Jump to content
POLITISTI.ro
Mateialex93

Concurs sursa externa.

Recommended Posts

AdrianAG

Daca imi permiteti, stie cineva bugetul total alocat acestei mascarade de incadrari cu buletinul?Nu de alta, dar ma gandesc ca util ar fi fost sa fie folositi la construirea unei noi scoli de agenti de politie sau macar la marirea capacitatii uneia dintre cele doua deja existente.Eu nu pot sa inteleg si nici acum nu-mi dau seama, de unde jongleriile astea cu legile, incat analfabetii devin politisti peste noapte, infractorii sunt cercetati in libertate, politistii oricum ar da-o sunt oile negre etc.

Au avut grija cei "sus pusi" sa faca din legi forme de plastilina care sa poata fi modelate dupa interesul de moment al unor lasi si incompetenti.Mai are rost sa astept modificari in sensul pozitiv la statutul politistului?Sau e doar o speranta moarta bacoviana?

Edited by IlieAdi

Sache
On 12.07.2016 at 23:58, IlieAdi a scris:

dar ma gandesc ca util ar fi fost sa fie folositi la construirea unei noi scoli de agenti de politie sau macar la marirea capacitatii uneia dintre cele doua deja existente.

Nu este nevoie să fie construită o altă şcoală de agenţi de poliţie. La nevoie, cred că pot fi folosite cele două locaţii ale Centrului Schengen. S-au investit foarte mulţi bani în acest centru, după părerea mea degeaba!
Deasemenea nu este nevoie de mărirea capacităţii celor două şcoli existente. Dacă există voinţă şi buget pe măsură pot fi şcolarizaţi cel puţin 1.500 elevi/an, în sistem alternativ, unii în practică în teritoriu, iar alţii în şcoală, la pregătirea teoretică.
Dar, probabil, este mai uşor să fii de acord cu încadrările directe atunci când ai intrat în Poliţia Română prin spate.

• Upvote 1

Paul90
Citat:
On 7/14/2016 at 13:25, Sache a scris:

Dacă există voinţă şi buget pe măsură pot fi şcolarizaţi cel puţin 1.500 elevi/an, în sistem alternativ, unii în practică în teritoriu, iar alţii în şcoală, la pregătirea teoretică.

Pot fi școlarizați chiar 1800 elevi pe an, a se vedea "celebra" promoție 2011 + 10 luni.

• Upvote 1

Elvis

Am mai facut niste calcule simple, Campina 2500, Slatina 1000 si Cluj 500. Capacitatea scolilor de politie....dar nu se vrea !

viobra

Ei se gandesc doar sa faca economie. Scolarizarea atator oameni ar costa ceva Statul. Asa, ei fac incadrari directe, fac economie la buget si chiar se lauda cum au rezolvat ei problema, cu bani putini. Pe termen lung insa, noi stim care sunt efectele si rezultatele...

Edited by viobra
  • Upvote 2

Elvis

Ba nu fac economie deloc. Nu mai revin la calcule ca le-am mai facut. Nu este tot aia sa ti in practica elevi cu 200 de lei pe luna sau sa angajezi direct politisti fara scoala cu 2500 de lei pe luna. Nu mai vorbesc de alte drepturi, echipament, chirie, cheltuieli de transport, prima de instalare etc. Este o alta prostie implementata in mentalul colectiv asta cu cheltuielile mai mari. Nu mai vorbesc despre ,,cheltuielile" pe care le platim toti. Cei care au urmat calea corecta si nu au sarit gardul in curtea politiei !

Edited by Elvis
  • Upvote 2

viobra

Pai cu scoala sau nu, un politist il platesti oricum, cu tot cu drepturi de echipament, norma de hrana... Eu ma refeream la economia referitoare la scolarizare. 

RPG

Nu Viobra,nu il platesti oricum. Daca il incadrezi direct ii dai din prima zi salariul intreg + toate drepturile.

Un elev din scoala il scoti in strada dupa cateva luni, in practica, si ii dai pana in 500 lei/luna timp de 2 ani, pana termina scoala. Cat e la studiu ii dai chiar sub 100 de lei/luna solda.

