Jump to content
POLITISTI.ro

3stars23

Imaginea Politiei Romane

Recommended Posts

3stars23

Vad in fiecare zi la T.V si pe strada fel si fel de cazuri in care imaginea politiei romane este grav afectata. Politisti batuti, politisti care nu au curajul sa actioneze, politisti care sunt luati in ras de raufacatori. Oare de ce se intampla asa? Unde este curajul politiei? Oare cetatenii mai sunt in siguranta? Sunt intrebari la care nu gasesc raspuns , dar stiu foarte bine cat de prost platit este un politist in Romania. Poate ca si asta e raspunsul la intrebarile mele. Pacat, imaginea politiei este foarte afectata in zilele noastre. Ma intreb oare daca mi se intampla ceva pe strada , de ex. niste baieti ''cu ceafa'' ma ataca, eu cum actionez? Sun la 112 ''in timp ce ei ma feliaza'' sau e mai bine sa am un pistol la mine( detinut legal bineinteles) ? Parerea mea ca a2a varianta e mai plauzibila , ma gandesc ca totusi poate scap cu viata.

Voi ce credeti, politia ne mai apara sau trebuie sa ne aparam noi?

Va astept cu inters opiniile si imi cer scuze domnilor politisti daca va simtiti ofensati, dar fara suparare, cam asta e realitatea. Aaa..... si nu uitati un singur lucru... si voi sunteti cetateni. Va salut! :emo-yessir:

Edited by 3stars23
  • Upvote 2

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

sniperscout

Marius, trebuie sa recunoastem insa si sa spunem lucrurilor pe nume, ca exista si politisti care dau dovada de neprofesionalism (lipsa de interes in rezolvarea problemelor de serviciu) sau de o slaba pregatire profesionala. Imi este cat se poate de limpede faptul ca media "vaneaza" orice gresala a politistilor. Ca sa nu mai vorbim de cazurile in care ei sunt implicatii in diverse situatii ilegale. Cetateanul care gandeste cat se poate de subiectiv, judeca si generalizeaza, mai ales daca si el a fost amendat sau a avut oarece probleme cu Politia. Cand un anume post de televiziune prezinta de cel putin 30 ori pe zi filmul cu acei agenti de la Timisoara care impingeau autospeciala, cetateanul judeca si rade, sau mai rau, se gandeste ca nu isi poate pune niciun fel de baza in Politia Romana. El poate insa nu se gandeste ca masinile sunt asa cum sunt, benzina se distribuie asa cum se distribuie. Iata din ce cauza se discrediteaza atat de puternic institutia.

Edited by sniperscout
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Catalin

Acele cazuri de care vorbesti, procentual sunt nesemnificative in raport cu numarul total al politistilor ce isi fac datoria si care isi distrug sanatatea tocmai datorita acestui sistem ce nu le ofera parghiile necesare pentru a-si putea face meseria astfel incat sa se simta util pentru comunitatea din care face parte.

Astfel de cazuri au existat din totdeauna, chiar si pe vremea militiei, dar autoritatea militenilor nu se compara cu cea pe care o au politistii in ziua de azi. Si vor exista peste tot, in toate tarile, domeniile si in toate vremurile.

Ce credeti ca este in sufletul unui politist ce intervine la un scandal si niste colorati analfabeti si nespalati ii rand in fata, iar el este constient ca datorita legilor actuale ce dau mai multe drepturi infractorilor decat unui cetatean cinstit, nu poate face mai mult ?

Credeti cumva ca exista vreun politist caruia sa-i convina aceasta situatie?

Nimeni nu stie, cat de greu este sa te abtii si sa te stapanesti pentru a nu claca sau faptul ca ajungi acasa dupa serviciu un pachet de nervi ...

• Upvote 5

sniperscout

Sunt intru totul de acord cu tine. Ma bucur si ma simt foarte mandru cand aud de colegi cu fapte deosebite, care au dat dovada de curaj, loialitate fata de institutie si fidelitate fata de lege. Chiar astazi de dimineata citeam un articol despre colegul nostru de la I.P.J. Dambovita - Codrut Oprea - care a fost decorat cu Ordinul National "Serviciul Credincios" in grad de Cavaler, fara ca familia sa fi aflat despre acest lucru.

