Jump to content
POLITISTI.ro
Mateialex93

Concurs sursa externa.

Recommended Posts

Roby

Padre... ia-o usor tati  :faint:
Pentru numele lu' Domnu', dupa ce ca vrei sa sa o iei pe cai "necurate" pt a ajunge politist, vrei sa ajungi si ofiter.

• Upvote 1

iav

Pe la frontieră, am văzut la știri, că  fost angajat din sursă externă unul care a fost preot, dar ca agent. Probabil că a crezut zvonurile că polițiștii au salarii foarte mari.

• Upvote 1

SCezar

Bună ziua.

Vă salut cu respect, domnilor polițiști și cititori ai acestui forum. Numele meu este Cezar Sima, locuiesc în Pitești, am 24 de ani și sunt absolvent al facultății de Drept. Dintotdeauna mi-am dorit să lucrez în cadrul poliției, însă părinții mei, având funcții în domeniul justiției, m-au îndrumat spre facultatea de Drept.

Întrebarea mea este : există vreo modalitate de a lucra, din sursă externă, în cadrul poliției? Am urmărit pe site posturile disponibile, iar toate sunt din sursă internă, iar după o facultate de Drept, vă rog să mă credeți că nu aș fi dispus să mă înscriu la o altă formă de învățământ, astfel încât să mă pot angaja pe posturile din surse interne.

Dacă mă puteți ajuta cu un sfat, o soluție, v-aș fi foarte recunoscător. Țin să menționez că anul acesta am absolvit facultatea și nu am mai lucrat până acum. 

iav

Au fost două serii de încadrări directe, dar numai pentru agenți,iar tu sigur vrei să fii ofițer. Nu se știe dacă și când se vor mai face încadrări directe. Pentru copletarea deficitului de personal, s-a luat măsura măririi numărului de locuri în șcololie de agenți și reducerea perioadei de școlarizare.

emanuelmagurean

Buna seara. Am si eu o intrebare. Am terminat Facultatea de Litere Cluj-Napoca, in prezent studiez la Facultatea de Administratie Publica Cluj-Napoca si masteratul in Resurse Umane. Vreau sa ma pregatesc pt a intra pe un post din sursa externa si doresc sa stiu daca am vreo sansa sa ocup vreun post in Politia Romana? Bineinteles ca agent pt inceput, si daca voi putea ajunge si ofiter? As prefera la Rutiera sau Resurse Umane...o parere va rog?

Sache

Încearcă la una dintre cele doua scoli de agenți de politie sau la Facultatea de politie. Asa poți sa devii polițist, nu sărind gardul sau intrând pe ușa din dos. Nu contează ce studii ai, doar liceul îți este necesar pentru a te înscrie la unitățile de învățământ menționate mai sus.

Andrei

Pai in primul rand tu nici nu stii cu ce se mananca meseria asta, si vrei ori la Rutiera, ori la Resurse Umane. Doua structuri care nu au absolut nici o legatura intre ele, fiind la poli opusi ai meseriei de politist. Cum a spus si Sache, incearca totusi sa faci un efort si sa te inscrii la una dintre Scolile de Politie sau la Facultatea de Politie. Personal, eu nu as mai spune ca incadrarea directa reprezinta o usa "din dos" pe care se intra in sistem, deoarece aceasta modalitate de incadrare este pusa de mai marii MAI-ului pe primul loc in ceea ce priveste "refacerea de personal" a Politiei Romane. Eu i-as spune simplu, "usa rusinii".

BGeorge

Ca si o completare la ce au spus colegii mai sus, daca vrei sa te inscrii la Facultatea de Politie, vezi ca exista una singura si e in cadrul Academiei de Politie. Asta ca sa nu faci greseala vietii tale si sa te inscrii la vreo facultate de politie locala.  :pfft:

• Upvote 1

Andrei

Are dreptate si BGeorge... Am uitat ca maidanezii si-au facut facultate...

Sache

Nu maidanezii, ci unii care știu sa facă bani de pe urma credulilor sau, mai bine spus, a fraierilor, pentru ca este pe bani. Locala nu este politie, este impostura. ATÂT!

