Jump to content
POLITISTI.ro

Admitere ACADEMIE


Postare recomandată

Publicat

Vezi ca ai informatii eronate, chestiile alea cu NATO nu le face jandarmeria ci Armata Romana (MApN-ul).

Cat priveste tragerile in poligon, jandarii trag foarte mult, ajung chiar la 3-4 cartuse pe parcursul unui an, iar si alea cu pistolul mitraliera. :ner: Te-au mintit jandarii ca sunt cine stie ce trupe speciale, cand de fapt principala lor atributie e de scutieri la meciuri, mitinguri ori diferite proteste populare.

  • Membru activ
Publicat (modificat)

@ drAGO5

Mersi de sfat !

Cred ca merg pe Politie..

.... si uite asa tot restul vietii lui s-a decis pe un forum, in cateva minute.

Omule, eu ma refeream la exemplele copilaresti date de tine. Esti destul de mare incat sa nu mai ai o asemenea gandire puerila, din moment ce zici ca esti a XII-a. Deci un 18 tot ii ai. Trezeste-te la realitate. Chiar nu o spun cu rautate, e doar un sfat prietenesc cu care faci ce vrei, dar maturizeaza-te, pt ca o sa ai multe suprize neplacute, mai ales la admitere si atunci n-o sa mai ai dileme de genul "politie vs jandarmerie". O sa ramai cu buza umflata

PS Gasesti toate informatiile necesare pe site-ul Academiei, despre metodologii, conditii, care sunt cam aceleasi in fiecare an .... daca depuneai un minim efort. Invata sa te descurci si singur, mai ales privind lucrurile minore de genul asta.

http://www.academiad...e/admitere.html

Modificat de ben
Publicat

Bai nu stiu,da' ti-ai facut impeesia gresita,poate ca e si vina mea aici...C-asa am dat de inteles.

Dar crede-ma ca nu mi s-a schimbat parerea la 180 de grade in urma discutiei pe forumul asta..

Nu ma las influentat chiar asa...

Tindeam spre latura asta a Politiei,m-am gandit mai bine si mi se pare ca asa cum sunt eu, mi s-ar potrivi mai bine cariera de politist..

Acum sa inceapa pregatirea pentru admitere :)!

Publicat

Robbye pentru ca vad ca te-ai decis sfatul meu, ca unul putin mai in etate decat tine, este sa pui mana pe carte si sa te pregatesti foarte bine din punct de vedere fizic.Asta daca esti perfect sanatos.

Daca vrei sa intri la Academia de politie pentru ca vrea mama, ti-a spus cineva ca aici curge lapte si miere, sunt frumoase unifiormele etc eu zic sa te lasi deoarece vei fi tare dezamagit.

Aceasta meserie la ora cand vorbim se face din pasiune, pentru ca agentii de paza de la BGS sunt mult mai bine platiti ca noi, nu iti mai povestesc despre femeile de serviciu de la banci etc.

Si ca tot veni vorba de ,,Ciuk" bancul cu jandarmii cand au batut un popa il sti?

  • Moderator
Publicat

Robbye,

Inarmeaza-te cu rabdare si citeste mai mult pe acest forum, pe internet, vorbeste direct cu cativa politisti etc. daca vrei sa-ti faci o idee despre ce inseamna munca de politie. Asta incearca colegii mei sa-ti spuna, pentru ca e aproape imposibil sa-ti explicam noi aici in cateva fraze ce presupune meseria asta.

Daca o tii una si buna cu "unde e mai bine" nu vei ajunge nicaieri.

Publicat

Nu vreau sa par ingamfat sau laudaros,etc..Dar ma voi pregati extraordinar de bine..

Ca fapt divers,in aceeasi maniera-sa nu par vreun ingamfat si plin de mine,eram cel mai bun la gramatica in generala,la istorie la fel iar engleza mi-a placut de mic...

Fizic stau bine (1.85,76 kg)..O sa ma bag din nou la sala.

Am facut cam toate sporturile posibile ,iar de vreo 8-9 ani m-am oprit la fotbal...Joc cam de 4 ori pe saptamana,cel putin 1 h jumatate..

Voi intesifica antrenamentele de pe acum...

Si bineinteles ma voi pregati intensiv si pentru examenul teoretic..

Cam de vreun an mi-am pus in cap chestia cu Academia si am realizat ca aici e de mine..

Publicat (modificat)

Este mai bine acolo unde ai chemare. Unde crezi ca poți face ceva, dacă nu pentru cei din jur măcar pentru familia din care faci parte și care așteaptă mult de la tine.

În viata nu faci doar ce-ti place mai faci si ceea ce este nevoe.

Sunt multi cei care lucrează pentru ai ajuta pe cei din jur și nu se uită la salariu.Dacă ai valoare banii vin oricum.

Nu contează de unde pleci contează unde veri și ce veri să ajungi.

Modificat de Xtrem
  • Membru
Publicat

??

Sper ca nu ai impresia ca eu cred ca imediat dupa terminarea Academie o sa am o asemenea functie..Ma refer la functia ideala:)..

mai da astia toti cred ca se intra la Academie ca la Spiru si gata is mari politisti! :ner: Matt Damon.Vai de capu meu.du-te te rog la jandari,sau chiar mai bine la comunitari!

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Adaugă...

Informaţii importante

Am plasat cookie-uri strict necesare pe dispozitivul dvs. pentru afişarea optimă a paginilor. Puteţi în orice moment să modificaţi setările cookie-urilor, altfel vom presupune că sunteţi de acord să continuaţi. Utilizând acest site, sunteţi de acord cu Termenii şi condiţiile de înregistrare şi Politica de confidenţialitate.