Pentru cei interesati, iata aici articolul: AdS Targoviste

3stars23

Domnu Marius, aveti mare dreptate. Sunt de acord cu dvs. , sunt de acord ca am ajuns sa fim condusi de niste hoti, de niste scelerati , de niste ''persoane'' care ne persifleaza zilnic cu minciuni. Imi pare rau ca s-a ajuns aici si numele acestei institutii este luat in ras de niste analfabeti. Stiu foarte bine cum e sa iti pierzi tineretea prin academie sau scoala de agenti....stiu foarte bine cat de greu se intra aici si cata carte invata un politist,mai ales in academie. Dar pentru ce? Pentru niste analfabeti si pentru niste hoti? Ore se merita?

Cred ca era mult mai bine pe vremea militiei cand cetateanu stia de frica .

cipri83

3stars 23 va asigur ca pe vremea militie stia de frica infractoru,nu cetateanul cinstit,acesta stia de respect! :emo-yessir:

Edited by cipri83
  • Upvote 1

teolucian63

3stars23, iti spun sigur ca merita!!! Abilitatea si profesionalismul politistului presupune sa stii sa discuti si cu un analfabet si cu un intelectual.

Poate ar trebui sa fiu nostalgic si sa fiu de acord cu tine cand spui "Cred ca era mult mai bine pe vremea militiei cand cetateanu stia de frica" , dar si atunci nu tremurau de frica decat hotii sau persoanele care erau certate cu legea...un om corect nu avea de ce sa se teama! Pe vremea aia, strabateam Bucurestiul noaptea(venind de la diferite prietene care locuiau in alte cartiere) si cand ma oprea militia sa ma legitimeze, prezentam buletinul de identitate si legitimatia de serviciu(le aveam in permanenta asupra mea) si nu se intampla nimic, imi multumeau si plecam mai departe...

Cel mai tare sentiment este sa ajuti un om la necaz (parte vatamata, reclamant ) si acela sa-ti spuna un simplu multumesc din suflet...

Nu ne-a impins nimeni de la spate sa ne facem politisti, am devenit politisti fiindca am considerat ca asta e aportul pe care putem sa-l dam noi...sau sa termin cu chestiile astea(suna a sloganuri), din dorinta de a face dreptate!!

Alti colegi pot sa completeze...insa eu stiu un lucru-nu mi-a parut niciodata rau ca am intrat in politie, din contra mi-am gasit locul daca se poate spune asa...Tata mi-a spus o vorba la un moment dat: " Cea mai frumoasa meserie din lume este aia pe care o faci din placere si din tot sufletul".

Din grija unora de sus, imaginea Politiei intradevar a palit, e opaca, dar am incredere ca va veni o zi in care vom vorbi despre un politist cu respect, nu cu teama...

Uite vezi si Cipri83 ti-a spus asta , infractorii se temeau de militie...

• Upvote 5

CITADELA

Fie ca ne place ori ba, Politia este oglinda societatii pe care o pastoreste!

Intre manelisti, pitipoance, miliardari de carton, baroni locali etc. ce fel de Politie crezi ca o sa avem... cea pe care o meritam.

Stefan

Sunt curios cum vede fiecare dintre voi ce trebuie facut pentru a schimba in bine imaginea Politiei Romane. Una dintre incercari, e adevarat putin cam veche, e postata mai jos.

Mesaj trimis unui reporter PRO TV !! Rezultatul.. nici un rezultat!!

Vrei sa ne ajuti? In ultimii ani televiziunile au avut si inca mai au un rol determinant in formarea sau distrugerea imaginii institutiilor statului. Iar ce ma doare pe mine cel mai mult este imaginea politiei, din care fac parte.

Am scris politie cu litere mici pentru ca aici s-a ajuns ... Oamenii sunt influentati sa creada ca

