Jump to content
POLITISTI.ro
Administrator

Exemple din mass-media ce dezinformeaza si induc in eroare

Recommended Posts

Administrator

Va propun ca aici sa strangem exemple de articole din mass-media ce denigreaza si induc in eroare publicul privind categoria profesionala din care facem parte, precum si aceasta institutie blamata peste tot si de catre aproape toata lumea.

Totusi inainte de a posta un astfel de articol va rog sa tineti cont de regulile privind postarea unui link extern catre un astfel de articol. Multumesc.

Am sa incep eu cu un astfel de exemplu, pentru ca voi sa puteti avea si un exemplu despre cum trebuie sa arate o astfel de postare a unui articol din presa.

Am citit un astfel de articol in care ziarista respectiva a redactat de asa natura articolul si a ales un titlu, astfel incat sa induca in eroare cititorilor ca ar exista ceva ilegal sau imoral la mijloc. Ceea ce e toatal fals.

Ziarul ring - autor Alina Nicu 26.04.2010

Titlu - Politistii au strans 50000 de euro pentru berea de concediu

Ministerul Administraţiei şi Internelor (MAI) fentează criza economică şi cumpără bere pentru poliţişti în valoare de peste 50.000 de euro. Totodată, pentru ca angajaţii să nu fie nevoiţi să consume alcool pe stomacul gol, sunt recompensaţi şi cu miniprăjituri de aproximativ 124.000 de euro. Nu vă speriaţi, meniul nu este achiziţionat din bani publici.

Ca în fiecare an, fie criză, fie prosperitate, MAI nu îşi neglijează angajaţii şi se ocupă ca aceştia să beneficieze de confort maxim în concediile organizate în locaţiile deţinute de poliţia română. Ministerul este dispus că cheltuiască maximum 213.650 de lei pe bere, potrivit unui anunţ de licitaţie. Astfel, MAI vrea să achiziţioneze 19.000 cutii de bere de 0.5 l, plus 3.600 l bere vrac pentru depozitul din Capitală, alte 15.000 doze şi 28.600 l la butoi pentru Mamaia şi Saturn şi, pentru Braşov şi Predeal, doar 6.600 de doze. Ministrul de interne, Vasile Blaga, vrea să-şi îndulcească angajaţii, organizând licitaţie şi pentru achiziţionarea a 12.300 kilograme de miniprăjituri de 15 sortimente pentru care este dispus să plătească cel mult 585.480 de lei.

Îşi fac de cap la mare

[...]

Acesta este articolul complet:

articol complet ziarulring -politistii au strans 50000 de euro pentru berea de concediu.pdf

Un exemplu clar de articol tendenţios şi redactat în aşa fel încât să inducă în eroare.

Acolo este vorba despre licitaţiile ce se organizează de către cei din minister pentru achiziţia bunurilor necesare ca hotelurile şi pensiunile aparţinând MAI să-şi poată desfăşura activitatea. Nu e nimic ilegal sau imoral în asta.

Produsele sunt achiziţionate din venituri proprii ale acelor locaţii, nu din credite bugetare. Mai corect spus nu sunt bani publici, este profitul făcut de acele unităţi în urma activităţii pe care o desfăşoară.

Probabil ziaristei respective i s-ar părea mai corect ca acele unităţi să se închidă, oamenii ce lucrează acolo să-şi piardă locurile de muncă ...

E doar un articol scris cu rea credinţă, în fuga penibilă după un plus de audienţă...

Elvis

Oare domnii ziaristi stiu ce politisti beneficiaza de astfel de bilete?

Miadry

La cursurile de jurnalism, te invata ca titlul trebuie sa socheze, sa capteze atentia si sa-l faca pe cel care a cumparat ziarul sa -l citeasca. La fel, te invata ca trebuie sa fii moral, onest si obiectiv in relatarea unui subiect. Fiecare isi alege prioritatile.

Mega tv are o relatie superba cu Politia. :emo-yessir: Am eu grija de asta. :D

• Upvote 1

Catalin

Alegerea titlului ține de conștiința ziaristului în proporție de aprox 75%, iar restul de 25% ține de măiestria lui în a jongla sau alege cuvintele.

În articolul de mai sus, eu văd clar o intenție vădită și conștientă a celui ce a redactat articolul în a induce în eroare, doar de dragul de a face ceva audiență. D.p.d.v. profesional acel jurnalist (dacă se poate numi așa) este o rușine pentru categoria profesională din care face parte.

um2010

Si noi de ce nu umplem paginile ziarelor cu comentarii?

Si de ce unii dintre noi inca dau informatii confidentiale ziaristilot pentru cativa banuti? De ce ii chemam la actiunile noastre ca sa "aiba si ei o stire, domnule!"????

Stiati ca sindicatul politistilor din New York a transmis un comunicat in care avertizeaza ca lipsa de obiectivitate in transmiterea stirilor despre politisti va duce la retragerea protectiei acestora acordata ziaristilor?

