Jump to content
POLITISTI.ro
  • 0

Cauciucuri de iarna

OzzY
 Share

Question

Vreau si eu o parere de-a dumneavoastra in legatura cu aceste cauciucuri de iarna. Tinand cont ca afara sunt +7/8 grade celsius,zapada topita aproape in totalitate,carosabilul uscat,vreau sa las cauciucurile de iarna deoparte si sa le montez pe cele de vara. Exista posibilitatea sa mi se retina certificatul si sa primesc vreo amenda pentru acest lucru? Mentionez ca am citit ordonanta 5/2011,dar am auzit de la prieteni de-ai mei,politisti (eu nu sunt politist) ca retinerea certificatului ramane la latitudinea politistului care ma opreste. 

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Moderator

Nu ai înteles. Legea spune că este interzisă conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă.

• 0
în urmă cu 1 oră, sorinel a scris:

Drifturi! Romanian drift!

Să le facă sănătos, dar nu pe strada pe unde circul eu, că-mi face „trotineta” praf și după ce că „nu-i de rasă” , am și mare nevoie de ea.

• Upvote 1
  • Downvote 1

• -1

Cred că este mai bine să aștepți să vină primăvara, pentru că ce te vei face dacă azi aschimbi anvelopele de iarnă cu cele de vară, iar noaptea ninge, sau dă un polei?