Jump to content
POLITISTI.ro
frank

Soarta absolventilor promotiei 2011

Recommended Posts

Mateuta

asa-i am uitat de academie

• Downvote 1

Ben

N-are rost sa va faceti calcule, pt ca sunt multe necunoscute in ecuatia asta. Depinde cate functii sunt pt ofiteri si cate pt agenti, unde repartizeaza functiile acelea, pe ce linii de munca, in ce zone, s.a.m.d.

marcellutz

sfat...cautati-va de lucru, caci daca vrei sa muncesti, nu e greu.puteti avansa in functie si intr-o alta sfera...veti vedea.

• Downvote 4

Elvis

Sfatul meu marcellut este sa puneti mana pe carte pentru ca locurile vor fi ocupate in functie de medii.

Ce se va intampla cu restul?

Vor ramane acasa pana se vor face locuri.

Nu cumva ati votat portocala mecanica? Sau parintii vostrii?

Asa ca acum rabdati...........

• Upvote 3
  • Downvote 4

Ben

O spui ca si cum ai fi sigur sigur 100% ca "s-a votat portocala mecanica" in masa de cei care stau pe bara acum, de faci astfel de urari.

PS Nu cumva ai votat portocaliii in 2004 si 2009?

Asa ca acum rabda cu -25% din salariu si alte drepturi taiate.

Edited by Ben
  • Upvote 2
  • Downvote 1

Mateuta
:D
  • Downvote 1

Elvis

Ben eu te suspectam de inteligenta, dar m-am inselat.

Nu am votat niciodata portocala si nu o sa votez niste hoti indiferent de culoarea lor politica- rosu,galben sau maro..

Ti-as recomanda sa-ti faci griji pentru tine ca deocamdata nu prea stii cum este cu -13% din salariu.

• Upvote 1
  • Downvote 7

Ben

Imi pare ca ti-am inselat asteptarile. Intamplator stiu ca nu i-ai votat, dar am zis sa merg pe acelasi sistem pe care ai mers tu - sa fac supozitii despre oameni pe care nu-i cunosc si urari de genul "Asa ca acum rabdati", aproape convins ca aceasta promotie si-o merita.

Poate astfel intelegi ca asa cum pt unii disponibilizarile, taierile de salariu sunt subiecte sensibile, asa si pt altii (frustrati ca trebuie sa traiasca din banii parintilor, desi au terminat o scoala de politie) este de asemenea un lucru neplacut, mai ales cand cineva iti ureaza ceva de genul "Rabdati, fraierilor, ca o meritati", de parca ar avea vreo vina in treaba asta.

Daca te-ai simtit jignit, imi pare rau, nu asta a fost intentia mea, nu trebuie sa o iei personal. Pe mine m-a deranjat urarea ta, nejustificata, despre un subiect nu tocmai placut. Eu, de exemplu, nu i-am votat, asa ca da-mi voie sa ma deranjeze cand cineva emite judecati de genul acesta.

Edited by Ben
  • Upvote 4

Elvis

Ben sunt sigur ca majoritatea ati votat cu portocala mecanica, ca dealtfel si colegii mei.

Si chiar stiu ce spun.

Nu te mai obosii sa-mi dai bile rosii ca nu mai intereseaza.

• Upvote 1
  • Downvote 4

Ben

Iar cu emiteri de judecata de genul asta? OK, fii sigur in privinta colegilor tai, dar scoate-ma pe mine din generalizarea asta, ca e deranjant sa ma acuze cineva ca am votat secta PDL si sa-mi spuna ca o merit si acum sa rabd.

PS Nu eu ti-am dat bile rosii . . . ca idee.

• Upvote 1

Elvis

Ben eu am pus niste intrebari.

Daca te-ai simtit scuze..........

• Upvote 1
  • Downvote 4

Paul90

Ştire postată de colega noastră Simona86 :

Deputatul liberal George Scutaru i-a cerut lămuriri ministrului Igaş cu privire la amânarea încadrării în funcţie a absolvenţilor Academiei de Poliţie

Liderul PNL Buzău, George Scutaru, ridică astfel o problemă importantă, aceea a tinerilor absolvenţi ai Academiei de Poliţie, chestiune lasată însă de izbeliste în ultimele 4 luni de Ministrul Administrației și Internelor, Traian Igaș.

