Jump to content
POLITISTI.ro
Mateialex93

Concurs sursa externa.

Recommended Posts

iav

Punctul 2 nu este cea mai fericită alegere, pentru că înseamnă „să dai vrabia din mână pe cioara de pe gard”, în sensul că fiind în anul al-II-lea, în vără vei termina și vei fi sigur polițist. Ca să candidezi pe locurile din sursă externă, va trebui să renunți la anul petrecut în școală, asta implicând și plata școlarizării, care este la nivelul a câtorva zeci de mii de lei, și asta cât mai repede, pentru că perioada de înscriere pentru sursă externă este doar săptămâna asta, după care să faci iar fișa medicală, să susții examenul psihologic, proba sportivă și testarea scrisă,iar în final nu știi dacă vei fi admis sau nu.

La punctul 3, voi ca elevi nu aveți ce să faceți, nici noi, care suntem deja polițiști nu avem ce face(doar prin sindicate se putea face ceva, dar sindicatele sunt varză).

La punctul 1, și când eram în școală se auzeau aceleași zvonuri, dar nu s-au concretizat.

BGeorge

Zvonul ala ca veti intra mai repede in ''paine'' circula in fiecare an, e o abureala. 

Cat despre inscrierea la examenul asta, ti-am mai zis, e o decizie pe care tu trebuie sa o iei avand in vedere toate avantajele si dezavantajele. E greu de luat o asemenea decizie si nu cred ca cineva ti-ar recomanda sa renunti la scoala de politie.

Parerea mea cred ca o stii, ca elev/student nu poti face nimic. Nu ne baga nimeni in seama iar cei care ar trebui sa ne reprezinte au uitat ca trebuie sa apere interesele noastre, nu ale lor.

Capul sus ca pana la urma o scoatem noi la capat! 

georgeH

Am practica pana in 21 octombrie , fisa medicala , examenul psiholog pot sa le fac , probele sportive le dau la cluj , imi iau o zi de permisie si le dau , proba scrisa e in weekend si se da la mine in scoala , deci pot sa o dau .. Nu e nevoie sa renunt la scoala ca sa incerc , ma gandesc la incadrarile astea ca la o oportunitate de a prinde un post la mine in judet ! Nici pe departe gandul de a renunta la scoala !

Edited by georgeH

Elvis

Nu stiu de unde auziti voi ca scoala se termina mai repede. Pana acum nu este nimic oficial. Parerea mea este sa termini scoala. Mitinguri de protest si petitii la Sfanta Iohanis, tehnocacatul Ciolos Dacian , aparitii in presa, tv etc. Numai ca vezi tu, asta se intampla cand angajatii direct ajung in functii de conducere in Politia Romana !

Roby

Stai linistit pustiule, ca nu ai facut scoala degeaba... o sa vezi !
Eu am stat 2 ani si 10 luni... si intr-un final am ajuns acasa (e drept, au fost si locuri destule si am avut si medie buna)
Dar la ce spui tu - 9.35, stai bine de tot
Nu-ti pierde speranta, invata in continuare si tine mine "si daca ar fi sa nu ajungi acasa, toate se intampla cu un scop, cine stie ce altceva mai bun iti rezerva viitorul"
Tu incearca sa faci tot ce depinde de tine si fii optimist !
Din pacate in legatura cu incadrarile directe, nu putem face nimic... Si da ! Si noi, cei care deja suntem politisti, suntem dezamagiti

• Upvote 1

georgeH
Spoiler
Spoiler

FkvkDD.jpg

Vreo sansa ?!

PeterP

Mai ai puțină răbdare, sentimentul că ai reușit să finalizezi cursurile acelei școli nu se vor putea compara vreodată cu acest banal concurs, emoțiile din ziua absolvirii îți vor rămâne mereu întipărite în minte și vei putea fi mândru de tine, privindu-te cu onoare în oglindă, chiar dacă acea oglindă va fi în Călărași, București, alt județ(sper să nu fie cazul) și nu acasă!

• Upvote 2

Squad2016

Salutare,tuturor ,doresc sa imi depun dosarul pentru posturile scoase la concurs din sursa externa si as dori sa stiu daca un tatuaj ,care nu se afla la vedere, constituie un impediment in aplicarea la acest concurs.Multumesc.

