Jump to content
POLITISTI.ro

guzzy92

Admitere Academia de politie

Recommended Posts

Unknown

Dacă intru la Poliţia de Frontieră, pot să mă transfer la OSP în următorii ani? Să mă duc direct în anul 2, de exemplu, cu examen de admitere.

Edited by Unknown

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Dau

Nu. Ramai acolo.

• Upvote 3

VictorL

Unknow, ti-as spune eu unde sa te mai duci, dar...ma abtin. Daca vrei la op, du-te taty direct la op, n-o flenduri. Te faci jandarm si dupa te muti la politie.

Edited by VictorL

Madalin

Sa vedeti ce concurenta o sa fie la anul la frontiera , multi bazandu-se pe situatia de anul acesta.

• Upvote 2

VictorL

Eu zis sa stai sa vezi daca o sa se mai scoata locuri. :)

Cerasela

Sa vedeti ce concurenta o sa fie la anul la frontiera , multi bazandu-se pe situatia de anul acesta.

Zici?! Stai sa vezi cati o sa ia BAC.ul la anu'!

• Upvote 1

VladM

Una peste alta, important e sa invatam noi... astia care ne dorim, ca pana la urma daca nu invatam... aleluia'. Pot sa fie 1000 de locuri; daca nu inveti, nu intrii, evident. Multi nu inteleg asta. E greu intr-adevar; sunt multe emotii; sunt si alte materii de scoala la care trebuie sa inveti concomitent si te trezesti ca nu mai ai timp pentru tine de multe ori, dar trebuie sa realizam faptul ca vorbim de viitorul nostru aici.

Daca tot o lalai cu "Apff... lasa ca mai e timp (si deja esti in primavara)" sau binecunoscuta fraza "Da' sa (mai) incerc (si) anu' asta la Academie". :blink:

Nu exista asa ceva. Ori te tii de treaba, ori nu.

Edited by VladM

anamaria1292

Trebuie sa inveti foarte bine.Eu am cunoscut niste baieti care au dat anul trecut si n-au intrat,dar au stat un an acasa si anul asta au venit super pregatiti.Stiau istoria de ramaneai socat,iar ca rasplata,au intrat cu medii de peste 8..Este concurenta mare si trebuie sa va apucati de invatat inca de pe acum pentru ca nu este timp..si evident nu neglijati sportul oricat de buni sunteti. :emo-yessir:

• Upvote 2

Ben

Sincere felicitari celor au fost admisi anul acesta la academia de politie, arma politie, in special celor de la drept.

Bravo. ;)

Dianna

Felicitari celor admisi anul acesta!!!

LORD

Acuzaţii de discriminare în curtea Poliţiei

articol preluat din evz.ro din 4 aug.2012

Tinerii reclamă limita de înălţime şi diferenţele la admitere între băieţi şi fete cerute de Academia de Poliţie Şi în acest an, Academia de Poliţie a impus limite de înălţime la înscrieri: 1.65 m la fete şi 1.70 m la băieţi. Nemulţumiţii spun că la admitere trebuie să se ţină cont de inteligenţă şi de performanţele atletice ale candidaţilor şi nu de statură.

Refuzat pentru că i-a lipsit doi centimetri

Liviu, din Bacău, a trăit o experienţă dureroasă acum doi ani: "Îmi doream mult să ajung agent de Poliţie, dar înălţimea m-a împiedicat. Am 1,68 m şi am sunat la Academie să văd dacă mă pot prezenta la înscrieri, însă am fost refuzat politicos".

Un alt caz a fost al lui Andrei din Capitală. "Eu am 1,61 cm înălţime, dar sunt sportiv de performanţă. Nu am avut nicio şansă din cauza înălţimii. Poate că la subofiţeri e de înţeles limita de înălţime pentru că ei sunt în stradă, dar la ofiţeri nu văd rostul acestor reguli", mai spune Andrei.

Nemulţumiţii au reclamat la Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD) regulile de intrate la Academia Naţională "Alexandru Ioan Cuza".

"Am primit două sesizări în legătură cu admiterea de la Academie. Nu pot să comentez foarte mult regula înălţimii pentru că ar putea fi interpretată ca o antepronunţare", ne-a explicat Csaba Asztalos, preşedintele (CNCD)

Prima reclamaţie se referă la diferenţele de admitere între fete şi băieţi (fetele sunt avantajate la probleme sportive).

