Jump to content
POLITISTI.ro

mariusionel84

Trecere din corpul agenţilor în cel al ofiţerilor din sursă internă

Recommended Posts

Melania11

Curiozitate....cu ce va pot ajuta subiectele de anul trecut? 

Share this post


Link to post

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Deutza

Pt a_mi testa cunostintele 

Share this post


Link to post
Marcelus

Mă poate ajuta cineva și pe mine cu subiectele de la crima organizata pt tco?

Share this post


Link to post
Pelpel

Cum pot confirma si eu contul pentru a avea acces la secțiunea privată? Sunt politist

Edited by Pelpel

Share this post


Link to post
Lavinia26

Buna!  Pentru trecere de la agenti la ofiteri, pe linie economica, trebuie ca facultatea sa fie pe specializarea contabilitate  sau  se poate si pe finante banci?  ( Stiu ca au fost colegi care nu au putut candida  pentru ca aveau terminata facultatea de economie, dar  alte specializari si nu gasesc regulamentul  :( ...)

Share this post


Link to post
manfreD

Nu gasesti niciun regulament. Trebuie sa cauti anunțurile se concurs și sa vezi ce s-a cerut, ce specializare a fost necesară. Doar ca trebuie sa ai în vedere ca studiile necesare ocupării funcției sunt cele prevăzute in fisa postului. Iar aici e un fel de ghici. Ca nu stii ce o sa se scoată. Dar in mare poți sa îți faci o idee.

Share this post


Link to post
ciprith

Ati auzit ceva zvonuri despre concursuri de TCO anul acesta?

Share this post


Link to post
just4blue

Salutare! S-au scos (si se mai scot ) posturi de ofiteri la Frontiera. ITPF Iasi, ITPF Timisoara si Constanta au publicat posturile, urmeaza restul inspectoratelor. Faza "tare " e ca poate candida oricine la concurs, agent sau civil, trebuie doar sa ai o facultate terminata.  Deci sansa maxima: dai un examen si esti ofiter. Examenele urmeaza sa fie la jumatatea lui februarie.

Share this post


Link to post
serioussam

Salut, are cineva idee, se echivaleaza varsta cu gradul ?

Share this post


Link to post
Sache

De regula, se echivaleaza vechimea în munca cu gradul, nu cu vârsta.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
georgepetre1989

Exista vreun coleg care sa ma poata ajuta cu modele de subiecte pentru un concurs de ocupare a unui post la resurse umane?

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Razvan2014

Buna ziua dragi colegi. Vin cu o mica introducere si apoi cu cateva intrebari.

  Sunt angajat in cadrul serviciului din anul 2010. In anul 2016 am luat examenul TCO in cadrul aceluiasi serviciu. Din martie 2016 pana in 2018 m-am judecat cu ei pentru ca au vrut sa imi anuleze examenul. In anul 2018 am castigat procesul si am fost promovat prin ordin al ministrului cu data de 15.06.2018. I-am dat in judecata pentru anularea ordinului si emiterea altuia cu 2016. Ieri, pe 25.02.2019 am castigat in prima instanta. MAI e obligat sa emita ordinul cu 01.06.2016. (cred ca vor face recurs).

 Conf. Ordinului 140 din 2016, anexa 5, art. 1, pct. 3  

    (3) Agentul de poliţie este încadrat pe o perioadă de probă de 6 luni, iar ofiţerul de poliţie este încadrat pe o perioadă de probă de 12 luni, atunci când:

    a) a fost încadrat direct;

    b) a fost transferat dintr-o instituţie din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională.

#M3

    c) *** Abrogată

    ART. 4

   art. 4 Tutela se exercită asupra:

#M3

    a) absolventului instituţiei de învăţământ care pregăteşte personal pentru nevoile MAI, forma cu frecvenţă, încadrat în funcţie de poliţist;

    a^1) absolventului instituţiei de învăţământ care pregăteşte personal pentru nevoile MAI, forma cu frecvenţă redusă, dacă dobândeşte o nouă specialitate şi/sau i s-a schimbat profilul de activitate;

#B

    b) poliţistului reîncadrat;

    c) poliţistului încadrat direct, precum şi celui transferat dintr-o instituţie din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională;

    d) poliţistului care a dobândit o nouă specialitate şi/sau i s-a schimbat profilul de activitate ca urmare a mutării;

#M3

    e) agentului de poliţie care a trecut în corpul ofiţerilor de poliţie, dacă a dobândit o nouă specialitate şi/sau i s-a schimbat profilul de activitate;

#B

    f) elevului sau studentului, în cadrul perioadei de stagiu de practică în unităţile de poliţie.

 

           Intrebarea mea este - unde ma incadrez eu cu tutela si perioada de stagiu/proba, daca eu nu am fost transferat, nu mi-am schimbat profilul de activitate, nu am dobandit o noua specialitate, nu am fost reincadrat, nu am fost incadrat direct???

Scrie undeva ca mai trebuie sa trec prin tutela, perioada de stagiu/proba?

Share this post


Link to post
viobra

La acest moment nu se mai exercită tutela în cazul agenților de poliție trecuți în corpul ofițerilor, decât în cazul în care a fost schimbată specialitatea și atunci perioada de tutelă este de 3 luni, aș cum ai prezentat și tu prevederile din OMAI 140. În cazul tău nu se poate aplica stagiul de probă, întrucât la acest moment nu mai este prevăzut la trecerea agenților în corpul ofițerilor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.