Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Precizari privind obligativitatea echiparii cu anvelope de iarna

Postare recomandată

andreib

Agenţii de circulaţie nu vor putea da amenzi pentru neechiparea cu cauciucuri de iarnă, în lipsa unui reprezentant al RAR. “Constatările se pot face de către Poliţia Rutieră împreuna cu RAR, sau de către RAR. Agenul de poliţie de unul singur nu poate constata abateri, şi ca atare nici să dea amenzi”, a explicat pentru Jurnalul Naţional comisarul-şef Lucian Diniţă, şeful Direcţiei de Poliţie Rutieră.

• “RAR ne-a comunicat că pot fi folosite şi cauciucuri all-season, însă numai dcă au menţiunea specială de tip M, M+F,MS sau M&S”, precizează şeful Poliţiei Rutiere.

• Atenţie! Unii întreprinzători au început să producă colante cu coduri de iarnă care sunt lipite la cald pe cauciucuri care nu îndeplinesc condiţiile ordonanţei. În această situaţie, cel care le pune în vânzare poate fi tras la răspundere.

• Începând cu 1 noiembrie, aplicarea noilor prevederi devine obligatorie, iar perioada obligativităţii echipării cu cauciucuri de iarnă nu este limitată. Spre exemplu, este posibil ca şi în aprilie, pe anumite drumuri să existe zăpadă, gheaţă sau polei, iar în această situaţie şoferii vor rămâne obligaţi să folosească respectivele cauciucuri.

sursa, alatiuri de alte lucruri interesante

http://www.jurnalul.ro/stiri/observator/ghid-de-evitare-a-amenzii-pentru-lipsa-cauciucurilor-de-iarna-593390.html

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

usrnm

Exact.

exact ce?

Link către postare
Salam

Mulțumesc, Rusy pentru răspunsuri; consider totuși că:

1. în cazul contestării (în instanță) constatării lipsei dotării cu cauciucuri de iarnă va apărea destul de evident că nu se poate pune egalitate între iarnă și zăpadă - deci textul legii face referire la un echipament inexistent (!);

2. în cazul acesta devine evident că e preferabilă montarea de cauciucuri all-season - fiindcă nu poți ști când va ninge pe traseu.

3. apare suficientă marcarea M+S, nu e necesar simbolul fulgului în munte.

4. referitor la obligativitatea echipării complete pot menționa că textul este ambiguu: se precizează doar dotarea cu anvelope de iarnă - nu dotarea exclusivă sau completă cu anvelope de iarnă... Cu riscul de a fi ridicol voi face o comparație: un individ poate fi dotat cu barbă ,altul cu favoriți, altul cu cioc.. toți sunt considerați dotați cu barbă ,deși în zone și proporții diferite... la fel un autovehicul poate avea 2 sau 4 cauciucuri de iarnă... și deci este dotat corespunzător.

Sunt deschis și altor opinii pertinente și argumentate, pentru a evita interpretările eronate.

Link către postare
maxu08

1. cauciurile de iarna / zapada nu se refera la existenta zapezii pe drum ci la utilizarea unor anvelope care functioneaza conform destinatiei lor la temperaturi sub 7 grd. deci, poate sa fie soare afara, daca temperatura este sub 7 grd cauciucurile de vara te baga in decor la o frina brusca sau viraje ptr ca devin rigide.

2.all season au aparut ca o struto-camila si se adreseaza celor care nu au fonduri ptr cele special fabricate de iarna. este o mare diferenta intre cele 2 categorii - constatare personala, ptr ca am utilizat ambele categorii de-a lungul vietii de sofer. Concluzia - am dat banii pe cele de iarna desi m-am kkt bani ptr asta. un set de anvelope de iarna Michelin, 20% offroad - 80% normal ptr un SUV costa 3.200 ron :)

4. cred ca dpdv practic si avind in vedere ca legea se refera la siguranta circulatiei dotarea trebuie sa fie ptr toate cele 4 roti si nu doar ptr cele de tractiune. in caz de frinare de urgenta cele 2 roti cu cauciuri de vara (presupunind ca masina s-a dotat doar ptr rotile de tractiune) iti vor afecta distanta de frinare destul de mult. Chestie testata personal, ca sofer.