"În cea de-a doua reclamaţie e vorba de această problemă a înălţimii. Cred că în următoarele zile vom emite o soluţie. În aceste cazuri, cei care impun astfel de limite trebuie să le motiveze bine pentru a nu ajunge să fie vorba de discriminare", a mai spus Asztalos.

Regulile de înălţime sunt o practică mai întâlnită în Europa Centrală şi de Est. În Marea Britanie nu există, iar în SUA este impus indicele de masă corporală între înălţime şi greutate.

După ce iniţial a promis că va explica pe larg nevoia limitei de statură, profesorul Radu Nicu de la Academie ne-a răspuns doar că regulile sunt stabilite de Ministerul de Interne şi nu de instituţia de învăţământ.

Nici obraznicii nu sunt primiţi

Alte condiţii cerute candidaţilor la admiterea de la Academia de Poliţie: să aibă maximum 27 de ani împliniţi în 2012; să fi obţinut la purtare în perioada studiilor liceale media de minimum 8.00 pe an de studiu; să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate; să nu fi suferit condamnări (cu executarea/ suspendarea executării pedepsei, amendă penală sau sancţiune administrativă); să accepte restrângerea unor libertăţi cetăţeneşti.

P.S. In opinia mea aceste acuzatii sunt nefondate si cred ca vor fi respinse

Edited by LORD

Ben

Maine poimaine ii vei vedea ca se vor considera discriminati cei care au o inclinatie mai mult spre materiile de real si nu spre uman, cei carora le lipsesc un membru fata de cei intregi sau, spre exemplu, cei care au cazierul patat. Ce? Ei nu au dreptul la o reabilitare adevarata?

VladM

Bazaconii! Astia nu inteleg ce inseamna aia -MILITARIE-.

Nu mai poate Academia si MAI-ul de prostii dintr-astea...

• Downvote 12

Catalin

N-are nicio treabă milităria cu această problemă. Ești băiat tânăr și ai preluat pe nemestecate niște legende populare ale unor inadaptați la vremurile actuale, ce plâng cu lacrimi de crocodil după timpurile în care nu se cerea polițiștilor să gândească, ci doar să execute orbește ordinele superiorilor. Baremele de înălțime nu sunt deloc ceva specific sistemelor militare, nu au nicio legătură cu acest domeniu, drept dovadă interesează-te și ai să te convingi că în perioada când stagiul militar era obligatoriu, toți pigmeii ajungeau în unitățile MApN.

VladM

E o chestie de etica totusi... si eu vad un politist, ca ar trebui sa fie impunator prin a sa statura nu sa se uite in sus la un potential raufacator.

Asta e parerea mea proprie si personala. Chiar daca vorbim de 1 cm sau 2... diferenta, sunt niste bareme de respectat, asa cum si legile sunt facute sa fie respectate... :ph34r: .

• Upvote 2
  • Downvote 11

Catalin

Vorbim bașca și ne înțelegem separat, este?

Eu îți spuneam că impunerea baremelor de înălțime NU are nicio legătură cu "milităria", nu sunt deloc ceva specific sistemelor militare, care după părerea mea sunt complet depășite în acest domeniu al aplicării legii.

Poliția Română nu mai este de multă vreme o instituție militară, deci nu mai are nicio legătură cu milităria aia de care vorbești și pe care crezi că ai înțeles-o tu.

• Upvote 1

VladM

Am inteles unde bateai. Insa ai facut-o subiectiv, iar asta am facut si eu. Exemplul tau nu e unul foarte concis. In vremea aceea erai chemat la datorie! Erai obligat sa faci asta pentru ca existau represiuni din partea puterii militare ale celorlalte tari, iar romanii trebuia sa le faca fata. Odata ce era ceva obligatoriu era clar ca era posibilitatea sa si crapi, iar regulamentele nu dadeau 2 bani pe inaltimea ta, atat timp cat numarul era gras.

Nu clasificam Politia drept institutie Militara, ci doar ca are un specific militar pregatirea studentilor din academie. Pregatirea studentilor din academie se face numai la pupitru sau cum? :wacko: Asta fiind un punct nesemnificativ oarecum, care delimiteaza acest lucru. Bineinteles ca Politia nu e armata, insa are un specific militar in cadrul pregatirii studentilor pentru cariera de politist.

Iar baremele alea sunt facute dupa un specific militar, sau cel putin sunt mascate ca fiind asa. Daca tu imi dai un motiv concret care sa exemplifice faptul ca baremele alea sunt impuse dintr-un alt punct de vedere, atunci e ok.

