Jump to content
POLITISTI.ro
Catalin

Noi masuri pentru reducerea evaziunii fiscale

Recommended Posts

Catalin

Guvernul a decis introducerea unor noi masuri de combatere a evaziunii fiscale, printr-o ordonanta de urgenta adoptata in sedinta de aseara.

• Proiectul de ordonanta prevede ca detinerea in afara antrepozitului fiscal sau comercializarea a peste 10.000 de tigarete sau mai mult de 200 de litri de bauturi spirtoase fara a fi marcate sau marcate necorespunzator va fi pedepsita cu inchisoare de la 1 la 4 ani.
  • Achizitiile intracomunitare de cereale, legume, fructe, carne, peste, flori, zahar si materiale de constructii vor avea TVA, iar pentru tranzactiile in interiorul tarii cu aceleasi produse, la care se adauga painea, va fi aplicata taxarea inversa, respectiv la beneficiar.
  • Persoanele fizice care trec granita fara sa declare la vama ca detin asupra lor o suma egala sau mai mare de 10.000 euro nu vor mai fi sanctionate cu amenda si confiscarea banilor, ci vor intra in inchisoare pentru o perioada cuprinsa intre doi si sapte ani, fapta lor fiind tratata drept infractiune.
  • Va fi introdusa o acciza de 100 euro/hl de produs la bauturile fermentate altele decat bere si vin, precum cidrul si bauturi fermentate din fructe, si va fi majorata acciza cu 100 euro, la 165 euro/hl, la produsele intermediare, care fac parte din aceeasi categorie, dar au o mai mare alcoolemie.
  • Vor fi reintroduse si accizele la iahturi, parfumuri, blanuri, arme de vanatoare, bijuterii si alte produse de lux, Guvernul asumandu-si astfel riscul unei sanctiuni din partea Comisiei Europene, dupa ce anul trecut a decis eliminarea acestor taxe care contravin normelor comunitare.
  • La 1 iulie va fi infiintat "Registrul operatorilor intracomunitari", care va include toate persoanele impozabile si companiile care efectueaza operatiuni intracomunitare, masura avand ca scop o mai buna monitorizare a acestora, cresterea veniturilor la buget si diminuarea evaziunii fiscale.

Ce parere aveti? Se va reduce evaziunea fiscala odata cu adoptarea acestor masuri?

ghici

va crește !

Catalin

Ok. Nu zic că nu ai dreptate. Dar poți argumenta de ce crezi asta?

De exemplu mie modificarea din contravenție în infracțiune a nedeclarării la vamă a sumenlor de bani mai mari de 10 000 euro, nu mi se pare cea mai inspirată. Cred că doar se îngreunează sancționarea și soluționarea unor astfel de situații.

Nu văd un pericol social așa de mare încât să mă aștept la vreo condamnare cu executare din partea justiției române ... și atunci la ce bun. Doar le oferă posibilitatea celor ce se ocupă cu așa ceva, să scape mai ușor. Procedura e mai complicată și anevoioasă în cazul dosarelor penale și automat apar mai multe portițe de scăpare.

Când în cazul unor astfel de fapte, interesul cel mai important al statului ar trebui să fie confiscarea sumei de bani respective.

maxu08

va crește !

chestiile cu bautura si tigarile ma duce cu gindul la Chicago anilor '30 B) cine si-a asumat riscul pina acum o va face si de acum incolo doar ca va creste spaga deoarece au scazut veniturile salariatilor care se ocupa cu controlul aplicarii acestor masuri. adica nu au rezolvat nimic. Nu sunt toti corupti insa vor fi intr-un numar suficient care sa permita continuarea tranzactiilor. Si aici nu discut de cei din teren, ci de maharii din birouri unde gradul face pretul. Iar functia bate gradul :emo-yessir:

cred ca "baietii" deja si-au reactualizat grila de preturi iar cei mai sofisticati au deja schemele financiare si oamenii "homeless" (ptr a apare in functii cu raspundere, fara averi care sa poata fi executate silit cf noilor prevederi de raspundere solidara a administratorilor firmelor cu datorii) aranjati - inclusiv 2-3 clienti de-ai mei care stiau de aceste masuri inainte sa le gindeasca Min Finante :D

dunelu

Masurile? Frectii la...picior de lemn !!!

