Jump to content
POLITISTI.ro

Cumparare motocicleta

ClaSiC0

Recommended Posts

Salut!

Am si eu o intrebare! Vreau sa cumpar o motocicleta de la un baiat pe nume Nicu, el a cumparat motocicleta acum 4 ani de la un alt baiat pe nume Petrica. Problema e ca el nu a trecut motocicleta pe numele lui nici pana acuma.

Intrebare:

1. Eu pot face cvc cu el si sa imi dea cvc dintre ei 2 si sa o inscriu? atata timp cat apare pe spatele talonului instrainat catre Nicu?

2. Primul proprietar si-a oprit numerele dar nu i-a dat nici un act ca sa arate asta. La inscriere nu ti se cere numarul vechi?

• Moderator

In locul tau nu as cumpara motorul de la Nicu pana nu as sta de vorba si cu Petrica....si de ce a oprit Petrica numerele? Cu ce a circulat pana acum Nicu?

• 3 months later...

Buna Seara!
Doresc sa achizitionez o mobra, din ce am inteles de la proprietarul actual este ca "Toate actele sunt in regula" 
Are si fiscalul care a fost achizitionat in momentul in care a cumparat mobra adica anul trecut. 

Baiatul nu a inscris mobra, si chiar daca fostul proprietar a scos mobra de la fiscal, noul proprietar nu a trecut pe la taxe si impozite
nu mai zic de RAR/DRPCIV etc. 

La ce sa ma pot astepta? Presupun ca nu este normal sa cumperi o mobra si sa nu o treci la tine la fiscal?

Multumesc,

Edited by IulianUdrea
  • 1 month later...

Buna ziua.

As dori sa cumpar o motocicleta Mobra 50  / 50s / Hoina.

Nu gasesc, in toata tara, una care sa mai aibe acte.

As dori sa cumpar. Cum se poate inmatricula? Inca nu am ajuns la RAR OLT pentru a intreba.

Multumesc Anticipat!