Romulus

si inca ceva: daca acest forum este destinat exclusiv oamenilor legii, spuneti din start, sa stiu si eu si sa nu mai deranjez aiurea.

greseala mea, nu citisem suficient pe forum :D

• 0
avam

-Uşurel băieţi nu vă apindeţi!. Romulus dacă ai nelămuriri întrebi, dacă nu eşti satisfăcut de răspuns citeşti Codul penal şi de procedură penală. dacă nu înţelegi mai întrebi... şi uite un răspuns: Atunci când te deplasezi singur sau însoţit pe stradă la ore mai mici, când trezeşti anumite suspiciuni sau când în zona s-au comis fapte încriminate de legea penală, grave sau deosebit de grave, sigur ai să dai nas în nas cu poliţişti. Controlul sumar este o măsură poliţienească acoperită de lege. Te supui ţi se mulţumeşte pentru cooperare sau în extrem eşti încătuşat şi condus la o unitate sau subunitate de poliţie. Un cetăţean onest sau nu, conform legislaţiei, trebuie să coopereze cu poliţiştul nu să i se opună. Consideri vreuna din acţiunile sale un abuz poţi reclama!. De ce crezi tu că în cazul infracţiunilor de omor în formele sale, descoperirea autorilor, ca procent ,este cea mai mare. Simplu cetăţenii conştientizează gravitatea faptei şi cooperează cu poliţistul.

- Colegi poliţişti, omul avea o nelămurire, haideţi să fim mai toleranţi şi să îi explicăm pe înţelesul său. El poate nu cunoaşte sintagma:"necunoaşterea legilor... nu înlătură caracterul penal al faptei." şi că poate uşor să comită chiar un ultraj dacă se opune. comunicare! şi iar comunicare!. Mulţumesc.

• 0
Miadry

Cand esti pe strada, intr-un loc public, politistul are dreptul sa-ti faca perchezitie corporala sumara.

Ce inseamna mai exact, perchezitie corporala sumara? :unsure:

• 0
avam

Controlul corporal sumar se face potrivit unor reguli imperativ stabilite de lege. Dacă nu cooperezi şi nu răspunzi solicitărilor poliţistului... nu e de bine!?.Pe scut , regulă generală: el se efectuează de către o persoană de acelaşi sex cu persoana controlată, foarte important!. Restul ştie poliţistul!. Nu vă opuneţi veţi fi imobilizaţi!. Cooperaţi. În nici un caz nu veţi fi dezbrăcaţi, deja atunci ar fi motive temeinice de trecere la altă activitate numită: percheziţie corporală amănunţită. Se face de obicei la încarcerare. Am mers deja prea departe.

• 0
Miadry

Atat timp cat nu ma ating prea mult, e ok. Nu suport sa fiu atinsa de straini.:)

• 0
lionn

Se poate să se fi făcut confuzie între controlul sumar corporal și percheziția corporală. Diferența dintre cele două este aceea că în cazul controlului sumar corporal acesta se efectuează potrivit procedurilor elaborate în acest scop de structura de profil -DOP și reprezintă o măsură administrativă, pe când percheziția corporală se efectuează în condițiile art. 100 alin.2 și 5 din c.p.p.

Dacă ar fi să-mi dau cu părerea asupra motivelor întrebărilor adresate de Romulus, aș spune că e interesat să cunoască răspunsurile pentru a afla prin ce mijloace poate eluda legea.

• 0
Romulus

Am pus intrebarile respective ca sa stiu ce am voie sa fac, in ce conditii, si ce nu am voie sa fac.

Iar in ce priveste eludarea legii, asta poate sa se intample numai in cazul in care legea respectiva permite identificarea si utilizarea anumitor portite...cu alte cuvinte, daca legea respectiva e formulata prost. Si nu cred ca in casul in care decid sa port cutit la mine se poate pune problema de "mijloace de eludare a legii". Aici e o simpla problema de incalcare sau nu a respectivei legi.

Dl Avam, multumesc pt ajutor si pt calmul de care ati dat dovada :)

• 0
Miadry

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa faci cum iti spune politistul.

Daca nu ai probleme cu legea si daca nu ai nimic de ascuns, nu ai de ce sa te temi.:)

• 0
Romulus

nu e problema de teama, dpv al cazierului personal stau foarte bine, e foaia goala.

vroiam sa stiu ce pot si ce nu pot sa fac.

