Jump to content
POLITISTI.ro

Mateialex93

Concurs sursa externa.

Recommended Posts

CITADELA

Am trecut "in revista" coada de la DGPMB si nu trebuie sa ai studii de specialitate ca sa-ti dai seama cati vor pica testul psihologic...   😇    Multi erau veniti dupa principiul "am auzit ca au nevoie astia de gabori"! 😂😥

• Upvote 4

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

marhiuza

Salut! Nu credeti ca generalizati cam mult? Si ca ii bagati pe toti in aceeasi oala? Poate sunt candidati la acest concurs, care au mai multa scoala decat multi dintre agentii care sunt deja in sistem. Ca s-au inscris si multi care nu au nici o treaba, da, sunt de acord dar, nu uitati ca sunt si oameni ff bine pregatiti. Apropo si eu am dat ieri testarea psihologica si sincer, chiar nu mi se pare ca "problemutele" de la  respectivul test au capacitatea sa releve adevaratul nivel de inteligenta al unui om. Dar o sa vedem...rezultatele. Inca sper sa fie un concurs corect si, la ce tematica stufoasa au dat, nu cred ca o persoana care nu are studii juridice, poate sa invete materia intr-un timp atat de scurt.

Edited by marhiuza
eroare de tastare
  • Downvote 11

BGeorge

Daca ai facut facultatea de agronomie nu inseamna ca ai studii mai multe decat un politist. Te asigur ca multi (mai multi decat iti poti tu imagina) politisti au studii superioare si au facut cursuri de specializare.

Si sa nu crezi ca daca ai o facultate de drept automat poti sa fii si politist...

LE. Daca nu treci de testarea psihologica e un semn clar ca nu te potrivesti cu aceasta meserie.

Edited by BGeorge
  • Upvote 2

Marius
în urmă cu 2 ore, marhiuza a scris:

Nu credeti ca generalizati cam mult?

Nu, nu credem absolut deloc. Toţi cei care nu sunt capabli să promoveze un examen de admitere într-o instituţie de învăţământ pentru formarea poliţiştilor merg la astfel de exmene.
Dacă ar fi fost aşa capabili din punct de vedere intelectual şi îşi doreau să devină poliţişti, nu aşteptau încadrările directe, mergeau cu mult înainte şi susţineau examenul de admitere.

în urmă cu 2 ore, marhiuza a scris:

tematica stufoasa au dat, nu cred ca o persoana care nu are studii juridice, poate sa invete materia intr-un timp atat de scurt.

Tematica nu este deloc stufoasă, ci este mult sub nivelul minim necesar. În şcoala aia pe care toţi habarniştii şi proştii cu ifose de cunoscători o blamează, se învaţă mult mai mult. 
Cât despre "absolvenţii" de studii juridice - este de notorietate că sistemul civil de învăţământ s-a transformat în ultimii ani în fabrici pe bandă rulantă de diplome. În ziua de azi, numai cine nu doreşte nu are o diplomă de licenţă în buzunar. Aşa că povestea cu "absolvenţii de studii superioare" e doar un mare fâs şi nu are nicio legătură cu realitatea, ba din contră. În realitate, deşi şcoala aia de poliţie este considerată ca fiind inferioară facultăţilor de duzină ce eliberează diplome pe bandă rulantă, acolo, în şcoala de poliţie, se intră în baza unei selecţii şi a unor examene adevărate ce nu sunt la îndemâna oricui, în timp ce măreţele studii superioare din facultăţile particulare se pot obţine fără niciun examen de admitere, ci doar în baza unui concurs de dosare. Poveştile ăstea cu ăia bine pregătiţi e doar o mare minciună sfruntată, pentru că în realitate nu sunt capabili să urmeze o amărâtă de şcoală de poliţie. 

• Upvote 7
  • Downvote 1

IntrebareaBuna

Adevarul e ca suntem multi ca sarmalutzele intr-o oala si daca ar pica 80 % din candidati pana la ultima proba tot raman o gramada si jumatate pe UN LOC si apropo daca mi-ar ajuta Dumnezeu sa intru nu m-ar deranja sa ma trimita in scoala pentru 2 ani ca sa va pot scrie de acolo ca totusi admiterea a fost cea mai importanta provocare.

