Jump to content
POLITISTI.ro
Catalin

Ministrul de interne Petre Tobă

Recommended Posts

bobicu

la cati ingineri sunt in Politia Romana ar trebui sa se numeasca politia inginereasca.......:)

Edited by bobicu
  • Upvote 2

viobra

Da. Nu e mare INGINERIE sa lucrezi in politie. Important e sa ai o scoala. Vino la noi si te vom reprofila. 

Cam asta e principiul resurselor umane...

• Upvote 1

Catalin

Chestorul Petre Tobă a fost audiat si a primit aviz favorabil în comisiile reunite de ordine publică si apărare, printr-un vot în unanimitate. 

La iesire a fost asaltat de ziaristi si supus unui tir de întrebări (evident unele cretine). 

• Upvote 1

Sache

Avem un nou ministru! Acesta este... Petre Tobă!

On 15.11.2015, 14:33:29, Catalin a scris:

Vă propun să strângem si să discutăm aici despre mandatul în functia de ministru de interne a Chestorului general de politie Petre Tobă.

Fără a deschide un topic nou, vă propun, pe lângă ce ne-a propus Cătălin, să discutăm şi ce aşteptări avem de la noul ministru, ce ne dorim ca acesta să facă pentru noi.
O să încep eu prin a spune că, în primul rând, avem nevoie de un Statut al poliţistului făcut de către poliţişti pentru poliţişti! Deasemenea, avem nevoie de o lege a salarizării adaptată la condiţiile actuale şi care să ne motiveze, dar şi de Normele de aplicare a Legii pensionării.
O să mă opresc aici pentru a permite şi celorlalţi să îşi exprime punctul de vedere.

Felicitări d-lui Tobă! Sper să nu uite de unde a plecat!

Marius

Ești mult prea optimist. E un guvern doar pentru un an. 

Sache

Stiu, dar poate vor fi altfel, poate vor fi asa cum trebuie. Altii au stat patru ani si nu au facut nimic, dar speranta moare ultima.

Reptor

Eu vreau ca ministrul de interne sa ne trateze dorintele precum le-ar trata pe ale membrilor familiei lui. Sa se comporte cu politistii cum isi doreste ca altii sa se comporte cu copii lui. Acum eu cred ca sunt cel optimist. :)

Marius

Eu sunt sigur că a acceptat această funcție în primul rând pentru CV și în plan secund ca o rampă de lansare în lumea polițică, fără pretenții să realizeze ceva notabil.

• Upvote 3

Catalin

Ministrul de interne Petre Tobă şi-a prezentat principalele obiective ale mandatului de ministru, printre acestea fiind prevenirea şi combaterea terorismului. :shock:

Declaraţia noului ministru de interne:

Citat:

„Ştiu foarte bine care sunt aşteptările colegilor mei şi la fel de bine ştiu care sunt aşteptările cetăţenilor faţă de Ministerul Afacerilor Interne – seriozitate, integritate şi profesionalism. Acestea sunt principalele repere pe care le am în vedere la conducerea ministerului. Un obiectiv prioritar al mandatului meu este creşterea gradului de siguranţă a cetăţeanului, iar aici am în vedere toate componentele care alcătuiesc un mediu de securitate internă – siguranţa pe stradă, în spaţiile publice, în şcoli, protejarea cetăţenilor în raport cu infracţionalitatea sau în faţa riscurilor asimetrice, dar şi pregătirea pentru un răspuns cât mai eficient în situaţii de urgenţă.

Totodată, voi avea în vedere şi provocările din plan european, inclusiv raportat la fenomenul migraţionist şi la mecanismele de securitate a cetăţenilor europeni sau ale sistemului comun de azil. De asemenea, prevenirea şi combaterea terorismului necesită o abordare proactivă şi un efort comun din partea tuturor agenţiilor de aplicare a legii atât naţionale, cât şi internaţionale.