Roby

Ce rai sunteti ! I-ati spulberat visul  :))
Vezi, nu e ok in politie... colegi rautaciosi
Lasand gluma la o parte, daca insisti, vezi ca ai chiar in orasul tau o Scoala de Politie
Ne-ar placea sa te avem coleg, insa daca faci una din scoli sau Academia
Ai si avantaj, fiind cu "Literele" - se cere gramatica, o limba straina si eventual istorie, deci nu ar trebui sa iti fie greu.
Ce trebuie sa intelegi tu din raspunsurile noastre este ca Politistii nu sunt de acord cu metoda asta de recrutare a personalului si ca astfel de incadrari nu aduc niciun beneficiu Politiei Romane, dimpotriva contribuie la deprofesionalizarea Institutiei si "slabirea" ei.
Deci, spor la invatat si treci pe la scoala !

iscru

Are cineva testele grila din 2017?

denisukm

As dori și eu subiecte resurse umane 2017! Mulțumesc !

emanuelmagurean

Vă mulțumesc pentru răspunsuri! Îmi încerc norocul acum :) sănătate și spor!

BGeorge

DESPRE EXCEPTIA DE NECONSTITUTIONALITATE A O.U.G. nr. 3/2016 pentru modificarea STATUTULUI POLITISTULUI referitoare la cei trei ani de restrictionare a dreptului la mobilitate

Partea de introducere a acestui act normativ motivează modificarea Legii nr. 360/2002 astfel:
Întrucât prevederile Legii nr. 360/2002 privind Statutul polițistului, cu modificările și completările ulterioare, sunt restrictive în privința recrutării polițiștilor din sursă externă și că, în raport cu mecanismul de accedere în profesie prin absolvirea unei instituții de învățământ pentru formarea polițiștilor, este necesară crearea unor reguli care să asigure echilibru între cele două trasee de carieră.
Luând în considerare faptul că lipsa unor reglementări dedicate modalității de accedere directă în profesie ar menține un risc ridicat privind vacantarea posturilor pentru care se va organiza concurs sau examen, prin migrarea personalului către posturi mai atractive....
Acest text face referire la doua moduri de a căpăta calitatea de polițist, anume absolvirea unei instituții de învățământ a M.A.I., respectiv concurs de încadrare din sursă externă sau directă. Candidații declarați admiși la concursurile din sursă externă, în maxim un an de la numirea în funcție, sunt obligați să se califice prin absolvirea unor cursuri de inițiere în carieră, activitate desfășurată în cadrul școlilor M.A.I.
Atât polițiștilor încadrați din sursă externă, cât și celor care au absolvit instituțiile de învățământ ale M.A.I., li se trasează, fără niciun fel de diferențiere, obligații. sarcini și atribuții de serviciu specifice, conform legii. Polițiștii definitivați în profesie, absolvenți ai instituțiilor de învățământ pentru formarea polițiștilor, au posibilitatea de a evolua în carieră, prin ocuparea altor funcții publice de polițiști, conform corpului din care fac parte, prin mutare, delegare, detașare și transfer.
Nu aceeași situație întâlnim și în cazul agenților de poliție încadrați din sursă externă, considerați o excepție de la regulă, doar pentru simplul motiv că nu au absolvit școlile postliceale ale M.A.I. de la bun început, ci au absolvit un curs de inițiere în carieră. Odată cu această etichetare discriminatorie, în ciuda faptului că nicio lege nu ar trebui să facă excepții sau diferențieri în aces sens, atât de la obligațiile, cât și de la drepturile polițiștilor, indiferent de modul prin care au căpătat legal această calitate, vine și interdicția de a nu li se modifica raporturile de serviciu prin transfer, mutare, delegare sau detașare pe o perioadă de cel puțin trei ani de la prima numire în funcție.
Imposibilitatea polițiștilor încadrați din sursă externă de a evolua în carieră prin ocuparea unor funcții publice, militare sau civile prin mutare, transfer, delegare sau detașare este dată de următorul text de lege, existent în O.U.G. nr. 3/2016, anume:
6. La articolul 21, după alineatul (7) se introduce un nou alineat, alineatul (71), cu următorul cuprins:
(71) Poliţiştilor prevăzuţi la art. 9 alin. (2^1) şi (2^2) nu le pot fi modificate raporturile de serviciu prin delegare, detaşare, mutare şi transfer timp de cel puţin trei ani de la numirea în prima funcţie, cu excepţia situaţiei în care intervine reorganizarea unităţii.
Astfel, un polițist încadrat din sursă externă nu poate ocupa o altă funcție publică mai atractivă din unitățile de poliție. Dacă, după parcurgerea perioadei de probă/tutelă profesională, polițiștii absolvenți ai instituțiilor de învățământ pentru formarea polițiștilor pot beneficia de dreptul la mobilitate, în funcție de preferințe și anumite șanse ivite în carieră, polițiștii încadrați din sursă externă și reîncadrați nu pot beneficia de același drept, instaurându-se astfel prin această prevedere o situație discriminatorie care limitează extrem de mult evoluția în carieră a polițistului încadrat din sursă externă.
Raportând textul criticat la Constituția României, am apreciat că acesta intră în contradicție cu art. 16 Egalitatea în drepturi, alin. (1) și (3) care spune:
(1) Cetățenii sunt egali în fața legii și a autorităților publice, fără privilegii și fără discriminări
(3)Funcțiile și demnitățile publice, civile sau militare, pot fi ocupate, în condițiile legii, de persoanele care au cetățenia română și domiciliul în țară. Statul român garantează egalitatea de șanse între femei și bărbați pentru ocuparea acestor funcții și demnități.