TOTI POLITISTII SUNT LA FEL. De ce spun ca sunt influentati? Pentru ca lucrurile bune trec neobservate, simple stiri difuzate ca si lucruri normale, firesti, iar faptele negative sunt amplificate si repetate pana cand oamenii nu mai stiu ce sa mai creada. E usor sa pierzi increderea cuiva si e foarte greu sa o recastigi… daca acest lucru mai este posibil. Nu e un stereotip, e purul adevar. TU ai avut ocazia sa vezi si politisti adevarati, care muncesc indiferent de cine conduce politia, parchetul sau cine se afla la guvernare. Politisti care au acasa copii si isi doresc o lume mai buna pentru ei. Nu stiu cate iti mai amintesti tu despre unitatea din care fac parte, sau daca ne-am cunoscut cu adevarat. Dar suntem o mana de oameni care facem totul cu pasiune, cu o stare de spirit care ne ajuta sa zambim vietii, cand ea nu ne zambeste defel. Nu ne impinge nimeni de la spate si cu toate astea privim foarte sus si ne dorim sa fim cei mai buni. Fara falsa modestie, modelele noastre sunt de mult din Europa si de dincolo de Ocean, iar ei au inceput sa ne cunoasca si sa ne respecte. Iar ca noi sunt multe structuri care au progresat enorm, dar mai ales sunt formate din politisti onesti. Criminalisti, politisti de crima organizata, interpol, merg inainte si reprezinta Politia cu capul sus.

Am scris TU cu litere mari pentru ca, in opinia mea, faci parte, la randul tau, dintr-o unitate (trust) respectata si onesta dar mai ales o familie, care s-a pastrat echilibrata in vremurile pe care le traim si nu a spus "toti sunt la fel..." Care e motoul vostru? GANDESTE LIBER! Asta vreau si eu, ca oamenii sa gandeasca liber. Aveti o putere fantastica si nu vreau sa magulesc pe nimeni. Ati facut familii fericite implinind visuri. Sunteti singurul post care a incercat de-a lungul timpului sa schimbe lucrurile in bine, sa arate si lucrurile bune, sa atraga atentia asupra lucrurilor care merg prost sau care au nevoie de ajutor. Campaniile voastre au atras alaturi de voi milioane de oameni, iar asta imi intareste credinta ca puteti sa ne ajutati sa respiram aer curat si nu pucioasa pe care ne-o ofera altii. O CAMPANIE CARE SA SCHIMBE IMAGINEA POLITIEI ROMANE ESTE MAI MULT DECAT NECESARA!! Pentru a fi sincer pana la final recunosc ca nu vom abandona indiferent de raspunsul tau. Stiu ca nu am dreptul sa iti cer nimic si te rog sa ma ierti daca iti irosesc timpul. Nu putem sa abandonam, pentru ca a renunta sa mai speram insemna a pierde totul. Dar cei care pierd cel mai mult sunt oamenii de rand. Iar asta pentru un politist adevarat e inacceptabil.

Oricum, iti multumesc.

• Upvote 4

Catalin

Suntem deficitari rău de tot la acest capitol. Am mai spus-o şi încă îmi menţin această părere.

Şi problema cea mai mare este că, poliţiştii muncesc, au rezultate şi fac sacrificii în fiecare zi, dar degeaba ... pentru că omul de rând nu află. Cu alte cuvinte, nu ştim să ne vindem marfa.

O parte din vină o avem fiecare dintre noi, pentru că nu avem accea solidaritate de breaslă şi în loc să fim uniţi, foarte mulţi se cred mai cu moţ decât colegii lor de la alte structuri, în loc să conştientizeze că unii fără alţii nu putem să facem nimic şi ar trebui să fim o echipă mare şi unită.

Rusy

Mare dreptate ai Catalin, nu suntem uniti si nici nu vom fi prea curand, atata timp cat in joc sunt interesele personale, atata timp un coleg ii invata pe oameni cum sa faca contestatii sau chiar le scriu acele contestatii, atata timp cat ii invata cum sa reclame si ce sa reclame, pana cand aceste simple fapte nu vor disparea noi nu vom fi uniti niciodata.

Edited by Rusy

maxu08

pina la solidaritate de breasla trebuie ca MAI sa inteleaga ca imaginea unei institutii se face cu profesionisti pregatiti in domeniu si nu cu pushtanii intitulati purtatori de cuvint. macar atit sa vad si eu, oameni special pregatiti in relatii cu publicul. dar nu foste manechine cu facultatea la ff in orase cu 3 mii de locuitori.

Stefan

Cat de mult conteaza imaginea pe care ne-au creat-o antenele si realitatea in anii 2009 - 2010? Mai tineti minte cat de jos ajunsese autoritatea Politiei in acele zile? Eu nu sper neaparat la o solidaritate de breasla cat sper la respectul oamenilor de rand. Vreau sa scapam de sintagma de corupti... inculti... lasi... nepregatiti. Sa vada si romanii ca se munceste in tara asta, cu pasiune si bani putini!! Sa nu mai spuna nimeni de tinerii din tara asta ca suntem prosti si fara viitor!!!