Sunt conştient că funcţia de ministru al Afacerilor Interne implică o mare responsabilitate, pe care mi-o asum cu toată convingerea, iar împreună cu echipa de conducere a ministerului vom lua toate măsurile necesare pentru realizarea obiectivelor asumate.

Oare structura de ordine publică va pierde statutul de cenuşăreasă în comparaţie cu celelalte structuri?

De asmenea în cadrul ceremoniei de învestire, preşedintele Klaus Iohannis a precizat că cetăţenii aşteaptă de la Ministerul Afacerilor Interne să le garanteze siguranţa şi să impună legea, arătând că doar aşa se va putea crea mediul în care oamenii să se simtă protejaţi.

Numai că domnul preşedinte uită că ordinea publică NU ESTE o prioritate pentru această ţară, ci doar sănătatea şi educaţia constituie priorităţi. Problemele din Poliţia Română nu interesează pe nimeni, în schimb toţi au aşteptări.

• Upvote 4

Sache

Au mari asteptari, dar omit multe lucruri cum ar fi:
- numarul mic de politisti din operativ
- obligativitatea de a lucra in patrule mixte, cu lucratori ai unei institutii militare, dar si cu angajati ai primariilor, fapt ce nu aduce nimic bun in sensul cresterii sigurantei cetateanului, ci doar conteaza la numar; ordinul privind executarea serviciului de patrulare trebuie anulat si emis alt ordin in care sa se specifice clar ca patrularea se executa numai de catre politisti si nu in "colaborare" cu altii
- existenta asa-zisei Politii locale care a adus si aduce grave prejudicii de imagine Politiei Romane cu repercursiuni asupra impunerii legii si asigurarii sigurantei cetateanului
- legislatie stufoasa si uneori neadaptata la conditiile reale
- lipsa unei protectii reale din parte legii in ceea ce priveste politistul si familia politistului
- lipsa unui statul al politistului facut pentru politisti
- nivelul de salarizare foarte redus, calculul se face pe baza salariului minim pe economie valabil in decembrie 2009 (600 lei)
- executarea serviciului de patrulare pe jos
- executarea serviciului cu autospeciale ce trebuiau casate de cativa ani de zile
- dotarea cu armament depasit atat tehnic cat si moral de ani de zile
- tinuta confectionata din cele mai slabe materiale calitativ, dar foarte scumpe la achizitie
- sedii de politie ori posturi de politie care nu ofera conditii umane de lucru
si cred ca mai sunt si altele, dar nu imi vin acum in minte.
Ne-am cam saturat sa fim laudati in bilanturi si atat. Nu mai vrem sa fim pe planul doi atunci cand vine vorba despre prioritatile acestei tari. Degeaba ai unitati de invatamant si spitale ultramoderne daca nu poti sa ajungi in siguranta la ele, iar aici ma refer atat la siguranta rutiera dar si la siguranta fizica a fiecarui cetatean.

Domnule ministru Toba, stiti cati politisti lucreaza efectiv in strada intr-un DSP la nivelul unei municipiu cu peste 110.000 de locuitori, cu o suprafata considerabila, cu mai multe cartiere cu cetatigani si cu un tranzit intens? Nu stiti? Va spun eu: vreo 45 de politisti, in trei schimburi! Este mult, este putin?
Domnule ministru Toba, stiti cati politisti figureaza efectiv intr-un DSP la nivelul unei municipiu cu peste 110.000 de locuitori, cu o suprafata considerabila, cu mai multe cartiere cu cetatigani si cu un tranzit intens? Nu stiti?  Va spun tot eu: vreo 62 de politisti. Este mult, este putin? Cu ce se ocupa restul?
Aceleasi probleme sunt si la posturile de politie si la rutiera, dar si la combaterea criminalitatii. Nu sunt oameni de ajuns in operativ!