Edited by IntrebareaBuna
  • Upvote 1
  • Downvote 4

marhiuza

Imi propusesem sa nu mai raspund dar...vazand ce comentarii se dau, o sa raspund o singura data, atat. IntrebareaBuna cred ca ai vazut ca orice civil care indrazneste sa spuna ceva (chiar daca zice ceva corect si absolut de bun simt) este tratat cu minusuri si raspunsuri dispretuitoare, de parca suntem in print si cersetor :) Asa ca eu, voi raspunde, doar pentru tine. Aceasta admitere din sursa externa (a prostilor in maretul sistem de politie, asa cum gandesc, se pare, agentii&co) se face (nu stiu daca ati citit regulamentul de examen) prin sustinerea unor examene destul de grele. Doar pentru  depunerea dosarului a trebuit sa stau ore intregi la cozi (8 ore doar ca sa obtin fisa medicala). Apoi urmeaza testul psihologic, care, daca nu te-ai mai intalnit pana acum cu asa ceva, este o provocare. Nu e vorba ca nu stii sa rezolvi problemele respective, dar ai un timp limita, in care trebuie sa te incadrezi. La proba sportiva (daca vrei sa iei 10, si iti trebuie 10 pentru ca te bati cu altii pt post) daca nu te pregatesti destul de temeinic inainte cu ceva vreme, nu iei. E adevarat ca, asa cum zicea cineva mai sus, materia pentru examen e subtirica fata de ceea ce trebuie sa stie un agent la tara (pentru ca el, totusi, o sa fie organ de cercetare penala) DAR avand in vedere timpul scurt si ca din timpul ala, destul din el pierzi stand pe la cozi, dand alte teste si facand pregatire sportiva, o sa observati ca raportat la timp, este de invatat destul de mult. Si chiar nu ar fi o problema daca ai fi singur pe post, dar nu esti. Te lupti cu 8-10 poate chiar mai multi candidati. E un examen, pardon concurs, destul de greu.

SI pentru cei care imi ziceau ca sunt muti prosti cu facultatea etc etc. DA! Aveti dreptate, asa e. Dar sunt si oameni care au facut facultate la stat, care au invatat, care poate au facut punctaje destul de mari la INM sau Barou, si care nu au dat la academie pentru ca nu ala a fost visul lor (atunci). Ar trebui sa incercati sa fiti putin mai flexibili, sa vedeti si cazurile pozitive, nu doar sa scoateti raul in fata si sa ii taxati pe toti cu minusuri si cu dispret. Sa stiti ca nu o sa mai las alt comentariu. Eu nu fac parte din categoria celor care o viata intreaga i-au vorbit rau pe politisti si acum vor sa intre in randurile lor. Dimpotriva, sunt un om care iubeste dreptatea si intr-o zi, poate chiar foarte curand, o sa fiu procuror. Sunt la mica distanta. Va salut cu drag (oricat de multe minusuri o sa imi dati :p)  si va doresc sarbatori fericite alaturi de cei dragi, si fara evenimente neplacute la munca!

• Upvote 2
  • Downvote 6

Ben

Deci, ce inseamna pt antevorbitorul meu examen greu? Ca a stat 8 ore la coada ! :blink: No comment. Vorbeste de la sine gandirea asta.

Vedeti, de asta nu sunt eu de acord cu incadrarile astea directe, pt ca intra tot felul de agramati de ne fac de ras (printre altele). Ea/el nu stie ca intre subiect si predicat nu se pune NICIODATA virgula, chestie elementara pt un candidat la scoala de politie sau Academie. Si uite asa se perpetueaza bancurile cu militieni. Dar, e bine ca stie legea 61 pe de rost si Codul penal. :blink: Sunt curios daca intelege ceva de acolo.

Intre timp si-a descoperit vocatia de politist (de parca o/il opreste cineva acum sa dea admiterea la o scoala de profil si sa urmeze cursul normal, sa treaca prin filtrul scolii). Bine, asta pt o perioada scurta pana cand devine procuror. Dar, visul ei/lui e sa devina politist/a. :blink: ... asa ca ajutor social pana gaseste ceva mai bun.

Edited by Ben
  • Upvote 7

iav
în urmă cu 23 ore, marhiuza a scris:

Apoi urmeaza testul psihologic, care, daca nu te-ai mai intalnit pana acum cu asa ceva, este o provocare.

