Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Spete rutiere - neclaritati din circulatia rutiera

Postare recomandată

tiberian

Administratorul drumului - Primaria sau CNDR.

ce il face vinovat pe administratorul drumului??? exista vreo lege care il face de vina ???

Eu am avut accident intr-o intersectie nedirijata simpla T pe dn-e cu o straduta neasfaltata unde pe o raza de 200 de metrii nu exista niciun soi de panou si linia e discontinua.

Ce lege i-l face vinovat pe administratorul drumului respectiv ?????????????

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Citește și învață codul rutier! Dacă ești posesor al unui permis de conducere ar fi trebuit să știi astfel de lucruri.

Uite aici, la art.5 ce spune legea:

(1) Administratorul drumului public, antreprenorul sau executantul lucrarilor, conform competentelor ce îi revin, cu avizul politiei rutiere, este obligat sa instaleze indicatoare ori alte dispozitive speciale, sa aplice marcaje pe drumurile publice, conform standardelor în vigoare, si sa le mentina în stare corespunzatoare.

...

(6) În cazul producerii unui eveniment rutier ca urmare a starii tehnice necorespunzatoare a drumului public, a nesemnalizarii sau a semnalizarii necorespunzatoare a acestuia, precum si a obstacolelor ori lucrarilor care se executa pe acesta, administratorul drumului public, antreprenorul sau executantul lucrarilor raspunde, dupa caz, administrativ, contraventional, civil sau penal, în conditiile legii.

Link către postare
Marius

OG 43 1997 regimul drumurilor actualizata

Art. 40 (1) Drumurile trebuie sa fie mentinute de catre administratorul drumului in stare tehnica corespunzatoare desfasurarii traficului in conditii de siguranta.

Link către postare
Dan

Citește și învață codul rutier! Dacă ești posesor al unui permis de conducere ar fi trebuit să știi astfel de lucruri.

Poate a făcut accident, dar nu ne-a spus că posedă şi permis de conducere. E plină ţara de intelijenţi de acest gen, care sunt adevărate bombe pe şosele.

Modificat de Dan

Link către postare
tiberian

ok , multumesc de pareri si ma scuzati ca nu mi-am explicat evenimentul

circuland pe dn-e in localitate intru in depasirea unei masini care circula cu viteza redusa. dau sa revin pe banda mea si observ ca in fata mea sunt inca 3 masini care circula cu viteza redusa. masina din fata semnaliza stanga. ma asigur ca acea masina sa isi efectueze manevra in siguranta si intru din nou in depasirea celor 2 masini ramase .cand ajung in paralel cu prima masina observ ca masina din fata isi pune semnalizarea si vireaza in acelasi moment. Am pus frana si am tras pe stanga , dar nu am putut evita coliziunea. A fost un accident urat de tot, soldat si cu vatamare corporala a unei persoane.

Eu am fost scos inculpat pentru ca politia a constatat ca este o intersectie nedirijata simpla T. Desi linia este discontinua si nu exista nici un indicator pe o raza de 500m.

Acum studiez legea si pun intrebari peste tot ca sa ma lamuresc daca intradevar sunt eu vinovatul sau cel care nu a semnalizat din timp, sau poate chiar administratorul drumului care nu a facut nimic sa evite aceste evenimente posibile.

Link către postare
Kayne

haideti ca am facut si o poza la ce povesteam mai sus cu semnul si banda...

post-1462-0-24365500-1339751456_thumb.jp

Link către postare
Catalin

Kayne acolo este sens unic, adică este vorba de o „bretea” prin care se evită pasajul? Pentru că sunt multe astfel de situații, unde doreii de la firmele de construcții, după ce termină lucrările de reabilitare nu mai ridică și indicatoarele ce impun restricții pe perioada efectuării lucrărilor.

tiberian dacă e vorba despre o intersecție nedirijată, întradevăr legea interzice manevra de depășire acolo. Și da, în cazul în care exista vreun indicator, sau marcaj care să transforme aceea intersecție în una dirijată, atunci celălalt era de vină, pentru neasigurarea la schimbarea direcției de mers.

