Jump to content
POLITISTI.ro

RoVigneta

Tasturel
 Share

Recommended Posts

Buna Dimineta si respect maxim,am si eu o problema,daca ma poate cineva ajuta ii multumesc mult:am un autoturism inmatriculat si inregistrat pe orasul Mures,cu rogvineta expirata,eu locuiesc temporar in alt oras si judet,intrebariile mele sunt:daca am rogvineta expirata pot circula cu masina in judetul in care locuiesc teporar si daca pot sa primesc sanctiuni in cazul in care circul cu masina doar in interiorul orasului in care locuiesc temporar?.Va multumesc anticipat de raspunsuri.Numai stima si respect,Sa traiti !

Edited by Tasturel

Vezi ca s-a mai discutat subiectul. Incearca sa verifici inainte daca s-a mai discutat despre ceea ce te intereseaza. Foloseste Google-cautare personalizata, in partea dreapta sus. Introdu termenul (cuvantul) care te intereseaza si vezi intai daca gasesti ceea ce cauti si abia mai apoi daca nu gasesti initiaza un topic nou.

• Moderator

La art.1 lit.d) din OUG nr. 15 din 2002 unde sunt aplicabile prev. Ordonantei:

- reţeaua de drumuri naţionale din România - drumurile de interes naţional definite conform art. 6 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 43/1997 privind regimul drumurilor, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

Aici se face referire la art 6 alin 1 din OG 43/1997 care are urmatorul continut:

Art. 6 (1) Drumurile de interes national apartin proprietatii publice a statului si cuprind drumurile nationale, care asigura legaturile cu Capitala tarii, cu resedintele de judet, cu obiectivele de interes strategic national, intre ele, precum si cu tarile vecine, si pot fi:

- autostrazi;

- drumuri expres;

- drumuri nationale europene (E);

- drumuri nationale principale;

- drumuri nationale secundare.

Pe scurt, daca nu circuli pe Drumuri Nationale, nu iti trebuie rovinieta.

In judet, NU. In oras, DA.

Ai grija, insa, ca daca iesi si 100m pana la hypermarket-ul aflat (de regula) la periferia orasului, ai toate sansele sa fi depistat fara vigneta.

Personal consider ca cel mai cinstit (si sigur) e sa-ti cumperi vigneta pe un an (nu-si au rostul comentariile gen banii incasati din vigneta vs. calitatea drumurilor nationale pentru ca s-a tot discutat pe marginea moralitatii acestei taxe).

:emo-yessir:

• Upvote 2

gresit - in oras poti circula fara rovigneta DAR in judet ai nevoie, deoarece deplasarea intre 2 localitati ale judecatului inseamna drumuri nationale.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• Moderator

omul a intrebat asa:

daca am rogvineta expirata pot circula cu masina in judetul in care locuiesc teporar?

si i s-a raspuns asa:

"In judet, NU. In oras, DA"

Sa citim mai cu atentie inainte sa dam bobarnace.

Edited by danpin

Multumesc danpin pentru sustinere. Asa e si eram sigur ca o sa apara un coleg de forum ce va citi superficial si va intelege exact cum a inteles colegul maxu08, pentru care, sincer, am toata stima. Si eu mai patesc sa ma pripesc insa imi reconsider pozitia imediat pentru ca am capacitatea sa recunosc cand gresesc.

Stima ambilor colegi :emo-yessir:

Mersi mult,imi cer scuze dar nu am stiut cum se procedeaza,mersi mult de sfat si ajutor.Respect !

Multumesc tuturor de ajutor,sa traiti ! O sa trebuiasca sa-mi cumpar rogvineta ca sa nu platesc purcelul,multumesc inca odata.

• Upvote 1

Ai grija, insa, ca daca iesi si 100m pana la hypermarket-ul aflat (de regula) la periferia orasului, ai toate sansele sa fi depistat fara vigneta.

videosuzy stie ce spune. Din cate ne-a spus acum ceva timp, a patit-o chiar fata lui, din cate imi aduc aminte. :clip:

Edited by copman

Asa este. Lucra la un hypermarket, la periferia Bucurestiului, si pentru a ajunge la acolo, intra pe A1 cam 200m. Politistul de la rutiera a inteles-o insa a rugat-o sa-si cumpere rovigneta pentru ca e mai corect asa. Si s-a conformat :rolleyes: .

Stima

• Upvote 1

• 6 months later...

Am auzit ca, dupa invingerea inamicului alb, personalul MApN si MAI, in baza unei cereri si a copiei dupa legitimatie, primesc integral contravaloarea pentru rovigneta. Cel putin asa ar fi trebuit pentru ca dezapezirea cade in sarcina unor firme private ce au incasat, precum fetele ce populau in perioada interbelica zona numita Crucea de Piatra, banii pentru acest serviciu.

Glumesc, insa e trist sa vezi ca unii primesc banii iar altii dau la lopata (Boc nu se pune)...

gluma am gustat-o, stai linistit ca tin la tavaleala, numa' ca eram curios daca se face o fotocopie (xerox) pe autocopiativa in triplicat (ca facturile) 1 se duce la ei, 2 o luam noi si 3 ramane la caiet ? sau invers ?

:ner: vrei sa spui ca daca prin oras trece un drum national ai voie sa circuli?este vorba de "calitatea" drumului pe care te aflii indiferent ca e in oras ,in judet, in afara orasului , peste apa...etc

stii vreun caz in care autoritatile locale sa aiba in "grija" un drum european? si daca-l au ele in "grija" nu mai este drum european? :blink:

da, stiu ca e o cretinatate. daca drumul respectiv trece prin localitatea X, bucata respectiva intra in competenta autoritatilor locale. habar nu am, recunosc, cum se face imparteala... daca e oras sau sat, pt ca evident nu poti emite pretentia de la bugetul unui sat sa intretina un DN. si ca sa iti raspund punctual, DN1 incepe cu niste km buni din interiorul Bucurestiului. trebuie sa am vignieta ca sa trec pe la Casa Presei ?

Rovigneta asta este platita de romani degeaba, caci la o adica tot ramai inzapezit pe drumurile patriei, iar pe edili ii doare undeva , si intarzie cu deszapezirea! Intrebare: " de ce ai platit romanule , rovigneta?" Ai platit-o pentru a circula civilizat pe drumurile patriei, dar la o adica esti lasat la voia naturii, cu rovigneta in buzunar! Asa cum a patit si acel nefericit care a murit in masina proprie, inzapezit, pe nu stiu care drum!

e pe post de bataie de joc. mi-am facut cruci cu stanga ( ca dreapta e pt oameni sanatosi) cand am auzit ca utilajele de dezapezire s-au oprit la centura ca nu au avut rovigniete...

• Moderator

E o vrăjeală menită să acopere faptul că dormeau în galoși și au intervenit târziu. Nu te mai uita în gura lui nea' edilu' șef, a bătut câmpii cu nerușinare pentru a face pe grozavul în fața camerelor de luat vederi.