Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Spete rutiere - neclaritati din circulatia rutiera

Postare recomandată

Catalin

Nu e vb despre culpă comună, deloc. Am mai explicat pe undeva, aici pe forum.

În stabilirirea vinovăţiei unui tamponări, poliţiştul trebuie să stabilească cauza care a generat accidentul. Şi în baza ei, să stabilească vinovatul accidentului. Aceste culpe comune, nu sunt juste, chiar dacă acolo şi atunci pe moment, cei implicaţi acceptă mai uşor decizia. Poliţistul nu este un împăciuitor sau judecător de pace, el trebuie să vadă care dintre greşelile celor doi a generat accidentul.

Mergând pe aceeastă logică, majoritatea accidentelor ar trebui să fie din culpă comună.

Ce se întâmplă dacă la o simplă tamponare dintr-o intersecţie cu o neacordare de prioritate clasică, cel care merge pe drumul prioritar are ITP-ul expirat (deci d.p.d.v. legal nu trebuia să circule) veţi stabili culpă comună?

Nu spun că nu trebuie sancţionat, dar el trebuie sancţionat separat, fără să i se pună în cârcă din responsabilitatea producerii accidentului.

Cazurile de culpă comună adevărată sunt extrem de rare! Un exemplu ar fi atunci când două maşini care circulă din sensuri opuse, se deplasează foarte aproape de axul drumului şi îşi lovesc oglinzile retrovizoare, iar din cercetări nu poţi avea certitudinea că unul dintre ele a intrat pe sensul celuilalt. Abia într-un astfel de caz, putem vorbi despre o culpă comună.

În cazul speţei cu sensul unic, vinovat de producerea accidentului este auto nr.2.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Ecou

Nu e vb despre culpă comună, deloc. Am mai explicat pe undeva, aici pe forum.

În stabilirirea vinovăţiei unui tamponări, poliţiştul trebuie să stabilească cauza care a generat accidentul. Şi în baza ei, să stabilească vinovatul accidentului. Aceste culpe comune, nu sunt juste, chiar dacă acolo şi atunci pe moment, cei implicaţi acceptă mai uşor decizia. Poliţistul nu este un împăciuitor sau judecător de pace, el trebuie să vadă care dintre greşelile celor doi a generat accidentul.

Mergând pe aceeastă logică, majoritatea accidentelor ar trebui să fie din culpă comună.

Ce se întâmplă dacă la o simplă tamponare dintr-o intersecţie cu o neacordare de prioritate clasică, cel care merge pe drumul prioritar are ITP-ul expirat (deci d.p.d.v. legal nu trebuia să circule) veţi stabili culpă comună?

Nu spun că nu trebuie sancţionat, dar el trebuie sancţionat separat, fără să i se pună în cârcă din responsabilitatea producerii accidentului.

Cazurile de culpă comună adevărată sunt extrem de rare! Un exemplu ar fi atunci când două maşini care circulă din sensuri opuse, se deplasează foarte aproape de axul drumului şi îşi lovesc oglinzile retrovizoare, iar din cercetări nu poţi avea certitudinea că unul dintre ele a intrat pe sensul celuilalt. Abia într-un astfel de caz, putem vorbi despre o culpă comună.

În cazul speţei cu sensul unic, vinovat de producerea accidentului este auto nr.2.

Asta am exprimat si eu, dar mai voalat asa.

Am vrut sa subliniez si faptul ca, macar din punct de vedere "moral", are o vina si cel care a patruns pe interzis. Nu cred ca este cea mai potrivita comparatia cu "lipsa ITP".

Exemplul clasic de "culpa comuna" si una dintre marile nedreptati ale sistemului este accidentul dintre un vehicul care circula cu regim prioritar, cu semnale luminoase si acustice in functiune, nu respecta semnificatia culorii rosii a semaforului, intra in intersectie si se ciocneste cu un alt vehicul care patrunsese in intersectie pe culoarea verde si nu i-a acordat prioritate, caz penibil in care amandoi soferii raman fara permis de conducere...

Link către postare
CYP79

Speta este clasica si, din pacate, se petrece destul de des.

Cumva, este o culpa comuna! Auto 1 primeste amenda si "punte" iar auto 2 primeste amenda, punte si suspendarea permisului de conducere 2 luni (sper sa nu ma insel cu privire la durata)...

In ceea ce priveste accidentul in sine, raspunderea penala/civila o va purta numai conducatorul de la auto nr. 2...

Auto nr. 2 este singurul vinovat ... parerea mea ... de acord cu Catalin 100%.

Link către postare
Catalin

De obicei, pe această modalitate de soluţionare a speţelor merg şi le convine de minune, cei de la asigurări. De ce? Pentru că în astfel de situaţii ei nu mai despăgubesc pe nimeni. De aceea prin instanţe juristii lor militează şi încearcă să obţină arhicunoscuta culpă comună, din considerente de ordin financiar. Aşa se explică şi existenţa unui număr însemnat de hotârâri ale instanţelor ce merg pe culpa comună, tocmai datorită considerentului conform căruia în acest fel împacă pe toată lumea, deşi din punct de vedere al dreptăţii, lucrurile sunt departe de a fi în regulă. Iar cel ce în mod normal ar trebui să fie despăgubit, rămâne cu buza umflată, dar trăieşte cu o senzaţie falsă că s-ar fi făcut dreptate.

Link către postare
Cromatic

Se dau ceva despagubiri si pe culpa comuna, ideea e ca aceasta culpa comuna sa fie stabilita de catre politie nu de catre asigurator, consider ca politia are o mai mare obiectivitate in stabilirea gradului de vinovatie decat un agent constatator de la o firma de asigurare care are interesul sa plateasca cat mai putin sau deloc.