Ai inteles gresit si ce nu trebuie. Nu vad Politia ca pe o institutie militara. Asta ar insemna sa vad ceva care de fapt nu e.. si atunci vorbim despre altceva.

Militarie dintr-un punct de vedere formal, ce include pregatirea studentilor.

• Upvote 1
  • Downvote 11

Marius

Din ce știu, legislația în vigoare stabileşte foarte clar că sunt interzise orice forme de discriminare directǎ sau indirectǎ bazatǎ pe criterii de sex, orientare sexualǎ, caracteristici genetice, vârstǎ, apartenenţǎ naţionalǎ, rasǎ, culoare, etnie, religie, opţiune politicǎ, origine socialǎ, handicap, situaţie sau responsabilitate familialǎ, apartenenţǎ sau activitate sindicalǎ, ori condiția privind înălțimea nu se încadrează in aceste prevederi.

VladM îți place să faci pe deșteptul? Vorbesti din experiență sau din închipuiri? Pregătirea studentilor nu se face după regulamente militare, există regulamente si norme de ordine interioară, programe de studiu si așa mai deparde.

• Upvote 8
  • Downvote 5

VladM

Nu stiu de ce te framanta atat. Sincer, sunt destept, nu ma fac, asta pentru curiozitatea ta proprie si personala. :naughty:

Ai facut Academia sau vorbesti dupa inchipuri?

Sa-mi arati clar unde am zis ca se face dupa -regulamente militare- . Are carater, prin lucrurile care le faci in pregatire, care desemneaza caracterul militar. Programul? Drajna? Poligoane? Comportamentul?

Daca nu te framanta atata, alte lucruri pe care vrei sa mi le pui la punct, probabil vedeai treaba asta si intelegeai de la bun inceput, asa cum probabil altii au inteles.

A, daca esti binevoitor sa-mi explici si mie cum chestia asta cu hocus-pocus (la editarea unui post). Cum de tie nu-ti arata cand ai editat un post. O fi vreo smecherie'.

Asa vad eu lucrurile din exterior, momentan. Probabil sunt studenti pe aici pe care-i rog sa ne explice ce si cum.

Edited by VladM
  • Upvote 3
  • Downvote 11

Dau

Marius, se face si dupa regulamente militare in cazul studentilor jandarmi din cadrul Academiei de Politie (ex: RG1, RG5 etc).

Edited by Dau
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Ben

Pregatirea initiala in Academie se face si dupa regulamentele militare, inclusiv pt studentii de la politie, penitenciare si altele si este o pregatirea militara intr-adevar ce are loc inaintea depunerii juramantului militar, presupunand topografie militara, orientare, cunoasterea regulamentelor militare, a mcg-ului, pm-ului, grenadei de mana, simularea aruncarii grenadei de mana, inclusiv chichite gen tipurile de cadenta dupa nr de pasi/minut, "relatiile intre militari" :) "activitatile zilnice in unitate", "sanatatea si igiena militarului". Acestea sunt o parte din capitolele pe care mi le-am mai regasit in caietul de pregatire militara din anul I. :)

Ca dupa juramant, devii un studentanu sensibil la lumina si la frig, adica un soarece de biblioteca (sau cel putin ar trebui pt ca asta se vrea) e partea a doua.

Am spus acestea nu pt a ma contrazice cu cineva, ci doar sa contribui si eu o idee la aceasta discutie si in sprijinul aceleia ca intr-adevar este o tenta de "militarie" cum s-a exprimat colegul nostru de forum, de la inceputul carierei, din scoala si pana spre tarziu in activitate, militarie (ceea ce eu nu cred ca mai exista, ci a fost inlocuita cu un ghiveci, o amestecatura ciudata intre specificul militar si cel civil) care e data de acel statut special al nostru care a fost total gresit interpretat, iar pt civili, la o prima impresie superficiala, din exterior, de faptul ca porti o uniforma cu grade pe umar si insemnele statului, ca porti pistol, ca politia ca institutie este ierarhizata in acelasi stil militar, etc, etc. Pana la urma ce s-a schimbat? Ca nu mai este sergent major si este agent, ca nu te mai numesti locotenent, ci inspector? Ca nu mai este ordin, ci dispozitie? Ca avem impresia ca avem sindicate? Asta este doar spoiala, chestii superficiale, de suprafata.

Parerea mea. Hac.

PS Este adevarat ca un politist care iese la pensie cu toate drepturile, este trecut in rezerva cu gradul militar echivalent celui pe care l-a avut in activitate?