Am întâlnit această „provocare” la admiterea în școală(atunci era militară) și în fiecare an răspund la ceastă „provocare”. Ce poate să fie așa de greu la un banal test psihologic?:hmmmt:

Referitor la cei care au luat note mari la examenele pentru I.N.M sau barou dar nu au susținut și nu susțin un examen Academia de Poliție întrucât nu acesta a fost „visul lor” îi întreb dacă „visul lor” a fost să fie agenți. Prea multe vâicăreli.

Dany763

Bai @marhiuza la fel am stat si noi,elevii din scoala la cozi infernale si am pierdut mult timp cu dosarul si alte acte necesare,drumuri la judet la ipj, dar ce sa mai vorbim de banii si timpul dus pe pregatire atat fizica cat si pt examenul scris?Ia zi-mi!Ce sa mai spunem de faptul ca la noi probele sportive au fost eliminatori!!!!!ai auzit?eliminatori,nu cu nota si sa stii ca si la noi a fost concurenta acerba pt. a ne indeplini visul si anume de a ne vedea admisi in aceasta institutie de invatamant cu o minunata traditie.Daca te tot plangi ca stai mult la cozi si ca 8 ore sunt multe,ce ai face in locul nostru in scoala cand la 6:00 esti in picioare(asta depinde ce sector ai,eu ma trezesc la 5:40 ca am un sector mai special si trebuie sa apuc sa imi fac toaleta de dimineata si sa ma pregatesc),ce ai face in locul nostru cand stam si invatam ba prin magazii ba prin toaleta sau la dusuri sau pe hol,desigur dupa stingere ca vrem sa luam note mari ca sa prindem post aproape de casa si ghici ce?sa aflam ca sunt niste oameni care in 3 luni o sa ocupe posturi din judetele noastre si noi o sa mai stam in scoala un an,ca asa e la noi,asa ca te rog,nu te mai plange,nu stii cum e.P.S.Stii cum e sa stai la 600 km de casa si sa-ti vezi casa si parintii doar in vacante,nu stii!

Edited by Dany763
  • Upvote 4

iav

Nu are cum să știe și nici nu o să afle.Dacă încă de acum se văicăresc, dar atunci când vor fi nevoiți să umble prin noroiale de la sate, ce or să mai zică?

• Upvote 1

Orbu

Dupa ce au reinviat incadrarile directe , dupa atata amar de timp , au si simplificat concursul foarte foarte mult . Eu sunt incadrat direct din 2006 , si atunci concursul a fost mult mai acerb decat acum . Concursul a constat in : interviu -> psihologic -> examen de limba straina scris -> examen informatic - scris si practic ->  probe sportive toate care le dam la sfarsit de an cu acelasi bareme .toate aceste 5 au fost eliminatorii si abia dupa intrai la examenenul scris iar bibliografia de atunci era la fel de stufoasa . Asa ca daca acum li se pare greu examenul de admitere , sa ia un pic aminte ca este cel mai usor examen de admitere din cate au existat . Daca mai exista interviul ca prima proba , cel putin 60% din cei inscrisi ar fi fost respinsi din start . Si eu sunt incadrat direct , am inceput la comuna , am lucrat 8 ani pana sa ma mut in urban si pentru asta  am fost promovat la exceptional pt merite deosebite in munca , asa ca cine chiar vrea poate reusi ! Mentionez ca eu am intrat la 19 ani cand nu aveam studii juridice , urmand in liceu informatica . Desi sunt incadrat direct nu sunt deloc multumit de concursurile de incadrari directe de acum . Sunt foarte subiective ...

Edited by Orbu
  • Upvote 2
  • Downvote 2

viobra

Mai, Orbu! Nu te mai plange si nici sa nu te crezi vreun erou. Ai idee cate examene (de genul celor amintite de tine) si cate probe sportive a dat un POLITIST cu SCOALA DE POLITIE (de la intrare si pana la absolvirea scolii)?! As spune si mai multe, dar...

