Jump to content
POLITISTI.ro

Examen de absolvire 2011


sheriffu

Postare recomandată

Daca sunt buni de birou acolo vor ajunge,iar cei din operativ ii vor tine in spate pe soricei .Si descurcaretii vor ramane in operativ ca doar sunt descurcareti,si dupa 10 ani vor constata ca s-au imbolnavit in timp ce soriceii stau la caldurica de la 8 la 16 si prospera . :ner:

Link către comentariu

Daca asa se va intampla si vom absolvi in etape atunci asta va fi noul subiect de cearta :emo-box: Cat de buni sunt aia care au stat cu curu-n palma(nu s-au omorat cu invatatul, altfel foarte capabili) fata de cei care au invatat si in ce masura isi merita mediile "fruntasii" Portocala maro va face iar ce stie mai bine....sa semene ura intre noi in loc sa fim uniti impotriva celor care isi bat joc de tara asta

Link către comentariu

Asa, judecati-va intre voi, va arunca careva un os si sariti toti sa-l roadeti si sa va barfiti ca niste prostituate in loc sa fiti uniti si toleranti. Cautati paiul din ochiul altuia in loc sa va vedeti de treaba ca va freaca grija ce face altul. Trebuia sa fim toti incadrati, dar voi ii luati la "palme" pe astia care au invatat, ca nu stiu cine v-a spus sa nu invatati. Sunteti penibili ! incep sa cred ca majoritatea ne meritam soarta

  • Apreciez 3
Link către comentariu

...Revin la o replica mai veche de-a mea. Chiar ne meritam soarta,indiferent care ar fi ea. Toti primim ce meritam in functie de alegerile pe care le-am facut.

Apropo, am vorbit cu al meu diriginte ieri...Acesta a vorbit la randul lui cu Manea... Si mi-a zis ca nu mai dam din secret intrucat acel ordin s-a schimbat si noua nu ne-a fost predat in scoala... Am scapat de o competenta de invatat pentru examen...

Link către comentariu

@Tod: Chiar ma gandeam zilele astea ca poate ne scot secretul ca nu am avea timp la scoala sa trecem prin tipizate si teoria de la prima competenta. Insa il scot cu totul sau numai la proba practica?

Link către comentariu
  • Moderator

Fie că vreţi sau nu să recunoaşteţi, fie că vă convine sau nu, fie că realizaţi acum sau nu, cu timpul vă veţi da seama că pe perioada şcolii ar fi trebuit să fiţi absolut toţi nişte "tocilari". Aceea e perioada cea mai propice de a acumula cunoştiinţele teoretice, iar cu timpul veţi realiza că bagajul ăla de cunoştiinţe acumulat în şcoală va fi cel cu care veţi rămâne pentru toată cariera voastră în poliţie. În teritoriu veţi avea tot timpul să vă perfecţionaţi în materie de practică efectivă. Aici veţi învăţa numai nişte chichiţe, nişte artificii, obiceiuri zonale şi alte asemenea lucruri, dar baza cunoştiinţelor va rămâne ceea ce aţi acumulat în şcoală. Cine v-a băgat în cap că cei ce au învăţat bine vor ajunge nişte neoperativi, iar şmekeraşii ce săreau gardul la "tomcris" (nu ştiu dacă mai există, dar cei ce au fost în şcoală în perioada anilor '90 ştiu despre ce vorbesc) ar ajunge nişte profesionişti desăvârşiţi în operativ, probabil a fost cam codaş prin şcoala aia şi doar v-a aburit. E tocmai invers, pentru a fi un poliţist adevărat în operativ trebuie să fii sigur pe cunoştiinţele tale teoretice, să nu te dea la întors nimeni, iar cei pămpălăi şi prostovani sunt tocmai cei nesiguri pe ei, cei ce nu au aceea siguranţă pe care ţi-o dau cunoştinţele teoretice şi se uită disperaţi să stea cineva pe lângă ei şi să-i ajute să completeze un amărât de cf6.

Dacă din şcoală pleci cu un bagaj serios de cunoştiinţe, în teritoriu vei avea ce să şlefuieşti, în caz contrar va trebui să faci şi ceea ce nu ai făcut în şcoală, iar după câţiva ani şi când nu mai eşti în mediul acela specific scolii, veţi vedea că nu vi se mai îndemână deloc studiul individual.

Baftă multă vă doresc tuturor!