Un aspect care atrage atenția este încălcarea de către reglementarea criticată a principiului previzibilității legii, prevăzut de art. 1 alin (5) din Constituție. Viciul de redactare a reglementării criticate constă în faptul că nu se face distincție între cele două corpuri profesionale din care pot face parte polițiștii, definite în raport cu nivelul studiilor necesare, anume categoria A (corpul ofițerilor de poliție, acei funcționari publici civili, cu statut special, încadrați în funcții prevăzute cu studii superioare) si categoria B (corpul agenților de poliție, încadrați pe funcții prevăzute cu studii liceale sau postliceale cu diplomă). Dacă pentru dobândirea calității de ofițer este nevoie de parcurgerea unei forme superioare de învățământ, ceea ce implică o perioadă de pregătire în carieră mai lungă, în cazul agenților legea nr. 360/2002 nu impune o astfel de condiție, ci doar studii liceale sau postliceale de numai un an, cu diplomă (adică un timp mult mai mic necesar formării profesionale).
Această realitate contravine însăși expunerii de motive care precede reglementarea prin Ordonanța de Urgență nr. 3/2016, unde se prevede că este necesară crearea unor reguli menite să asigure echilibru între cele două trasee de carieră. Consider că nu putem vorbi de un așa zis echilibru just între cele două trasee în carieră, pentru că agenții de poliție, indiferent se sursa de recrutare, directă/externă, respectiv absolvenți ai școlilor de formare profesională a agenților de poliție, pentru că niciuna dintre acestea nu depășește un an, spre deosebire de corpul ofițerilor de poliție, unde se întâlnesc diferențe evidente de parcurgere a perioadei de formare profesională și mă refer aici în special la absolvenții Academiei de Poliție Alexandru Ioan Cuza din București (formarea unui ofițer durează trei ani pentru Ordine Publică și patru ani, pentru specializarea Poliție Drept).
Din contră, este mult prea evident că o asemenea prevedere afectează timp de trei ani agentul de poliție încadrat direct, restricționând evoluția în carieră a acestuia prin îngrădirea dreptului de a-și modifica raporturile de serviciu (mutarea, delegarea sau detașarea către posturi mai atractive). Astfel agenții de poliție încadrați direct nu pot ocupa liber alte funcții publice, așa cum prevede art. 16 alin. (1) și (3) din Constituția României.
Este de asemenea important de reținut că în aceeași situație se găsesc și acei agenți de poliție care au fost disponibilizați ca urmare a restrângerii și reorganizării unităților de poliție în timpul guvernărilor anterioare, realitate care contrazice motivarea expusă în cadrul Ordonanței de Urgență nr. 3/2016 (în raport cu mecanismul de accedere în profesie prin absolvirea unei instituții de învățământ pentru formarea polițiștilor, este necesară crearea unor reguli care să asigure echilibru între cele două trasee de carieră. Luând în considerare faptul că lipsa unor reglementări dedicate modalității de accedere directă în profesie ar menține un risc ridicat privind vacantarea posturilor pentru care se va organiza concurs sau examen, prin migrarea personalului către posturi mai atractive). Vă rog să rețineți că majoritatea agenților de poliție reîncadrați în condițiile art. 9 alin. (2^1) şi (2^2) sunt absolvenți ai instituțiilor de învățământ pentru formarea polițiștilor, aspect care contrazice încă odată motivația de mai sus.
