Jump to content
POLITISTI.ro

Tyropol

Consecintele maretului proiect de distrugere a politiei rurale

Recommended Posts

lionn

Așa cum am mai afirmat, toată reorganizarea asta, cum o denumesc niște tembeli, pentru că în realitate nu este vorba decât un mijloc de substituire a instituției poliției de drept, face parte dintr-un proiect bine pus la punct și care se desfășoară etapizat.

I.Subfinanțarea instituției;

II. Discreditarea poliției;

III. Reorganizarea poliției (cică).(Înființarea secțiilor de poliție rurală -concepția în sine- nu este un lucru nociv în ansablu, însă, ținând cont de modul în care a fost implementată-lipsa logisticii și a resurselor umane- va conduce la o creștere alarmantă a situației operative pe fondul căreia, vor fi lansate soluții salvatoare prin înființarea tot mai multor funcții de polițiști locali, pentru ca în final, într-o perioadă mai mult sau mai puțin îndepărtată, actualii polițiști se vor trezi o cantitate neglijabilă.

IV. Înființarea poliției locale - instrument de control, manipulare și de influență asupra cetățeanului de rând în slujba politicului.

• Upvote 2

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Elvis

Domnilor colegi incercati sa vizualizati, fiecare in judetul lui, comunele unde s-au infintat sectii dre politie rurala.

Vedeti cati primari PDL sunt la acele comune si totul se va limpezi pentru dvs.

Asa ca asta cu exista si lucruri bune......... o sa mai vedem cand dimineata veti pupa mana primarilor penali......................

Rusy

@Elvis nu doar primari PDL si UDMR.

Dan

sursa replicaonline.ro

În cursul zilei de ieri, la Prefectura Constanţa, adjunctul I.P.J. Constanţa, comisarul-şef Adrian Rapotan, împreună cu prefectul Claudiu Palaz, şi-au expus concluziile privind eficienţa Poliţiei Rurale. Adrian Rapotan a declarat că, până în acest moment, acest proiect s-a dovedit a fi eficient, chiar dacă au trecut numai 2 luni de la înfiinţarea acestora. Potrivit adjunctului IPJ, din 1947, când a fost înfiinţată postul de poliţie din mediul rural, aceastea, la rândul lor, s-au organizat pe vechiul principiu, din 1920, iar acum este prima schimbare majoră. De asemenea, Rapotan a enumerat şi câteva deficienţe privind fosta poliţie din mediul rural, şi anume: capacitatea insuficientă de prevenire şi combatere a fenomenului infracţional, volumul de muncă al poliţiştilor a crescut cu aproximativ 50 la sută în perioada 2005 - 2010, iar acest număr de 50 de procente se reflectă în numărul de dosare penale cu autori cunoscuţi şi necunoscuţi, creşterea numărului de poliţişti agresaţi, în ultima perioadă, dar şi faptul că funcţiile de poliţişti în mediul rural nu erau atractive, iar poliţiştii din oraşe se legau cu greu de satele unde activau.

Numărul flagranturilor este în creştere, dar şi consumul de carburanţi

După 2 luni de activitate, este prematur să tragem concluzii, acestea le vom avea la 6 luni, însă, odată cu înfiinţarea celor 9 secţii de Poliţie Rurală, în cele 58 de comune. Ca părţi pozitive putem vorbi despre o creştere de 21 la sută a prinderilor în flagrant din mediul rural. O să rămâneţi surprinşi să vedeţi câte infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice erau comise. Avem o creştere de 11 procente privind infracţiunile la regimul rutier, o creştere de 3 la sută a prinderilor în flagrant privind furtul din societăţile comerciale, la distrugere avem 1 la sută şi la violare de domiciliu -9 la sută. Toate acestea veneau prin 112, unde, din păcate, aveam un singur poliţist pe timpul nopţii, care dormea, pentru că ziua făcea restul activităţii. Acum avem patrule pe 3 schimburi, care acţionează până dimineaţa, la fiecare secţie funcţionează câte 2-3 patrule care pot interveni în maxim 20 de minute, a precizat Adrian Rapotan. Reorganizarea Poliţiei în mediul rural are însă şi unele neajunsuri, în opinia adjunctului IPJ, respectiv consumul de carburanţi. Consumul carburanţilor a crescut cu 20 la sută. Sperăm ca pentru bugetul de anul viitor cei din conducerea MAIsă aibă în calcul şi acest aspect. Momentan vorbim despre un program în derulare, iar la 6 luni vom face un raport către IGPR şi vom sublinia toate aşa-zisele nereguli, unde vom include şi consumul de carburanţi. Oricum, este un proiect viabil, a mai precizat adjunctul şefului IPJ Constanţa, Adrian Rapotan.

