Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Purtare baston telescopic flexibil, cand este legal?

Codeck
 Share

Question

Buna ziua! Am o mica intrebare. Doresc sa imi achizitionez un baston telescopic (pe care sa-l folosesc in scopuri pasnice, de autoaparare). Am voie sa detin asupra mea asa ceva? Ce se intampla daca se gaseste asupra mea o astfel de arma?

Multumesc anticipat.

• Answers 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

• Cezar

7

• Ionut230

6

• Catalin

5

• Rcorina

4

Top Posters For This Question

Recommended Posts

• 0

Din Legea 61/1991:

Art. 11. - (1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă, următoarele fapte:

1. portul, fără drept, în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bază de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;

Art. 4. - (1) Sancţiunea închisorii contravenţionale poate fi aplicată minorilor numai dacă au împlinit vârsta de 16 ani; în acest caz limitele sancţiunii prevăzute în prezenta lege se reduc la jumătate.

(2) În cazul minorilor care nu au împlinit vârsta de 16 ani se aplică prevederile Legii privind regimul ocrotirii unor categorii de minori.

Sper sa te lamuresti.

• Upvote 1

• 0

Si eu am un baston telescopic confectionat artizanal pe care il folosesc pe cainii maidanezi care ma alearga atunci cand fac si eu putina miscare prin parc. Pe caini si atat. Doar ii intimidez ca poate apare vreun iubitor de javre si ???

• Downvote 2

• 0

Codeck, colegul tony6066 ti-a explicat foarte bine ce inseamna detinerea acelor obiecte.Poti sa ai surpriza neplacuta sa fii gasit cu bastonul telescopic asupra ta si sa fii sanctionat de catre politisti.Legea trebuie respectata!

• 0

Dar o bata de baseball poti avea in masina? Tinand cont ca este obiectul principal intr-un joc,aceasta poate fi considerata o arma?

• 0
  • Moderator

Da, poate fi considerată armă în funcţie de împrejurările în care eşti depistat, pentru că bâta de baseball clar este un obiect fabricat şi confecţionat special pentru lovire.

Ca să pricepi, dacă eşti depistat cu o asemenea bâtă în maşină ai şanse foarte mare să te alegi cu un dosar de cercetare penală. Poţi fi trecut cu vederea dacă de exemplu eşti depistat cu/în echipamentul sportiv specific acestui sport, în apropriere ori te deplasezi la un teren de sport pentru baseball, etc. indicii care să-l convingă pe poliţist că nu ai alte intenţii. În schimb, dacă eşti depistat doar cu bâta respectivă în maşină, seara când mergi la disco, cu siguranţă te vei pricopsi cu un dosar penal.

• 0

tony era doar o intrebare,tinand cont de cate "ciorii cu bmw-uri umbla pe strazii" ma gandeam si eu la o metoda de a ma apara in cazul in care ala negru cu ceafa lata coboara la mine sau la sotiia mea (si stii destul de bine cu ce arme umbla astia la ei si cate cazuri s-au intamplat si ce final au avut) vroiam sa stiu daca bata de baseball este considerata o arma (asta doar in incercarea de a ma apara inpotriva aestor gen de persoane) asta pentru ca noua oamenii de rand ne este frica de lege iar ei......

Cu respect

• 0
  • Membru

Ionut230, astfel de lucruri pot degenera si nu sunt bune pentru sanatatea niciunei parti din confict.

• 0
  • Moderator

Ionut230 şi ce te face să crezi că, ciorile ălea când sunt luate la întrebări nu spun exact acelaşi lucru, respectiv că poartă acele ustensile pentru autoapărare?