• Upvote 3

Dany763

O intrebare pentru cei care sunt deja in sistem,in septa politistii ca noi din scoala suntem doar viitori politisti,s-a auzit ceva pe la vreun IPJ ceva zvonuri gen "promotia intrata in scoala in anul 2015 va termina sau este posibil sa fie incadrata in iarna anului 2016."?Cica in unele locuri s-a auzit asa ceva dar la alte IPJ-uri secretomania e mare :D P.S.Tocmai am vorbit cu niste colegi din alt judet,mi-au spus cu tristete si revolta "Azi au venit la noi cei incadrati direct,cu grade pe umar,cu aere si cu laudele lor gen ca o sa fie ceva Robocop si noi avem dupa 1 an de scoala gradul de elev iar acestia fara o zis de scolarizare au deja grade de agent,ne-au dat lacrimile."Hmmm..cred ca intelegeti ce era in sufletul lor..mai ales ca au investit timp si bani si nervi si multe altele pentru o astfel de cariera.

• Upvote 1
  • Downvote 1

viobra

@RPG, nu avem cum sa ii comparam. Statutul este diferit, nu poti compara un elev cu unul care deja este politist (de serviciile politistului incadrat direct te poti servi dupa cele 3 luni de initiere), chiar daca a ajuns pe usa din dos.

NU SUNT DE ACORD CU INCADRARILE DIRECTE. Discutia era despre economia pe care au facut-o ei prin asta. Plus ca cheltuielile pentru a tine un elev in scoala sunt altele. Asa cred ca au motivat ei. Repet, nu sunt de acord, dar asa am opinat ca au vazut factorii decizionali ai MAI lucrurile.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Dany763

@viobra, sa inteleg ca ala dupa 3 luni e politist si noi intr-un an suntem elevi?Hai sa fim seriosi,stiti macar ce se face in scoala?La ce servicii te poti baza pe unul cu 3 luni de scoala in detrimentul unuia cu un an de scoala spre exemplu sau un an si jumatate?Credeti ca in scoala facem geografie,filosofie si alte materii de liceu?Nu,in scoala de invata incepand de la cum sa comunicam cu cetatenii si sa ne stapanim sentimentele fie ele de nervozitate sau mila fata de unele elemente ale societatii cu care politia am vazut (in practica) ca se confrunta zi de zi,pana la notiuni de drept general si penal.Daca noua ne-a luat un an sa terminam dreptul general si penal(vorbim de asta ca exemplu ca la asta a ajuns vorba),cei incadrati ce o sa faca in 3 luni?Legitimari,interceptari,citirea radarului,control corporal si derivatele acestuia?Stiti ca in scoala  facem spete cu zecile fiecare elev fie in simulator fie la ore cu elemente reale si cu forta pusa in actiunea acestora ca sa stim sa actionam in orice situatie ti-ar surveni in strada sau in alte locuri unde suntem chemati?Nu mai are rost sa mai spun alte lucruri,sunt curios cum motivati ce ati afirmat mai sus ca diferenta dintre elev de un an si incadrat de 3 luni :>.Si daca nu ati fi de acord cu aceste incadrari nu le-ati tine partea.Inca ceva,de ce nu desfiintam scolile sau sa facem toti 3 luni daca dupa 3 luni lumea se poate baza pe serviciile noastre?

Edited by Dany763
Adaugiri
  • Upvote 1
  • Downvote 1

RPG

@viobra Asa e, e o diferenta de statut dar si de elev te poti servi cam dupa aceeasi perioada.Stilul suveica, o promotie in practica si una in scoala iti permite sa ai in mod constant ~ 3000 de elevi in teren(capacitatea scolilor de agenti) dupa primele 3 luni de studiu. Elevii nu incheie acte in nume propriu, dar o vor face in numele tutorelui asa ca nu vad marele impediemnt. Ca si economie din nou tind sa cred ca argumentul nu este valid. Elevului din practica ii dai pana in 500 de lei pe luna. Elevului din scoala ii dai solda, de sub 100 lei/luna si ii asiguri costurile scolarizarii. Avand in vedere ca cei care au parasit sistemul au achitat aprox 25.000 lei /2 ani, deduc eu ca valoarea e de cam 1000 lei/luna/elev, posibil putin mai mult.