Link către postare
Kayne

Nu Cata, nu este cu sens unic, in adevar fiind bretea ce degaja din centura spre DN1...

Link către postare
Rusy

Daca nu este cu sens unic ai obligatia sa respecti semnificatia indicatorului. Sa presupunem ca drumul era proaspat asfaltat si nu erau marcaje atunci nu trebuia respectata nici o semnificatie?

Link către postare
tiberian

Kayne acolo este sens unic, adică este vorba de o „bretea” prin care se evită pasajul? Pentru că sunt multe astfel de situații, unde doreii de la firmele de construcții, după ce termină lucrările de reabilitare nu mai ridică și indicatoarele ce impun restricții pe perioada efectuării lucrărilor.

tiberian dacă e vorba despre o intersecție nedirijată, întradevăr legea interzice manevra de depășire acolo. Și da, în cazul în care exista vreun indicator, sau marcaj care să transforme aceea intersecție în una dirijată, atunci celălalt era de vină, pentru neasigurarea la schimbarea direcției de mers.

Cam asa este , dar intrebarea mea este ca: pentru ce exista indicatorul de avertizare intersectie de drumuri ??? nu oare ca sa fie pus inaintea intersectiilor nedirijate??? si sa avertizeze tot "fraierul" care trece pe acolo ca exista o intersectie???

Sau de ce nu e trasa linie continua inainte si dupa intersectie???mai ales ca e vorba de un drum Dn-E nu o straduta din spatele blocului.

Mai alesc ca in asemenea intersectii nu e permisa depasirea si limita de viteza e de 30 km, teoretic daca radarul e in zona si uh mergi cu 60km/h e nasol.

Si ce e mai nasol este ca unii "experti" care au expicat pe internet indicatoarele rutiere sustin ca acest indicator se pune doar in afara localitatilor si altii sustin ca se pune si in localitati (ceea ce pare foarte logic , ca altfel drumurile publice devin ghicitori !!! )

Link către postare
geutz

In poza lui Kayne nu e intersectie, este un acces intr-o curte. Indicatorul cu depasirea interzisa e amplasat acolo pentru ca urmeaza o curba fara vizibiltate (deja dupa hala alba cu firma portocalie nu se mai vede ce e pe contrasens).

Link către postare
Kayne

in adevar, exista si panoul de succesiune de curbe mai in spate. eu sincer ma gandesc la confuzia care se poate produce atunci cand ai in fata o masina mare, gen camion, din cauza careia nu vezi panoul de depasire interzisa, si vazand linia intrerupta, depasesti...

Link către postare
Kayne

poate este offtopic... dar am o nelamurire... exista obligativitatea detinerii trusei medicale si a extinctorului pentru vehicule... se aplica si pentru motociclete...? unde mama zmeilor sa le pui...?!

Link către postare
Rusy

Art. 8. - Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul si tramvai trebuie sa fie dotat cu trusa medicala de prim ajutor, doua triunghiuri reflectorizante si un stingator de incendiu, omologate.

Art. 6. - In sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul inteles:

.....

6. autovehicul - vehiculul echipat cu motor in scopul deplasarii pe drum. Troleibuzele si tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Mopedele, vehiculele care se deplaseaza pe sine, denumite tramvaie, tractoarele folosite in exploatarile agricole si forestiere, precum si vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrari, care se deplaseaza numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;

......

22. motocicleta - autovehiculul cu doua roti, cu sau fara atas, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cm 3 si/sau a carui viteza maxima, prin constructie, depaseste 45 km/h;

Modificat de Rusy
  • Apreciez 2

Link către postare
Kayne

Multumesc Rusy!

Link către postare
tiberian

Art.30(5)"Mijloacele de semnalizare si presemnalizare a intersectiilor dintre doua drumuri de categorii diferite se

asigura, se instaleaza si se întretin de catre administratorul fiecarui drum, cu respectarea modului de

reglementare a circulatiei stabilit în nodul rutier respectiv."

ce va zice articolul asta???