Încearcă să-ţi imaginezi cam ce simţim noi, când o instanţa a hotărât că, un păsăroi ce a tras câteva caruşe cu bile în aer şi portiera unei maşini, în toiul unei încăierări ce a avut loc în stradă între dintr-ăştia cu cefe late, nu merită să stea la beci pentru că a luat de bune poveştile conform cărora ăla s-a pierdut cu firea. Şi uite aşa, intervenţia şi riscurile colegilor mei, munca depusă în cercetarea la faţa locului, audierile de persoane, acte de constatare, expertiză balistică, confruntări, recunoaşteri din grup şi alte asemenea activităţi, desfăşurate chiar şi în afara orelor de program, pentru că termenul de prezentare în faţa instanţei cu propunere de arestare este foarte clar, se duc pe apa sâmbetei, iar bronzatul ne râde-n faţă! Şi îl vedem a doua zi cu un rânjet jegos cum frecventează cazinourile din oraş, cluburile pline de băşinoşi ... pentru că nu prezintă un pericol social real, ci doar este emotiv, se pierde cu firea şi scoate pistolul, sabia, bâta cuţitul, etc şi le flutură puţin pentru a se linişti. Înţelegi?

Asta e viaţa, ăstea sunt legile şi aşa şi-au dorit românii să trăiască din moment ce batjocorirea şi bălăcărirea poliţiei a devenit sport naţional, ba chiar s-a concretizat prin modificarea legislaţiei astfel încât azi, bronzatul cu ceafa lată se bucură de mai multe drepturi decât un om cinstit, iar interesul public a devenit un termen abstract pentru judecătorii ce stau şi analizează dintr-un fotoliu, după ce apele s-au liniştit, pericolul a trecut şi cea mai mare preocupare este situaţia socio-umană delicată a păsăroiului, ce poate fi afectată de vizita la beci.

Dacă vei reuşi să-ţi imaginezi cam ce simţim noi, când avem parte de un astfel de episod şi care din păcate sunt din ce în ce mai dese, poate vei înţelege la ce se referă poliţiştii ăştia de pe aici, când vorbesc despre acel sentiment al muncii neînplinite. Numai că pe nimeni nu interesează astfel de aspecte, astăzi e la modă în ţara asta să înjurăm poliţiştii, autorităţile, statul şi să plângem pe umărul păsăroilor ce se plimbă prin cazinouri ori cluburi cu un lanţ de juma' de kil' la gât şi cu toporişca la curea, dar care se plâng că sunt persecutaţi de poliţiştii ăştia răi.

• 0

din pacate...

si lipsa educatiei din familie, mediu care-l invata pe cel mic ca "politia e diavolul", politistul trebuie injurat si fentat, continuata cu lipsa educatiei civice in scoala si cu incurajarea faradelegilor in timpul educatiei de banda dintre blocuri, va agrava situatia.

• 0

Catalin,tatal meu a fost politist peste 25 de ani dar s-a pensionat in urma cu cativa ani tocmai din cauza a ceea ce relatetai tu in postul tau, nu a suportat sa fie batjocorit si a ales sa plece cu fruntea in sus (doar stii cum era respectat un politist pana in anii 89, eu stiu astea din povestirile lui) o data cu pierderea respectului fata de politie , s-au inmultit infractiunile , bataile, tlhariile etc. (avea careva curajul pe timpul lui Ceausescu sa faca o talharie? ) acum intra peste tine in casa , in masina , pe strada fara frica , eu intrebam de bata de baseball doar pentru a ma simti putin mai in siguranta tinand cont de cate nenorocirii se intampla, cea mai buna aparare este fuga, evitarea conflictului, te incui in masina , eventual o iei la sanatoasa unde apuci ca nu stii niciodata cum se termina dar ce se intampla in cazul in care nu ai unde sa fugi ? Sa va dau in exemplu , cunosc un caz unde un prieten a fost lovit in trafic (cineva a intrat cu masina in spatele lui ) nefiind vorba de un accident grav el sa dat jos din masina sa evaluaze pagubele , sa vorbeasca cu persoana care la lovit cum este si normal dar nu a apucat sa zica nimic ca primit un pumn fix in fata! (asta fiind motivul pentru care am intrebat daca este legal sa am o bata de baseball)

cezar1:aia "Romii nu au educatie si merg de la intimidare pana la nesimtire ,amenintare,santaj,etc."