Elvis

Nu are legatura cu concursul. Poti sa fii politist bun si cu tatuajul ala. 

Roby

S-a terminat si cu incadrarile astea.... :)
Oare vor mai fi ?

Paul90

E părerea ta că s-au terminat. Doar înscrierile s-au terminat deocamdată.

Sorind77

Va rog să mă lămuriți și pe mine care este ierarhia funcțiilor agenților de poliție și ce coeficienți de salarizare au.

Va mulțumesc.

• Downvote 1

Roby

Pai ? vrei sa stii ce functie sa iti alegi ? Esti politist ?

gatekeeper

Buna seara !

Candidez pt, locurile la politia de frontiera din sursa externa ca si agent de politie la Aeroportul Otopeni .

Lucreaza cineva ca agent la frontiera (Aeroport Otopeni) care poate sa spuna ceva despre salarizare/program/cat de stresant este locul de munca  ?

Cu stima.

• Upvote 1
  • Downvote 5

Sorind77

Sunt subofițer și candidez pentru un post din sursa externa. Vreau sa stiu cat pierd (sau nu ) la salariu dacă intru pe o funcție de agent 2.

• Upvote 1
  • Downvote 5

iav

Dacă pierzi prea mult sari gardul în sens invers.

• Upvote 2

Roby

Dragi pretendenti ai locurilor din sursa externa ... vedeti voi care e diferenta dintre noi si voi !?
Desi suntem privati de multe si desi se intampla destule chestii nasoale in Politia Romana, noi continuam sa ne facem treaba cu pricepere si daruire fara sa luam in calcul salariu destul de mic comparativ cu raspunderea si atributiile pe care le avem, fara sa tinem cont de logistica precara, sau multe alte drepturi care ne sunt incalcate.... pe cand, pt voi primordial e salariul sau daca e jobul stresant sau mai stiu eu ce alte chestii care probabil v-au indemnat sa doriti sa va faceti politisti.
Asta e diferenta, noi ne-am facut politisti din convingere.

• Upvote 5

Sache
On 10.10.2016 at 23:25, gatekeeper a scris:

Candidez pt, locurile la politia de frontiera din sursa externa ca si agent de politie

On 11.10.2016 at 10:27, Sorind77 a scris:

Sunt subofițer și candidez pentru un post din sursa externa.

Şi ce dacă!
Aţi vrea să vă urăm succes sau să vă spunem că vă aşteptăm cu braţele deschise? Ei bine, nu, chiar dacă lipsa de personal se simte. Dacă aţi fi susţinut examenul de admitere pentru şcolile de agenţi de poliţie v-aş fi urat din tot sufletul: Multă baftă! Nu urez niciunui candidat din sursă externă baftă!
Mai bine vedeţi-vă de treabă, dacă puneţi pe primul plan recompensele materiale!

• Upvote 4

Sorind77

Va înțeleg revolta contra încadrarilor  din sursa externa. Dar și voi înainte de a intra în Poliție v-ați întrebat cum va fi meseria de polițist. Este normal sa ai niste informații când iei decizii majore. Eu personal am întrebat ,,cât pierd la salariu,, nu cât câștig. Ca toți bugetarii care au familie și rate mă interesează daca îmi pun familia dintr-o situație dificilă. Din moment ce sunt dispus sa câștig mai puțin înseamnă că am ales să intru din convingere. 

Va mulțumesc pentru înțelegere.

• Upvote 3
  • Downvote 1

Sache
în urmă cu 23 ore, Sorind77 a scris:

Dar și voi înainte de a intra în Poliție v-ați întrebat cum va fi meseria de polițist.

Asa este, dar, eu nu m-am gandit niciodata sa sar gardul in curtea Politiei Romane, sa ma transfer de la alte "arme" ori sa ma trezesc politist fara scoala. Stiam ce inseamna sa fii politist deoarece atat tatal meu cat si bunicul meu au lucrat in sistem. Stiam ca pentru a ajunge politist trebuie sa urmezi cursurile scolii de agenti de politie sau pe cele ale Facultatii de politie din cadrul Academiei de politie. Am urmat una dintre aceste cai si asa am ajuns politist. M-am pregatit pentru admitere, m-am pregatit in perioada de scolarizare si ma pregatesc profesional ori de cate ori este nevoie pentru a fi un bun politist.
In Politia Romana, marea majoritate a politistilor au absolvit cursurile unei institutii de invatamant pentru formarea politistilor. Nu ne-a adunat nimeni de pe strazi pentru a ne face politisti peste noapte si nu am intrebat cat de mare sau de mic este salariul. Daca ma raportam doar la salariu as fi renuntat de mult la aceasta profesie. A fi politist in Romania, in zilele noastre, inseamna mai mult decat a te raporta la nivelul de salarizare sau la alte beneficii financiare.