Având în vedere cele expuse mai sus, restricționarea dreptului la mobilitate a agenților de poliție înadrați direct sau reîncadrați, precum și motivația deciziei Curții Constituționale a României din 8 mai 2018 de a declara neconstituționale prevederile art. 10 alin (5) din Legea nr. 360/2002 privind statutul polițistului (publicată în Monitorul Oficial al României, partea I, nr. 440 din 24 iunie 2002), modificate prin Ordonanța de Urgență nr. 3/2016 pentru modificarea și completarea Legii nr. 360/2002 privind statutul polițistului (publicată în Monitorul Oficial al României partea I, nr 144 din 25 februarie 2016, am profunda convingere că prevederile punctului 6 din aceeași Ordonanță de Urgență nr. 3/2016, constând în aplicarea normelor prevăzute în reglementarea criticată (art. 21, alin (7^1) polițiștilor prevăzuți la art. 9 alin. (2^1) şi (2^2) nu le pot fi modificate raporturile de serviciu prin delegare, detașare, mutare și transfer timp de cel puțin trei ani de la numirea în prima funcție, cu excepția situației în care intervine reorganizarea unității), încalcă în opinia mea art. 1 alin 5 din Constituția României cu privire la previzibilitatea legii.
Vă rog să rețineți și că o persoană de sex feminin spre exemplu, agent de poliție încadrat din sursă externă, care dorește să ocupe o altă funcție publică de agent mai atractivă, în condițiile reglementării criticate, este dezavantajată față de o persoană de sex masculin, care nu este afectată de aceste restricții, pentru că este absolvent al instituțiilor de învățământ pentru formarea polițiștilor, cu toate că Legea nr. 360/2002 stabilește aceleași îndatoriri și obligații pentru toți polițiștii, indiferent de sursa de recrutare, de proveniență. Practic, vorbim de o diferențiere evident nejustă în ceea ce privește drepturile polițiștilor, dar nu și obligațiile, respectiv îndatoririle acestora, încălcându-se astfel prevederile art. 16 alin. (1) și (3) din Constituție cu privire la egalitatea în drepturi (cetățenii sunt egali în fața legii și a autorităților publice, fără privilegii și fără discriminări... Funcţiile şi demnităţile publice, civile sau militare, pot fi ocupate, în condiţiile legii, de persoanele care au cetăţenia română şi domiciliul în ţară. Statul român garantează egalitatea de șanse între femei şi bărbaţi pentru ocuparea acestor funcţii şi demnități). 
Practic, agenții de poliție încadrați direct, din sursă externă, au aceleași obligații și îndatoriri ca agenții absolvenți ai unităților de învățământ pentru formarea polițiștilor, dar nu aceleași drepturi și libertăți, precum cel de a se putea muta la cerere în alte unități de poliție. Îngrădirea liberei alegeri a locului de muncă afectează și familia polițistului încadrat direct, în situația în care soțul sau soția acestuia ar lucra de asemenea ca agent de poliție sau ca militar în alte structuri de ordine și siguranță națională, neputând astfel să își urmeze familia pe o perioadă de cel puțin trei ani, pentru că aceasta ar presupune modificarea raporturilor de serviciu prin mutare, delegare, detașare sau transfer. De aceea consider că reglementarea criticată încalcă articolul 20 din Constituția României (Tratatele internaționale privind drepturile omului), care spune:
(1) Dispozițiile constituționale privind drepturile și libertățile cetățenilor vor fi interpretate și aplicate în concordanță cu Declarația Universală a Drepturilor Omului, cu pactele și cu celelalte tratate la care România este parte.
(2) Dacă există neconcordanțe între pactele și tratatele privitoare la drepturile fundamentale ale omului, la care România este parte, și legile interne, au prioritate reglementările internaționale, cu excepția cazului în care Constituția sau legile interne conțin dispoziții mai favorabile.
Conform Declarației Universale a Drepturilor Omului, adoptată de Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite la 10 septembrie 1948, articolul 21, orice persoană are dreptul de acces egal la funcțiile publice din țara sa, precum și articolul 23, orice persoană are dreptul la muncă, la libera alegere a muncii sale, la condiții echitabile și satisfăcătoare de muncă.