• 0

Tu ai o problema cu rromii. Iar pe timpul lui ceasca nu ai cum sa stii ce era. Taticu a trait alte vremuri. A fost frumos. Pentru unii. Atat. Ignora rromii nu te inarma.

• 0

tony eu nu am o problema cu romii,cred ca ei au o problema cu noi (daca nu ai citit postul meu mai citeste-l inca o data,cum ai vrea sa ignor o persoana in situatia relatata de maine mai sus?

• 0

cezar1:aia "Romii nu au educatie si merg de la intimidare pana la nesimtire ,amenintare,santaj,etc."

si gata?

ai gasit problema romaniei?

si care e solutia linsam toti pe care n-au aceeasi culoare?

dar cu educatia de-acasa cum ramane.

dar cu respectul fata de mine si de societate, fata de cel care-l apara, cum ramane?

si fata de scoala care te invata sa te rogi si sa votezi cum zice popa ce faci?

tot romii sunt vinovati?

cei care ne inseala zi de zi, tot romi sunt?

firma de asigurari care mi-a tras-o diplomatic si superb, cel care mi-a furat protofelul in restaurantul in care nu exista picior de tigan, cel care mi-a vandul la restaurant piept de pui taiat franjuri in comanda de caracatita?

iti zic eu, NU ARE IMPORTANTA ponderea faradelegilor in sanul unei minoritati. Aia o faci cand esti nationalist, cand esti rasist si vrei sa-ti demonstrezi punctul de vedere. Au importanta doar infractorii, fara culoare si o foarte mare importanta are legea celor cu bun simt care sunt cei mai multi dar si cei mai lasi, cei care ar putea face diferenta dintre respectul fata de lege si ceea ce traim astazi.

Avem armele legale sa luptam pentru o societate mai buna.

O faci? Nope! E mult mai usor sa cumparam arme care pe de-o parte duc la anarhie, pe de alta parte da ocazia mizeriilor societatii sa-si faca legea-n voie cu riscul sa se apl;ice legea pe tine.

Nu asa se lupta domnul meu

Edited by cezar1

• 0

Trebuie sa tii cont doar de legislatie si ca sfat, incearca sa te dai la o parte de la violenta nu sa faci parte din ea.

Tine doar cont ca traiesti intr-o lume agresiva si actioneaza defensiv la provocari.

Permanent intreaba-te care e scopul tau pentru care te afli in locul ala la momentul ala, daca n-are legatura cu cel cu ceafa groasa, ocoleste-l.

Foloseste-to creierul ca arma de autoaparare.