Edited by Ben
  • Upvote 2
  • Downvote 2

Catalin

VladM, băi băiatule, dacă ești atât de prost, să știi că nu este necesar să mai și semnalizezi.

Ești atât de încuiat și limitat încât nu ai fost în stare să pricepi ceea ce încercam eu să-ți spun, dar în schimb bați câmpii pe aici cu voioșie, povestindu-ne despre cai verzi pe pereți, despre „represiuni ale puterii militare ale altor țări” și alte asemenea tâmpenii. Tu chiar nu realizezi ce spui!

Ai impresia că orice pregătire ce nu este de tip militar se rezumă doar la pupitru? Ești puțin cam prea limitat băiete!

Vorbești despre niște vremuri de care nu ai habar, ci doar îți dai cu presupusul.

Poliția nu mai are niciun specific militar, decât în imaginația unor inadaptați, din a căror categorie dovedești că faci parte și tu cu succes. Poliția Română nu mai face parte nici măcar din categoria instituțiilor „cu caracter militar”, ci a devenit un serviciu public.

Bagă în cap că baremele de înălțime nu sunt ceva specific sistemelor militare, sunt multe alte domenii unde sunt impuse astfel de bareme și nu au nici în clin și nici în mânecă cu sistemele militare. Pricepi cum stă treaba? La fel cum există și alte domenii ce nu au nicio tangență cu caracterul militar și în care disciplina sau onoarea sunt la cote mult mai înalte decât căprăria penibilă ce se practică în sistemele militare. Așa că, dacă tu ai priceput că disciplina și onoarea sunt niște atribute prezente exclusiv în sistemele militare, îmi pare rău să te dezamăgesc, dar ești limitat și mai prost ca noaptea, întrucât logica ta este una de tip jandarmo-musculară. Așa că povestește-ți închipuirile prin alte părți, aici nu prind deloc.

• Upvote 5
  • Downvote 4

Marius

A, daca esti binevoitor sa-mi explici si mie cum chestia asta cu hocus-pocus (la editarea unui post). Cum de tie nu-ti arata cand ai editat un post. O fi vreo smecherie'.

Nu e vorba de niciun "hocus-pocus", forumul unește automat posturile când acestea sunt făcute de același membru, consecutiv și la un interval mai mic de 15 minute. Așa se întâmplă pe aproape toate forumurile de pe internet, nu e nicio noutate, probabil doar pentru tine. Incearcă și te vei convinge!

Iar dacă te consideri așa deștept și superior, te asigur că aici nu e locul unde să-ți etalezi închipuirile si obrăznicia, altfel vei zbura mai repede decât îți poți închipuii pe alte site-uri, unde să poți face pe grozavul. Clar?

• Upvote 1
  • Downvote 1

Cristi

Asa vad eu lucrurile din exterior, momentan. Probabil sunt studenti pe aici pe care-i rog sa ne explice ce si cum.

Stii vorba aia cu magarul moare de drum lung si entelijentul de grija altuia?

Iar legat de pigmeii care se simt discriminati, sa isi mai vada dracului de treaba lor si sa se duca sa munceasca in alte domenii. Acum sase luni era sa mor din cauza ca o pigmeaica din asta de 1.60 s-a incuiat in autospeciala cand eu si un coleg ne luptam 2 contra patru insi inarmati cu pari. Cand dracului o sa intelegeti ca Politia nu e institutie caritabila ca sa primeasca toti inadaptatii si toti "sportivii de performanta" de un metru si o flegma cu care risti efectiv sa mori in strada, daca ii ai colegi? Cred ca e tare interesant sa te uiti la un scandalagiu de 1.80 metri de la magnifica inaltime de 1.60. Hai sa fim seriosi.

Marius, se face si dupa regulamente militare in cazul studentilor jandarmi din cadrul Academiei de Politie (ex: RG1, RG5 etc).

Ce treaba are sula cu prefectura? Ce treaba are politia, institutie civila, cu Jandarmeria, institutie militara? Come on, dude...

Edited by Cristi
  • Upvote 2
  • Downvote 2

Ben

Cand dracului o sa intelegeti ca Politia nu e institutie caritabila

Un mega plus pt asta. Din pacate am avut colegi care spuneau ca-si baga ... in ea de Politie, ca ei n-au venit aici sa faca pe justitiarii si sa munceasca, ci sa ia un ban, pt ca ei sunt saraci (ceea ce aici era adevarat) si eu erau deranjati ca trebuie sa presteze pt banii de solda sau salariu.

Politia nu e Armata Salvarii.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.