Acesta din urmă a fost audiat marţi la Comisia de Apărare din Camera Deputaților, ocazie cu care deputatul liberal George Scutaru i-a solicitat demnitarului câteva lămuriri cu privire la disponibilizările din unitățile subordonate M.A.I., modul în care va funcționa Poliția rurală dar și situaţia tinerilor absolvenţi ai Academiei de Poliţie, pe care nu i-a încadrat în funcţie în această vară, aşa cum ar fi fost normal. În ceea ce priveşte situaţia acestora, liberalul George Scutaru a declarat că ministrul Igaş a dat asigurări că de la 1 ianuarie 2012 vor putea fi angajaţi aproximativ 560 de ofiţeri din promoţia 2011, urmând ca până în toamna anului 2012 să fie încadraţi alţi 2.200 de subofiţeri, absolvenţi ai instuţiilor de învăţământ ale M.A.I.

Igaş ar fi spus, de asemenea, că posturile destinate tinerilor absolvenţi ar urma să fie obţinute prin redistribuirea unui număr de 7.000 de posturi către viitoarele poliţii municipale.

“Este inadmisibil ca tinerii absolvenţi să nu-şi poată face o previziune cu privire la o carieră în MAI. Sunt aproape 3.000 de oameni care au terminat în acest an care nu-şi pot lua nici măcar ajutor de şomaj şi sunt într-o situaţie materială precară. Sunt oameni puşi să spere că MAI îi va angaja şi că, astfel, îşi vor putea face meseria şi să trăiască. Poate că pe viitor ar trebui să se legifereze mult mai bine numărul de posturi care să fie scoase la concurs în instituţiile de învăţământ ale MAI”, a comentat vicepreşedintele Comisiei de Apărare din Camera Deputaţilor, George Scutaru.

Deputatul George Scutaru aduce astfel în atenţie un subiect care preocupă noul val de ofiţeri tineri, la început de carieră, dar care au fost lăsaţi în aşteptare în contextul crizei prin care trece Poliţia Română.

Sursa : http://gazetabuzoian...u-privire-la-am

Comentariu personal : Schimbă igăşelu' la cifre de la o declaraţie la alta, nu glumă. :doh: Şi a dat nişte numere pentru MAI, nu pentru poliţie. Aşa că un alt mare zvon cu încadrarea în runde se poate adeveri.

De curiozitate, Ben, câţi sunteţi la Academie, arma poliţie şi câţi la celelalte arme?

simona86

da, auzisem si eu de incadrarea asta in runde, dar nu stiam ca se va intinde pana in toamna lui 2012...ultima oara, INgas a spus ca vom fi incadrati incepand cu 3 ianuarie 2012, si apreciaza el ca pana in martie-aprilie vom fi incadrati toti...nu a zis nimic ca ar incadra prima oara ofiterii si abia apoi subofiterii...

Catalin

Nu se va face o diferenţiere în funcţie de corpurile din care faceţi parte, ci numai în funcţie de locurile libere. Pentru că dacă la aceea dată vor fi 100 de locuri de agenţi libere, nu pot fi încadraţi ofiţeri pe ele sau invers. Ziariştii nu dau importanţă unor astfel de detalii şi publică după ureche.

Cel mai probabil vor fi încadraţi atâţi ofiţeri şi agenţi, câte locuri libere vor fi disponibile la aceea dată, în fiecare categorie de personal. Aceste locuri nu pot fi trecute dintr-o parte în alta.

simona86

Sa speram, Catalin, dar pe mine una nu m-ar mira sa faca nici asa...ca doar Guvernul asta ne-a obisnuit numai cu anormalitati, asa ca de ce ar face o exceptie in cazul asta?? Poate suna a pesimism, dar eu ma astept la ce e mai rau de la Base & Co. O surpriza pentru mine ar fi sa faca si ei in sfarsit ceva bun pentru tara, nu pentru ei...

Elvis

Nu se stie nimic sigur nici cu privire la viitorii ofiteri si nici la viitorii agenti.

Ce va pot spune sigur este ca la ora cand vorbim locuri libere la IPJ -uri nu sunt.

