Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Cu (pe) bicicleta pe trecere

pyanystul
 Share

Question

Buna dimineata!

M-am confruntat si eu cu urmatoarea situatie (nu pentru prima data), si nu stiu cine are dreptate:

Intersectie semaforizata, verde pentru pietoni, rosu pentru autoturisme directia inainte, cu verde intermitent la dreapta.Eu PE bicicleta, traversez (putin grabit) pe trecere, la jumatatea trecerii sesizez un taximetrist la fel de grabit ca mine care era pe prima banda urmand sa faca la dreapta, il claxonez si opreste, ma lasa sa trec si dupa aia se opreste si incepe "circul":

EL: "e trecere?!??"

EU:"nu vezi ca e trecere, e verde pentru pietoni, nu vezi!!!"...

EL:"tu esti pieton?!?"(referinduse ca am trecut PE bicicleta si nu pe langa)

In concluzie:

In situatia mai sus descrisa, merita sa "il iau la bataie", sau sa imi cer scuze?

Multumesc!

5 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Cred ca trebuia bagi capu' intre umeri si sa ceri frumos scuze.

Din cate-mi aduc aminte, trecerea de pietoni este PENTRU PIETONI, ori tu, pe bicicleta fiind, nu mai esti pieton.

[quote[PIETÓN, pietoni, s. m. Persoană care umblă pe jos pe o arteră (cu trotuare) străbătută de vehicule. [Pr.: pi-e-] – Din fr. piéton.[/quote]

• Like 1
  • Upvote 2

• 0

Esti vinovat.

Din Regulamentul de aplicare a O.U.G. 195 din 2002 privind circulaţia pe drumurile publice .... Art. 161 Alin. (1)  Se interzice conducătorilor de biciclete:  lit. o) să traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplasează pe bicicletă.

Dacă comiţi un accident nu încântă pe nimeni scuzele.

Edited by Sorin753
Completare
  • Like 1
  • Upvote 3

• 0

Mda. Biciclistul român tipic. N-are habar de lege, merge pe stradă ca pe tarlaua lu' ta-su', dar la o adică tot el e cu gura mare și cu gîndul la bătaie.
Și tot voi vă plîngeți dup-aia, de cîte ori aveți ocazia, că șoferii sînt mitocani și nu vă respectă. Păi cum naiba să vă respecte în condițiile astea? :rolleyes: 

Edited by VladSoare
  • Upvote 2

• 0

Am trecut printr o situație similară . Doar ca trecerea de pietoni era prevăzută cu banda specială pt biciclete. Chiar si asa trebuie sa ne dam jos de pe bicle?