Stiati ca acelasi sindicat a refuzat sa asigure masuri de ordine la concertul lui Eminem deoarece acesta avea cantece cu versuri jignitoare? Reactia? Acesta si-a cenzurat versurile se are acum o relatie "oarecum normala" cu politia!

Miadry

@um2010: Referitor la politistii care ofera informatii confidentiale contra cost, aici e vina lor, nu a jurnalistilor.

Mie nu mi-au fost oferite niciodata informatii confidentiale, din cate imi amintesc. :hmmmt:

Iar daca mi-a zis ceva, asa mai neoficial si m-a rugat sa tin pentru mine, asa am facut. :)

Sa stii ca nu sunt toti jurnalistii la fel, cum nici toti politistii nu sunt la fel.

um2010

Din discutiile cu politistii din alte tari, de, si eu sunt enervat de modul in care "o parte a presei" prezinta lucrurile, imi spuneau ca au facut un front comun. Presei "binevoitoare" le mai dadeau cate o bucatica de informatie din ancheta, ii mai chemau la o actiune, etc. Cand era un politist la locul unui accident dadea informatii numai la cei binevoitori si care apreciau munca lui, orele lui in soare si in ploaie. La ceilalti le servea fraza: "va rog sa va adresati biroului de presa".

E adevarat aici este insa nevoie de unitate.

Uite un exemplu: ieri a murit un coleg pompier! A trecut aproape neobservat. Poate ar trebui sa deschidem aici un topic in care sa trecem numele eroilor cazuti la datorie!

Miadry

@um2010: Am vazut ca s-a dat la stiri despre pompierul cazut la datorie. Pe un anumit post (nu stiu daca am voie sa-l numesc) a fost chiar un intreg reportaj. Impresionant! :(

ISU "Dunarea" Braila a avut ieri o actiune educativa cu elevi, in cadrul careia au tinut si un moment de reculegere pentru colegul pompier cazut la datorie. Am dat si noi la stiri despre asta. Vezi? Nu a trecut chiar atat de neobservat. Oricum, intotdeauna e loc si de mai bine. :)

Poate lansezi chiar tu topicul respectiv.

um2010

E o idee buna Adriana, teama mie ca la "entuziasmul" colegilor mei sa nu ramana un topic gol. Si atunci, prea pesimist poate, prefer sa nu deschid un asemenea topic. Sau poate ca ar trebui? :hmmmt:

Marius

E ceva de pierdut? Initiaza topicul! :clip:

Miadry

@um2010: Hai, curaj! Deschide topicul. Uite, ai deja 2 suporteri. ^_^

• Upvote 1

razvan2010

un asemenea topic ar fi bun cu speranta sa fie cat se poate de scurt, sa nu fie multe cazuri nefericite printre colegi.

zimbru60

In momentul in care ,ziaristul "vine" cu un articol de pagina unu,doi sau trei-----se ascunde sub steriotipul"din surse anonime"--in felul acesta nu poate fi tras la raspundere pentru ineptiile scrise acolo,pentru manipularea fina sau grosolana, depinde de cit de mult a fost ajutat sau refuzat de lucratorii de politie. La deontologie , spune ca o afirmatie, o acuza, nu poate iesi pe piata decit daca se confirma din trei surse demne de incredere. Ori, la ora actuala nu stiu citi ziaristi mai ies in teren, citi dintre ei fac demersurile muncii de ziarist pe viu mai ales cind este destul de comod sa stai la o bere si o cafea , in fata laptopului si sa-ti compui misiva catre cetatean. Multi dintre ziaristii nostri isi pierd din credibilitate in momentul in care......(hai sa o spunem din domeniul nostru, al politiei).......vin la o sectie de politie isi declina calitatea si iti cere pe un ton imperios ca vrea sa-si faca buletin (de exemplu) dar nu are timp sa stea la rand, si daca nu-l ajuti,va face el un articol.......si stiti mai departe continuarea.. Ziaristii nu sunt a patra putere in stat. Din ce cauza? Pai este simplu............... SANTAJ............ASERVIRE...........FOLOASE NECUVENITE.............Sa fiu bun inteles.....nu ma refer la acei ziaristi onesti.................dar si aia sunt putini.

Edited by zimbru60

Rookie

Si la ei ca si la noi, sunt multi doar cu numele.

Bine, daca stam sa ne uitam mai atent, e aceeasi situatie ca in toata societatea romaneasca.

Motoboom

@um2010: Referitor la politistii care ofera informatii confidentiale contra cost, aici e vina lor, nu a jurnalistilor.

Mie nu mi-au fost oferite niciodata informatii confidentiale, din cate imi amintesc. :hmmmt:

Iar daca mi-a zis ceva, asa mai neoficial si m-a rugat sa tin pentru mine, asa am facut. :)

Sa stii ca nu sunt toti jurnalistii la fel, cum nici toti politistii nu sunt la fel.

daca imi taie astia 25% iti dau eu informatiiner.gif, sa recuperez ce pierdner.gif................