Link către postare
danpin

...in caz de frinare de urgenta cele 2 roti cu cauciuri de vara (presupunind ca masina s-a dotat doar ptr rotile de tractiune) iti vor afecta distanta de frinare destul de mult. ...

ba as adauga chiar si directia de deplasare

Link către postare
Rusy

Eu cred ca art. din lege nu este deloc ambiguu referitor la echiparea autovehiculelor, pentru ca pentru celelalte categorii de autovehicule, scrie pe ce axe trebuie sa fie echipate.

Link către postare
Salam

Când interpretezi o lege o faci în litera ei nu în spiritul ei... o eroare de definire precum cea din text este impardonabilă: textul legii face referire la acea directivă care practic nu face referire la cauciucuri de iarnă.

Mai mult, am găsit pe internet că există diferențe calitative între cauciucurile de iarnă și cele de zăpadă... iar ceea ce precizează articolul nu e deloc precum credeam: practic cauciuc de iarnă e cel cu simbolul fulgului în munte iar cauciuc de zăpadă cel notat cu S (mai toate însă fiind potrivite și pentru noroi sunt notate M+S). Problema e că termenii folosiți sunt valabili în America...

Link către postare
Catalin

Deşi în urma parcurgerii articolului scris de acel canadian, observ că lucrurile nu sunt deloc clare, eu ştiam altceva ...

Întradevăr, este diferenţă între cauciucurile de iarnă şi cele de zăpadă. Şi să vă spun ce ştiam eu.

Prin tările nordice, ştiam că sunt obligatorii acele anvelope de zăpadă. Care sunt speciale pentru drumurile acoperite cu zăpadă, mai precis au nişte bumbi metalici (nu ştiu dacă termenul este cel mai corect), ce sunt încastraţi în anvelopă pe partea de rulare. Iar astfel de anvelope se folosesc cu precădere în ţările nordice, prin zonele pe unde drumurile sunt acoperite cu zăpadă. Mai ştiam că astfel de anvelope sunt interzise a fi folosite pe asfalt, prin unele ţări, întrucât deteriorează prematur învelişul asfaltic.

Cauciucurile de iarnă sunt cele pe care le ştim cu toţii, iar particularităţile lor sunt acelea că pot fi folosite şi pe zăpadă dar şi pe asfalt, întrucât datorită compoziţiei cauciucului folosit, anvelopa nu se întăreşte la temperaturi scăzute, iar datorită acestui fapt aderenţa oferită este mult mai bună. Cu alte cuvinte, aceste anvelope de iarnă, nu sunt nici ele nişte anvelope dedicate în exclusivitate drumeţiilor la munte pe nişte drumuri acoperite cu zăpadă, ci sunt tot un fel de compromis, adică nişte anvelope care să poată fi folosite în anontimpurile reci pe asfalt dar şi în cazul unei urcări la munte pe nişte drumuri acoperite cu zăpadă să ofere nişte perfomanţe cât de cât mulţumitoare din punct de vedere al siguranţei.

Bine, vă rog să reţineţi că asta e doar ceea ce ştiam eu.

Am să mai caut să citesc despre acest subiect, iar dacă aflu sau găsesc ceva interesant, am să revin aici.

Link către postare
marcellutz

ce am inteles eu, daca faci un accident, ori produci un blocaj in tafic, in perioada sezonului rece, atunci intervine "buba"...

vei avea norocul verificarilor atente a "gumelor" si...atunci sa vezi!

...in trafic, e mai greu sa fi "observat" ca nu corespunzi. controale in comun a politiei cu R.A.R. ori A.R.R. sunt rare.