• Apreciez 2

Link către postare
polo

vreau sa intreb si eu ceva. mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 3 luni nu am dat examen mi s-aprelungit cu o luna

intre timp am plecat din tara si permisul meu a ramas in romania.se poate face ceva ca eu sa am permisul in tara in care ma aflu akm respectiv spania?

daca da sa imi explice si mie cineva cum.va multumesc anticipat.

Link către postare
Xtrem

Cu o împuternicire notarială în care se specifică expres pentru ce anume este împuternicită persoane „să ridice permisul de conducere “ spre exemplu, permisul poate fi ridicat de la poliția rutieră la expirarea celor 120 zile și înaintat către dvs.

Dacă permisul de conducere a fost eliberat de o autoritate străină puteai să-l ridici personal de la poliție imediat ce părăseai țara da nu cu mai mult de 24 ore înainte.

Link către postare
statistician

Am o rugaminte si anume vreau sa intreb daca in cazul unui accident intre doua masini cu pagube materiale, cand un conducator auto refuza sa-i dea asigurarea celuilalt, agentul de politie constatator are voie sa faca copie dupa asigurare si sa i-o dea celui pagubit?

Link către postare
Marius

Char daca primeste o copie dupa asigurarea contucatorului auto vinovat, tot este necesar acordul scris al acestuia, in caz contrar nu se plateste despagubirea de catre compania de asigurare.

Link către postare
statistician

Trebuie sa fac copie dupa PV de constatare a contraventiei si dupa asigurarea celui vinovat si sa i le dau celui pagubit, desi contin date cu caracter personal?Mentionez ca a fost culpa comuna, iar numai un autovehicul a fost avariat.

Link către postare
Marius

Daca e vorba de o tamponare, ambii conducatori auto primesc cate o copie a procesului verbal de constatare a contraventiei (care contin date cu caracter personal). Aspectul cu despagubirea nu prea e treaba politistului, sunt probleme ce se clarifica de conducatorii auto impreuna cu companiile de asigurare.

Link către postare
statistician

Problema este ca unul dintre conducatorii auto imi solicita copia de pe asigurare si PV de contraventie al celuilalt . Am voie sa i le dau? Multumesc pt. raspuns

Link către postare
Catalin

Numai dacă vrei și dorești acest lucru.

Dar nu înțeleg de ce dorește o copie după pv, din moment ce și el a primit una?

Link către postare
statistician

Fiecare si-a primit copia de pe pv al sau, dar unul dintre ei solicita copia pv celuilalt si copia asigurarii pe motivul ca vrea sa-l dea in judecata si nu-i stie datele.Ce fac in acest caz?

Link către postare
Catalin

Păi dacă el are deja un exemplar, de ce îi mai trebuie o copie și a exemplarului celuilalt? Sunt la fel.

Link către postare
statistician

In pv s-a specificat ca a avut loc o coliziune intre x si y ; in pv a lui x este mentionat numai nr. de inmatriculare a lui y, de aceea vrea copia pv a lui y, pentru a-l da in judecata .Sunt obligata sa-i dau pv si copia de asigurare a lui y la x?

Link către postare
Catalin

Ți-am răspuns deja, nu înțeleg de ce tot repeți obsesiv această întrebare.

Copia ta este exact la fel ca și a lui. Nu conține alte date suplimentare care să nu se regăsească și în exemplarul pe care l-a primit el. Pricepi?

Link către postare
tiberian

"In alta ordine de idei intersectii de genul asta nu mai exista de fff mult timp"

Permite-mi sa te contrazic !!! Chiar daca sunt rare aceste intersectii exista , nu interzice nici o lege asta (din pacate). Eu stiu una dintr-o localitate circuland pe Dn-E cu linie discontinua , la un moment apare printre case si aceasta intersectie cu un drum pietruit.

Si culmea legilor din Romania este ca in aceasta portiune tre sa circuli cu 30km/h.

Ce sa mai zic daca intri in depasire in acea zona ??? :naughty: :naughty: :naughty: Esti victima clara !!! stai pe tuse o luna :wacko:

Link către postare
Kayne

zilele trecute am realizat o ciudatenie... desi trec zilnic pe drumul respectiv, de abia acum mi-a picat fisa. si anume... drumul este de o banda pe sens, cu linie discontinua... la un moment dat, apare pe partea dreapta marcaj de depasirea interzisa, dar banda nu devine continua.... a cui este vina pentru chestia asta care se bate cap in cap? ce se poate face..?

Link către postare
Marius

Administratorul drumului - Primaria sau CNDR.

Link către postare
Kayne

si in cazul in care cineva efectueaza o depasire, fara sa observe panoul, ca doar vede ca pe jos e linie discontinua.. ce se intampla?

Link către postare
maxu08

din cite stiu, semnul de circulatie are prioritate. gresesc?

Link către postare
Kayne

da, semnul de circulatie este prioritar...

Link către postare
Catalin

Tot nu ai lamurit care e situatia exacta. Initial ai zis ca pe partea dreapta este un marcaj care interzice depasirea, dar in celelalte posturi vorbesti ca si cum acolo ar fi vorba de un indicator, nicidecum marcaj cum ziceai initial. Deci pana la urma cum e?

Link către postare
Kayne

scuze de confuzia din exprimare... este indicator de depasire interzisa, urmat peste 50-100 m de cel ce permite depasirea.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.