Rar de tot se intampla sa ai nevoie de o arma de autoaparare fizica

• 0

Cezar daca vine unu si iti da una in gura ca nu ii place de moaca ta,ce ii zici da mai tare ca imi place? Vorbesti frumos, ii explici ca nu vrei scandal, tu nu stii oare ca persoanele in stare de ebrietate sau care cauta scandal uita de cei 7 ani de acasa? NU mai gandesc logic si clar nu ai ce sa discuti , negociezi cu ei? Te gandesti la educatia de acasa, la legislatie cand ala iti cara pumni in gura? Vrea unu sa te jefuiasca si cum e nesmtit se gandeste ca vrea sa te si bata un pic , ca pentru unii bataia e un fel de distractie, ce faci daca nu ai arma sa te aperi? Iti zic eu, incasezi pana oboseste sau se plictiseste agresorul, lesini in urma lovitorilor iar in cel mai rau caz mori. Evident corect este sa sesizezi politia, sa taci, sa fugi sa te te duci dracu cat mai departe si cat mai repede in directia opusa dar daca nu ai incotro ?Daca esti femeie, asa ca mine si vrea ala sa te violeze ce faci nu te lupti cu el ca vrei sa fi pasnic si de ce sa actionezi agresiv de ce sa cari ceva in geanta care eventual ti-ar putea salva viata si onoarea, mai bine te face ala carnati dar mori cu constiinta impacata ca eu am fost cinstit am actionat defensiv , eventula ti se ridica si o statuie langa cruce . De la o simpla intrebare s-a ajuns sa se dezbata cu totul si cu totul alte subiecte, cred ca era mai usor si mai frumos sa se raspunda la obiect daca este sau nu legal (raspunsul lui Marius, fost singurul care a raspuns scurt si la obiect ) si eventual un sfat in cazul in care esti atacat/a pe strada sau in trafic cum sa procedezi . Hoti sunt si romani si tigani dar hai sa fim seriosi , balanta inclina mult mai mult la tigani decat la romani si nu e vorba de niciun rasism, e purul adevar Aici nu era vorba de cine trage tepe, cine ne pacaleste ,cine ne inseala zi de zi era vorba de cum sa te aperi fara sa incalci legea ca daca eram asa "increzuti" si ne durea in fund de legi nu mai se deschidea acest topic, cand deschizi tv-ul si vezi ce stiri sunt tie frica sa mai iesi pe strada si sa te uiti urat la unu mai dubios ca nu cumva sa iti rupa capu', am fost martora la prea multe scene ca sa nu stiu cum a evoluat tara asta, la felul cum ai inteles tu lucrurile nu m-am putut abtine sa nu iti raspund, nimeni nu e mai presus de lege dar pana la urma consider ca viata mea conteaza foarte mult, si cand vezi cum moare cate unul nevinovat pentru un telefon, cateva sute de ron, violuri sau mai rau moare asa degeaba pai incepi sa iti pui intrebari, eu ca femeie sa vina unu' la mine sa ma agreseze mor cu el de gat , o prietena a primit un pumn zdravan in trafic si era cat pe aci' sa isi sparga capul de trotuar din cauza unui incident stupid, ea avea prioritate , el nu, bineinteles ca s-au ciocnit, dar noroc ca sa incuiat in masina ca ii mai cara cateva daca o omora sau o nenorocea pe viata? Ghici cine a agresat-o? Unu jmecher cu bmw, numere de bulgaria si nu , nu era roman, era si tu ce, nu sunt rasista dar nici in brate nu i-as tine asa ca tine. Eu as vrea sa intreb domnii politistii cum sa reactionam atunci cand suntem atacati, jefuiti in trafic sau pe strada, stiu ca cel mai bine este sa se evite conflictul si eventual sa fugi dar daca nu poti sa eviti, nu poti sa fugi? Cum te aperi? Ce obiecte, sparyuri, arme ai voie sa porti /folosesti pentru autoaparare? La fel am auzit varianta ca cea mai buna aparare este atacul dar eu ca femeie nu pot sa ii dau la unu' un pumn ca nici macar nu il pisc, pot eventual sa-l zgarii , sa ii scot ochii :)) vreau totusi sa se inteleaga ca eu nu vreau sa agresez pe nimeni dar ca femeie sunt