...cele cu cuie antiderapaj, nu sunt totusi rentabile la noi numai daca nu cumva circuli decat pe drumuri inzapezite, ori ai doua masini, echipate ptr sezoane, ori mult timp si bani sa le tot "rotesti", caci se ia amenda si ptr deteriorarea asfaltului.la fel si cu lanturile, dar cu mult mai usor de manevrat.drumuri bune. :emo-yessir:

Link către postare
videosuzy

Anvelopele cu tinte sunt pentru zonele in care apare frecvent poleiul. NU te ajuta cu nimic pe zapada. Pentru situatiile unui carosabil acoperit cu zapada, cele de iarna sunt indicate datorita capacitatii de autocuratare (adica zapada acumulata in profilul caii de rulare, este aruncata in exterior) la care, asa cum spuneam in postul #21, se adauga pastrarea elasticitatii la temperaturi foarte coborate fata de 0grd.

Link către postare
Kayne

stateam aseara la o barfa cu un amic si mi'ai picat niste fise... chestii ramase in aer ca sa zic asa. poate ma lamureste si pe mine cineva. (unele punctate si de altii inaintea mea)

1. este precizata data de la care incepe obligativitatea utilizarii. bun. pana cand?! neavand data limita, este valabila pana la noi ordine. si daca o ninge in iunie...?!

2. daca merg prin oras, strazile curatate frumos ( imi vine sa rad dar ma rog), si dau de 100 m de strada pe care vecinii cretini au aruncat zapada din curte.. ce se intampla?

3. e posibil sa ma lase memoria, dar nu era deja prevazuta obligativitatea de a circula pe drumurile publice in conditii de zapada, polei etc cu masinile echipate corespunzator?! (cauciucuri de iarna, lanturi, lopatzica, saci de nisip etc)

4. ... si la motocicleta ce fac?

si mai am.. dar le'am uitat...

Link către postare
usrnm

salam, asta am observat si eu. in directiva la care face referire legea nu exista notiunea de "anvelopa de iarna", ci doar de zapada. nu am gasit nicaieri referire la pictograme, munti cu fulgi de nea, ursi polari etc. doar ca trebuie sa scrie m+s. asta e tot.

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Motoboom

Kayne tu mergi cu mobra pe zapada?

Sa-ti raspund la intrebarea cu moto : pune-i senila de cauciuc :clip:

Link către postare
Kayne

eti.. cu vaka asta nu imi mai da mana... de la batranetze si boli si din noroi am ridicat'o cu ajutor.... :( dar cu un yz sau drz n'ai greatza...:D am un prieten care rupea strazile antedecembrist cu o MOBRA cand nici macar RATB'lu nu scotea tramvaiele cu plug... apropo..a mai vazut cineva tramvai cu plug in ultimii 20 ani?

on topic. legea prevede retinerea talonului. pana cand?! trece iarna?! imi iau cauciucuri?! daca aia a fost singura data cand am scos masina sa ma duc la au**an sa iau zahar pe urmatoarele 6 luni?!

Link către postare
Cromatic

"Pana nu-ti dau una"-glumeam desigur, deci pana cand faci dovada la RAR ca ti-ai achizitionat si montat cu bon si factura anvelope de iarna.

Link către postare
Catalin

Cum ai ajuns la concluzia că este necesar să prezinţi celor de la RAR bon şi factură?

Dacă o persoană ce şi-a achiziţionat maşina din Germania a primit şi un set de roţi cu anv. de iarnă (pt că ţăranii ăia au acest prost obicei, îţi vine să crezi?), dar din comoditate nu şi le-a montat şi îi este reţinut talonul, înseamnă că trebuie să-şi cumpere un set nou de anvelope, conform raţionamentului tău, pentru că este evident că nu deţine un bon şi o factură pentru roţi.

Sau dacă eu îmi montez roţile în faţa blocului, fără a mai merge la o vulcanizare, e logic că nu voi avea de unde să le prezint manivelelor de la RAR un bon fiscal. Sau sunt obligat să merg la vulcanizare?

Unde scrie în lege aşa ceva, că eu nu am găsit?

