Jump to content
POLITISTI.ro
Mateialex93

Concurs sursa externa.

Recommended Posts

Dany763

Se pare ca se desfasoara pana in data de 11.05.2016 inseamna ca o sa vedem prin scoala "incadratii" care dau probe inclusiv luni,marti si miercuri?Daca da,sunt curios ce parere o sa isi faca.:))

Edited by Dany763
Corectare text

iav

Crezi că vor renunța la încadrarea directă și vor dori să candideze pentru admiterea în școală?

Edited by iav

Sache
1 minut în urmă, iav a scris:

să candideze pentru admiterea în școală.

Sa fie si ei elevi ai scolii de agenti de politie, nu?:))
Ma gandesc la colegii nostrii care vor fi nevoiti sa lucreze cu acesti "incadrati", dar si la cetatenii care vor apela la "noii politisti".

iav

Le plâng de milă. Mai ales pentru colegii de la posturi.:(

iav

Dacă am fi pe aceiași treaptă de salarizare cu militarii nu ar fi mai nimic, dar în proiectul de lege privind salarizarea bugetarilor, cel care a fost retas, aveam salariile funcțiilor de bază mai mici decât cele ale militarilor, iar după nivelul studiilor suntem doar la nivelul de studii medii și superioare, studiile postliceale sunt doar pentru debutanți. Oare acești debutanți care sunt la nivelul de postliceale, după definitivare trec la nivelul de studii medii? Militarii erau trecuțila studii medii, postliceale și superioare ( mă refer la subofițeri, echivalentul la noi fiind agenții), având  soldele  mai mai cu sume cuprinse între 128 și 136 lei, iar un subofițer absolvent de școală militară  ar avea cu 176 lei mai mult decât un salariu minim la un agent de poliție, absolvent de școală de agenți de poliție spre exemplu:

Funcţii corespunzătoare gradului de maistru militar principal/plutonier adjutant principal/şef    Nivelul studiilor           solda/salariul funcției de bază

minim                     maxim

S                           1568                        1592

PL                          1392                        1416

M                           1352                         1376

Funcţii corespunzătoare gradului de agent-agent şef principal de poliţie/penitenciare

S                            1440                          1592

M                            1216                          1376

Funcţii corespunzătoare gradului de maistru militar cls. a V-a/sergent/agent de

poliţie/penitenciare debutant                                                                                                 PL                               -                             1216

M                                -                              1200

Cu alte cuvinte un agent după definitivare poate rămâne la salariul de debutant, pe când solda unui sergent major ( care are aceleași studii ca și agentul), după definitivare, crește cu sume cuprinse 136 lei pentru studii medii și 176 lei pentru studii postliceale.

• Upvote 2

Marius

Repet, faptul că ne asimilează cu militarii este un mare dezavantaj pentru noi, pentru poliţişti, pentru că majoritatea funcţiilor de poliţist (indiferent că vorbim de ofiţeri sau agenţi) nu se pot compara cu funcţiile militarilor în privinţa atribuţiilor şi a responsabilităţilor. 
Conform principiilor cu care se laudă politicienii în privinţa salarizării unitare şi anume un salariu echitabil şi o remuneraţie pe măsura pentru o muncă de valoare egală, poliţistul are responsabilităţi mai mari şi mult mai numeroase decât multe categorii profesionale din Ministerul de Justiţie, iar salarizarea noastră nu se ridică nici măcar la nivelul acestora. Spre exemplu căutaţi să vedeţi ce nivel de salarizare e pentru personalul auxiliar de specialitate şi personalului conex din instanţe şi parchete, asistenţii judiciari, personalul de specialitate criminalistică şi personalului auxiliar de specialitate criminalistică, personalului de probaţiune şi grefierii din instanţe şi parchete şi veţi vedea că nivelul de salarizare al acestora e cel puţin dublu faţă de al oricărui poliţist cu funcţie de execuţie, indiferent că vorbim de ofiţer sau agenţi, cu toate că au atribuţii şi responsabilităţi inferioare poliţiştilor cu calitate de organ de cercetare penală. Ori salarizarea noastră trebuie să fie cel puţin la nivelul acestor categorii profesionale aflate imediat sub magistraţi.
Faptul că suntem asimilaţi cu soldăţoii e un mare dezavantaj pentru noi, iar atât timp cât mulţi dintre poliţişti sunt "îndrăgostiţi" de acestă militărie, ne vom zbate cu aceste salarii de mizerie.