acostata destul de des de indivizi frustrati, bineinteles ma fac ca nu aud si merg mai departe, dar intr-o seara cand ma intorceam acasa am fost agresata atat verbal cat si fizic , tipul m-a urmarit din statie mergand usor in spatele meu si atunci cand am ajuns pe o alee mai intunecata a incercat sa ma acosteze , nu i-am raspuns , moment in care a tras de mine , reactia mea fiind destul de logica i-am spus sa ma lase in pace ca sun la politie , raspunsul lui a fost unul sec "Ma doare la p*la" cu un ranjet tampit pe fata, nimeni pe strada, ploua si destul de tare, m-a lovit "inteligenta" destul de repede pana sa apuce sa mai faca si alt gest , mi-am fortat norocul si i-am zis ca sunt nepoata la unu' din cartier (unu' cu ceafa lata :)) )si daca ma atinge a dat de dracu, a luat-o la fuga in directia opusa cand a auzit , deci nu a plecat ci pur si simplu a luat-o la fuga in cealalta directie desi individul mergea in aceasi directie cu mine ,intamplarea este reala si adevarul este crunt, fff multe persoane au mai multa frica de rromi decat de politie si e pacat pentru ca nu ei reprezinta legea in Romania, daca nu actionam asa si individul devenea violent? Daca ii vorbeam frumos, civilizat ma lasa in pace? Nu stiu care erau sansele sa ma lase in pace in cazul in care as fi actionat bland, pe mine atunci m-au salvat norocul, calmul si intuitia dar daca tipul era foarte beat sau foarte hotarat nici o minciuna, nu m-ar fi scapat de nemernic , cand e vorba de viata mea Cezar crede-ma nu vreau sa ma joc, vreau sa fiu sigura ca supravietuiesc, de atunci port cu mine in geanta un spray paralizant, nu stiu daca e legal, nu stiu daca e bun de ceva dar ma simt mai in siguranta si poate intr-o situatie de genul imi salveaza onoarea si chiar viata, macar imi da sansa sa pot sa tip, sa fug. Eu sunt femeie dar si ca barbat te poti lovi de situatii destul de urate , iti inteleg punctul de vedere Cezar si il sustin (referitor la ultimul topic) dar pana la urma ce te faci intr-o situatie RARA cum ai descris tu? Si nu vreau sa se mearga pe premiza, mie nu mi se poate intampla , ba se poate intampla pana si celor mai duri, pasnici si destepti dintre noi, femei, barbati sau copii si nimeni nu primeste sansa la o a doua viata, nimeni nu ma te mai aduce inapoi , nici anii de puscarie pentru agresor nu mai alina o famile ramasa fara sot, copil, parinte , frate sau sora, eu am inteles perfect ce a intrebat Ionut si vad ca sunteti destui care ati inteles cu totul altceva din postul lui, omu nu vrea sa sa fie agresor , vrea sa se simta in siguranta! Cati dintre voi va simtiti in siguranta ? Eu nu ma simt in siguranta , mie frica sa ies pe strada atunci cand se insereaza, mie frica in trafic , mie frica pe strada sa nu fiu jefuita, mie frica sa port bijuterii de aur sa nu atrag hotii, mie frica sa imi iau o bluza prea decoltata, sau ceva mai scurt de genunchi ca sa nu fiu agresata verbal si asa tot nu scap , mie frica pentru ca imi iubesc viata si vreau sa ma bucur de ea si ma sperie nenorocirile care se intampla , mie frica sa urmaresc stirile, plang cand vad un om care se duce sa isi castige paine cinstit e omorat , ce nu intelegeti ca prin simplu fapt ca nu dai nimanui un motiv de cearta de scandal asta nu insemna ca nu poti fi agresat sau jefuit, sa fim seriosi de ce trebuie sa ne gandim ca sunt situati rare, dar oare situatia aceea rara nu poate fi fatala ? Ma opresc aici ca deja am scris un roman intreg , astept raspunsuri, indrumari cu privire la situatii fara scapare, cum sa ne aparam daca nu putem evita un conflict si eventual ce arme pentru aparare sunt permise de catre lege , va doresc o seara placuta!