Aceasta este realitatea din teritoriu stimatilor domni din MAI si IGPR! Este totala diferita de ceea ce credeti dvs sau de ceea ce va prezinta cei din cadrul conducerii ipj-urilor.

• Upvote 8

Ramtha

Printre cele mentionate de voi, si pe langa care mai sunt multe altele de adaugat, am si eu o asteptare : 

Politisti sa fie cei care lucreaza cu contravenient sau cu un infractor, restul de "politisti" de la salile de mese, garaje, financiar, secretariat etc, sa fie Personal Contractual. Si mai sunt cei din serviciile acelea mai deosebite, pe care nu i-am mentionat, ei isi au rolul lor. 

• Upvote 6

danezu

Nu va faceti sperante.Nu da doi bani pe noi.Nici in 50 ani nu se va schimba nimic in tara asta.Avem un guvern pus de smecherii din exterior pentru prostii de noi sa papam numa ce ne arunca ei si sa nu ridicam cumva capul pentru ca alti fraieri ca romanii gasesti mai greu.Ce tot asteptam la sefii lu peste si de la sindicalistii astia cu capetele ghiocel ? Tepe si mizerii.

Ca sa revenim la oile noastre ....Fiecare cunoastem exemple de plozi angajati direct in politie dupa nu stiu ce faculta nasoala pentru simplul fapt ca se poate si ca nu sunt capabili in privat. Stiu unul care acum e sef de post, angajat direct de tac-so pt ca daca nu-l facea politai nu avea  decat sa-i ia taraba sa vanda seminte.I-a aranjat examenul pt ofiter cand inca se mai putea si a cazut in [cenzurat] la saritura in lungime de pe loc de l-a luat ambulanta.Aici Dumnezeu cred ca a zis ca e de ajuns si i-a dat o palma peste ceafa de a cazut in bas.

Ce am scris mai sus inchipuiti la o scara mai mare.

• Upvote 6

Elvis
On 2015-11-15 16:37:50, puiu100 a scris:

Problema nu este că este angajat direct.                                                          P.S. Stimate moderator, nu este vorba de primul polițist numit ministru de interne după 1989. Primii miniștri de interne după decembrie 1989 au provenit din vechea miliție rebotezată poliție. Așa că .... Asta dacă te interesează și nu cumva ai deschis topicul doar pentru a sonda (și eventual să încerci influențarea ) opiniilor. Posibilitate pe care nu o exclud având în vedere numărul de postări.

Puiutule100 chiar asta este problema ca a fost angajat direct un specilist in robineti, inginer, ajuns miraculos ,,sinistrul``de interne. Sunt multe povesti despre Toba. Pe mine insa nu ma mira numirea lui....uimirea mea este mare cand gasesc unul ca tine care spune ca angajarile directe nu sunt o problema pentru Politia Romana. Un politist adevarat constientizeaza ca asta este cea mai mare problema....nu este si cazul tau. Cea mai buna dovada este postarea ta ....elucubratii...moderatorii nu ti-au ,,moderat-o`` in niciun fel!

Oare chiar atat de paranoici sa fie unii care cred ca moderatorii sunt aici sa influenteze pe cineva?

Am citit declaratia ministrului de interne,,stie care sunt asteptarile politistilor``....sincer nu cred ca stie ceva despre politisti in general!

Sache eu zic sa iti pui pofta in cui.....eu nu am asteptari, nici macar una!

Danpin.......chestorul Oprea Florea sau chestorul Guran Lucian. Nici Traian Berbeceanu nu cred ca ar fi fost o propunere proasta. Dar astia nu sunt buni ca sunt politisti cu scoala. As putea sa mai dau exemple dar oricum nu intereseaza pe nimeni din,,politichie``.

Edited by Elvis
  • Upvote 4

Sache
în urmă cu 16 ore, Elvis a scris:

Sache eu zic sa iti pui pofta in cui.....eu nu am asteptari, nici macar una!