1000 de poliţişti de frontieră vor trece la secţiile rurale

O altă problemă în ceea ce priveşte secţiile din mediul rural, în opinia conducerii IPJ, este numărul redus de personal, de 150 de lucrători. Aceste secţii ar funcţiona foarte bine dacă am avea încă 60 de oameni în plus. (...) În ianuarie vom primi absolvenţi ai şcolii de poliţie din Câmpina şi, indiferent de profilul care l-au terminat, toţi îşi vor desfăşura activitatea numai în mediul rural. (...) La nivel naţional, aproximativ 1000 de poliţişti de frontieră vor fi redistribuiţi în ianuarie către structuri de poliţie din mediul rural, a menţionat Rapotan.

foto- adjunctul I.P.J. Constanţa, comisarul-şef Adrian Rapotan

post-335-0-83713500-1320734835_thumb.jpg

Cristi

Da? Oare sunt cate doua-trei patrule pe trei schimburi? La Valcea sunt doua patrule amarate pe schimbul 2,respectiv, schimbul 3, iar, cel putin la mine la sectie, inclusiv judiciarul face patrulare faaaaaraaaaa numaaaaaar din lipsa de oameni,concedii si asa mai departe. Foooooooarte eficient sistemul, sa stiti...benzina ioc, am uitat sa mentionez...

Dan

Cristi de ce nu propuneţi 12/24 12/48 ? Lucraţi numai pe două schimburi. Este mai lejer programul. Chiar dacă nu sunt şi nu am fost pentru această reorganizare vreau să spun că din punct de vedere al programului sunt mai mulţumit. Nu trebuie să mai stau cu telefonul personal băgat în fund să nu mă sune cumva dispeceratul 112, liberele au fost libere şi în plus am scăpat de cercetarea penală în oarecare măsură.

• Upvote 3
  • Downvote 3

Elvis

Dan este o mare gogoasa.

Vad ca marele sef de trib nu vorbeste cu cat a crescut infractionalitatea sesizata ,care este procentul de crestere la AN-uri, AC-uri, lucrari generale etc.

Hai sa-ti dau niste procente din mediul rural la Dolj unde mai stim si noi cate ceva.

Infractiuni contra patrimoniului +48,5%

Talharii +58,5%

Furturi stradale +205%!!!!!

Nu mai vorbesc de infractiunile cu violenta pentru ca la noi de la 15 septembrie in mediul rural oamenii beau foarte rar apa.

Pai si acum daca ti-as spune ca a crescut numarul de prinderi in flagrant esti multumit?

Repet ,poate ma aude cineva, desfiintarea posturilor in rural este a doua mare prostie a secolului dupa desfiintarea sectoristilor.

Restul e tacere............

• Upvote 1

drAGO5

" am scăpat de cercetarea penală în oarecare măsură". Dane,nu-mi vine sa cred ca spui asta.Eu cred ca orice politist isi doreste sa desfasoare activitatea de cercetare penala si sunt de parere ca toti ar trebui sa aiba calitatea de organ al politiei judiciare. Lipsa acestei calitati duce la deprofesionalizare. In scoala, cine nu visa cum sa probeze mai bine o fapta cu A.N. si sa intocmeasca un dosar astfel incat probatoriul sa nu permita nicio portita de scapare pentru infractori? Ai uitat ce s-a intamplat cu sectoristii cand au fost lipsiti de competente? Prin ce ne deosebim de jandarmi si de locali daca nu ne mai dorim aceasta activitate de cercetare penala? :hmmmt:

• Upvote 4

Elvis

Dragos ai sintetizat in cateva fraze ce tot incercam unii pe aici sa spunem de cand a luat nastere acest forum.