• 0

E exact ca intr-o confruntare pe strada. Orice-as spune, situatia se amplifica. Problema pusa de tine asa cum e pusa, de a scoate in evidenta prin exagerare o probabilitate destul de mica si evitabila, ma duce cu gandul la mama care mi-ar vrea motocicleta facuta bani.

Pot da zeci de exemple de violente care au trecut pe langa mine si nu m-au atins. Si apropo, in psihologia accidentului stii ce-am observat? Ca viloentele degenereaza in agresivitati fizice atunci cand exista raspuns. Cand nu stii sa administrezi impulsul. Cand uiti scopul pentru care ai plecat de acasa si incerci sa-ti si sa demonstrezi ca tu esti mai tare decat celalalt. O fi suficient asta pentru a inlocui bata de baseball? La mine e. Desigur, familia nu ma considera justitiar precum Charles Bronson.

De 4 ani sunt in Romania.

Eu merg mai mult cu masina, dar mandra, circula cu autobuze, metrou. Ne-am adaptat, nu pot zice integrat, dar am identificat pericolele si incercam sa stam departe de ele.

Ce trebuie in Romania acum s-o faca un stat civilizat, este, un suport activ al populatiei pentru legalitate, pentru incriminarea violentelor.

Inarmarea nu cred, personal, ca e o masura menita sa ne aduca o siguranta superioara. Plimbandu-te la vedere cu o bata pe strada, nu vad cum ti-ar aduce siguranta, ci dimpotriva. Militez contra inarmarii, dar, nu ma pot opune a ceea vrei si ce este legal sa faci.

Bafta

• 0
  • Moderator

Rcorina nu te simţi în siguranţă, îţi este teamă pe stradă, în trafic şi aşa mai departe pentru că te laşi manipulată de televiziuni şi presă, pentru că te informezi doar cu ceea ce îţi furnizează mass-media.

În realitate în ţara asta, siguranţa publică şi nivelul criminalităţii este la un nivel mult mai bun în comparaţie cu destule ţări cu apă caldă, la care românul tânjeşte în fiecare zi. Şi nu o spun eu, ci sunt cifre, studii şi analize care dovesc această stare de fapt. Şi ca să înţelegi la ce mă refer, luna trecută a avut loc analiza activităţilor desfăşurate de Poliţia Română anul trecut. Din analiza, studiile şi cifrele prezentate rezultă că datorită poliţiştilor ăştia pe care majoritatea societăţii îi batjocoreşte şi îi blamează, criminalitatea este în scădere. Infracţionalitatea sesizată a scăzut cu 5,6%. Cu toate acestea, numărul infracţiunilor descoperite în flagrant delict de către poliţişti a crescut, mai exact 18,33% din totalul infracţiunilor produse în stradă, au fost surprinse în flagrant de poliţişti. Îţi vine să crezi?

Mai mult decât atât, conform eurobarometrelor (atenţie, acestea sunt nişte studii efecuate de străini, nu de poliţiştii români) a rezultat că la capitolul combaterii infracţionalităţii şi a ordinii publice, România este peste media europeană.

Despre astfel de lucruri NU ai văzut ştiri pe la televizor. De ce? Pentru că astfel de ştiri nu se înscriu în politica editorială consacrată a mass-mediei din ţara asta, ce se rezumă la ştiri negative sau scandaloase. Ziariştii nu sunt interesaţi să mediatizeze şi lucrurile bune din ţara asta. De ce oare? Pentru că tot românii sunt cei interesaţi de scandal, bălăcărire şi mizerii. Nicio ştire pozitivă nu face rating, în timp ce pentru o întâmplare negativă care este cosmetizată puţin pentru a deveni scandaloasă, audienţele sar în aer.

Cetăţeanul român spune pe bună dreptate că este scârbit de această manelizare a României, dar uită faptul că maneaua a fost adusă în atenţia publică, mediatizată şi promovată tocmai datorită interesului şi dorinţei românilor. Nu au venit ţiganii şi şi-au impus maneaua pe toate posturile tv, ci tot românii i-au adus prin interesul manifestat şi rating-ul realizat.

La fel şi în privinţa ştirilor pozitive vs. ştiri negative. Nu interesează pe nimeni când poliţiştii reuşesc să destructureze un grup infracţional după câteva luni bune de muncă, după zile şi nopţi petrecute departe de familie şi cu multe sacrificii. Drept urmare astfel de succese nu sunt mediatizate, infractorul NU vede şi nu află că dacă încalcă legea va ajunge la puşcărie la fel cum s-a întâmplat în cazul altora. Dar în schimb vede numai şmekeri la televizor, obsedaţi să fenteze legea, vede numai nonvalori promovate cu obstinenţă, ciobani analfabeţi ajunşi parlamentari ce elaborează legi, vede numai cazuri scandaloase generalizând în baza unor excepţii şi astfel se instaurează teama, se pierde contactul cu realitatea tocmai prin această panică nejustificată generată de lipsa unui echilibru dintre ştirile pozitive şi cele negative.

Dacă despre tine, un ziar va scrie timp de o lună de zile articole ce evidenţiază numai părţile rele, fără a aminti şi despre ceea ce faci bun chiar dacă lucrurile bune realizate de tine depăşesc 90% din ceea ce faci, te asigur că cei ce vor citi acele articole te vor percepe într-un mod complet neadevărat.