Şi? Gata? Ne resemnăm şi atât? Ne bucurăm că a mai trecut o zi de muncă, o zi din viaţa noastră de fapt, şi aşteptăm să vină următoarea? Atât?!
Eu zic că nu! Este timpul să fim şi noi ascultaţi, este timpul să fim şi noi luaţi în seama de către cei care ne conduc.
Eu o să continui să sper şi o să continui să am aşteptări până în ultima clipă a vieţii mele.

manfreD

Chestorul Guran Lucian Da, Traian Berbeceanu Da. Dar sa zici de Florea Oprea ca ar fi o solutie buna ca ministru, ma apuca rasul. Mi se pare genul de om care doar sesizeaza problema dar nu gaseste niciodata raspunsul. Incerc sa vad partea pozitiva si ma bucur ca nu l-au pus pe Dumitru Jianu.

• Upvote 6

Elvis

ManfreD il cunosti? Eu cred ca nu, din orice pozitie este mult mai bun ca Toba.

Sache tu poti sa ai asteptari de la cine vrei tu, dar iti spun prieteneste, dezamagirile o sa fie foarte mari. Poti sa ai asteptari de la politisti, eu de la agronomii din politie am renuntat sa mai am asteptari de mult timp!

Edited by Elvis
  • Upvote 3

Catalin

Slugărnicie totală la Ministerul de Interne: „Nicio maşină în parcare că vine Tobă"

De azi dimineata niciun angajat al Ministerului de Interne nu mai are voie sa-si parcheze masina in parcarea din fata institutiei. Practic, intreaga zona din fata ministerului, unde se parcau circa 200 de masini atat ale angajatilor cat si cele de serviciu, este acum libera.

Explicatia celor care asigura intrarea in parcare este ca asa au primit dispozitie de la sefii lor sa nu fie nicio masina in parcare cand vine noul ministru Petre Toba. Asa ca nicio masina de serviciu sau a vreunui angajat nu mai este parcata in fata Ministerului de Interne si nici nu are voie sa intre in parcare ca sa aduca pe cineva si dupa aceea sa plece. Nici nu a venit bine Petre Toba ca ministrul si déjà se pastreaza metehnele de slugarnicie mai ceva ca pe vremea lui Gabriel Oprea.

Sursa: ziuanews.ro

Elvis

Pai Oprea este militar....Toba militian cu apucaturi de securist, si-a tras parcare personala in fata la minister, deja ma rog sa nu stea mai mult de cateva luni!

Fatuloiu spune ca Toba a ,,dus`` Politia Romana in urma cu 10 ani.......comentariile nu mai au niciun rost!

• Upvote 3

Sache

Ei lasă, că nici Fătuloiu nu a fost mai breaz decât alţii. La comentarii toţi sunt buni.
Am aşteptări de la colegi, de la poliţişti, nu de la purtători de uniformă de poliţie!

• Upvote 1

Elvis

Pai tocmai Sache, politistii nu prea ajung sefi, scoala de politie dauneaza grav carierei!

Edited by Elvis
  • Upvote 2

Catalin

Bine, acum să nu exagerăm. Din articolul celor de ziuanews.ro nu reiese că domnul Tobă ar fi cerut ca parcarea să fie goală. Eu cel puţin nu am înţeles acest lucru. Am postat acel articol, tocmai pentru a vedea şi voi cum merg lucrurile pe sus în Aparatul Central al MAI. Probabil că sunt pe acolo nişte caporali ce suferă rău de tot de căprărie, linguşitorism şi obedienţă. Şi au ... iniţiativă. Şi cum orizontul lor se limitează la căprărie, ce iniţiative pot avea? Rezolvă probleme de acest gen, grave, de importanţă strategică şi naţională. Cum este şi faptul că angajaţii îşi parchează maşinile în parcarea instituţiei!? :faint: Grav, grav ... caz de puşcărie!!! Cum să-ţi permiţi să mergi cu maşina la servici şi să o parchezi într-o parcare? Cum? Şi se mai miră ca proştii când maşinile subordonaţilor sunt fotografiate sau filmate staţionate pe te miri unde ... neregulamentar.

Exact comportamentul specific amintirilor din epoca de aur ... se vopsesc bordurile, se pun steaguri noi, se face curăţenie, să nu mai fie nicio maşină parcată şi sunt convins că ştiţi şi voi aceste apucături de caporali retarzi, menite să lase impresia "stăpânului" că lucrurile merg ca pe roate şi totul este grozav.
În concluzie, aceste apucături de caporali trădează şi demonstrează ce minţi limitate populează turnul de fildeş al mirificului minister ce ne conduce.

Iar dacă domnul Tobă a cerut aşa ceva, atunci şi domnia sa se încadrează în categoria celor de care aminteam mai sus. În schimb eu nu am această certitudine şi drept urmare îi acord prezumţia de nevinovăţie şi de bună credinţă, evident până la proba contrarie. 
Cât despre stimabilul domn Fătuloiu, domnia sa este printre ultimii cei îndreptăţiţi să pună verdicte. Să nu uităm că pe vreme lui parcarea de la minister se aglomerase cu BMW-uri X6 ce îi erau dedicate. 

• Upvote 2

Elvis

Catalin la cat ii cunosc eu pe,,caporali``nu cred ca au facut-o ,,din capul lor``.....exact asta incercam sa ii spun lui Sache...daca Fatuloiu spunea ca Toba a dus Politia Romana in urma cu zece ani ce asteptari sa am!

Nu stim si noi pe cineva la IPJ Dolj care inventase o dispozitie care prevedea ca numai sefii au voie cu masinile personale in parcarea IPJ Dolj?  Citez ,,pentru decongestionarea parcarilor din jurul inspectoratului``!

Edited by Elvis

Catalin

Ba da, ştiu foarte bine despre ce spui. Întredevăr nu au inventat acum această practică acolo, dar dă-mi voie să îi acord prezumţia de bună credinţă, profesionalism şi bună intenţie, până la proba contrarie, adică până atunci când voi avea certitudinea sau proba concretă. Pentru că aşa aş vrea ca şi colegii mei sau şefii mei să-mi acorde şi mie aceste prezumţii până la o probă contrarie. Pentru că nu pot avea certitudinea că aşa şi-a dorit domnul Tobă şi ar fi cerut aşa ceva. 
Şi ştii forte bine cum se întâmplă în astfel de situaţii, respectiv că noi şefii sunt preluaţi imediat de pupăcioşi şi "consiliaţi".
La noi la Dolj, atunci când apăruse aceea "dispoziţie" discriminatorie, din câte ştiu eu, şeful inspectoratului a fost bine consiliat de cei din jurul lui. Când stimabilul jupân a zis să nu mai intre maşinile proprietate privată în curtea inspectoratului, au sărit repede consilierii dispuşi să pună în practică şi i-au şoptit că trebuie să facă excepţie maşinile şăfilor, că ălea sunt mai importante, că banii/bunurile şefilor sunt mai importante decât ale plevei. Drept dovadă că şefa dă cabinet se ocupa şi punerea în practică a dispoziţiei, cu acordarea accesului, apostrofarea celor ce nu o respectau, etc.

Catalin

Hopa, a şi apărut primul "test" pentru domnul ministru Tobă.

Nu ştiu dacă aţi urmărit şi de aceea am să vă fac aşa un rezumat cât se poate de sumar. În ultima perioadă, după tragedia de la clubul Colectiv, ziariştii au început să-şi îndrepte atenţia şi către "salvatori" (bravii pompieri). E de notorietate că doi ofiţeri pompieri sunt în arest pentru că nu şi-ar fi făcut datoria cum trebuie şi magistraţii consideră că poartă o parte din responsabilitate pentru incendiu produs acolo (total nedrept după umila mea părere şi o spun cât se poate de serios, dar nu despre asta discutăm aici).

Ei bine pe fir a intrat şi ziaristul Tolontan, care de câteva săptămâni tot face dezvăluiri despre ce se întâmpla pe la stimabilii salvatori. Din dezvăluirile lui Tolontan reiese că la pompieri se formase o adevărată reţea organizată prin care mascau şpaga prin sponsorizări. Iar toate astea se întâmplau sub aripa protectoare a salvatorului şef Arafat, care deşi a încercat să o scalde şi să se ascundă după cireş, dezvăluirile lui Tolontan au demonstrat că Arafat ştia foarte bine de această practică a sponsorizărilor. Una peste alta la pompierii salvatori era o pace şi prietenie extraordinară cu cei pe care ar fi trebuit să-i controleze, toată lumea era fericită acolo. Patronii de localuri sponsorizau într-o veselie, iar pompierii se plimbau în excursii exotice, se tratau în străinătate, avansări în grad pe baza sponsorizărilor obţinute şi toate cele. Ce mai ... trai pe vătrai nenică!

Acum, după ce Tolontan nu se mai opreşte cu dezvăluirile, nea Arafat s-a supărat! Băi da s-a supărat rău! Colac peste pupăză, tocmai acu' s-au găsit şi nişte turişti să găsească planorul ăla dispărut pe la Braşov la începutul lunii august şi asta i-a mai atras nişte critici de la ziariştii care până mai ieri îl pupau în dos şi-l ridicau în slăvi. A pus capac tot Tolontan care a solicitat o copie după nota-raport a unui control efectuat la începutul anului pe la Bacău referitor la aceste sponsorizări, dar stimabilii salvatori şefi, deşi spun că nu are caracter secret, nu vor să o facă publică. Priviţi cu atenţie ce scrie Tolontan:

Capture.PNG.82cc896d3869a1a1a36a60a089ae

Şi cum pe pompieri îi iubea toată mass-media, nici DNA-ului nu i s-a părut nimic în neregulă la aceea vreme. Dădea naşpa pentru imaginea DNA-ului să se ia de slavatorii iubiţi şi adoraţi de întreg poporul, mai ales atunci când nu se întâmplase nicio tragedie şi nu au riscat să-şi atragă oprobiul mass-media şi al populaţiei îndobitocite de televizor. În schimb, după tragedia de la Colectiv, bravii procurori de la DNA şi-au schimbat viziunile şi aceste sponsorizări au fost menţionate prin cererile de arestare preventivă. 

Beleaua este că noul prim-ministru a fost luat la întrebări de ziarişti. Fiind întrebat despre acestă practică a sponsorizărilor practicată de pompieri, a spus că sunt multe informaţii care în prezent nu sunt publice, dar ar trebui să fie şi că sponsorizările de la ISU reprezintă "derapaje", precizând că le-a cerut miniştrilor să ia măsurile pe care le consideră de cuviinţă. Dar a mai spus şi: "vă asigur că în perioada următoare, zilele, săptămânile următoare, o să facem publice şi o să asigurăm o transparenţă din ce în ce mai mare pe mult mai multe lucruri, nu doar pentru buna informare a cetăţenilor, ca să poată să ia decizii în consecinţă, dar şi pentru că eu cred că oamenii au dreptul să ştie unele lucruri."

Deci mingea a fost aruncată în terenul ministrului Tobă. Să vedem dacă face publice acele documente sau o să intre în frăţia coloneilor conduşi de Arafat.

• Upvote 1

Elvis

Toba o sa taca....ca si pana acum. Nimic nou sub soare. Problema este ca salvatorii si Arafat scad in sondaje veriginos. Jandarii, cu muschii ca otelul care culeg musetelul, or fi facut si eu sponsorizari? Sau la ei este cu,,contracte de prestari servicii``!?