  • Apreciez 2
Link către comentariu

Scuzati-mi si umila mea parere..dar cred ca deviem putin de la topicul nostru..aici vorbim despre examenul de absolvire si nu despre calitatile necesare pentru a deveni un bun politist.Nu acesta era scopul topicului pe care l-am initiat..si mai ales al acestui forum:sa ne certam intre noi in loc sa gasim solutii sa ne ajutam unii pe altii,fiecare are dreptul la o opinie personala dar asta nu inseamna ca ne apucam sa ne dam de-acuma in cap pentru asta.Fiecare om are anumite calitati si anumite defecte si ne diferentiem unii de altii prin ele.De aceea suntem oameni si nu roboti.Eu zic ca o pregatire teoretica este absolut necesara ,dar nu suficienta pentru a fi un profesionist.Intotdeauna practica trebuie sa completeze teoria si invers.Va salut si va rog sa revenim la ale noastre!

Link către comentariu

Chiar asa! In ce baza legala o sa ma lase pe bara din moment ce am promovat examenul final? Ar fi culmea ignorantei daca pana la sfarsitul saptamanii viitoare nu vin cu niste explicatii clare, OFICIALE dupa ce au aruncat bomba asta Nu mai zic ca intr-o tara adevarata, intr-un minister care se respecta nu trebuia sa auzim asta de la stiri ci de pe sitie-ul scolii + explicatii despre cum vor decurge practic lucrurile. De invatat oricum trebuie sa invatam dar nu cred ca e normal sa bagam capu-n carti si sa ne vedem de treaba ca ce-o fi o fi, are cineva grija de noi pentru ca e mai mult decat evident ca nu se intampla asta. E dreptul meu sa stiu la ce sa ma astept indiferent cat ma ajuta sau nu

Link către comentariu
  • Membru

In primul rand acest minister "nu se respecta",iar omul care-l conduce nu este un om respectabil!Din cate stiu eu de cand eram in scoala de politie,atunci ne ziceau ca si la noi se va ajunge ca si in tari ca si Germania unde si daca termini o scoala de politie cu diploma pentru a lucra in operativ trebuie sa te incadrezi in limita posturilor existente!Iar in fiecare an la examenul de incadrare se inscriu si altii ramasi pe din afara din alte promotii anterioare!In plus au mai spus ca se doreste ca din viitor (nu s-a specificat anul) sa nu fie obligatoriu sa stai in scoala sau sa te prezinti la cursuri!Oricum sper sa fie bine pentru voi si va tin pumnii!Bafta!

Modificat de cipri83
Link către comentariu

@ierua vad ca o arzi acuma in ironii.Postul tau era de-a dreaptul penibil:'sursa sigura' si de aceea esti imediat 'taxat' de utilizatori

Si mai vii si cu cretinisme(mama ta cms sef :ner: ) se poate...nu zic,dar iti mai zic ceva,nici aia din minister nu stiu,poate nici ala de la resurse din igpr,crezi ca informatiile astea se trimit catre ipj-uri?sau poate esti tu vreunul care nu ti-a prea placut cartea in anii petrecuti prin scoala si acuma te incurajezi cu tot felul de vorbe fara fond.

Eventual sa zici am auzit un zvon,stiu eu....SI eu am zis 'ca asta nu se poata intampla' incercand sa ridic putin moralul!

Modificat de Tiesto
Link către comentariu

@Catalin ...ai foarte mare dreptate.Un politist isi creeaza imaginea in fata colegilor si a cetateanului si isi asigura verticalitatea in mare masura si prin bagajul de cunostinte care il duce dupa el.

Referitor la "toceala"....in scoala ne este creeat mediul necesar invatarii(program, competitivitate, cat de cat conditii) si cred ca trebuia sa fi profitat la maxim de asta.Odata ce ajungi in operativ nu mai pui mana pe o carte decat la nevoie sau intr-o anumita conjunctura.Eu ma vad pe mine....nu mai am nici 50% din randamentul pe care il aveam in scoala cand ma pun sa invat acasa.

P.S. ma amuza foarte tare cei care sustin sus si tare ca "tocilarii" sunt doar niste soareci de birou....dar el care cu o zi inainte de examen era ba pe la fotbal, ba pe la bar este cu siguranta un politist bun ager si curajos.cand am intrat in scoala stiam am fost informati foarte clar.....intri la repartitie cu media scrisa pe frunte, ala e rezultatul muncii tale.daca unii erau buni la teorie puteau foarte bine sa piarda puncte la sport/tactica.si asa se egala balanta.