Cam aşa stă treaba şi cu teama de care vorbeşti generată de informarea doar din mass-media, coroborată cu politica editorială bazată pe ştiri negative a mass-mediei româneşti.

• 0

Cezar sunt de acord cu ideile exprimate de tine in ultima fraza si as adauga aici si un suport dat de populatie politistilor,deoarece numai impreuna vom reusi,mai devreme sau mai tarziu,sa facem fata asa zisilor ,,smecheri''.Sa nu se intealeaga ca noi stam cu mainile in san,dar un ajutor si din partea cetatenilor nu strica.Trebuie sa scapam de mentalitatea ca daca spunem ceva politistilor suntem ,,turnatori''.Putem lua exemplul cetatenilor nemti care nu pot sta deoparte si se implica atunci cand ceva anume li se pare ilegal.Stiu ca este greu ,dar putem incerca macar si atunci vom vedea rezultatele.

• 0

Si totusi nu a raspuns nimeni la intrebare, cum procedem daca suntem atacati, jefuiti? Cateva secunde pot face diferenta intre viata si moarte , Catalin eu nu contest, nu batjocoresc politistii, nu are absolut nici o legatura, stiu cum este treaba cu mass media, si daca tot vorbim de cifre, in 2012 s-au înregistrat mai multe furturi, spargeri, infracţiuni economice şi judiciare decât în anul precedent. Efectele crizei financiare şi creşterea taxelor şi impozitelor au contribuit la o accentuare a fenomenului de evaziune fiscală în paralel cu celelalte infracţiuni de contrabandă şi delapidare. Tot din aceste cauze a crescut şi numărul de sesizări în ceea ce priveşte infracţiunile stradale. Vorbim de furturi, spargeri, loviri, fapte puse pe seama situaţiei economice şi a mediului de trai scăzut. Mai pe scurt, am devenit mai tupeisti, am devenit mai "infractori", ne doare in cot de lege si pentru un pachet de tigari suntem in stare de orice, tu ca politist te simti in siguranta, ai o arma, te poti apara in caz ca esti atacat, eu ca om de rand ma bazez pe tine sa ma aperi dar eu ce fac in asteptarea ta? Intr-o secunda ala poate imi rupe capu, imi face buzunar la gat sau in cel mai ferict caz reusesc sa fug si sa raman doar cu o paguba materiala. Din punctul meu de vedere, oamenii mai mult vegeteaza, nu se unesc, sunt lacomi, te vand la primul colt si sunt total nesimtitori fata de problemele cu adevarat reale. Nu judec pe nimeni, doar spun ca suntem unde suntem datorita noua si nu altor forte. Noi suntem de vina ca suntem nesiguri pe sosele ca si in propria curte/apartament sau in alte locatii. Ma refer la societatea infractionala per ansamblu, incepand de la gainarul care fura legume sau fructe din gradina altuia, continuand cu jafuri cu pistoale de jucarie [le prezinta mereu Politia si mass-media ] , si ajungand la interlopi, batai la semafoare cu sabii/pistoale si concluzionand cu nemernici care ucid oamenii pe strada cu ajutorul unor arme CU GLONT . Am vazut arsenalul interlopilor sau altor indivizi care fac parte din CRIMA ORGANIZATA A ROMANIEI : sabii, cutite, boxuri, pistoale cu glont, arme automate si lista continua ! Este ceva stupid si tampit sa crezi ca interlopilor sau altora de acest gen le trece prin cap sa-si ia armele LEGAL ! Intre timp putem sa auzim de violuri, autori negasiti, anchete derulate ani de-a randul, interlopi care vin si se razboiesc cu sabii si pistoale, la descinderi se gasesc si arme automate ! Tupeul FARA MARGINI A UNOR BAIETI DE BANI GATA/INTERLOPI/PERICULOSI in fata carora trebuie sa ne tremure chilotii sunt astfel realitati ale vietii noastre care vor continua sa ne afecteze in sens negativ. Si deci ce putem face daca vin si ne ciuruiesc sau