Link către postare
Catalin

Este un pic cu dus și întors. Pentru că tot administratorul drumului este cel care stabilește categoria din care face parte drumul. De exemplu dacă într-o localitate la o intersecție dintre o stradă și o alee se produce un accident și se ajunge în instanță la o dezbatere privind categoria celor două căi de acces, tot adiminstratorul (primăria), deci cel care ar fi trebuit să asigure semnalizarea este cel care stabilește categoia din care face parte. Iar dacă în instanță primăria va spune că nu este vb despre o alee, ci e tot o stradă acolo, atunci nu mai poate fi vorba despre o intersecție a două drumuri din categorii diferite. Înțelegi cum stă treaba? E un pic cam inegală lupta în instanță a cetățeanului cu administratorii drumurilor.

Link către postare
tiberian

Va zic exact cum este acea intersectie. Drumul prioritar este un drum national-european si printre imobile este o straduta neasfaltata, care intradevar are denumire de strada.

Dar in

Art. 135 "Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarelesituatii:

a.la intersectia nedirijata atunci cand patrunde pe un drum national venind de pe un drum judetean, comunal sau local;

b.la intersectia nedirijata atunci cand patrunde pe un drum judetean venind de pe un drumcomunal sau local;

c.la intersectia nedirijata atunci cand patrunde pe un drum comunal venind de pe un drumlocal;

d.cand urmeaza sa patrunda intr-o intersectie cu circulatie in sens giratoriu fata de cel carecircula in interiorul acesteia;

e.cand circula in panta fata de cel care urca, daca pe sensul de mers al celui care urca seafla un obstacol imobil. in aceasta situatie manevra nu este considerata depasire in sensul prevederilor art. 120 lit. j) ;

f.cand se pune in miscare sau la patrunderea pe drumul public venind de pe o proprietatealaturata acestuia fata de vehiculul care circula pe drumul public, indiferent de directia dedeplasare;

g.cand efectueaza un viraj spre stanga sau spre dreapta si se intersecteaza cu un biciclistcare circula pe o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare;

h.pietonului care traverseaza drumul public, prin loc special amenajat, marcat si semnalizatcorespunzator ori la culoarea verde a semaforului destinat lui, atunci cand acesta se afla pe sensul de mers al vehiculului

si in

"Art. 6. - (1) Drumurile de interes national apartin proprietatii publice a statului si cuprind drumurile nationale, care asigura legaturile cu capitala tarii, cu resedintele de judet, cu obiectivele de interes national, intre ele, precum si cu tarile vecin, si pot fi clasificate ca:

a) autostrazi;

B) drumuri expres;

c) drumuri nationale europene (E);

d) drumuri nationale principale;

e) drumuri nationale secundare.

se da de inteles ca o intersectie nedirijata se intalneste pe maxim un drum national si nu pe unul european !!! Unde traficul rutier este la ordinul miilor de autoturisme si se pune in MARE PERICOL siguranta circulatiei !!!

Oare este asa sau inteleg eu prost ??? :huh:

Link către postare
allex

3,1,2 este ordinea corecta! 3 acorda de dreapta dupa care nu schimba directia de deplasare

Link către postare
tiberian

In Regulamentul Auto Art.79/2 zice asa :

Linia continua se foloseste in urmatoarele situatii:

1. linia continua simpla, pentru separarea sensurilor de circulatie, a benzilor de acelasi sens la apropierea de intersectii si in zone periculoase;

Dupa acest articol e ok ca intro intersectie nedirijata sa fie nemarcata ????

Link către postare
tiberian

haideti ca am facut si o poza la ce povesteam mai sus cu semnul si banda...

In legatura cu poza am gasit o chichita in regulamentul auto-semnalizare rutiera-marcaje Art79Alin1/1/3

"pentru marcarea trecerii de la o linie discontinua la una continua, in localitati acest marcaj nu este obligatoriu;"

Deci aici administratorul drumului a hotaqrat ca nu se pune in pericol siguranta circulatiei si ca urmare a economisit vreo 10 litri de vopsea !!!

Link către postare
Catalin

Dupa acest articol e ok ca intro intersectie nedirijata sa fie nemarcata ????

