Jump to content
POLITISTI.ro

mariusionel84

Trecere din corpul agenţilor în cel al ofiţerilor din sursă internă

Recommended Posts

Catalin1

Nu reusesc sa accesez aria privata intrucat nimeni nu raspunde la solicitarile mele pt. confirmare, daca stiti ceva de emiterea ordinelor de trecere in corpul ofiterilor va rog comunicati-mi.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

flo91

Zvonurile spun ca in 15 mai vor fi emise ordinele dar sunt zvonuri, radio sanţ....

sebiv

La frontiera au venit numirile cu data de 1 mai. Probabil ca sunt emise ordinele de ministru.

Edited by sebiv
  • Upvote 1

viobra

Bravo! Probabil au fost mai putine dosare si colegii de la resurse s-au miscat operativ.

Asteptam si celelate inspectorate: IGPR...

sebiv

In cat timp trebuie sa te prezinți la noul loc de munca dupa numire? Exista vreun termen in care se face lichidarea si mutarea? Multumesc anticipat.

Edited by sebiv

viobra

In 30 de zile de cand primesti numirea.

• Upvote 1

ilav9

salutare colegi, ceva vesti de numire, se zvoneste ca acum în 15 mai s-ar emite ordinul, oare este adevarat? sau ne mai tine

muniv

Vreau sa fac o precizare:La frontiera nu a venit nici o numire in functie (Eu inca astept!).Singurul loc unde s-au facut numiri in functii este ORI!

• Upvote 1

viobra

Da. Asa s-a exprimat colegul. De fapt, a venit numirea unui coleg care lucra la frontiera si a concurat si a fost fost admis la ORI.

sebiv

S-au făcut si la frontiera. Am un coleg, frontierist, căruia i-a venit numirea la IGPF

Catalin1

zilele astea am avut ocazia sa stau de vorba cu cineva care lucreaza la I.G.P.R. si mi-a zis ar fi  trebuit sa se fi facut deja trecerea in corpul ofiterilor, insa unele I.P.J. s-au miscat mai greu cu dosarele de cadre si ca de acum este posibil sa ne anunte oricând de emiterea ordinelor.

bogdy90

Să dea Dumnezeu să fie aşa, să nu ne mai ţină pe jar atâta.

ilav9

se mai stie ceva de numiri?,, azi am vb cu un coleg de la buc. si zicea ca sigur pana in 15 iunie  o sa se faca trecerile, dr nu am inteles motivul exact, lui i s-a spus de la MRU k asteapta pe cei incadrati direct pentru a emite un singur ordin (daca bine am inteles) oricum eu cred k nu are nici o relevanta chestia asta!!!

Edited by ilav9

adriang

colegu' pe la capitala circula un zvon ca ordinele sunt facute si urmeaza ca saptamana asta sa le semneze ministru si pana la 1 iunie sa ne cheme la noile locuri de munca

Catalin
în urmă cu 1 oră, ilav9 a scris:

azi am vb cu un coleg de la buc.

Ori face o confuzie şi nu a înţeles bine, ori l-au aburit ăia de la MRU şi pentru că el nu cunoaşte bine statutul a acceptat un semenea răspuns, pentru că numai în cazul ofiţerilor semnează ministrul.

cosminnn

Din cate am inteles, pana in prezent DMRU (de la IGPR) nu a trimis dosarele la DGMRU (de la minister). Motivul? Au fost "ocupati" cu incadrarile directe.

Edited by cosminnn
completare

bogdy90

Dacă încă nu au ajuns dosarele la minister mai dureayă sigur vreo lună sau chiar două după ce ajung, deja e bătaie de joc...

• Upvote 1

Catalin1

imi este greu sa cred ca o sa mai dureze mult pana la trecerea in corpul ofiterilor intrucat ministerul deja a incalcat ordinul omai 665 din 2008 in care se specifica clar ca in maxim 45 de zile de la concurs se emit ordinele de TCO, deci in situatia in care nu s-au trimis dosarele la minister pana acum cel mai probabil o vor face saptamana asta si emiterea ordinului nu dureaza o luna asta se poate face si intr-o zi mai ales ca I.P.J. si I.G.P.R sunt institutiile care întocmesc si verifica dosarele candidatilor si de asemenea tot ele efectuaeaza cunoasterea noilor ofiteri, ministerul nu are altceva de facut decat sa constate o situatie de fapt si sa dispuna pe cale de consecinta prin intermediul ministrului de interne. Plus de asta  ma gândesc ca si ministrul va intreba la un moment dat ce se intampla cu candidatii care au promovat concursul, totusi se incalca un ordin emis de ministru nu cred ca politia romana a ajuns sat fara caini unde fiecare respecta un ordin doar daca vrea, trebuie sa existe si o raspundere pt. aceste chestiuni.

CYP79

Nu mai e valabil termenul de 45 de zile...cauta omai 665 din 2008 actualizat.

• Upvote 1

Catalin1

Da asa este acum am verificat, in 25 .11. 2014 s-a modificat art. 38 alin. 2 unde prevedea termenul de 45 de zile in sensul ca nu mai exista un termen pt. emiterea ordinelor, deci ii posibil sa ne avanseze si prin 2017 :)

Edited by Catalin1

bogdy90

Fiecare dintre noi ar trebui să sunăm la minister să-i stresăm dar nu ştiu dacă ne-ar băga în seamă...

• Upvote 1

Catalin1

eu unu am incercat sa discut cu reprezentantii ministerului prin intermediul conturilor de socializare prezentate pe siteul ministerului la rubrica contact insa nu mi s-a raspuns, poate daca si alti ar incerca s-ar primi un raspuns.

Elvis

Avansarile se vor face cu data de 01.06.2016. Unele judete au trimis dosarele cu intarziere.

bogdy90

De unde sti Elvis? Este sigura treaba sau din nou este ceva zvon/barfa?

• Upvote 1

Dorin26GDO

E sigur?