ghici

DE CE OARE NU SE MAI POT FACE CONTROALE ÎNCRUCIȘATE ? _ stimați colegi solicitați prin adresă scrisă la o firmă MARE ,gen PETROM, METRRO e.t.c. în mod concret copii de pe facturile pe care le-au emis la vânzarea unor anumite produse către o anumită firmă și să vedem dacă primiți răspuns !? la lege spune că refuzul se sancționează contraventional ;) BRAVO ÎNCĂ O VICTORIE A BINELUI ÎMPOTRIVA RĂULUI !!!

Edited by ghici

maxu08

cine ti-a spus ca nu se fac controale incrucisate?? GF face tot timpul asa ceva, este una din metodele lor cele mai utilizate. din 2 motive - se verifica contabilitatile mai bine iar al doile motiv este ca isi gasesc "clienti" plecind de la facturile unei firme controlate.

in loc sa faci adrese peste adrese la firme, mai bine faci o sesizare la GF iar cei de acolo sunt precum haitele de caini - cum miros a ceva neregula cum se infig sa cistige o spaga.

La un client de-al meu - de altfel omu' era patat cu jumatate din legea evaziunii - negocierea pe spaga s-a plecat de la 300.000 ron si s-a ajuns la 80.000 ron dupa 3 saptamini de control ( a se citi negociere). banii s-au platit cash in ultima zi de control. :emo-yessir:

Catalin

Și de ce nu ai redactat o frumusețe de autodenunț pentru clientul tău? :huh:

La suma aia cu siguranță ar fi ieșit ceva frumos acolo. :naughty:

dunelu

Maxu08 sunt chestiuni concrete sau le stii din auzite ? Cred ca sunt doar supozitii ca altfel ne schimbam parerea despre tine !

ghici

de câte ori ați auzit că cei de la G f ,au sesizat poliția pentru că au descoperit o infracțiune ?_ cred că sub5% din cazuri .

Elvis

In momentul in care preturile la bauturile spirtoase au fost in magazine la fel ca cele din vama contranbanda cu bauturi nu a mai functionat.

Daca as putea sa decid eu as scadea atat de mult preturile la tigari incat cetateanul sa nu mai aiba interes sa cumpere de la contrabandist.

Cine vrea sa fumeze fumeaza, cine vrea sa bea bea, cine vrea sa se drogheze se drogheaza etc. Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru.

In schimb cu cresterea taxelor la produsele alimnetare nu sunt de acord. Este ok sa puna taxe pe parfumuri,blanuri,iahturi etc dar nu la produsele alimentare de baza.

Evaziune fiscala va creste ,in periodele de criza nu scumpesti mancarea.

Dar traim in Romania. :emo-yessir:

maxu08

Maxu08 sunt chestiuni concrete sau le stii din auzite ? Cred ca sunt doar supozitii ca altfel ne schimbam parerea despre tine !

nu vorbesc din auzite, ci din surse de prima calitate - chiar "pagubitul". Acolo unde nu sunt sigur, precizez .

de ce ti-ai schimba parerea despre mine? ptr ca nu am sesizat organele? nu sunt justitiar. Cind am terminat facultatea, motto-ul promotiei mele a fost "legile sunt ca pinza de paianjen. Doar fraierii se prind in ea". asta este meseria mea, din asta fac bani. nicaieri in lume sistemul nu este atit de perfect incit avocatii sa devina inutili si nici nu este realmente posibil.

Peste tot in lume avocatii au aceeasi menire - in contactul cu sistemul juridic al unei persoane, avocatul este cel mai bun prieten pe care il ai (excludem scursurile meseriei) - este singura persoana care are drept singur scop apararea interesului tau. Nici un procuror sau judecator nu vor avea insomnii daca tu - ca justitiabil - vei primi o pedeapsa mai mare decit ceea ce meriti. Insa un avocat bun se va agita sa nu fii pedepsit mai rau decit o permit circumstantele faptei. Chestiile cu achitarile sunt ptr filme - in general un succes este atunci cind reusesti sa-i reduci pedeapsa cu citiva ani sau chiar luni.

restul este domeniul vostru ;)

Catalin

Dar interesul clientului tău nu este ca scursuri ale societății, cum sunt cei despre care vorbeai mai sus, să fie înlăturați de acolo?

