Jump to content
POLITISTI.ro

rustic

Detasarea politistilor pe litoral

Recommended Posts

lucian04

da dar eu intreb de planul 'litoral 2012'. Are si numar din 12.06.2012. E pomenit intr-o adresa ce apare pe intrapol. L-a vazut careva? Stie cinevz unde poate fi citit?

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

bestkyky

Cei care isi doresc atat de mult sa fie detasati pe litoral sa isi pregateasca si banuti, vreo 3000 de lei pentru a supravietui, fara iesiri in cluburi, restaurante sau alte excese de genul acesta. Have fun!

Kayne

un amic de la rutiera a iesit din sch2.. a intrat in sch1... si culmea obrazniciei, a indraznit sa se culce cand a ajuns acasa... ce credeti.. fix atunci l-au sunat sa il intrebe de mare.. cum dormea... a fost detasat altul...

cosmin86

si eu am cheltuit exagerat de mult anul trecut la mare.... anul asta stau in banca mea... mai las si pe altii,

Ionutz88

Astazi dimineata in jurul orei 09:00 (probabil s-au gandit sa nu ma deranjeze prea devreme :lol: ) am fost anuntat ca sunt unul dintre "norocosii" care vor fi detasati pe litoral in luna iulie, iar restul detaliilor (cine mai merge, unde vom sta etc.) le voi afla saptamana viitoare. Sa incep sa fac economii, ca am auzit ca vin vremuri grele :huh:

O zi buna.

Cristi

Nu va bucurati, dragi colegi. Aceasta detasare este o porcarie cat ei de mari. Conditiile de cazare in general sunt oribile, de mancat va aloca circa 13 lei pe zi sau va asigura o masa, atat. Eu, in 2008, am cheltuit minim 2000 de lei pe mancare si alte maruntisuri, fara a exagera cu iesiri sau alte alea. Era foarte misto, ieseam la sase din schimbul 3 iar la 7 era micul dejun, singura masa asigurata. Va dati seama ca nu mai ajungea nimeni la ea, nu? Asta e.

bestkyky

Sotul meu a fost anul trecut la Navodari, iar conditiile de cazare au fost foarte bune. A fost ok si cu serviciul acolo, i s-au respectat liberele, turele si nu a intampinat probleme deosebite.

allex

careva de la rutirea detasat in iulie??? stiti ceva de cazare..indemnizatii de detasare :ner: etc.etc

Dan

Sâmbătă sosesc la IPJ Constanța 120 de colegi detașați din țară, iar pe 10 iulie se zice că vor mai veni încă 60, în total 180.

Ionutz88

Pe data de 03.07.2012 trebuie sa ma prezint la Inspectorat pentru instruire, deci, eu voi face parte din "cei 60" :emo-yessir:

ciprith

Eu sunt unul din cei 120 de colegi care ajungem sambata la Constanta. De la ipj mi s-a spus ca o sa fim cazati la hotel Seabreeze si vom efectua serviciul in Navodari. Daca aveti sfaturi pentru mine v-as fi recunoscator avand in vedere ca nu am mai fost detasat pe litoral.

parascanalin

si pe mine m-au combinat..anul trecut am scapat, dar anu asta in august tre sa merg...incep sa puni bani la ciorap...sper sa nu fie dreaq asa de negru.

App...ceva sfaturi de la cei care au mai fost???

alexploiesti89

sal! eu sunt de la criminalistica si am ales luna august sa ,,scap,, de ceva bani..stiti cumva pe perioada detasarii salariul este complet?cu norma de hrana cu tot? iar acea minunata diurna de 13 lei este zilnica sau dak se da doar pe zilele efective de lucru?cam astea sunt nelamuririle mele pentru moment:).

Va multumesc!

Catalin

Salariul este complet, pentru că acolo nu ți se asigură masa.

Mirifica diurnă este pe fiecare zi cuprinsă în ordinul de serviciu, nu are importanță programul de acolo, serviciu sau timp de odihnă/refacere, din câte știu eu. Sper să nu greșesc.

soryn

PARASCANALIN ai lucrat sau kucrezi la Comandau?

si eu trebuia ca anul acesta sa fiu detasat dar spre norocul meu( sau ghinion ) am scapat... din 2 insi de aceeasi vechime trebuia sa ne decidem care mergem...insa sefu de sectie a avut ideea ca noi cei de la patrulare sa strangem o suma de bani pentru acel coleg care pleaca la mare.... Ce ziceti e o IDEE BUNA?

Dan

La Vama Veche nu este nimeni detașat ?

alexploiesti89

ok...multumesc Catalin!

parascanalin

lucrez la Comandau, tu de unde esti, sau unde lucrezi?

soryn

am lucrat la O.P. Statiunea Covasna... te stiu de la bejan... distractie maxima la mare !!!!

Cristi

La mare e distractie cand te duci sa te distrezi, nu cand te duci la munca...trust me. Oricum, enjoy yourself... :D

Edited by Cristi

alexploiesti89

eu sunt din prahova lucrez la criminalistica, mai sunt colegi pe acest profil?

parascanalin

stie cineva? transportul se deconteaza daca merg cu masina personala? tre sa duc bonuri de carburant? am inteles ca trebuie sa motivezi intr-un raport motivul pentru care vrei sa te deplasezi cu masina personala...daca da, banii se dau inainte sau dupa? dar de pe fabuloasa diurna?

Motoboom

pe ordinul de serviciu sa scrie si sa semneze seful de unitate/subunitate : de acord deplasarea cu auto proprietate personala.

iti trebuie si bon pentru carburant, acum depinde, ultima oara cand am fost detasat, in 2008, mi s-au dat banii inainte sa plec, diurna e fabuloasa suma de 13 lei/zi. daca se face cazarea la un anume hotel trebuie sa va dea bani pentru decontare la hotel, din cate stiu, cazarea anul asta se face undeva in Constanta la un liceu, daca nu gresesc de marina, maine iti pot da mai multe detalii...

Ionutz88

A fost "mareata" instruire la IPJ si conform ultimelor date, pot afirma urmatoarele:

- deplasarea cu masinile personale se aproba doar de catre seful de inspectorat (in prima faza s-au gandit sa ne trimita cu masinile colegilor de la Interventie, sau cu masini de la OP Urban, dar si-au dat seama ca ies mai scump :doh: ) si se deconteaza pe baza de bonuri de carburant, raport si ordin de serviciu pe care sa fie trecute toate persoanele care merg cu autoturismul respectiv (iar banii se pot da si inainte, si dupa intoarcere...depinde de inspectorat)

- daca pana acum se stia unde anume se va face cazarea, anul acesta cazarea se face "prin grija IPJ Constanta"...deci afli cand ajungi la destinatie (unii colegi stau la ceva pensiuni, altii pe la ceva vile, depinde...)

- banii de diurna se dau, in general, inainte (dar si aici depinde de inspectorat), dar inca nu stiu care este valoarea totala a acestora.

Pana la noi "ordine" :emo-yessir:

soryn

aceasta diurna de 13 lei/zi o primesti in afara de norma de hrana pe care o iei in salariu ?