• 0
Elvis

Pai atunci apeleaza la bunul simt , si raspunde tu la intrebarea : este frumos sa port asupra mea un cutit cu lama de 30 de centimetrii?

Asta fac manele si reclama excesiva,distrug si regulile elementare de bun simt.

Eu iti recomnd ,daca nu pleci in jungla la un stagiu de supravietuire ,sa nu porti asa ceva la tine.

Daca mergi le pescuit,gratar,in padure,trebuie sa desfaci conserve etc sa ai asupra ta un briceag cu lama de 5-7 centimetrii.Vei vedea ca nimeni nu o sa iti reproseze treaba cu armele albe.

Multa sanatate :emo-yessir:

Edited by Elvis

• 0
Miadry

Eu ii recomand sa isi cumpere conserve din alea cu cheita si atunci n-o sa mai aiba nevoie de niciun briceag. :emo-yessir:

• 0
maxu08

nimeni nu are asupra sa o arma alba decit daca are de gind sa o foloseasca, atunci cind considera ca este necesar din punctul lui de vedere.

Insa iti spun sigur ca daca se va intimpla sa o folosesti, nu conteaza imprejurarile, vei regreta toata viata. minim 20 de ani ptr omor calificat sau 10 ani daca este din culpa.

chiar daca esti atacat cu arme albe, nu merit sa ripostezi (cu exceptia cazurilor cind viata copilului, sotiei, etc sunt in pericol) ci mai bine fugi ptr ca este mai sanatos. chiar daca ai toata dreptatea din lume de partea ta, nu este bine sa ai pe cineva pe constiinta cu un omor sau o vatamare grava.

• 0
Romulus

Multumesc pentru sfaturi si informatii.

Sanatate Maxima! :D

Si nu ascult manele. :)

• 0
avam

nu e problema de teama, dpv al cazierului personal stau foarte bine, e foaia goala.

vroiam sa stiu ce pot si ce nu pot sa fac.

Nu ai voie să porţi cuţit în locurile publice fără drept, îţi sugerez să citeşti pe NET L61/1991®. Deşi o să pară paradoxal pentru colegii mei poliţişti de pe forum; dacă legea nu dispune altceva decâ ceea ce doreşti dumneata înseamnă că îţi este permis. Dacă poţi eluda o lege prin dispoziţiile altei legi superioare, eşti un băiat deştept.... vina aparţine legiuitorului. Că te interesezi despre litera legii te felicit!, indiferent care îţi sunt intenţiile. Americanii în marea lor majoritate sunt semianalfabeţi, croiţi doar pe sintagma:" cum să fac bani?",(este o constatare directă şi mi-o asum), însă al dracului de bine mânuiesc PC şi îşi cunosc drepturile de cetăţean!. Chiar dacă eşti un cetăţean cinstit nu eşti obligat să te supui orbeşte "dorinţelor" unui funcţionar public, dacă ele nu sunt acoperite de un text de lege în vigoare!!!?. Ca o paranteză a devenit legendar "nea Ion Teleagă" fost demnitar pe vremea preşedintelui Ceauşescu, care umbla cu cătuşele la el şi deşi nu avea nici o legitimitate, le aplica propriilor cetăţeni, doar că era om politic la putere :unsure: . A se vedea şi abuzurile mediatizate, comise de demnitarii noştrii în raport cu poliţiştii dar şi abuzurile poliţiştilor în raport cu cetăţeanul. Accept orice reproş sau orice comentariu. Art. 16 alin1. şi 2 din Constituţia Romîniei trebuie privit ca Vechiul Testament:

"ARTICOLUL 16

(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.

(2) Nimeni nu este mai presus de lege. "

• 0
lionn

Am pus intrebarile respective ca sa stiu ce am voie sa fac, in ce conditii, si ce nu am voie sa fac.

Iar in ce priveste eludarea legii, asta poate sa se intample numai in cazul in care legea respectiva permite identificarea si utilizarea anumitor portite...cu alte cuvinte, daca legea respectiva e formulata prost. Si nu cred ca in casul in care decid sa port cutit la mine se poate pune problema de "mijloace de eludare a legii". Aici e o simpla problema de incalcare sau nu a respectivei legi.

Dl Avam, multumesc pt ajutor si pt calmul de care ati dat dovada :)

Uite că se poate afla un răspuns și fără să întrebi. Acum o să dorm mai liniștit

Oricum, aveai dreptul la replică. Dar modul cum ai făcut-o a fost destul de onorabil.