Jump to content
POLITISTI.ro

DavidMuller

Ofiteri fara academie? Cum pot deveni?

Recommended Posts

Dan

Nu cunosc atâtea detalii. Cel mai bine suni la 021/3175523 și întrebi. Cert este că nu există altă soluție să ajungi ofițer.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Panter

ionut2405 e gardian local. N-ai cum sa fii atat de batut in cap sa mai intrebi cum poti sa fii ofiter din moment ce ai facut 2 ani de scoala si sa n-ai idee despre acest lucru.

ionut2405

=)) am idee prietene era vorba de unele detalii

• Downvote 1

Militianu26

Buna ziua tuturor. Am niste neclaritati si daca m-ar putea ajuta cineva as fi recunoscator. Nu stiam unde sa vin cu problema asta si m-am decis sa scriu aici. Parintii mei nu vor sub nici o forma sa ma sustina sa intru la scoala de politie, iar eu singur nu stiu daca as putea sa intru. Sunt clasa a 12-a la profil de matematica informatica si parintii ma vad in fata calculatorului pentru tot restul vietii mele, dar eu nu am in plan sa fac asta. Intrebarea e daca as face o facultate de informatica 3 ani mai exact la Babes Bolyai la Cluj, m-ar ajuta cu ceva facultatea de la Cluj daca as merge la Academia de la Bucuresti sau la scoala de la campina? Mi-ar fi recunoscuta facultatea si m-ar ajuta ca am deja niste studii facute inainte de a intra acolo sau e egal cu 0 ca si cum nu as fi facut-o? Va multumesc si astept un raspuns daca stie cineva.

Marius

Nu te ajută cu nimic, potţi spune că "e egal cu 0".

Militianu26

As mai avea o intrebare, e off-topic, absolventii din 2012 de la Campina au reusit sa se angaze toti sau inca nu?

Marius

Da, au primit repartiţie începând cu 1 decembrie 2012.

Dacă vrei să te convingi citeşti aici:

Militianu26

Multumesc Marius. Eu mai am o postare daca ma poti ajuta sa imi dai raspuns si acolo. De exemplu daca as intra acum in 2013 la scoala de politie Campina si as fi absolvent in 2015, va fi la fel ca in promotia 2011 si 2012 sa stau jumatate de an chiar si un an pana sa ma angajeze?

Daniel24

militianu,incearca si vei vedea.depinde cine va fi in 2015 cu hotararile la nivel de minister :pfft:

Alex87

Multumesc Marius. Eu mai am o postare daca ma poti ajuta sa imi dai raspuns si acolo. De exemplu daca as intra acum in 2013 la scoala de politie Campina si as fi absolvent in 2015, va fi la fel ca in promotia 2011 si 2012 sa stau jumatate de an chiar si un an pana sa ma angajeze?

Depinde de situatia economica a tarii in momentul respectiv si multe alte aspecte.

Nightwolf

Depinde de situatia economica a tarii in momentul respectiv si multe alte aspecte.

N-are nicio treaba situatia economica a tarii cu incadrarea politistilor. Voi chiar nu mai invatati nimic la Economie in clasa a XIa ??? Chestii gen productivitatea muncii, micro si macroeconomie, notiuni generale? Daca stau sa ma gandesc mai bine, incadrarea absolventilor de politie incepe sa semene din ce in ce mai mult cu o contabilitate tinuta in partida dubla ...

Elvis

NIGHTWOLF se intampla asa pentru ca acceptam tot felul de neaveniti in fruntea noastra care ne conduc.

Daca ar fi luat atitudine macar cand ne-au confiscat dreptul la greva sau vis-a-vis de incadrarile din sursa externa alta era situatia. Dar cu cocosatii din fruntea nostra vom devenii,,statistica"..........

Edited by Elvis

sorinel

pile, relatii, cunostinte si actual bani, succesul este garantat daca indeplinesti ultima conditie si nici nu trebuie sa fii competent, meserie stiu agentii sarantoci!