Edited by viobra
  • Upvote 5

iav

Pot să spun că în fiecare an petrecut în școala militară, la vremea mea am dat testări trimestriale,semestriale și anuale,iar în ultimul an, la final pe lângă a cestea am mai dat și examenul de absolvire. Atunci când dădeam examenele semestriale, le dădeam și pe cele trimestriale, iar la sfârșitul anului aveam toate trei examenele deci cam șase examene, în anul Iși șapte în anul II. Eram testați la toate materiile, inclusiv sport și tragere. Trăgeam și cu pistolul „Carpați” și cu p.m-ul plus că aveam și probă scrisă. 

Orbu

Viobra , Nu ma plangeam si nici nu ma cred vre un erou . Vroiam sa subliniez faptul cum se dadea examenul cand am intrat eu si cat de simplificat e cel din ziua de azi .

viobra

Vezi?! Daca ai fi dat examen, din gramatica de exemplu, ai fi stiut ca se spune ”VOIAM” sau ”VREAM” si in niciun caz ”VROIAM”.

Asa ca si noi putem sa spunem ce examene se dadeau odata...

Dar nu spunem!

Edited by viobra
  • Upvote 5

iav

Au afișat rezultatele la testarea psihologică. Cred că cel mai bun rezultat a fost la Maramureș, procent de promovabilitate 100%. Unul înscris și acela este apt.

• Upvote 2

Roby

La Valcea au ramas 121 dupa psihologic.... Initial au fost 710 inscrisi pe 28 de locuri, intre timp au renuntat vreo 250... au mai ramas 400 si ceva, iar dupa psihologic, mai sunt 121. Interesant, nu !? Exista un post unde a mai ramas un singur candidat. La alt post, prevazut cu un loc pt reincadrare, de data asta, din toti cei 5 inscrisi, nu a luat niciunul :D

• Upvote 2

iav

La Sibiu din 227 candidați, 173 au picat. Aici nu a mai funcționat chestia cu puțini dar buni.

CITADELA

La Sibiu din 227 candidați, 173 au picat. 

@marhiuza ce parere ai?

Marius

La Craiova - IPJ Dolj doar un sfert dintre cei înscrişi la concurs pentru posturile de agent de poliţe din sursă externă au trecut examenul medical şi psihologic. În primă fază au fost peste 800 de persoane, acum au mai rămas doar 214 pe 15 locuri.

Albu

Stati sa vedeti acuma cat de frustrati vor fi cei care au picat. Daca inainte urau politia, acum ca au cazut ...va dati seama.

• Upvote 3

Catalin

O să apară imediat replicile "intelijente" şi specifice rataţilor, prin care se victimizează şi spun că examenul a fost aranjat, pe pile, o făcătură, manevre, etc, etc
Exact cum se întâmplă şi la Academie sau Şcolile de poliţie, cu cei respinşi. E binecunoscuta mentalitate de loser a românului, el nu are nicio vină, nicio responsabilitate, alţii sunt de vină, statul, sistemul, omu negru, Obama, CIA-ul, Mossad-ul, serviciile şi tot universul au complotat împotriva sa, examenul e aranjat, e pe şpagă, pe pile, pe cumetrii şi aşa mai departe. Cunoaşteţi foarte bine cum se va întâmpla, nu trebuie să vă mai spun eu. Iar ăştia, proştii proştiilor sunt cei ce ulterior, vor înjura poliţiştii şi vor spune că sunt proşti, că sunt burtoşi, că sunt corupţi, incompetenţi şi aşa mai departe ...

• Upvote 7

sherifu

De calendarul probelor sportive stiti ceva?

"E binecunoscuta mentalitate de loser a românului, el nu are nicio vină, nicio responsabilitate, alţii sunt de vină, statul, sistemul, omu negru, Obama, CIA-ul, Mossad-ul, serviciile şi tot universul au complotat împotriva sa, examenul e aranjat, e pe şpagă, pe pile, pe cumetrii şi aşa mai departe."...Foarte tare replica :)))

Roby

Se pare ca s-au stabilit centrele regionale unde se vor sustine probele sportive pt incadrarile din sursa externa

Acestea sunt: Slatina, Bucuresti, Campina, Iasi si Cluj-Napoca

Intre 7 si 11 aprilie va avea loc proba sportiva

:emo-yessir:

iav

Deja au început să se audă văicăreli. Ba că nu s-au afișat mai devreme, ba că-s prea departe centrele, e.t.c. După ce vor pica, se va da vina pe pista de atletism că a fost prea alunecoasă și le-a fost frică să alerge prea repede.

• Upvote 4