Link către postare
Kayne

Catalin, asta cu bonul la RAR era o gluma sarcastica la intrebarea: atata vreme cat este prevazuta retinerea talonului daca nu ai anvelope corespunzatoare la control, ce trebuie sa faca cetateanul sa isi ia talonul inapoi?!

Link către postare
Marius

POLIŢIA ROMÂNĂ

PRECIZĂRI PRIVIND ANVELOPELE DE IARNĂ

Pentru a fi acceptate ca anvelope de iarnă, cauciucurile trebuie să fie inscripţionate cu unul dintre simbolurile „M+S”, „M.S.”, „MS” sau „M&S”, fără a include în această categorie anvelopele marcate numai cu inscripţia ,,all seasons”.

Prin Ordonanţa Guvernului nr. 5, în luna ianuarie a anului în curs au fost modificate prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, introducându-se obligativitatea dotării cu anvelope de iarnă, care sunt definite în conformitate cu Directivele şi Regulamentele Comisiei Economice pentru Europa a Organizaţiei Naţiunilor Unite”.

În acest context, pentru a fi acceptate ca anvelope de iarnă, acestea trebuie să fie inscripţionate cu unul dintre simbolurile „M+S”, „M.S.”, „MS” sau „M&S”, fără a include în această categorie anvelopele marcate numai cu inscripţia ,,all seasons”.

Prevederile legale în vigoare interzic circulaţia autovehiculelor, fără ca acestea să fie dotate cu anvelope de iarnă, pe drumurile publice acoperite cu zãpadã, gheaţã sau polei, nefăcând referire la o anumită perioadă a anului.

Astfel, este sancţionată conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zãpadã, gheaţã sau polei fãrã ca acesta sã fie dotat cu anvelope de iarnã, iar în cazul autovehiculului de transport marfã cu o masã totalã maximã autorizatã mai mare de 3,5 tone şi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducãtorului auto, fãrã ca acestea sã fie echipate cu anvelope de iarnã pe roţile axei/axelor de tracţiune sau fãrã a avea montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante omologate.

Amenda pentru fapta menţionată este prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni (de la 9 la 20 puncte-amendă, respectiv între 603 şi 1.340 lei), iar sancţiunea contravenţională este însoţită şi de măsura reţinerii certificatului de înmatriculare.

Comunicatul oficial - Nr. 1638 din 22 octombrie 2011

• Apreciez 1

Link către postare
danpin

Deci aia cu fulgul de nea si creasta alpina a fost din nou inventia unor papagali din presa?

Link către postare
Marius

Cam asa ceva ... :)

Link către postare
MariusD

intrebare pentru colegii de la rutiera : Se pot monta anvelope 195/65/r15 pe logan fara probleme de legislatie ? Sa imi raspunda cineva care stie sigur, ca presupunerile le stiu pe toate

Link către postare
Catalin

Maşina are menţionate aceste dimensiuni în cartea de identitate?

Link către postare
MariusD

nu are mentionat nimic in cartea de identitate

Link către postare
Marius

E imposibil sa nu fie precizate dimensiunile anvelopelor in cartea de identiatate. Sa nu confundam cartea de identitate cu certificatul de inmatriculare.

Link către postare
danpin

la mine la renault dimensiunile sunt pe certificat, pe carte nu m-am uitat

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Ionutz88
      de Ionutz88
      Va salut.
      Am o pereche de manusi de piele captusite marimea 10, dar imi sunt putin mari. Schimb cu o pereche de manusi captusite (de la aceeasi firma) marimea 9,5 (sau daca se pot scoate de la I.P.J., le cumpar...la unele inspectorate "de abia" au adus camasi cu maneca scurta, pantofi de vara, pantaloni de vara, etc.). Precizez ca manusile nu sunt folosite, nu sunt rupte, crapate, etc..
      Multumesc.
      https://www.dropbox.com/s/fcdpvvla9z96gv8/IMG_20171225_171830.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/0z8xe5it5jhblj6/IMG_20171225_171900.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/oqc0pjo3k4wxuhz/IMG_20171225_171927.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/pvp0k21orr27dcv/IMG_20171225_171946.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/d40zgpd00x1sbi1/IMG_20171225_172011.jpg?dl=0