• Downvote 1

sorinel

In completare, sint agenti, pardon au fost, incadrati direct si care in 2-3 ani datorita competentei si nu rudelor din sistem, au devenit, cum e si normal, prin concurs, ofiteri de baza ai institutiei, nici nu ma exprim in legatura cu rezultatele obtinute, pentru ca pur si simplu sint uimitoare!

• Upvote 1
  • Downvote 3

Alex87

Nightwolf, in cazul in care n-ai fost atent am spus "si multe alte aspecte". De aici deduci ce vrei. :)

Militianu26

Pai eu nu inteleg un lucru la scoala de la Campina. Elevii promotiei 2011 nu au fost incadrati in serviciu si cu toate astea in 2012 au iesit alti 650 de subofiteri. Anul acesta au bagat 50 cu toate ca cei dinaintea lor nu erau angajati. Cei 50 de politisti ce o sa faca? Si presupun ca si anul acesta o sa bage 50 de locuri. As vrea sa incerc ca imi doresc foarte mult acest lucru, dar sa fac doi ani de lucru pentru a nu mi se oferi lucru nici asta nu vreau. Pana la urma stie cineva daca promotia 2011 si promotia 2012 a fost incadrada? Ma refer strict doar la scoala de la Campina. Va multumesc.

• Downvote 1

Paul90

Promoția 2011 a fost încadrată la 02.05.2012 ( a așteptat 10 luni încadrarea ), iar promoția 2012 a fost încadrată la 03.12.2012 ( pauză 5 luni ).

Cei 50 de elevi la care ai făcut referire mai sus reprezintă promoția 2014, situația absolvirii lor nu se pune deocamdată, mai este un an și jumătate - cel puțin - până termină ei cursurile. :)

Ceea ce am scris mai sus e valabil atât pentru Școala de la Câmpina cât și pentru cea de la Cluj. Ambele sunt școli de formare inițială a agenților de poliție.

Edited by blue1guardian

Nightwolf

Nightwolf, in cazul in care n-ai fost atent am spus "si multe alte aspecte". De aici deduci ce vrei. :)

In cazul in care nu ai fost atent eu m-am axat pe prima parte a postului tau. Iar eu nu deduc ce vreau, ci deduc ce trebuie pentru ca asa am fost instruit. Restul e can-can sau umplutura, mai pe romaneste, ce tine sa arunce praf in ochi interlocutorului, sa lase loc la interpretari sau, cum bine ai dat exemplu` in postul pe care eu ti l-am citat acum, sa te scoata pe tine din belea ;) In cazul in care ai uitat, pe forumul asta suntem destui politisti care sa intelegem EXACT ceea ce vrei tu sa spui fara ca tu sa iti dai seama sau sa incerci sa disimulezi totul. In termeni criminalistici se numeste "comportament disimulat" si este o specializare a ramurii din care, cu foarte mare mandrie (doamne ce epitete-mi trag!), fac parte.

P.S: Lasand balivernele la o parte, p`acilea nu merge cu fofarlica .Ai spus-o, ramane spusa. Pana la urma si intr-o audiere, fiecare declara ce vrea, e de datoria anchetatorului sa discearna :) Dar stai linistit, toti am fost mici odata :)

NIGHTWOLF se intampla asa pentru ca acceptam tot felul de neaveniti in fruntea noastra care ne conduc.

Daca ar fi luat atitudine macar cand ne-au confiscat dreptul la greva sau vis-a-vis de incadrarile din sursa externa alta era situatia. Dar cu cocosatii din fruntea nostra vom devenii,,statistica"..........

Elvis, sti ca sunt de acord cu tine, ti-am mai spus chestia asta. 90%. Ca restul de 10% e ca recunosti doar cu juma` de gura ca din sursa externa au fost incadrati si oameni care fac intr-adevar cinste politiei. Si stiu ca sti ca e asa :)

Edited by Nightwolf
  • Downvote 1

Alex87

O, Doamne! :lol:

Cred ca ai luat treaba asta cam in serios.

Edited by Alex87

Militianu26

Multumesc pentru informatii, dar totusi mai am ceva nelamuriri. Cand se alege ce veri sa faci exact cand termini scoala? In timpul scolii sau dupa?