• Upvote 1

danpin

Multumeste-i si ProTV-ului pentru personajul Garcea!

Ben

Nu stiu de ce, dar am impresia ca Stefan a scris unuia care lucreaza tocmai la Pro tv :) Poate ma insel.

...lui Garcea, a3 si realitatii tc, care emitand non stop live luau si disecau fiecare rahatis, care in pana de invitatii, chemau toti ageamii frustrati care aruncau cu noroc, lui Basescu, lui Igas, lui Liviu Popa, geniului care a infiintat pol comunitara si s-a inceput procesul de disecare a Politiei bucata cu bucata, de transfer al atributiilor (zici ca este dezmembrata si dusa la fier vechi), altor genii care continua acest proces ca acel deputat Ionut Stroe care vrea sa dea atributii pe rutiera (chiar inmatriculari :blink: din cate am vazut in interviul lui) Jandarmeriei si multor multor altora

Edited by Ben

Catalin

Până când nu va exista solidaritate de breaslă, nici imaginea nu se va îmbunătăţi, nici respectul nu va creşte. Pentru că televiziunile vor manipula în continuare, ne vor bălăcări doar de dragul scandalului şi a ratingului pe care îl aduce. Aţi văzut cum atunci când medicilor le este terfelită imaginea, colegiul lor sare imediat şi intervine prin conferinţe de presă, comunicate şi chiar plângeri la CNA, la fel se întâmplă şi în cazul magistraţilor, imediat CSM-ul sare ca ars şi ţipă în gura mare că politicul se amestecă în treburile lor şi le afectează independenţa, la fel şi în cazul televiziunilor ce sunt acuzate imediat de campanii anti-justiţie. Atenţie! Nu ministerul sănătăţii sau cel al justiţiei, ci organizaţiile lor profesionale, da!

La noi, ce face CNP-ul? Doarme-n galoşi, ditamai cnp-ul! Nu i-am văzut cu vreun comunicat de presă, conferinţă sau o plângere la CNA.

Oamenii acolo au cu totul şi cu totul alte preocupări. Ei se cred un fel de sindicat, sunt preocupaţi de cotizaţii, banii colectaţi şi alte asemenea probleme deosebite, cum sunt beneficiile personale.

Dacă ministerul şi igpr-ul nu pot fi atât de vehemente în a-şi apăra oamenii, deoarece trebuie să păstreze o aşa zisă obiectivitate şi detaşare, atunci pe cei din cnp sau sindicate nimic nu ar trebui să-i reţină să intervină şi să ne apere, când suntem devoraţi de toţi deontologii rataţi de la televizor. Dar oamenii ce sunt pe acolo, doresc să devină politicieni, au alte ţeluri, au uitat că au plecat din rândurile noastre.

Aş vrea dragi colegi să apuc şi eu ziua când măcar cei ce sunt plătiţi din cotizaţiile poliţiştilor să depună o plângere la CNA pentru un reportaj mincinos apărut la tv doar de dragul ratingului. Cu alte cuvinte, să fie solidari cu noi, ăştia de jos, cu ăia cei mulţi care îşi fac treaba, care fac sacrificii şi doresc să nu mai fie băgaţi în aceeaşi oală şi bălăcăriţi in-corpore.

• Upvote 2

Insanity66

Dar cine conduce CNP-ul? Cine ii alege? Cum se pot inlocui? Se protesteaza impotriva lipsei lor de actiune?

Stefan

Multumeste-i si ProTV-ului pentru personajul Garcea!

Garcea era inainte sa preia Protv-ul. Poate ai ocazia sa asculti din show-urile mai vechi Vacanta Mare. Protv in perioada aia se tinea departe de mocirla in care ne bagase Realitatea si Antena 3 in lupta lor politica de rahat cu Basescu. Am fost jos, jos, jos. Nu era emisiune in care sa nu ne faca de rahat, indifereant ca erau lucruri grave sau lucruri de 2 lei pe care le amplificau ei pana ne injurau oamenii pe strada. Eu unul nu o sa uit niciodata cat rau ne-au putut face.

In ceea ce priveste solidaritate de breaslă, sa nu uitati ca schimbarea incepe intotdeauna cu noi. Eu, tu, asa trebuie sa incepem mereu. Iar cu timpul toti se vor alinia sau vor parasi sistemul. Cu siguranta in viitor va fi mai bine!!!