Tocmai prin pierderea acestei calitati suntem comparati cu toti pandarii.

Dan

drAGO5 ştii care este problema ? Eu am dat cu sapa prin rural nu foarte mult, (6 ani) dar destul cât să îmi dau seama că trebuie să pun mai presus decât alte lucruri cum ar fi sănătatea mea, integritatea fizică, deoarece acest sistem nu îmi mai oferă nimic, nici măcar satisfacţia profesională. Nu odată am mers singur la intervenţii, nu odată am sărit din pat când suna telefonul chiar dacă nu eram de muncă, nu odată am fost ameninţat de către procuror că voi lua amendă pentru că nu mai reuşeam să fac faţă dosarelor penale care tot intrau. Şi mie mi-a fost drag să lucrez în dosare şi mai drag atunci când reuşeam să "sparg" câte o gaşcă de hoţi, dar de aici şi să îmi pun sănătatea şi viaţa în pericol.....scuză-mă dar eu am ales să spun stop. Nu ştiu de când eşti tu în poliţie şi nici ce activitate desfăşori dar înclin să cred că nu ai lucrat sigur în rural. Eu zic că vezi oarecum greşit lucrurile. Pe timpul cât sunt în patrulă constat infracţiunile flagrante, cele cu AN, AC, toate activitatile de cercetare penală la fata locului eu cu colegul de pe patrulă le fac nu altcineva. Şi asta tot cercetare penală se numeşte. Nu eu am ales acest sistem de lucru. Dacă aş gândi ca tine, ar însemna că poliţiştii care lucrează la urban, patrule O.P. nu sunt profesionişti pentru că nu lucrează în dosare ? Fiecare poliţist în domeniul lui desfăşoară activităţi vitale pentru munca de poliţie.

Elvis cu riscul de a mă repeta , nu sunt adeptul acestei reorganizări şi nu am fost nici înainte să se înfăptuiască, doar am punctat faptul că mie îmi convine programul actual. Numai cineva care a lucrat în rural stând cu telefonul şi pistolul sub pernă cum se spune poate să înţeleagă. Cineva care a lucrat numai program de 8 ore după care se ducea cu prietena la film sau mai ştiu eu unde nu poate înţelege. Sau să îmi aduc aminte când am stat o vară singur la post în condiţiile în care aveam trafic european, case de vacanţă, aerodrom, plajă şi altă o grămadă de obiective în grijă ?

P.S. Asta este, îmi pare rău că nu mă simt vinovat pentru faptul că vreau să am şi eu viaţa mea, liberele mele, să plec în vacanţă cu familia mea fără să stau cu grijă că va suna telefonul, în fond să duc o viaţă normală. Cu respect.

• Upvote 9
  • Downvote 1

lionn

Copman, de când ți-ai schimbat nick-ul ai început să iei bile roșii? :naughty:

...și eu sunt de aceeași părere cu tine, dar dau dreptate și celorlalți, însă nu în sensul în care l-au afirmat ei, ci prin prisma faptului că, guvernanți le-au vârât pe gât o situație profesională pe care ei nu au urmărit-o, nici acum și nici atunci când au luat decizia de a se face polițiști. Cel puțin ar fi trebui să le ofere posibilitatea de a alege și celor care vor să facă cercetare penală să le dea această posibilitate necondiționat.

Dan

lionn convingerile şi principiile după care mă ghidez în viaţă nu au nimic în comun cu faptul că unii nu apreciază ceea ce gândesc. Dacă sunt vinovat pentru că vreau să am şi eu dreptul la o ......viaţă normală probabil că sunt .....vinovat.

P.S. Chiar îmi este dor de judiciar şi cercetare penală dar ştii cum se zice "să nu spui niciodată niciodată".

Elvis

Dan daca tu asta ai inteles din postarile mele ca te condamn pentru alegerea ta.....

Eu zic sa recitesti cu atentie postarile mele. Eu nu dau bile rosii.

Insa eu nu am vorbit niciodata ca vechea organizare nu era perfectibila.

Insa atunci cand desfiintezi 2500 de posturi si lasi 10.000.000 de oameni fara politisti in comuna nu poti astepta decat dezastrul.