Să nu se mai întâlnească niciodată cu ei?

Eu zic că da.

Iar tu, ca avocat, urmărind interesul clientului, îl puteai îndruma în a face un autodenunț. ;)

Marius

Deci avocatul poate sa incalce legea?

Art 16 alin 2 din Constitutie "Nimeni nu este mai presus de lege" nu se aplica si in cazul avocatului?

Daca nu stii, complice este persoana care, cu intentie, ajuta sau inlesneste in orice mod la savarsirea unei fapte prevazute de legea penala.

Infractiunea "darea de mita" consta in promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase ce nu i se cuvin, unui functionar, in scopul de a indeplini, a nu indeplini ori a intarzia indeplinirea unui act privitor la indatoririle sale de serviciu sau in scopul de a face un act contrar acestor indatoriri.

maxu08

Deci avocatul poate sa incalce legea?

Art 16 alin 2 din Constitutie "Nimeni nu este mai presus de lege" nu se aplica si in cazul avocatului?

Daca nu stii, complice este persoana care, cu intentie, ajuta sau inlesneste in orice mod la savarsirea unei fapte prevazute de legea penala.

Infractiunea "darea de mita" consta in promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase ce nu i se cuvin, unui functionar, in scopul de a indeplini, a nu indeplini ori a intarzia indeplinirea unui act privitor la indatoririle sale de serviciu sau in scopul de a face un act contrar acestor indatoriri.

nu am spus niciodata ca am ajutat, inlesnit la darea de mita :D am spus doar ca stiu chiar de a clientul meu. In plus, avind deja o relatie profesionala - contract de asistenta juridica-orice infractiune deja savirsita si despre care imi povesteste intra in secretul profesional, incalcarea lui fiind o infractiune.

in practica judiciara pina si cei de la Parchet tin cont de faptul ca secretul profesional al avocatului se aplica inclusiv in cazul infractiunilor de spalare de bani si cele din domeniul terorismului cu conditia ca respectivele infractiuni sa fie deja savirsite si sa am o relatie client/avocat. in lipsa celor 2 elemente, ai dreptate - trebuie denuntati.

art 16 este aplicabil la nivel de principiu - reglementarile fiind nuantate de catre lege ptr cazurile speciale, in cazul nostru lege avocatului, deciziile CEDO privind dreptul la aparare (unde se arata importanta secretului profesionalin relatia client/avocat) si multe alte acte normative.

ca la medici sau preoti - unde nu poti obliga legal preotul sa divulge continutul confesiunilor cu exceptia cazurilor in care infractiunea nu este deja savirsita.

dunelu

Cunosc multi avocati meseriasi sau ageamii si sunt de acord cu cei care isi apara corect clientii si-i ajuta sa primeasca o pedeapsa mai mica ,dar nu voi fi niciodata de acord cu avocatul care invata clientii sa ascunda adevarul,sa ascunda bunurile produse ale infractiunilor sau sa faca trafic de influienta pe langa completul care judeca anumite cauze in care sunt implicati.

lionn

DE CE OARE NU SE MAI POT FACE CONTROALE ÎNCRUCIȘATE ? _ stimați colegi solicitați prin adresă scrisă la o firmă MARE ,gen PETROM, METRRO e.t.c. în mod concret copii de pe facturile pe care le-au emis la vânzarea unor anumite produse către o anumită firmă și să vedem dacă primiți răspuns !? la lege spune că refuzul se sancționează contraventional ;) BRAVO ÎNCĂ O VICTORIE A BINELUI ÎMPOTRIVA RĂULUI !!!

