Jump to content
POLITISTI.ro

mariusionel84

Trecere din corpul agenţilor în cel al ofiţerilor din sursă internă

Recommended Posts

Melania11

Curiozitate....cu ce va pot ajuta subiectele de anul trecut? 

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Deutza

Pt a_mi testa cunostintele 

Marcelus

Mă poate ajuta cineva și pe mine cu subiectele de la crima organizata pt tco?

Pelpel

Cum pot confirma si eu contul pentru a avea acces la secțiunea privată? Sunt politist

Edited by Pelpel

Lavinia26

Buna!  Pentru trecere de la agenti la ofiteri, pe linie economica, trebuie ca facultatea sa fie pe specializarea contabilitate  sau  se poate si pe finante banci?  ( Stiu ca au fost colegi care nu au putut candida  pentru ca aveau terminata facultatea de economie, dar  alte specializari si nu gasesc regulamentul  :( ...)

manfreD

Nu gasesti niciun regulament. Trebuie sa cauti anunțurile se concurs și sa vezi ce s-a cerut, ce specializare a fost necesară. Doar ca trebuie sa ai în vedere ca studiile necesare ocupării funcției sunt cele prevăzute in fisa postului. Iar aici e un fel de ghici. Ca nu stii ce o sa se scoată. Dar in mare poți sa îți faci o idee.

ciprith

Ati auzit ceva zvonuri despre concursuri de TCO anul acesta?

just4blue

Salutare! S-au scos (si se mai scot ) posturi de ofiteri la Frontiera. ITPF Iasi, ITPF Timisoara si Constanta au publicat posturile, urmeaza restul inspectoratelor. Faza "tare " e ca poate candida oricine la concurs, agent sau civil, trebuie doar sa ai o facultate terminata.  Deci sansa maxima: dai un examen si esti ofiter. Examenele urmeaza sa fie la jumatatea lui februarie.

serioussam

Salut, are cineva idee, se echivaleaza varsta cu gradul ?

Sache

De regula, se echivaleaza vechimea în munca cu gradul, nu cu vârsta.

• Upvote 1

georgepetre1989

Exista vreun coleg care sa ma poata ajuta cu modele de subiecte pentru un concurs de ocupare a unui post la resurse umane?

• Downvote 1

Razvan2014

Buna ziua dragi colegi. Vin cu o mica introducere si apoi cu cateva intrebari.

Sunt angajat in cadrul serviciului din anul 2010. In anul 2016 am luat examenul TCO in cadrul aceluiasi serviciu. Din martie 2016 pana in 2018 m-am judecat cu ei pentru ca au vrut sa imi anuleze examenul. In anul 2018 am castigat procesul si am fost promovat prin ordin al ministrului cu data de 15.06.2018. I-am dat in judecata pentru anularea ordinului si emiterea altuia cu 2016. Ieri, pe 25.02.2019 am castigat in prima instanta. MAI e obligat sa emita ordinul cu 01.06.2016. (cred ca vor face recurs).

Conf. Ordinului 140 din 2016, anexa 5, art. 1, pct. 3  

(3) Agentul de poliţie este încadrat pe o perioadă de probă de 6 luni, iar ofiţerul de poliţie este încadrat pe o perioadă de probă de 12 luni, atunci când:

a) a fost încadrat direct;

b) a fost transferat dintr-o instituţie din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională.

#M3

c) *** Abrogată

ART. 4

art. 4 Tutela se exercită asupra:

#M3

a) absolventului instituţiei de învăţământ care pregăteşte personal pentru nevoile MAI, forma cu frecvenţă, încadrat în funcţie de poliţist;

a^1) absolventului instituţiei de învăţământ care pregăteşte personal pentru nevoile MAI, forma cu frecvenţă redusă, dacă dobândeşte o nouă specialitate şi/sau i s-a schimbat profilul de activitate;

#B

b) poliţistului reîncadrat;

c) poliţistului încadrat direct, precum şi celui transferat dintr-o instituţie din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională;

d) poliţistului care a dobândit o nouă specialitate şi/sau i s-a schimbat profilul de activitate ca urmare a mutării;

#M3

e) agentului de poliţie care a trecut în corpul ofiţerilor de poliţie, dacă a dobândit o nouă specialitate şi/sau i s-a schimbat profilul de activitate;

#B

f) elevului sau studentului, în cadrul perioadei de stagiu de practică în unităţile de poliţie.

Intrebarea mea este - unde ma incadrez eu cu tutela si perioada de stagiu/proba, daca eu nu am fost transferat, nu mi-am schimbat profilul de activitate, nu am dobandit o noua specialitate, nu am fost reincadrat, nu am fost incadrat direct???

Scrie undeva ca mai trebuie sa trec prin tutela, perioada de stagiu/proba?

viobra

La acest moment nu se mai exercită tutela în cazul agenților de poliție trecuți în corpul ofițerilor, decât în cazul în care a fost schimbată specialitatea și atunci perioada de tutelă este de 3 luni, aș cum ai prezentat și tu prevederile din OMAI 140. În cazul tău nu se poate aplica stagiul de probă, întrucât la acest moment nu mai este prevăzut la trecerea agenților în corpul ofițerilor.