Jump to content
POLITISTI.ro

nasinvers

Incetarea raporturilor de munca prin demisie

Postare recomandată

nasinvers

Salut! Numele meu este Ionut si sunt politist de 14 luni...stiu, nu e mult deloc si deja ma bate gandu serios sa plec din minister. Am absolvit Academia de Politie din Bucuresti in 2010...oricum...mai multe aspecte care mi-au displacut pana acum (nu le mentionez ca sunt destul de usor de intuit) ma determina sa iau aceasta decizie. Nu vreau sa deranjez, sau sa supar pe cineva prin aceasta hotarare care o iau. Am zis ca un moment bun ar fi anul acesta, atat timp cat mai este in vigoare acel o.u.g. 54 din 2011. Ceea ce ma intereseaza pe mine foarte mult este procedura de incetare a raporturilor de munca prin demisie si cam cat timp dureaza din momentul in care eu imi inaintez respectiva hartie si pana cand sunt efectiv "dat afara".

Daca acest topic mai era deja deschis pe undeva, imi cer scuze, dar nu am gasit...

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

pernutealex

7 zile, maxim!

Link către postare
Catalin

Poate mai găseşti informaţii care să-ţi folosească şi prin aceste topic-uri:

Link către postare
Marius

Daca iti dai demisia, nu te mai poti reincadra niciodata, iar procedura privind aprobarea acesteia, e foarte simpla si se petrece foarte rapid. In cateva zile, maxim o saptamana ai terminat cu totul (completarea si semnaturile necesare pe fisa de lichidare).

In cazul incetarii raporturilor de serviciu la cerere, acest lucru poate dura, intrucat necesita aprobarea conducatorului unitatii de politie, dar poti revenii in sistem, cu toate ca nu sunt obligati sa te reincadreze. Si acest lucru ramane la aprecierea conducatorului unitatii de politie.

Numai in cazul suspendarii raporturilor de serviciu au obligatia sa te primeasca inapoi dupa trecerea perioadei solicitate, dar acesta modalitate nu se aproba decat in cazuri cu totul si cu toul exceptionale ce au la baza motive temeinice.

Numai bine!

Link către postare
nasinvers

Am inteles...macar nu dureaza mult...ce sa zic, multumesc de raspunsuri!!

Link către postare
Catalin

Nu te grăbi. Încearcă varianta încetării raporturilor de serviciu la cerere.

Nu poţi şti niciodată ce îţi oferă viaţa şi poate revii la sentimente mai bune ... nu strică să ai o uşă deschisă în cazul în care doreşti să te întorci.

Link către postare
TOM

In cazul demisiei, Academia de Politie actioneaza in judecata politistul demisionar pentru recuperarea cuantumului total al cheltuielilor necesare scolarizarii acestuia (cazare, echipament, etc.)

Care este acest cuantum in cazul politistilor care au urmat cursurile Academiei la 3 ani de zile - Ordine si Siguranta Publica? Dar in cazul in care inainteaza demisia dupa 2 ani de activitate neintrerupta??

Exista vreo posibilitate pentru exonerarea de aceste cheltuieli pe calea actiunii in instanta??

Link către postare
flavone86

buna ziua tuturor.

buna ziua.este pentru data cand sunt pe site-ul dvs. vreau sa va intreb in cazul demisiei( incetarea raporturilor prin demisie, nu la cerere) unui politist,exista cai legale sau ,,portite,, prin care acesta se poate intoarce din nou in sistem???as dorii un raspuns explicit si detaliat.va multumesc

Link către postare
flavone86

salut tuturor.as vrea si eu un raspuns la ceea ce am postat pe 13.08.2012.va multumesc

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Catalin

Mai sus sunt câteva link-uri către discuții purtate pe această temă. Cu puțină răbdare le poți citi și poate te lămuresti.

Link către postare
flavone86

am citit discutiile postate din ce se scrie acolo teoretic nu s-ar mai putea face nimic...practic traim in ROMANIA si totul e posibil!m-ar interesa ,,portite,,in sensul acesta iar afara de ,,celebrele portite,, pe care le cunosc si eu denumite metaforic ,,cunostiinte la nivel inalt,,.

multumesc anticipat. si rog persoanele in cunostiinta de cauza daca pot sa-mi ofere si mie un raspuns.

Link către postare
reddog

Nu te intereseaza un transfer la penitenciare?