Pun si eu o intrebare ca prostul: daca Popa spune ca vor trece 1000 de functii la noi in rural de la frontieristi de ce nu le-a trecut pe vechea organizare?

Spui ca tu esti multumit ca ai un program stabil insa la fostii sefi de post te-ai gandit?

Asta este tehnica Basescu, si nu o spun pentru ca a locuit mai multi ani la Constanta, tehnica de invrajbire care sa ne faca sa devenim egoisti, rai, etc adica sa ne pierdem orice urma de umanitate.

Domnii fosti de acum sefi de post au pierdut sporul de comanda, li s-a micsorat indicele de salarizare, au pierdut sporul de studii, nu primesc norma 12B , nu primesc spor de noapte, efectueaza serviciul de permanenta pe viata etc.

Oare o fi corect?

In judetul Constanta vad ca este extraordinar de bine, eu unul am rezerve, insa la Dolj deja ajutorii au cam inceput sa-si dea seama ce gogosi le-au vandut psihologii atunci cand le-au cerut cica parerea.

Incep sa nu mai faca fata cu benzina pentru ca naveta o fac pe banii lor, programul de lucru nu este de 8 ore asa cum sperau, fac serviciul in ture adica tura a doua si cu preponderenta noaptea, chiriile au cam disparut, au sefi in unele cazuri trei ofiteri, prin comunele pe unde patruleaza daca au benzina nu-i cunoaste nimeni etc.

Nu era mult mai usor sa mareasca schema la posturile de politie? Pe o structura ca si-a dovedit eficienta in timp?

Ce au facut donii politicieni este o mare porcarie.

Si cu cat competentele ni se vor subtia altii vor musca din aceasta institutie ca niste hiene.

Parerea mea.

Edited by Elvis
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Dan

Nu am făcut în posturile mele referire la tine Elvis. Nu am nimic cu nimeni, doar spun că sunt mulţumit de programul pe care îl am în prezent şi nimic altceva. Nu am spus nicăieri că sunt de acord ca oamenii în rural au rămas fără poliţişti, că au fost desfiinţate funcţii sau că sunt mulţumit că autospecialele nu au benzină şi piese de schimb. Problema şefilor de post este interpretabilă, funcţie de zona de care vorbim. Dacă vorbim de secţia unde mă aflu eu, nu este niciun secret că şefii de post sunt cei care stau la căldurică. Adică, aşa cum am mai spus ei lucrează doar 8 ore pe săptămână, sâmbăta, duminica liber, fără a lucra pe timp de noapte decât în cazuri excepţionale ce necesită prezenţa lor la faţa locului (ex. propuneri de arestare).

Deasemenea cercetările la faţa locului, prinderile în flagrant sunt făcute de cei din patrulă. Şi atunci de ce să îi plâng pe foştii şefi de post ? Pentru că stau în continuare la căldurică ? Poate au pierdut nişte sporuri, sunt de acord dar să nu uităm că şi foştii ajutori ai şefilor de post au pierdut nişte sporuri pe care nici ei nu le vor mai primi vreodată înapoi. Să îmi aduc aminte când rămâneam la comandă singur şi sporul de comandă pe perioada concediului îl lua tot şeful de post ? Plus de asta nimeni când a intrat în acest sistem nu a fost şef din câte ştiu eu iar foştii şefi de post puteau trece la patrulă, în locul nostru nu i-a oprit nimeni. De ce crezi că nu au făcut-o ? Din cauză că este mai greu decât la patrulă ?! În niciun caz. Îmi pare rău pentru ei dar asta este, nu eu, nici tu şi nici unul dintre noi nu a gândit acest sistem care are multe lacune. Normal că era mai simplu şi mai eficient să fie suplimentat nr. de poliţişti în comune, în loc să dea afară dintre noi încercând să facă din rahat bici cum se spune. Cel mai elocvent exemplu este IPJ Constanţa unde după ce au dat afară poliţişti, unii au plecat la pensie sau unde au văzut cu ochii, s-au trezit şefii noştri că au lipsă de personal. Problema este mult mai spinoasă decât încercăm noi să cuprindem aici în câteva rânduri.