• Upvote 1

Miadry

@eti: Cu alte cuvinte, eu ar trebui sa-ti ofer echivalentul a 25% din salariu pentru a obtine informatii de la tine. :hmmmt:

N-am atatia bani. :lol: Si as continua replica, dar sa nu depasim limita decentei. :P

Rookie

Un caz interesant in care stirea protv-ului este redactata de asa natura incat sa dea bine, sa prinda bine la public.

In comentariu prezentatorului, acesta spune ca beizadeaua tiganului din Slatina a intrat pe contrasens in masina altui tigan "Felix", dar daca va uitati cu atentie la inregistrarea video, o sa observati ca intradevar tiganul junior intra pe contrasens, dar nu el intra in masina aceea, ci celalalt tigan este cel care intra in coleziune.

Nu tin partea tiganului, doar ca mi se pare penibil comentariul facut, in timp ce in imagini se vede cu totul altceva. :doh:

Catalin

Vin și eu cu un exemplu:

Circulă acum pe toate canalele media o știre conform căreia „Un polițist a fost arestat pentru proxenetism”. Peste tot veți găsi titluri de genul „Polițistul proxenet”.

Nimic mai fals, este doar un titlu care nu are legătură cu realitatea, lucru care se menționează clar sau mai voalat în conținutul știrei de către toți acești fugari după senzațional, ce se autointitulează „jurnaliști”. :doh:

Mai exact, gunoiul respectiv a fost doar un trecător prin poliție, fiind dat afară încă din toamna anului trecut, pentru niște poze de tip „cocalar-style”, dar toți marii jurnaliști, uită acest amănunt și titrează peste tot că în știre este vorba de un polițist. :doh:

Nu am să enumăr aici toate ziarele, televiziunile sau site-urile unde se practică această inducere în eroare, doar de dragul senzaționalului, pentru că cel mai probabil ar fi imposibil, peste 90% dintre site-urile unde m-am uitat, fac acest lucru. De aceea am să postez un singur exemplu, cel care iese primul în căutările din google:

adevarul_ro_Vaslui Poliţistul petrecăreţ, proxenet pentru colegii de serviciu.pdf

Miadry

Am postat-o si eu, dar in topicul "Articole culese din mass media".

Daca e si aici, s-o stearga cineva de acolo.

alin2770

miadry, daca nu deranjez, unde lucrezi? post tv local sau presa?

Miadry

Am lucrat la un post tv local. Acum lucrez la un ziar.

SandoKhan

@eti: Cu alte cuvinte, eu ar trebui sa-ti ofer echivalentul a 25% din salariu pentru a obtine informatii de la tine. :hmmmt:

N-am atatia bani. :lol: Si as continua replica, dar sa nu depasim limita decentei. :P

Am lucrat la un post tv local. Acum lucrez la un ziar.

Intreb si eu: la ce ziar? La "Infractoarea mov?" Ca aici pe forum pari a fi cu "fundul in doua luntrii"! :))

Miadry

Multumesc pentru aprecieri.

Nu inteleg ce legatura are postul din iunie cu intrebarea ta.

Marius

evz.pngscrie cu litere de o schioapa:

Un polițist din Băilești a atacat trei persoane cu pistolul și sabia

Iar in articol este vorba de un COMUNITAR:

Un agent de la Poliţia Locală Băileşti din județul Dolj, Cătălin Negreț, a fost reţinut noaptea trecută, fiind acuzat că a împușcat o persoană și a rănit alte două cu o sabie, în urma unui conflict iscat la o petrecere de Florii.

Poliţistul, alături de o altă persoană, pe de-o parte, şi alte trei persoane, pe de altă parte, au intrat în conflict. La un moment dat, poliţistul a tras cu un pistol cu bile, pe care îl deţinea cu acte în regulă, într-o persoană, după care le-a lovit cu o sabie pe toate cele trei persoane cu care intrase în conflict.

bestkyky

E atat de greu sa se faca diferenta intre un comunitar si un politist adevarat?! Nu vreau sa jignesc, dar ajung sa cred ca cei care fac astfel de articole sunt la fel ca si comunitarii....nestiutori, ca sa nu zic ceva mai rau! Bine, eu inteleg ca se vand mai bine astfel de titluri, dar cineva trebuie sa le atraga atentia oamenilor acestora ca exista diferente majore intre politia comuinitara si Politia Romana. Oare sindicatele astea ce or face?! In ultimul timp au amuitit de tot, dar daca nu-s in stare sa se ocupe de chestii minore, ce asteptari sa am in legatura cu alte problemem majore? Ar trebui sa luam si noi atitudine si sa incercam sa corectam aceste erori intentionate!

L.e. Am vazut acum ca si Antenele fac aceeasi confuzie, intentionata, doar pentru a vinde bine, jalnci!

Edited by bestkyky