Modificat de vlaicans
  • Apreciez 1
Link către comentariu

tod, mi-a zis mama, ptk mama se intampla sa fie cms sef la resurse umane,intr-un ipj.

chiar ai nimerit-o. bravo!

ce inseamna " i-o zis? "

scuze, dar nu toti vb pisti's language

Esti smecher...Din pacate te inseli. Un lucru e cert, daca mai citeai si tu prin scoala nu erai atat de stresat. Chiar iti meriti soarta, imi face placerea sa zic asta.. INTODEAUNA CAPRA VECINULUI CONTEAZA!

Link către comentariu

Vlaicans , asa este. Tocmai la asta m-am referit in postul meu anterior cand am spus ca in sfarsit este apreciat intr-o oarecare masura efortul depus de unii in scoala pentru a avea o medie cat de cat buna, si pentru ca s-a inteles ca m-as bucura ca este posibil ca cei cu medii medii sau mai mici sa nu fie incadrati in ianuarie, nu este adevarat. Probabil, ca stiau ca se vor descurca ei cumva si vor ajunge tot acasa, deci nu are rost sa se streseze prea tare, si nu ca nu ar fi fost capabili sa aiba o medie mare.

Insa i-a durut la papuci...

Link către comentariu

ma tod ma, iti par eu stresat?

si inca ceva, nush cat ai tu media, dar cred ca a mea este destul de buna 9,10....intrebati si voi persoane avizate si o sa vedeti ca este cum zic eu, o sa dam toti examenul si vom fi incadrati esalonat!

tiesto, eu nu am avut nimic de obiectat fata de ce-ai postat tu sau altcineva, am crezut ca va pot fi de ajutor spunandu-va ce eu am aflat, din pct meu de vedere este un lucru sigur, k tu sau altii nu vor sa-l creada ,treaba lor, cat despre invatat ...stai linistit, nu-mi duce mie grija!

cretinisme???

da, cu siguranta imi merit soarta, puteam sa-mi vad de treaba mea si sa vad cum va imbatati cu apa rece, k ne scot , k nu ne scot.........

Link către comentariu

daca o sa fim incadrati esalonat banuiesc ca avem voie sa dam in judecata ministerul( care mai nou inseamna Mai Asteapta Incadrarea) pentru ca ,in contractul semnat la inceputul scolii ,tin minte ca era stipulat ca dupa terminarea scolii ministerul se obliga sa ne angajeze in cadrul sau,si ca noi ne obligam sa lucram 10 ani in caz contrar suntem nevoiti sa achitam cheltuielile care s-au facut cu noi pe timpul scolarizarii.

Modificat de sheriffu
Link către comentariu
  • Membru activ

In plus au mai spus ca se doreste ca din viitor (nu s-a specificat anul) sa nu fie obligatoriu sa stai in scoala sau sa te prezinti la cursuri!Oricum sper sa fie bine pentru voi si va tin pumnii!Bafta!

Cine a mai spus asta, cand, cel putin la Academie, incazarmarea a redevenit deja sau urmeaza in curand sa redevina obligatorie, inclusiv pt cei din Bucuresti? Mai are rost sa vorbim si de prezenta la cursuri? Tot timpul e cu "se spune", "s-a spus", "am auzit". Daca nu se stie ceva concret, nu vad rostul parerilor unora sau zvonurilor prezentate aproape drept certitudini intr-o vreme in care numai de-asta nu au chef oamenii.

Link către comentariu

@Seriful... Noi am semnat ANGAJAMENTE si nu contracte. Este important sa faceti distictie intrucat un contract presupune obligatii din partea a cel putin 2 parti, iar in cazul angajamentului doar o singura parte isi asuma obligatii. Deci, in acel angajamentu ne-am asumat o obligatie de a lucra in minister 10 ani insa ei nu si-au asumat nicio obligatie. Daca vrem sa ii dam in judecata trebuie sa gasim alt temei legal. In speta trebuie sa gasim un acto normativ care reglementeaza regimul institutiilor de invatamant din cadrul MAI. Mai important acea lege care era in vigoare atunci cand am semnat contractul pentru ca presupun ca in acest caz retroactiveaza legea daca e in favoarea noastra...

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.