ne bat pana ne facem nevoile pe noi ?Nu putem face decat niste declaratii si sa ne multumim ca nu am luat-o mai rau !Nu vreau decat sa spun ca ar trebui ca cei care condamna armele si folosirea lor , sa-mi raspunda la aceasta intrebare : De ce au politia, spp, sri, armata, alte directii si departamente secrete arme ? Oare pentru a se proteja ? Oare pentru ca inteleg ca e o jungla acolo si nu ne salveaza prezentatorii de la tv, internautii, forumistii sau alti indivizi care au gura pana la urechi cand tipa ca armele sunt rele si ca cei care le poseda sunt nebuni si dementi, si inteleg ca trebuie sisteme de aparare, organizare si arme pentru a se proteja si a proteja si pe cei aflati in raspunderea lor. este o realitate indiferent ca o sa rada multi sau o sa constientizeze cei realisti si care sunt treziti ! In lume exista violenta si infractonalitate si - dupa parerea mea - asa va fi in continuare. Nu spun acum sa se incalce legea sau alte prostii ! Este un lucru cert faptul ca sunt si vor mai fi multi tembeli si redusi mintal care folosesc sau vor folosi armele [pot face nemernicii si cu cureaua de la pantaloni, facaletul din bucatarie, ciocan, etc] Si fiindca sunt sincera , nu va recomand sa va luati armele in locurile publice. NU va recomand sa le folositi in locurile publice, nu va recomand sa le folositi … Nu glumesc, va spun adevarul : suntem o tara cu interlopi, smecheri cu masini bengoase, duri si batausi, dementi cu pile si relatii care va pot nenoroci viata si nici macar nu ne putem apara.Nu vreau sa fiu pesimista insa despre realitatile astea putini vorbesc si inca si mai putini scriu/le descriu ca sa afle lumea ca a te apara cu arme nu inseamna a fi asociat cu tampiti care se impusca in trafic sau interlopi cu arme automate. Va mai aduceti aminte cazul acesta? "Cine face legea pe strada? O politista din Constanta si sotul ei au fost calcati in picioare de un luptator k1. Nici bebelusul de doua luni nu a scapat de furia sportivului" Asta a fost un caz care sa terminat fericit si bine acum o sa ziceti ca putea sa evite conflictul dar totusi daca fara sa iti dai seama intri intr-un conflict? Adica am ajuns sa ocolim acest gen de oameni, sa nu mai mergem pe strada, sa mergem prin sant si boscheti de teama sa nu iscam un scandal, sa nu ne rupa ala cu bataia ca i-a luat masa trotuar, hai sa lasam deoparte comentariile care sustin sus si tare ca daca nu vrei, nu poti fi agresat, ca daca mergi pe strada esti in siguranta, ca nimic rau nu ti se intampla si sa raspundem la intrebarea pe care vad ca o ocoliti cu buna stiinta, ce fac pana vine politia si nu e nimeni prin preajma sa imi sara in ajutor sau nu imi sare nimeni in ajutor, ce fac daca nu am cu ce sa ma apar?

• 0

Cum sa scapam Nelule cand televiziunea incurajeaza bogatia si afisarea aroganta a "averii", cand parintii isi invata copilul ca militianu e corupt si cand scoala sperie pruncii ca-i ia necuratul?

Despre educatie civica...

Hai ca-i mai trimit maine un email lui Orban

Corina,

1. Lasa televizorul. O dai in altceva.

2. In america poti purta arma.

Din proprie experienta, decat cu arma de razboi in Detroit dupa 7PM (downtown Detroit), mai bine fara arma in Ferentari. Si nu glumesc.

Iar politia nu are arme sa SE apere, ci sa NE apere pe noi.

Si nu ti-as dori sa fii in pantalonii lor cand trebuie sa intervina la o actiune armata.

Tie-ti trebuie sa participi la cursuri de auto-aparare. Si aici nu ma refer exclusiv la lupta fizica, ci cum sa eviti sa fi violata, atacata, jefuita etc.