Practic facem schimb de locuri, apoi poti face ce vrei...:)

Link către postare
flavone86

pai cum s-ar putea realiza un transfer la penitenciare sau un schimb de locuri din moment ce persoana in cauza nu mai este in sistemul M.A.I, dandu-si demisia anul trecut...aspectele mentionate de mine sunt cat se poate de serioase si sper sa nu fie tratate sub forma de gluma...pentru ca sincer nu as vedea posibiliatatea unui transfer sau schimb de locuri in acest caz...chiar as fi dispus la o discutie pe tema asta fie pe internet, fie telefonic...ms

Link către postare
reddog

Scuze, nu-mi permit sa fac astfel de glume dar am crezut ca vrei sa-ti dai demisia nu ca deja ti-ai dat-o.

Eu vreau sa ma transfer si poate cineva este interesat.

Poate fi cineva pe finalul carierei si salariul mai bun de la penitenciare il ajuta si la pensie.

Link către postare
Wallah

Ma intereseaza.....daca vrei la PFR

Ma intereseaza.....daca vrei la PFR

• Apreciez 1

Link către postare
reddog

Da si la Poliţia de Frontiera.

Iti las numărul meu de telefon pe privat sa vorbim.

Multumesc!

Modificat de reddog

Link către postare
reddog

@Wallah

Cred ca esti om serios,ti-am trimis mesaj cu numarul meu de telefon.

Daca esti hotarat spune,chiar daca e destul de greu de obtinut un transfer,in cazul unui schimb poate fi mai usor.

Voi merge in audienta si la ministri, al Justitiei respectiv MAI daca e nevoie.

Link către postare
silviu112

Am si eu o intrebare...Mi`am facut raport sa ma suspend 2 ani insa nu mi`a fost aprobat iar eu sunt plecat in Spania si m`au sunat colegii sa revin la munca...Cum sa procedez sa imi dau demisia pt. ca nu mai pot reveni in tara din lipsa fondurilor financiare...Poate cineva sa ma ajute?...Ma gandeam sa trimit prin fax pt ca nu vad alta posibilitate!

Link către postare
Marius

Cred că asta e singura posibilitate, să trimiți prin fax.

Link către postare
silviu112

Asta ma gandeam si eu , sa trimit prin fax si dotarea sa rog pe un coleg sa o duca la echipament ... altceva nu am de predat !

Link către postare
Catalin

Sau cu scrisoare recomandată, cu confirmare de primire sau cum îi spune.

Link către postare
silviu112

un model de demisie are cineva ?

Link către postare
rahor2012

silviu, nu te grabi sa percutezi la fiecare impuls pe care ti-l transmit, prin telefon, unii si altii. analizeaza dpdv legal situatia in care esti. daca ai fost suspendat pe o anumita perioada, probabil pana la sf anului, ai rabdare sa te apropii de finalul perioadei si apoi faci ce vrei tu.

in locul tau nu as mai raspunde la nici un fel de telefon prietenesc. ai primit aprobare pt o anumita perioada, ai rabdare sa se termine si apoi actionezi legal si conform situatiei pe care o vei avea in momentul respectiv.

daca vrei sa iti dai demisia nu exista un format prestabilit, dar trimite-o astfel incat sa ai o confirmare (recomandata cu confirmare de primire, fax sau trimisa cuiva care sa o depuna si sa obtina un nr de inregistrare).

Link către postare
silviu112

Rahor: Mi`am facut raportul de suspendare,mi`a fost aprobat de catre Bucuresti,insa insp. sef de la judetul meu nu a aprobat ,iar eu sunt plekat in Spania,acolo unde incerc sa imi refac timpul pierdut in politie si sa imi platesc ratele pe care,in mod prostesc,le`am facut.... Insa deokamdata nu am puterea financiara de a ma intoarce in tara pt a`mi inainta demisia ,tokmai de aceea caut o modalitate de a incheia conturile cu aceasta institutie kre mi`a lasat un gust amar .... Mi`a plakut meseria insa sefii m`au facut sa cred k in politie nu poti deveni cineva decat prin metoda chinezeasca "pupincurel"( scuzati`mi expresia)...Daca trimit demisia prin fax orikum am recipisa de trimitere si o copie a hartiei,ma gandesc k este de ajuns !

Link către postare
Kayne

Silviu, te gandesti gresit, cel putin din punctul meu de vedere. Faxul, emailul, sms-ul si alte chestii de genul asta, nu sunt considerate sisteme de transmise a datelor sigure, atat din punct de vedere al continutului cat si al sigurantei receptiei. De aceea si in ziua de azi, multe domenii folosesc TELEXUL sau derivate. Incearca ori personal ori prin posta cu confirmare de primire.

P.S. sper din tot sufletul k atata vreme kt ai lukrat in Politia Romana nu ai intokmit PV-uri sau rapoarte de aktivitate ca in postul de mai sus.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.