• kimo
      de kimo
      Buna ziua,
      Dupa cum bine stiti, legile sunt facute cu aplicare generala, si care orice regulament sau legislatie, exista situatii exceptionale, cand din varii motive (mai mult sau mai putin justificate) se impun derogari, care in cazul Codului Rutier se traduc prin aceste omologari individuale la RAR.
      Eu personal m-am lovit de-o astfel de procedura cand am vrut sa imi omologhez la RAR o noua dimensiune a anvelopelor (practic sa trec, de la 215/45R18, la 225/45R18). Si nu, nu o fac fiindca-s "tuner", ci pur si simplu fiindca gama de anvelope disponibile pe 225 este mult mai satisfacatoare decat cea pe 215. La un calcul simplu reiese o diferenta foarte mica de comportament, care impact concret cred ca are doar asupra vitezometrului, fiindca centimetrul ala in plus (care nu e nici macar 1cm) se compenseaza automat din suspensie. In fine, am sunat la RAR, si omologarea unei dimensiuni noi a anvelopelor (diferite de cele ale producatorului) se poate realiza in urmatorul mod:
      Locatie: doar in Bucuresti (este singurul centru dotat tehnic pentru asa ceva)
      Durata: 1-3 zile, in functie de disponibilitate
      Pret: aproximativ 10.000 de lei (informatiile le am de la un inginer RAR din Cluj, si bineinteles aceasta procedura nu garanteaza ca dimensiunile care se intentioneaza a fi omologate vor si trece testul).
      Acum, deoarece pe masina am bi-xenon din fabrica, si in 80% din timp circul in oras, ziua, nu mi se pare ok sa merg cu farurile aprinse si tot la 2-3 ani sa schimb becurile (care ma costa pe putin 700-800 de lei), asa ca ma gandeam sa imi instalez un sistem DRL, drept urmare, sun iar la RAR. Domnul de-acolo imi spune ca daca masina nu a fost dotata din fabrica, si, daca producatorul nu imi da omologare pt modelul respectiv, nu am nicio sansa sa imi instalez un astfel de sistem. Dar pe site la OSRAM de exemplu, la achizitionarea unor DRL-uri, ei ofera si omologare pentru ele (atasata topicului), si probabil ca ar mai trebui emisa inca una de la service-ul care a facut instalarea. In concluzie, pana la urma se pot pune (legal) DRL-uri pe-o masina care nu le are din fabrica, sau nu? Daca da, care este procedura de omologare a luminilor de zi, sau care sunt conditiile ce trebuie indeplinite?
      Multumesc!

omologare-RAR-lumini-zi-OSRAM.pdf
    • Marius
      de Marius
      Vând set de 4 (patru) anvelope Michelin Energy Saver+, dimensiune 205/55 R16, fabricate DOT 5112 (săptămâna 51 - decembrie, anul 2012) și cumpărate în aprilie 2013 (400 lei/buc).
      Indice viteză V, zgomotul exterior 70 dB, aderenţă pe suprafaţă umedă A, clasă de eficienţă pt. consum B, rulaj maxim 3000 km.
      Preț vânzare: 900 lei set - 225 lei/buc.
      Contact - PM (mesaj personal)

Vând set de 4 (patru) anvelope de iarnă Dunlop SP Winter Sport M3 - dimensiunea 195/65 R15, fabricate DOT 3108 (săptămâna 31 - iulie, anul 2008) și cumpărate în noiembrie 2008.
      Indice viteză H, zgomotul exterior 70 dB, aderenţă pe suprafaţă umedă E, clasă de eficienţă pt. consum E, rulaj aprox 5000km.
      Preț vânzare: 440 lei set - 110 lei/buc.
      Contact - PM (mesaj personal)

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.