Refuzul nu se sancționează contravențional. Un astfel de refuz, constituie abatere judiciara si se sanctioneaza potrivit dispozitiilor art.198 c.p.p

maxu08

notiunea de ascundere a adevarului nu exista raportat la un inculpat din mai multe motive - adevarul este cel care il decide instanta, restul sunt variante ale acelorasi fapte - varianta acuzarii su varianta apararii. Inculpatul intotdeauna va prezenta doar acele fapte si circumstante care ii sunt favorabile (si este normal sa fie asa, chestia cu obligatia procurorului de a stringe probe in apararea si acuzarea invinuitului este o utopie in care nici absolventii proaspeti ai INM nu o mai cred), la care adaugam interpretarea sa personala care poate fi diferita in functie de personalitatea si caracteristicile fizice ale fiecaruia. Stiti mai bine decit mine ca in cazul unor martori fiecare dintre ei va declara altceva in functie de interpretarea sa a acelorasi fapte.

Sunt de acord cu tine cu privire la traficul de influenta si ascunderea bunurilor - de altfel sunt infractiuni si nici macar avocatul nu poate instiga clientul la savirsirea de infractiuni

Catalin

Care e părerea ta în legătură cu întrebarea mea din postul anterior?

maxu08

Care e părerea ta în legătură cu întrebarea mea din postul anterior?

nu cred ca interesul lui imediat ar fi fost sa-i denunte. chiar daca i-ar fi denuntat tot ar fi fost pedepsit ptr celelalte infractiuni - evaziune, fals, uz de fals, etc etc ptr ca in mod evident constatarea lor ar fi fost facuta de alti comisari din GF + procurorul. Pentru ca un autodenunt in materie de dare de mita trebuie sa explici pe indelete ptr ce ti-au cerut mita si nu cred ca era in interesul lui sa spuna " mi-au cerut mita ca sa nu constate ca eu am falsificat facturi, am consemnat operatiuni inexistente ca sa nu platesc TVA, etc"

am spus ca nu era un inger altfel nu ar fi negociat cu aia asa sume. a fost o afacere intre mafioti, ca la carte. Problema mea se pune altfel: este un caz pe care il cunosc, dar cite nu or fi in tara pentru ca nu imi imaginaz ca altii nu or face asa ceva?. si ce sume se platesc la nivel national ptr asemenea lucruri? nici nu vrea sa incep sa fac un calcul.

dunelu

In opinia mea noile masuri de combatere a evaziunii fiscale nu vor scoate la suprafata banii care circula sub capacele canalizarilor economice !

maxu08

faptul ca nu a fost publicata in Monitorul Oficial la aproape 3 saptamini de la aprobarea in Guvern, va spune ceva? :hmmmt:

probabil ca mai sunt unii care inca nu si-au rezolvat problemele sau mai au in lucru cite ceva :naughty:

dunelu

Poate deaceea vor intra in vigoare de la 1 iulie !

maxu08

inca nu s-a stabilit nimic ptr 1 iulie cu privire la acea ordonanta, ci doar la cele privind salariile si pensiile. ramine de vazut, este o speta interesanta :)

Catalin

OUG 54/2010 privind unele măsuri pentru combaterea evaziunii fiscale a fost în sfârșit publicată în M.O. Partea I nr. 413 din 21 iunie 2010.

Nu am stat să o studiez în amănunt, doar am aruncat o privire în mare peste ea, dar nu mi se pare că va rupe gura târgului.

Guvernul vrea să limiteze dreptul evazioniştilor de a mai face afaceri în spaţiul intracomunitar, motiv pentru care a găsit o modalitate prin care să-i elimine „din cărţi“ pe asociaţii sau administratorii prinşi că au făcut afaceri în afara legii. În acest sens, OUG nr. 54/2010, coroborată cu un ordin al preşedintelui ANAF, spune că administratorii sau asociaţii care au făcut anumite infracţiuni intracomunitare înscrise în cazierul judiciar sau se află în plină cercetare penală pentru asemenea fapte de comerţ în UE nu mai au voie să fie înregistraţi în Registru şi nu mai au cod valid de TVA.

Ce îmi pare surprinzător este faptul că actul normativ adoptat se referă doar la afacerile intracomunitare. Încă nu au fost adoptate noi măsuri de combatere a evaziunii cu bunuri sau servicii realizate în afara UE. Iar aici după părerea mea este marea evaziune. :huh:

În rest niște măsuri fără prea mari consecințe în rândul evazioniștilor, ba chiar unele mai favorabile decât cele aflate în viguare până în prezent. :doh: