Jump to content
POLITISTI.ro

mariusionel84

Trecere din corpul agenţilor în cel al ofiţerilor din sursă internă

Postare recomandată

Cop

Si eu particip la concurs la IPJ la noi, si eram curios daca stie cineva ceva sigur sau oficial, stii cum e... pe la colturi si in fata vorbe multe, fapte numai pe la spate...

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Atanu

Subiectele vor fi unice pe toată țara, pentru fiecare specialitate în parte. O să fie ceva de genul examenului de bac.

Modificat de Atanu

Link către postare
Duchess

salut, ma puteti ajuta cu Ordinul ministrului de interne nr.353/2002 pentru aprobarea Normelor de aplicare a Standardelor naţionale de protecţie a

informaţiilor clasificate şi a informaţiilor secrete de serviciu in unităţile M.A.I.

multumesc.

mesaj pe pm.

Link către postare
Kafka
în urmă cu 12 ore, Atanu a scris:

Subiectele vor fi unice pe toată țara, pentru fiecare specialitate în parte. O să fie ceva de genul examenului de bac.

Eu am dat examen saptamana trecuta la o unitate din subordinea AC-DCL.Bibliografie kilometrica, 60 de intrebari distribuite aleator ca tematica ....greu.Voi da detalii-cam neplacute cand voi primi confirmarea ca sunt politist, evident în aria nepublica.

• Apreciez 1

Link către postare
Cristi

Asteptam sa postezi un topic in aria privata de indata ce esti confirmat.

Link către postare
JNIK

Poate spune cineva dacă, dupa promovarea concursului de 19 martie, in perioada de tutela, mai poti desfasura activitati de cercetare penala in dosarele penale avute in lucru? (P.S. in urma promovarii nu s-a schimbat locul de munca). Ce activitati vor fi prevazute in fisa postului in perioada de tutela?

Link către postare
Ben

Daca nu stii asta, ma intreb cum ai trecut examenul.

• Apreciez 4
  • Displace 2

Link către postare
JNIK

Multumesc foarte mult pentru raspunsul explicit. Nici nu ma asteptam la atatea amanunte. A fost o simpla intrebare fara a se face referire la persoana mea. Imi cer scuze ca mi-am permis sa pun intrebari pe acest forum.

• Apreciez 3
  • Displace 5

Link către postare
Ben

Atata timp cat ai calitatea de organ de cercetare penala poti sa desfasori genul asta de activitati, iar aceasta calitate ti-o daaaaaaa? Avizul de politie judiciaaaraaaaa. Dat deee... procurorul general al Romaniieeeeei. Munca in dosare n-are nici o treaba cu tutela atata timp cat ai acel aviz, din punct de vedere al cpp, care pana la urma e singurul care conteaza in ceea ce priveste valabilitatea actelor intocmite de tine, daca de asta iti era teama.

Nu m-am uitat prea bine in tematica, dar ma gandesc ca notiunile astea au fost elementare si de baza pt un examen in urma caruia tu ajungi ofiter.

• Apreciez 2
  • Displace 1

Link către postare
Undervorld

Stie cineva cand are loc numirea pe functie a celor care au promovat concursul? Multumesc

Link către postare
HaiSa

@Ben cred ca @JNIKvoia sa intrebe altceva. Avizul de politie judiciara e dat de procurorul general al Romaniei, si cred (nu stiu exact) ca pe cel aviz e trecut si gradul, respectiv de ``agent``, dupa numire esti sinsp, mai ramane valabil avizul dat pt ag, Popescu, daca el a devenit sinsp. Popescu?

Cred ca asta vroia sa intrebe JNIK mai sus. Daca nu e asa, scuze de interventie!

în urmă cu 6 ore, Undervorld a scris:

Stie cineva cand are loc numirea pe functie a celor care au promovat concursul? Multumesc

@UndervorldProbabil cu 1 mai, cam pe atunci se implineste si termenul de 45 zile, conform ordinului.

Modificat de HaiSa

Link către postare
viobra
în urmă cu 8 ore, Undervorld a scris:

Link către postare
Atanu
3 hours ago, HaiSa said:

@Ben cred ca @JNIKvoia sa intrebe altceva. Avizul de politie judiciara e dat de procurorul general al Romaniei, si cred (nu stiu exact) ca pe cel aviz e trecut si gradul, respectiv de ``agent``, dupa numire esti sinsp, mai ramane valabil avizul dat pt ag, Popescu, daca el a devenit sinsp. Popescu!

@Undervorld

Modificat de Atanu

Link către postare
Ben

Ce treaba are gradul cu ce intreba el? El intreba daca fiind in tutela mai poate sa lucreze in dosare, iar tutela nu are nici o treaba cu cercetarea penala. Tot ce conteaza e acel aviz de politie judiciara, care probabil va fi emis din nou, dar nu se reinnoieste in functie de gradul detinut.

Intrebare:  vor fi avansati curand cei care au fost admisi in corpul ofiterilor in urma examenului atata timp cat pe 25 martie nu a fost nimeni avansat pt ca anumite prevederi din statut sunt neconstitutionale?

Modificat de Ben
  • Displace 2

Link către postare
viobra

Nu cred ca are legatura, @Ben. Trecerea in corpul ofiterilor este prevazuta in statutul politistului.

Link către postare
HaiSa
în urmă cu 5 ore, Ben a scris:

Ce treaba are gradul cu ce intreba el? El intreba daca fiind in tutela mai poate sa lucreze in dosare, iar tutela nu are nici o treaba cu cercetarea penala. Tot ce conteaza e acel aviz de politie judiciara, care probabil va fi emis din nou, dar nu se reinnoieste in functie de gradul detinut.

Intrebare:  vor fi avansati curand cei care au fost admisi in corpul ofiterilor in urma examenului atata timp cat pe 25 martie nu a fost nimeni avansat pt ca anumite prevederi din statut sunt neconstitutionale?

Eu as face o mica diferenta intre avansare si trecere in corpul ofiterilor. In cazul doi e vorba de promovarea unui concurs, in primul alte sunt conditiile. E putin impropriu folosirea cuvantului ``avansare`` in cazul trecerii in corpul ofiterilor.

Link către postare
Catalin1

Am auzit un zvon cum ca pana pe data de 5 mai vor fi emise ordinele de trecere in corpul ofiterilor pentru cei care au promovat concursul, poate cineva sa confirme daca e pe bune sau nu ? La cadre când am intrebat mi-au spus ca imediat ce vor fi emise ordinele vom fi instiintati in scris.

Link către postare
salexul

Stie cineva cand se emit ordinele de trecere in corpul ofiterilor? Exista vreun termen limita, si daca se depaseste ce sa intampla?

Link către postare
CATALIN112

nimeni nu spune nimic, sunt foarte secretosi, in special cei de la MRU, insa conform art.38 alin.1 si alin.2 din OMAI 665/2008, exista un termen de maximum 45 de zile de la finalizarea concursului cand trebuie emise ordinele de numire. In caz contrar, presupun ca in contecios administrativ dupa expirarea termenului, care se implineste exact pe 4 mai. 

• Apreciez 1

Link către postare
Marius

Există o discuţie în aria privată. Solicitaţi accesul acolo dacă sunteţi poliţişti.

Link către postare
CATALIN112

si cum fac asta

Link către postare
andreicfr

buna seara, sunt mai multe discutii interesante pe forum dar cum e ceva mai deosebit trebuie sa cer acces in aria privata a politistilor si mi-am tot stors creierii sa caut pe cineva din CS care sa si raspunda si sa nu fie inactiv de o mie de ani si nu e. Am sa imi dau aici nr de tel poate ma suna cineva de oriunde ii recit vreo cateva din ordinele lu peste si ii explic strucutra ipj sau ce vrea si gata. va salut

• Displace 1

Link către postare
Elvis

Andrei noi suntem politisti nu poeti. Nu trebuie sa reciti nimic. Trebuie sa confirme un alt politist. 

Link către postare
CATALIN112

nu am reusit sa accesez aria privata a forumului, asta datorita faptului ca cei 6 colegi ai mei din dambovita sunt inactivi de o perioada buna. In masura in care dispune-ti de unele  informatii cu privire la data stabilita pentru emiterea ordinelor cu privire la trecerea in corpul ofiterilor a agentilor de politie, intrucat termenul se apropie cu pasi repezi, v-as ruga sa le expune-ti si pe aceasta pagina.

Link către postare
ebilan

"dispune-ti" si "expune-ti"?

Ai trecut cumva in corpul ofiterilor cu gramatica aceasta?

• Apreciez 5

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.