• Upvote 4

iav

La ora actuală avem salarii de bază cu puțin peste salariul minim pe economie, mă refer la cel fără sporuri, care oricum sunt limitate la 30%. 

iav

De astăzi mai avem una mie optsute și ceva de „colegi noi”.

MAXIMUS 82

Iav, la cât de bine s-au pregătit unii dintre ei, nici jumătate din locuri nu cred că s-au ocupat :))

iav

La i.p.j-ul unde lucrez s-au ocupat toate și u medii de la 8 în sus. 

sorin1sipos

Oare pentru locurile ramase neocupate, se vor face redistribuiri? Ati auzit cevq in sensul asta?

iav

La situația asta nu s-au gândit cei de la D.M.R.U.

razvan0209

Pe pagina de fb a politiei au anunțat ca se va mai face o runda de încadrări directe pentru posturile ramase neocupate. Aveți cumva idee ce subiecte au primit pentru ca mi se par prea mari notele astea?

iav

Subiectele au fost destul de ușoare, varianta corectă putând fi ușor de stabilit.

Alinutza

Salutare! Are cineva subiectele care s-au dat la concursul pentru sursa externa? 

Dany763

Alinutza,iti fac eu rost cam intr-o ora si jumatate.E ok?

Dany763

Din pacate e prea mare dimensiunea fisierelor,cine doreste subiectele atat de la incadrari cat si de la reincadrarile fostilor politisti astept mesaj.

Găsiţi fotografiile cu subiectele aici:

https://goo.gl/photos/VjnSRBFFLzDx7rJbA

Edited by Catalin
Adăugare link către foto

iav

Știre de pe „fâsbuciuk” și având în vedere că și la primele încadrări din sursă externă, știrea a plecat tot de pe „fâsbuciuk”, o consider foarte credibilă:

„În luna august se va organiza concurs pentru angajari din sursa externa. Pe langa cele 700 de locuri neocupate in luna mai a.c., se vor scoate la concurs încă 300 de locuri (total 1000 de locuri)”.

Acum stau și întreb retoric: pentru ce mai sunt necesare școlile de agenți de poliție ( două la număr), când sunt încadrați direct mai mulți polițiști decât scot școlile de agenți în fiecare an?

AdrianAG

Traiasca incadrarile din sursa externa, "noroc ca a dat astia sanse si pt noi k sa putem deveni gabori sa le arat la fraeri ca eu este jmeker".
Domnilor politisti, atat dumneavoastra cat si noua celorlalti astfel de "obiecte" incadrate cu buletinul ne lasa un gust amar rau de tot.Eu unul, am fost depasit de aceasta fotografie, practic nu mai am ce comenta si eu care credeam ca le-am vazut pe toate.

13615044_1801801083383314_2442339297866795830_n.jpg

• Upvote 1

Dany763

Aduce mai mult a local numai ca insemnele fac diferenta...

• Upvote 2

MDDaniel

Sa-I explice ,pardon,sa-i deseneze cine l-a angajat ,ca are gradele asezate atipic !.......in afara de faptul ca s-a facut de c...o !

Elvis

O fotografie face cat o mie de cuvinte. Poate cineva ii trimite instalatorului sef Toba poza sa vada ce realizare mareata a infaptuit cu legalizarea sariturii peste gardul politiei. Parca pe ,,vremi" sloganul comunistilor era,, invatati, invatati si iar invatati".

Este fara cuvinte...."noroc ca a dat astia sanse si pt noi k sa putem deveni gabori sa le arat la fraeri ca eu este jmeker". Omul are o metalitate tipica de infractor.

Edited by Elvis
  • Upvote 1

iniar30

It is just the beginning...

• Upvote 1

Sache
On 11.07.2016 at 9:47, Elvis a scris:

Poate cineva ii trimite instalatorului sef Toba poza sa vada ce realizare mareata a infaptuit cu legalizarea sariturii peste gardul politiei.

Şi chestorul Despescu ar trebui să primească această poză. Dar, staţi, că şi soţia acestuia a sărit gardul în curtea Poliţiei Române, dupa ce a fost încadrată direct la serviciul judeţean de paşapoarte, deci acesta nu are nimic cu încadrările directe sau cu săritul gardului.
Încet, încet, se va alege praful de noi cu astfel de oameni!
Acum câteva zile, i-am văzut pe încadraţii direct de la ipj-ul nostru!:doh: Mai mult de jumătate sunt de sex feminin, iar marea majoritate habar nu au ceea ce îi aşteaptă. Îi compătimesc pe colegii care vor fi nevoiţi să lucreze cu aceştia. Fac pariu că o parte dintre încadraţi vor renunţa!

• Upvote 3