în urmă cu 23 ore, Sorind77 a scris:

Va înțeleg revolta contra încadrarilor  din sursa externa.

Nu ai cum sa ne intelegi, pentru ca nu esti in situatia noastra! Dupa ce si-au incercat norocul in alte domenii si nu au avut succes, brusc, multi vor sa devina politisti, dar fara scoala. Cine vrea sa devina politist o poate face pe calea normala, adica sa urmeze cursurile unei institutii de formare a politistilor, pentru ca limita de varsta a fost eliminata. Dar, aceasta cale nu este pentru toata lumea!

Edited by Sache
  • Upvote 2

Sorind77

Ba da va înțeleg pentru că și eu am făcut școală militară 2 ani și am colegi care au fost încadrați fără școală de 2 ani. Dar unii dintre ei au devenit mai buni decât alții cu școală. Pregătire profesională după școală militară am făcut și eu, adunat peste 2 ani de zile din care jumătate în străinătate. Oricum vor fi încadrări directe, măcar să intre oameni din care să poata sa iasă ceva, chiar dacă va fi greu să ajungă vreodată la nivelul celor formați prin școlile de poliție. Va respect munca si profesionalismul si ar fi de apreciat dacă ați putea și ați vrea să oferiți informații , care pot fi publicate , către doritori. 

Va mulțumesc.

• Upvote 1
  • Downvote 1

DRIDU

pentru cineva care ma poate ajuta..am fost respins la vizita medicala in 2009 pentru concurs la subofiteri la BOLDESTI scoala PAVEL ZAGANESCU.pompieri mai exact.la vizita medicala de la mine din judet.pentru faptul ca am cateva pete pe scrot si penis atunci afland ca am vitiligo,acum m am inscris la politie la incadrarile directe ASTAZI  am sustinut psihologicul.. ce spuneti voi fi respins pe acelasi motiv..pentru ca in hartiile scoase de ei pentru participare.spune foarte clar.sa nu avem semne distinctive pe corp paranteaza tatuaje.vizibile la uniforma de vara!!!!!

• Downvote 5

Sache

Cu siguranta, avand in vedere faptul ca vizita medicala va fi facuta la centrul medical al MAI din judetul ipj-ului care a scos la concurs noile posturi.

kman0206

Buna ziua. Si eu sunt unul dintre cei care candideaza pentru locurile din sursa externa scoase acum in sesiunea Oct-Noiembrie. Sunt unele chestii care le-am observat la cei care deja sunt politisti si anume un fel de ciuda sau un dispret mai bine zis, fata de cei ce s-au inscris la acest consurs de recrutare din sursa externa. De ce credeti ca doar voi,cei care ati facut 2 ani de scoala la Campina sau Cluj ,sunteti asa de buni profestinisti,iar unul care se incadreaza direct si care face acest curs de 3 luni,dar care poate vine cu o mai bogata experienta de viata ca a voastra, nu poate aduce un plus aceste meserii.Bineinteles ca nu de la inceput,dar in timp ar fi sanse ca unul din sursa externa sa faca un serviciu mult mai de calitate decat unul scolit la Campina sau Cluj. Eu sincer, cunosc cativa politisti care au aceasta scoala de politie si sincer va zic nu mi se par asa de bine pregatiti, sau ca sunt de o inteligenta debordanta. In alta oridine de idei, nu cred ca e vina noastra,celor care candidam din sursa externa, ca voi cei cu scoala de politie de 2 ani, ati tras din greu acolo,fiindca am auzit ca viata nu era chiar roz,dar faptul ca esti tanar te face sa treci peste multe.Cred ca ar trebui sa adoptati o atitudine putin mai prietenoasa,fata cei ce vor veni si sa fiti mandrii ca puteti transmite si altora cate ceva,mai mult sau mai putin din vasta voastra experienta de politist.

• Upvote 2
  • Downvote 11