• Upvote 2

Elvis

Stefan, Garcea era inaite de PRO TV dar parca avea cota de ,,popularitate" mai mica.

Asa ca sa nu incercam sa spunem ca vreun post de televiziune nu ne-a balacarit de cate ori ne-a prins.

Nu mai punem situatiile in care ,,politistii" erau cocalari, brancardieri, veterinari, jandari, pensionari, soferi de senatori etc.

Intrebarea mea a fost tot timpul : care a fost idiotul ala care le-a dat voie ,,actorilor" sa foloseasca uniformele de politie in tot felul de ,,seriale "sau ,,pamflete"?

Edited by Elvis

maxu08

unde scrie ca este interzis? atit timp cit nu corespund 100% si nu sunt folosite in public spre a induce in eroare persoanele abordate, este perfect legal. nu cred ca exista o asa interdictie in Europa. au acelasi regim ca si uniformele militare din filme, de exemplu.

Catalin

Ba există. Am găsit eu pe website-ul oficial al poliţiei din Finlanda şi am postat

Acolo, uniformele de poliţie sau alte articole de îmbrăcăminte de poliţie pot fi purtate numai de către polițiști. Există un act normativ ce spune clar faptul că nimeni nu are dreptul de a purta o uniformă sau orice articol care poate fi confundată cu o uniformă de poliţie sau orice parte a acestuia. Utilizarea emblemei de poliţie sau ceva asemanator este interzisă expres de lege.

Numai un şef de poliţie poate permite ca o uniformă de poliţie să fie utilizată într-un spectacol de teatru sau un eveniment similar.

Dar vă îndepărtaţi de subiectul topicului.

Nu folosirea uniformei sau a personajelor în pamflete sau seriale ori scenete a afectat imaginea poliţiei atât de mult. Altele sunt cauzele şi problemele în acest domeniu.

Sache

Sefii nostrii nu solicita nimic celor de la IGPR, dar unui politician, pentru ca "merge si asa" sau pentru a nu fi acuzati de management defectuos.

In schimb, pentru o functie mai buna, fac orice compromis le cere politicul pentru a primi functia respectiva.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Karaev

Cum au spus si baietii mai sus,politistii si civilii au mai putine drepturi decat infractorii.S-a ajuns in aceasta tara infecta ca infractorul sa depuna plangere penala impotriva victimei care s-a aparat in legitima aparare.

Fratele meu lucreaza ca ofiter in cadrul DGPMB pe ramura de Investigatii Criminale si din relatarile lui deduc ca zilnic are parte in proportie covarsitoare de nebuni,de oameni care vad fantome in casa si suna la 112,de femei frustrate sexual care vin la el la sectie si ii cer parerea daca acestea sa divorteze sau nu de partenerii lor de viata.

Eu personal prefer sa imi iau bataie decat sa ma apar si sa aduc prejudicii fizice mai grave asupra infractorului si apoi sa infund puscarie pentru simplul fapt ca m-am aparat!!

Daca noi,oamenii necertati cu legea, nu incercam sa ajutam Politia,sa punem umarul la buna functionare a societatii nu putem avea pretentia sa traim intr-o tara civilizata....nu tara face oamenii civilizati,ci exact invers!

De multe ori oamenii condamna Politia ca elibereaza infractorii,este un lucru total fals deoarece politistul iti prinde hotul,cel de la judiciar propune masurile preventive procurorului,ca apoi jigodia condamnata sa fie eliberata de catre un judecator nemernic,influentabil pe motiv ca poate fi cercetat in libertate si ca nu prezinta pericol social.

Fata de dispozitiile oferite Politiei de catre acest stat nemernicit oamenii astiia chiar isi fac treaba,se supun numeroaselor riscuri,aduc bani de acasa pentru repararea masinilor de serviciu,pentru combustibil,pentru suportul logistic din cadrul sectiilor.Sunt oameni ca si noi cei ce nu facem parte din randul lor si consider ca ar trebui respectati mai mult, sa le fie acordata mai multa incredere din partea populatiei.

Pentru cei care nu stiu,ar trebui sa inteleaga acum de ce politistii ies la pensie la 45-50 de ani.

Va doresc sanatate multa dragi politisti demni de aceasta functie.

Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Edited by Karaev
  • Upvote 9
  • Downvote 1