Dacă ar exista marcaje, atunci am mai putea vorbi despre o intersecție nedirijată?

Link către postare
tiberian

Dacă ar exista marcaje, atunci am mai putea vorbi despre o intersecție nedirijată?

In regulamentul auto-marcaje

Atr.75 alin1

"Marcajele servesc la organizarea circulatiei, avertizarea sau indrumarea participantilor la trafic. Acestea pot fi folosite singure sau impreuna cu alte mijloace de semnalizare rutiera pe care le completeaza sau le precizeaza semnificatia. "

Nu cred ca dupa acest articol se intelege ca marcajele ar dirija o intersectie nedirijata, ci doar ajuta la siguranta circulatiei !!!

Link către postare
Catalin

Acestea pot fi folosite singure sau impreuna cu alte mijloace de semnalizare rutiera pe care le completeaza sau le precizeaza semnificatia. "

Acolo există „alte” mijloace de semnalizare, deci și marcajele rutiere sunt asimilate mijoacelor de semnalizare rutieră. Stare de fapt întărită și de prevederea legală care spune că marcajele pot fi folosite singure (prevederea legală amintită și invocată de tine), iar dacă acestea sunt asimilate de lege ca fiind tot un mijloc de semnalizare, atunci este un pic pe dos să mai vorbim despre o intersecție nedirijată, din moment ce acolo există mijloace de semnalizare (marcaje rutiere), tocmai pentru că existența unor astfel de mijloace de semnalizare scoate intersecția din categoria celor nedirijate. De aceea e foarte posibil să ai ceva surprize în instanță dacă juristul primăriei este atent la astfel de detalii.

Link către postare
tiberian

Acolo există „alte” mijloace de semnalizare, deci și marcajele rutiere sunt asimilate mijoacelor de semnalizare rutieră. Stare de fapt întărită și de prevederea legală care spune că marcajele pot fi folosite singure (prevederea legală amintită și invocată de tine), iar dacă acestea sunt asimilate de lege ca fiind tot un mijloc de semnalizare, atunci este un pic pe dos să mai vorbim despre o intersecție nedirijată, din moment ce acolo există mijloace de semnalizare (marcaje rutiere), tocmai pentru că existența unor astfel de mijloace de semnalizare scoate intersecția din categoria celor nedirijate. De aceea e foarte posibil să ai ceva surprize în instanță dacă juristul primăriei este atent la astfel de detalii.

Nu imi fac giji pentru asta !!! Ca in cazul meu e linia discontinua !!! si nu sunt nici marcaje , nici indicatoare pe o raza de 500 m inainte sau dupa intersectie !!! Dar am gasit 2 articole foarte interesante in Regulamentul Auto - Reguli de circulatie si dupa parerea mea asta explica totul !!! Dar in orice caz vreau sa aflu si parerile voastre

Art. 123 Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h in localitati sau 50 km/h in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:

1. la trecerea prin intersectiile cu circulatie nedirijata;
  2. in curbe deosebit de periculoase semnalizate ca atare sau in care vizibilitatea este mai mica de 50 m;
  3. la trecerea pe langa grupuri organizate, coloane militare sau cortegii, indiferent daca acestea se afla in mers sau stationeaza pe partea carosabila a drumurilor cu o singura banda de circulatie pe sens;
  4. la trecerea pe langa animale care sunt conduse pe partea carosabila sau pe acostament;
  5. cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata, zapada batatorita, mazga sau piatra cubica umeda;
  6. pe drumuri cu denivelari, semnalizate ca atare;
  7. in zona de actiune a indicatorului de avertizare "Copii" in intervalul orar 7, 00-22, 00, precum si a indicatorului "Accident";
  8. la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare;
  9. la schimbarea directiei de mers prin viraje;
  10. cand vizibilitatea este sub 100 m in conditii de ceata, ploi torentiale, ninsori abundente.

Art. 124 Administratorul drumului public este obligat ca in locurile prevazute la art. 123 sa instaleze indicatoare de avertizare si sa ia masuri pentru realizarea de amenajari rutiere care sa determine conducatorii de vehicule sa reduca viteza de deplasare.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.