Dupa spusele lui Popa Liviu se vor redistribuii 1000 de functii de la frontiera.

Dar eu nu cred pana nu vad.

7000 de functii? Igas iar te-au lasat sa vorbesti?

Edited by Elvis

Ben

De curiozitate, Ben, câţi sunteţi la Academie, arma poliţie şi câţi la celelalte arme?

350 politie, 60 politie de frontiera, 50 jandarmi, 50 pompieri. Penitenciarele nu le mai punem la socoteala ca tin de Min Justitiei, deci 510 MAI. Oricum, e un talmes balmes in articolul respectiv. Vorbeste de un nr de ofiteri angajati in ianuarie, apoi subofiteri in toamna. Se amesteca mere cu pere. In ianuarie vor fi angajari din amble corpuri pt ca locurile libere pt agenti sunt scoase separat de locurile pt ofiteri. Pe de alta parte, angajarile din toamna despre care se scrie in articol, probabil ca sunt cele ale promotiei 2012, deci nu as lua de bun articolul. Ori "protagonistul" habar n-are despre ce vorbeste (am mai vazut confuzii facute de el) ori nu au relatat corect "jurnalistii".

Ca idee, nea deputat (sau ce o fi) abia acum s-a trezit si el sa faca interpelari, cand mai e o luna si un pic si incepe licenta? Bine ca nu s-a trezit de Craciun, nu ca ar fi schimbat cu ceva datele problemei.

lonel

se mai aude ceva nou despre promotia asta? :|

• Upvote 1

kmn

bataie de jok fratilor....unii dintre noi poate au renuntat la un job pt a deveni politist....te poarta astia prin scoala 2 ani de zile in care ti se cer lucruri la un nivel foarte ridicat...dupa aceea o vacanta de 6 luni de zile...pentru ca sa ajungem unde?....intr-o situatie extraordinar de incerta......efectiv isi bat jok de noi....macar sa ne zica o treaba sa stim.....de exemplu atunci cand am fost anuntati ca vom fi amanati ne-au purtat o saptamana la scoala timp in care nimeni nu zicea nimik....si ne-au trimis acasa....desi circulau o gramade de zvonuri k ne amana...si totusi ne-au chemat o saptamana la scoala....asa k sa stam si noi pe akolo......astia care ne conduk nu dau 2 bani pe noi fratilor!

Tod

Ne meritam soarta! Si nu am de gand sa imi argumentez afirmatia pentru ca nu as avea unde sa notez toate argumentele.

Elvis

Dragi colegi sfatul meu este sa puneti mana sa invatati cat mai puteti, desi porcul nu se ingrasa acum cu o luna inainte de Craciun.

Dupa cum mai spuneam ca nu am incredere in ce spune Igas si Popa , azi inca odata am avut dreptate.

Cele 1000 de functii mult trambitate de la frontiera vor trece in rural la Politia Romana cu tot cu oameni.

Incadrarile pentru voi se vor face incepand cu data de 03.01.2011,gradual, in functie de locurile disponibile la judete si de rezerva de cadre de la minister.

Sincer, imi pare foarte rau pentru voi.

vlaicans

Atat eu cat si majoritatea colegilor suntem constienti ca nu o sa fim incadrati toti........dar deja 75% din situatia scolara este transata(media anilor de studiu).Restul de 25% are o legatura directa cu cei 75% anterior mentionati.....cu alte cuvinte maxim cateva kilograme mai poate sa ia porcul in greutatte acum:)))...dar sunt bune si alea

Dan

Ce va pot spune sigur este ca la ora cand vorbim locuri libere la IPJ -uri nu sunt.

?

Elvis la IPJ Constanţa la ora asta sunt sigur 7 locuri libere. Şi sunt libere datorită faptului că de la noi au plecat la pensie şi prin alte ţări unde nu se bat pe oamenii pe tigăi la promoţie. Totuşi să nu îi uităm şi pe cei care au picat examenele. Este posibil ca şi aceştia să opteze pentru aceste locuri.

Tod

Se vor incadra dupa medii? In conditiile in care medii=pile exista o probabilitate mare sa se faca incadrarea dupa medii..

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.