Edited by Dan

Elvis

Dan daca ajutorii au pierdut, fostii sefi de post au pierdut, populatia a pierdut ...pana la urma cine a castigat ?

Seful de post de la sectia unde lucrezi tu se poate sa fie orientat ,dar cel care da noroc cu delfinii o fi ?

Elvis

Senatoarea Vasilescu acuză intenţiile vădite ale „portocaliilor“ de a politiza poliţia

Poliţistul, sclav pe moşia primarului

Deşi conducerea Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Dolj susţine sus şi tare că, în urma reorganizării posturilor din mediul rural, eficienţa poliţiei a crescut, senatoarea Lia Olguţa Vasilescu spune că, de fapt, situaţia este de-a dreptul dramatică, peste jumătate din populaţia ţării fiind la mâna hoţilor. Mai mult decât atât, crede parlamentarul social-democrat, noile decizii ale CSAT privind trecerea serviciilor de ordine publică şi cel de circulaţie în subordinea primăriilor nu fac decât să înrăutăţească şi mai mult lucrurile prin politizarea sistemului.

de Dan Olteanu

Olguţa Vasilescu a declarat că efectele reorganizării se văd deja în sondajele de opinie care arată că peste 60% dintre români spun că nu se mai simt în siguranţă pe străzi. „Cifrele pe care le am sunt absolut îngrijorătoare. Într-o primă etapă a subminării activităţii poliţiei, s-au desfiinţat 2.685 de posturi de poliţie rurală, măsură fără precedent în România, care a lăsat fără asistenţa poliţiei 13.285 de sate şi un număr de aproximativ 10.250.000 de locuitori din mediul rural. Asta înseamnă circa 50% din populaţia României, dacă ar fi să ne luăm după datele care se prefigurează a fi în ultimul recensământ efectuat“, a declarat senatoarea. Aceasta a mai spus că efectivele Poliţiei române sunt insuficiente, România situându-se în prezent pe locul 23 între ţările Uniunii Europe după numărul de locuitori ce revine unui poliţist. „Poliţia dispune de aproximativ 44.891 de poliţişti, ceea ce reprezintă 208 poliţişti la 100.000 de locuitori, respectiv un poliţist la 489 de locuitori. Asta situează România pe locul 23 între ţările UE, cu referinţa că acele ţări care au scăzut numărul poliţiştilor au făcut acest lucru pentru că infracţionalitatea era în scădere. În schimb, la noi infracţionalitatea a fost în creştere“, a precizat parlamentarul doljean.

Poliţiştii de azi, paznicii de mâine

Referindu-se la măsurile adoptate recent de Consiliul Suprem de Apărare a Ţării, care prevăd trecerea poliţiei de ordine publică şi a poliţiei rutiere în subordinea primarilor, Lia Olguţa Vasilescu a afirmat că astfel se mai dă o lovitură unui sistem şi aşa aflat în pragul colapsului. „Ultima lovitură dată acum poliţiei, după scăderea salariilor şi desfiinţarea posturilor din mediul rural, este această trecere a două segmente, cel de ordine publică şi cel al poliţiei rutiere, în subordinea primarilor. În condiţiile în care primarul va trebui să fie cel care va coordona activităţile informativ-operative ale poliţiştilor, va evalua poliţiştii fără să aibă studii de specialitate, el neavând legătură cu acest lucru, în mod sigur va fi un efect devastator pentru ceea ce va însemna infracţionalitatea în perioada următoare. De asemenea, este îngrijorător că primarul va avea acces la date informativ-operative pe care le va putea exploata în interes propriu. În condiţiile în care poţi să evaluezi poliţistul, este foarte clar că şi această structură va fi politizată foarte mult în perioada următoare“, a spus Vasilescu. Senatoarea PSD a adăugat că, prin această decizie, poliţia naţională va suferi o pierdere de 10.000 de poliţişti, agenţi şi ofiţeri transformaţi în simpli paznici care nu vor mai putea să avanseze. „Evoluţia celor care trec în subordinea primarilor va fi cvasi-blocată, ei neputând să avanseze din moment ce vor fi evaluaţi de către oameni care nu au studii de specialitate“, a declarat parlamentarul doljean, care a mai spus că toate aceste decizii au în spate interesul actualei puteri de a plăti mai puţini bani.