• Downvote 1

Militianu26

Am auzit ca daca vrei sa ajungi ofiter fara academie e sa faci scoala de politie de la campina si dupa dreptul si primesti grad de ofiter. E adevarat? Daca da, cum faci dreptul dupa scoala, ca pana la urma lucrezi si cine stie pe unde te trimite si ajungi sa fi departe de o facultate de drept?:D

• Downvote 3

Marius

Tu câţi ani ai?

Militianu26

19 impliniti si sunt in clasa a 12-a... De ce?

Marius

Nu se vede, pentru că peste tot postezi tot felul de întrebări infantile. Pune mâna şi citeşte pe forum, informează-te înainte de a pune asemenea întrebări. Acest site nu este un chat sau vreun canal de mIRC.

Iar dacă aştepţi răspunsuri serioase şi discuţii pertinente, din moment de tu ţi-ai creat un cont cu asemenea username, te asigur că eşti naiv.

Suntem sătui până peste cap de asemenea miştocari.

• Upvote 1

Militianu26

Nu mi-am creat contul cu scopul asta. Mi-am creat contu pentru a afla informatii mai multe despre scoala de politie din Campina. Aveam detalii de Academie ca acesta a fost telu meu, dar l-a un moment dat am cedat sub presiunile celor din jurul meu si am ajuns acum la inceputul anului si am zis ca nu ma las batut. E prea tarziu sa ma apuc de pe acum sa lucrez pentru a intra la Academie cand sunt altii care lucreaza de 2-3 ani sa intre si sunt care mai si cad. Eu sunt matematica-informatica, informatica intensiv. Intr-un cuvant as avea multe de recuperat. Sa revin la nume. Am fost poreclit Militianu si luand in considerare ca acest nume era luat am pus si data mea de nastere pentru ca nu am vrut sa imi folosesc numele real deoarece e doar un site si vorbesc cu oameni virtuali pe care nu-i cunosc si nu vreau sa aiba informatii despre mine. Imi cer scuze daca v-am suparat cu intrebarile mele si promit ca nu va mai deranjez, eu tot ce am vrut sa stiu a fost informatii despre scoala de politie, dar in lipsa informatiile cred ca anul acesta stau pe banca si incerc la academie la anu ca sa fiu pregatit din timp. Imi cer scuze din nou si multumesc pentru raspunsurile date de pana acum.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Similar Content

• GicuAcnid
      By GicuAcnid
      Bună ziua!
      Îmi puteți spune, vă rog, ce se poate întâmpla în următoarea situație:
      Cineva parchează într-o parcare privată, comercială, semnalizată cu atenționare de parcare limitată pt o anumită perioadă. Proprietarul mașinii lasă automobilul peste timpul-limită, roata mașinii este deblocată prin forțare și autovehiculul pleacă fără să achite taxa de deblocare. Proprietarul este apelat și amenințat că va primi plângere penală pentru distrugere (a caracatiței). Există această posibilitate ca șoferul mașinii să fie anchetat penal? Există temei legal pentru această măsură?
    • mmarinescu
      By mmarinescu
      Buna ziua,
      Am urmatoarea nelamurire: Eu din legislatie inteleg ca pentru a ma incadra pe una din cele 3 benzi din stanga, trebuie sa fiu pe banda 3(drum vertical - sageata verde) iar nu pe banda 2, sageata rosie. Avand in vedere ca de pe fiecare banda se poate merge inainte de pe fiecare banda sau stanga banda stanga, dreapta, banda din dreapta. Este corect, sau de pe banda 3 (sageata verde - drum vertical) ma pot incadra doar pe banda 3 (drum orizontal), iar pentru celelalte doua benzi, trebuie sa fiu pe banda 2(sageata rosie), drum vertical?
      Nu stiu cum este corect sa procedez, iar daca spre exemplu incerc sa ma incadrez pe banda 1 de pe banda 3 si intra cel de pe banda 2 in mine, cine este de vina?
      Va multumesc!

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.