Recent, Curtea Constituțională a României a anunțat printr-un comunicat de presă că a declarat neconstituționale prevederile ar. 10 alin. (5) teza a doua din Legea nr. 360/2002 privind statutul polițistului, modificată prin aceeași Ordonanță de Urgență nr. 3/2016. Raportând reglementarea criticată la practica judiciară a Curții Constituționale vă rog să aveți în vedere următoarele:
Curtea a reținut că poliţistul este funcţionar public civil, cu statut special, potrivit art.1 alin.(1) din Legea nr.360/2002, şi că, în conformitate cu art.2 alin.(1) din aceeaşi lege, poliţistul este învestit cu exerciţiul autorităţii publice.
Întrucât, potrivit art.73 alin.(3) lit.j) din Constituţie, statutul funcţionarilor publici se reglementează prin lege organică, şi ţinând cont de faptul că, pe de-o parte, textul de lege criticat vizează aspecte esențiale cu privire la ocuparea posturilor de execuție, iar, pe de altă parte, ocuparea posturilor de execuție duce la însăși nașterea raportului de serviciu, Curtea a constatat că aceste aspecte esențiale, cum sunt, spre exemplu, condiţiile generale de participare la examen/concurs, condiţiile de vechime necesară participării la examen/concurs, tipul probelor de examen/concurs, condiţiile în care candidaţii sunt declaraţi „admişi” şi posibilitatea de contestare, trebuiau reglementate prin lege organică. Or, aceste aspecte esențiale nu erau reglementate prin lege, la data susținerii concursului a cărui anulare constituie obiectul cauzei în cadrul căreia s-a invocat excepția de neconstituționalitate. În consecinţă, Curtea a constatat că prevederile de lege criticate, care instituie reglementarea acestor aspecte prin acte administrative, contravin dispoziţiilor art.73 alin.(3) lit.j) din Constituţie. 
Având în vedere declarația de presă din 8 mai a Curții Constituționale prin care s-a pronunțat neconstituționalitatea art. 10 alin (5) teza a doua din Legea nr. 360/2002 și argumentele oferite vă rog să rețineți faptul că reglementarea criticată prin prezenta, din aceeași Ordonanță de Urgență nr. 3/2016, privește de asemenea ocuparea funcţiilor de poliţist în condiţiile art. 9 alin. (2^1), (2^2) prin modificarea raporturilor de serviciu și dreptul firesc la mobilitate, la libera alegere a locului de muncă. De aceea consider că prevederile din punctul 6 al Ordonanței de Urgență nr. 3/2016 încalcă de asemenea prevederile art. 73 alin.(3) lit.j) din Constituţie (Parlamentul adoptă legi constituționale, legi organice și legi ordinare. Prin lege organică se reglementează statutul funcționarilor publici). Bazându-ne pe aceeași declarație din 8 mai 2018 și pe practica Curții Constituționale, consider că dispozițiile criticate contravin art.1 alin. (4) din Constituţie, referitor la principiul separaţiei şi echilibrului puterilor în stat - prin delegarea unei competenţe ce aparţine în exclusivitate legiuitorului (Parlamentul României) către membrii Guvernului (Statul se organizează potrivit principiului separației și echilibrului puterilor – legislativă, executivă și judecătorească - în cadrul democrației constituționale).
Reglementările criticate nu respectă nici prevederile art. 76 (legile organice și hotărârile privind regulamentele Camerelor se adoptă cu votul majorității membrilor fiecărei Camere) și 115 din Constituție privind delegarea legislativă, pentru că, în ciuda situației extraordinare descrise în motivația Ordonanței de Urgență nr. 3/2016, aceasta nu este suficient de bine întemeiată când vine vorba de interzicerea modificării raporturilor de serviciu pe o perioadă de trei ani pentru polițiștii încadrați direct, indiferent de corpul din care fac parte, având în vedere mai ales contraargumentele expuse mai sus și lipsa caracterului previzibil a acesteia (nu se face distincție între cele două corpuri profesionale descrise). Totodată, ordonanțele de urgență ale Guvernului, în cazul de față OUG nr. 3/2016, nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie.