Urmăriri pe două roţi

Pentru a zugrăvi cât mai bine imaginea dezastrului din Poliţia română, Olguţa Vasilescu a anunţat că toţi şefii de inspectorate din ţară au primit ordinul de a-şi stabili necesarul anvelopelor de... bicicletă. „Li s-a cerut tuturor şefilor de inspectorate să spună care este necesarul de anvelope de biciclete. Asta deoarece s-a ajuns ca o maşină să beneficieze de doar 5 litri de combustibil pe zi. Practic, întreaga activitate a poliţiştilor este să stea la pândă, pentru că nu mai pot urmări infractori cu 5 litri pe zi! Cei din mediul rural le foloseau deja, dar aveau şi maşini. Dar acum, dacă la cinci sate ai doar un poliţist, iar el trebuie să meargă cu bicicleta să prindă infractorul, gândiţi-vă că este o comedie. Cum este să-l iei pe cadru pe infractor ca să-l duci la postul de poliţie câţiva kilometri?!“, s-a întrebat retoric senatoarea.

Dan mi-am permis sa dau copy-paste la un articol din ziarul local Indiscret , Olguta nu este asa de incantata de ,,implementarea acestui concept de succces".

Edited by Elvis

drAGO5

Dane,sa sti ca am 20 de ani de politie, toti in operativ, la municipiu. Nici gand de critica in postarea mea si mai ales la adresa ta. Mi s-a parut " deplasata" afirmatia ta ca in sfarsit ai scapat de cercetarea penala. Ai spus-o ca si cum aceasta activitate ar fi fost o povara pentru tine, in schimb ce foarte multi colegi isi doresc sa aiba calitatea de organ al politiei judiciare. Fara sa desfasori permanent activitati pe aceasta linie te deprofesionalizezi, in sensul ca nu mai esti la zi cu schimbarile legislative, care din pacate sunt masive in ultimul timp, sunt anumite proceduri de lucru pe care le pierzi din vedere , fiind foarte greu si pentru cei care aproape zilnic colaboreaza cu procurorii. Este foarte greu ca dupa cele 8-10 ore de activitate in domeniul tau, sa mergi acasa si sa studiezi tot ce apare nou pe o linie de munca care nu-ti mai apartine. Am lucrat si ca agent de ordine, dar aveam si atunci calitatea de organ de cercetare penala, cum dealtfel aveau toti politistii, indiferent unde lucrau. Imi doresc si acum ca toti politistii sa aiba aceasta calitate si sa decida ei daca doresc sau nu sa si lucreze intr-un domeniu in care sa si poata uza de aceasta calitate. Nu sunt de acord sa existe "cocalari" care sa-i reproseze unui politist ca el nu stie cum se intocmeste un dosar penal, pentru ca stie el ca nu are aceasta calitate si cu atat mai mult , cand respectivul este invatat sa spuna acest lucru de catre unul din "colegii" nostri.

Sa fiu si mai convingator, iti spun ca astazi radeam mai multi colegi de faptul ca s-a primit o plangere penala formulata de o avocata, la care anexase si chitanta pentru onorariul primit de 150 lei, prin care solicita sa se efectueze cercetari pentru infractiunea de "abandon de familie" prev.de art.378 cod penal, in conditiile in care fapta se incadra la art.305 lit.c cod penal, iar articolele actualului cod penal se termina undeva la 368. Avocata respectiva a facut incadrarea dupa viitorul cod penal despre care nici nu se stie cand va intra in vigoare. Si ne-a surprins si mai rau cand am constatat ca avocata are 52 de ani, deci nu este noua in bransa.Pentru acest lucru ma refeream la deprofesionalizare si in acelasi timp la scaderea autoritatii noastre ca politisti :emo-yessir:

• Upvote 1

Dan

Elvis acest articol nu îmi spune lucruri noi. Le cunsoc eu, tu, noi toţi care dăm cu sapa prin Poliţia Română. Dar nici să mai lucrez ca un sclav pe plantaţie nu prea mai vreau. Să îmi spună mie un coleg (în afară de foştii şefi de post) că era mulţumit de programul de la post că eu promit că nu mai postez în viaţa mea despre acest subiect. Toată lumea care a lucrat pe la post ştie că programul era 24 din 24, că trebuia să ai mereu telefonul (personal) lângă cap, iar dacă nu răspundeai la el ieşea balamuc mare, deşi poate erai în timpul liber. Nu mai vorbesc de câţi bani cheltuiam din buzunar lunar pentru hârtie, toner la imprimantă şi multe altele. Plus de asta eram nevoit să fac naveta 44 de km. dus-întors, acum sunt la mine în oraş la secţie. Sau să îmi aduc aminte că eram nevoit să patrulez cu comunitari şi în 2009 am fost ultragiat din cauza lor, pentru că au fugit de la scandal ? Îmi pare rău, dar mie mi-au cam ajuns astea.

draGo5 aşa cum am intuit nu ai lucrat în rural. Poate o fi deplasată pentru tine afirmaţia mea, dar în momentul când lunar ai 40-50 de AC-uri şi cam tot pe atâtea AN-uri, în condiţiile în care ai populaţie de 12.000 de locuitori în "parohie" şi faci cam de toate, în condiţiile în care nu ai calculator, hârtie, toner la imprimantă şi prinzi zile în care intră şi 3-4 AN-uri la care mergi la cercetare, iar procurorul care îţi supravegheză activitatea te ameninţă că vei primi amendă că nu lucrezi "destul", scuză-mă că îţi spun dar nu mai vreau să trec prin aşa ceva. Nu am cum să mă deprofesionalizez pentru că în prezent fac cam tot acelaşi lucruri, numai că nu mai am eu personal în lucru dosarele, înţelegi ? Dosarele sunt preluate de foştii şefi de post şi de lucrători de la Secţia de Poliţie Rurală. În rest pe patrulă faci toată munca de pe judiciar şi CP, am calitatea de organ de cercetare al poliţiei judiciare încă. Numai cel ce este dezinteresat de munca de poliţie în genere nu mai poate fi la curent cu legislaţia. În munca de poliţie toţi au nevoie de legislaţie, nu numai cei ce lucrează pe cercetare penală sau judiciar. Eu fac munca asta din pasiune nu din alt motiv, altfel mă duceam să spăl maşini în Anglia pentru 1.400 de lire pe lună.

• Upvote 1
  • Downvote 1

cosmin86

la noi e altfel... dosarele penale ce conftn infractiuni costatate se intorc pentru continuarea cercetarilor si solutionare la politistul care le-a constatat.

Dan

cosmin86 eşti poliţist ?

SkuriN

Am lucrat la un post de politie iar in momentul de fata lucrez la op la o sectie in municipiu.Referitor la ce a zis cosmin86, intr-adevar am auzit ca cel care a constatat infractiunea in flagrant, tot el o va solutiona. Aici ma refer la, lucratorii de la OP RURAL.Asa am auzit, insa nu stiu daca asta e adevarul!

Cristi

Niciunul dintre lucratorii de la noile sectii infiintate nu si-a pierdut calitatea de organ de cercetare penala al politiei judiciare. In fapt, la sectiile de politie rurala, nu exista o delimitare clara intre compartimente, cu toate ca acestea exista scriptic, singura diferenta dintre atributiile lucratorilor este data de ceea ce este scris in fisa postului, respectiv procentajul de activitati pe care le desfasoara. Ca un exemplu, daca un lucrator de investigatii criminale are 60 la suta din timp dedicat cercetarii penale, un lucrator de la siguranta publica si patrulare are 10 la suta. Deci mai solutioneaza si ei cate un dosar, doua, in special ce le-a ramas din urma, de la posturi.

Edited by Cristi

cosmin86

in momentul de fata lucrez la OP rural, am 4 dosare in lucru dintre care 3 la regimul circulatiei si unul de fals. in 2 dintre ele am inceput UP dar si asa tot eu trebuie sa le solutionez. deci cercetarea penala inca a ramas la OP rural.

constatarile au fost facute dupa ce s-au infiintat sectiile de politie

Dan

La voi nu s-a dat dispoziţie să predaţi dosarele penale pe care le-aţi avut în lucru la post ?

Cristi

Nu exista asa ceva, cel putin in judetul Valcea.