In aceeasi 2 ani, in care te-ai folosit de elevul ala platindu-i solda/bani de practica/scolarizare, celui incadrat direct ii dai din start 2500 lei/luna, deci undeva la 60.000 lei/2 ani. Nu vad economia...

Edited by RPG
  • Upvote 1

viobra

Ai dreptate. Dar ei nu au calculat pe doi ani cum calculezi tu. Ei s-au rezumat la a gandi o strategie pe termen scurt. Eu sunt convins, nu pe mine tb sa ma convingi. :)

P.S. Pt elevul de mai sus: Eu nu am tinut partea nimanui. Vei fi politist. Citeste tot, analizeaza si apoi vorbeste. Scoala asta minunata despre care vb tu..., am trecut si eu pe acolo. Si nu in vizita.

• Upvote 1

Paul90

Elvis, RPG... cu tot respectul, dar de unde 2500 lei/lună ?

Roby

Daca mai ia si chirie, ajunge lejer pe la 22-23....

s3rgiu

Avand in vedere ca unii au mai lucrat cate ceva prin civilie, si o sa se tina cont de vechime, s-ar putea sa ia 3000+ cu tot cu chiria. . . .

Andrei

Incadratii direct, de la DGPMB, sunt foarte revoltati ca nu au primit ca la alte IPJ-uri, norma de hrana, pe data de 14. Li s-a transmis ca o vor primi pe 25.07.2016, cand vor primi si indemnizatia de instalare. WTF?! 

viobra

Poate de asta are nevoie sistemul. De oameni care sa ceara, fara sa fi oferit nimic!

Noi stam cuminti si asteptam, ei au venit direct cu drepturi.

Andrei

:)) Eu dupa ce am absolvit S.A.P.V.L.C., am stat 6 luni pe bara, fara vreun fel de sustinere financiara din partea M.A.I., iar astia cu 1 saptmana de politie, primesc norma de hrana. Pai cui i-a tras-o ministerul?!

• Upvote 2

Elvis

Blue1guardian putina atentie.....norma de hrana , norma de echipament si functie de baza( 12B, spor de noapte, antena etc)  . Nu stiu daca le-am prins pe toate dar nu am un fluturas la indemana. Nu mai vorbesc despre chirie, transport, vechime, indemnizatie de instalare etc. Ca sunt numiti in prima functie in ,,intresul institutiei" ! Si inca ceva, nu pleaca cu treapta de vechime 0 ca elevii care vin dupa scoala de 2 ani, doar daca nu au dat cu sapa pe niciunde. Ziceam si eu....2500 mai mult sau mai putin!

Viobra vezi ca ai intrat pe un teren alunecos.

Edited by Elvis

viobra

Asa crezi tu!

Eu eram doar ironic, cand spuneam ca de asta are nevoie sistemul (daca la asta te referi).

Bogdanel

Lângă postul de poliție unde lucrez a intrat, cu încadrarile directe, un jeg care până acum ne reclama pentru o simplă legitimare, l-am blagoslovit de față cu toată lumea, inclusiv de față cu șeful secției rurale, însă nici nu i-a păsat. 

• Upvote 2

Paul90

Întrebare. Individul nu a fost sancționat contravențional sau cercetat penal ?

Bogdanel

Contravențional o fi fost, penal sigur nu, înainte era profesor suplinitor de istorie. 

În schimb multe dintre rudele lui sunt sau au fost prin penitenciare. 

Sache
5 minute în urmă, Bogdanel a scris:

În schimb multe dintre rudele lui sunt sau au fost prin penitenciare.

Stai liniştit, Bogdane, o să le calce pe urme acestora, mai devreme sau mai târziu.
Mulţi dintre aceşti încadraţi direct nu vor ieşi la pensie ca poliţişti!

P.S. Ţin să "felicit", din nou, conducerea MAI pentru distrugerea Poliţiei Române prin aceste încadrări directe!

• Upvote 1