În drept art. 1 alin. (4) și (5),16 alin (1) și (3), 20 alin (1) și (2), 73 alin.(3) lit. j), 76, 115 din Constituția României.

Sursa: Facebook

E incredibil, incadratii din sursa externa se simt discriminati pentru ca nu pot evolua in cariera. Domnilor, dar de ce nu ati urmat o institutie de pregatire a politistilor daca tot vreti cariera?

Edited by BGeorge
  • Upvote 1

Andrei

Faci pariu ca se trezeste vreun sindicat, care "sa se zbata", pentru treburile astea? Stai sa apuce vreun sindicalist sa adulmece gogoasa... In caz ca au uitat, una dintre conditiile admiterii, a fost, ca dupa "absolvire"(un termen total nepotrivit.. ei au fost pe la scoala, doar), sa ramana pe posturile pe care au fost incadrati, minim 3 ani.. Deci, daca nu le convine, sunt discriminati, "n-au libertate", sa puna mana pe o foaie, si cu pixul, sa isi scrie demisia.

Ben

Ar trebui sa se tin cont de faptul ca incadrarile astea directe in politie, nocive de altfel, nu sunt facute ca un ajutor social pentru diversi cetateni care nu au reusit in meseriile lor de baza si se gandesc "sa aiba un loc de munca sigur si salariu decent", ci au fost facute in urma necesitatii politiei sa completeze posturi libere exact acolo unde are nevoie institutia si intr-un timp scurt.

Politia are nevoie de tine acolo 3 ani. Ti se spune inca de la angajare. Nu-ti convin conditiile, nu te inscrii. Altfel, daca il lasi pe ala sa se mute dupa 6 luni de tutela, ai anulat tot scopul incadrarii directe si iar trebuie sa angajezi si nu ai rezolvat nimic.

Aproape aceeasi situatie e si la magistrati. Exista 2 modalitati sa devii procuror, spre exemplu: INM, care este modalitate principala de pregatire si angajare a viitorilor magistrati si, CA EXCEPTIE, admiterea direct in magistratura pe acele posturi libere, unde nu se duce nimeni sau de unde toti cauta sa plece, de regula orasele mici. E ca o masura de exceptie sa suplineze locurile cu deficiente, masura de avarie daca vreti si, ce sa vezi, si ei sunt obligati sa stea 3 ani in acel loc. Pe acesti magistrati nu-i vezi sa se planga de discriminare. S-au gasit astia facuti la apelul bocancilor, angajati cu buletinul la ghiseu.

PS Poate ar trebui sa se simta discriminati si agentii cu studii postliceale ca sunt platiti la fel ca cei care au doar bacul.

Nu inceteaza sa ma uimeasca tupeul lor.

Edited by Ben
  • Upvote 8

Paul90

Oare cei urmează o școală postliceală a M.A.I. nu sunt discriminați prin aceea că pe durata școlarizării primesc o soldă și nu un salariu lunar ?

Oare nu se numește discriminare faptul că până la repartiția pe primul post ai trei hopuri - atât admiterea, perioada școlarizării cât și examenul final, față de unul singur - concursul - în cazul celui încadrat direct ?

Oare nu e discriminare faptul că absolventul școlii de agenți de poliție este numit inițial în funcția de agent debutant, pe când cel încadrat direct este numit în funcția de agent IV ?

"O, tempora ! O, mores!"

• Upvote 5

Sache

Cat tupeu pot sa aibă unii?! După ce ca li s-a oferit o șansă să aibe o slujba și sa câștige decent, fără sa urmeze timp de 2 sau 3 ani cursurile unei instituții de învățământ de formare a polițiștilor dacă au trecut de examenul de admitere, cer drepturi! Dar oare nu-i discriminare ca au susținut un simplu examen din legislație, de nivel sub-mediu, și au fost încadrați ca polițiști pe funcții similare cu cele ale agenților de politie cu studii postliceale, adică cu școala de politie, sau cu studii superioare? Dacă vrem dreptate, sa fie pana la capăt!

În momentul în care au aplicat pentru a intra în politie pe ușa din dos, cu actul de identitate, devenind astfel "polițiști Flanco", li s-a spus acestor oameni ca este nevoie de ei în acel loc, minim 3 ani de zile. Dar, unii, au acceptat aceasta condiție cu gândul ca după ce vor intra în sistem se vor putea muta pe alt post mai devreme de 3 ani, cu "ajutorul" unor relații.

Sunt satul de încadrații direct!

• Upvote 2

iav
On 5/19/2018 at 4:41, Sache a scris:

Sunt satul de încadrații direct!

Trebuie să te împaci cu gândul, că până vei ieși la pensie( într-un viitor mai apropiat sau îndepărtat)  vei lucra cu mulți dintre cei încadrați direct ( cei de până acum și cei din viitor). 

Sache

Cei din viitor... Sper sa nu se mai faca incadrari directe in Politia Romana. Incadrarile directe, dar si transferurile de la alte “arme”, dauneaza grav Politiei Romane.

iav

Se vor mai face.Mai mult sau mai puțin ca număr.