Jump to content
POLITISTI.ro
VladSoare

Noutăţi aduse de noua interfaţă a forumului

Recommended Posts

VladSoare

Îmi place noua interfață a forumului. Și avatarurile rotunde, á la iOS. Arată foarte elegant. :good:

• Upvote 3

Marius

Sunt foarte multe noutăţi, ce le descoperim pe parcurs.

Spre exemplu, acum avem posibilitatea să menţionăm un membru în postare, iar respectivul e notificat. 

@VladSoare

E foarte simplu, se adaugă @ urmat fără spaţiu de numele de utilizator şi după cateva secunde apare o lista cu membrii din care trebuie selectat cel pe care vrem să-l menţionăm în postare. :) 

Edited by Marius
  • Upvote 7

Ecou

Este un update prolific din toate punctele de vedere!!!

Manevrez mai bine opțiunile de p3 mobil...

Bv! ;)

• Upvote 2

Marius

Vă rog să activaţi opţiunea de inserare a textului fără formatare.

Pentru a face acest lucru, pe bara cu unelte a editorului de text, apăsaţi pe rotiţa din dreapta  post-1-0-52023900-1389780169.png  şi bifaţi "Inserează text simplu (fără formatare) în mod implicit (permanent)." după care salvaţi preferinţa.

Marius

Acum putem insera postările şi video de pe Facebook. Procedura e similară cu cea pentru inserarea unui link intern sau a unui video YouTube.

geutz

O chestie interesanta; cand accesez forumul de pe tableta, daca e orientata "portrait", intra pe varianta de mobil. Cand o sucesc pe "landscape", se trece de la sine pe varianta de desktop. Daca o intorc din nou pe verticala, se trece iar pe mobil si tot asa.

Nu am mai vazut treaba asta pe nici un site :) De curiozitate, e programat anume, sau a venit de la sine cu actualizarea de soft?

coosstti

Noua ”față” a forumului, arată super mișto, bravo!

• Upvote 1

Catalin

O chestie interesanta; cand accesez forumul de pe tableta, daca e orientata "portrait", intra pe varianta de mobil. Cand o sucesc pe "landscape", se trece de la sine pe varianta de desktop. Daca o intorc din nou pe verticala, se trece iar pe mobil si tot asa.

Nu am mai vazut treaba asta pe nici un site :) De curiozitate, e programat anume, sau a venit de la sine cu actualizarea de soft?

Îi spune design responsive. Si este abilitatea website-ului de a se adapta la orice rezolutie si dimensiune a ecranului. Iar această necesitate a apărut după explozia dispozitivelor mobile care accesează si navighează pe internet în ultimii ani. 

Da, este o facilitate ce a venit cu noua versiune de soft.

Marius

@geutz

Site-ul are acum un design adaptabil (receptiv - responsive) ce permite afişarea dinamică în funcţie de proprietăţile ecranului/dispozitivului pe care este afişat. Design-ul adaptabil este un mod de proiectare mai eficient al site-ului, pentru că acesta să fie mai "prietenos" pentru toate dispozitivele, respectiv pentru rezolutile acestora.

Astfel acum nu mai este nevoie de teme separate pentru mobil şi destkop, se foloseşte aceeaşi temă atât pe mobil, tabletă sau calculator, iar site-ul are capacitatea să se adapteze şi să aranjeze frumos conținutul în pagină în funcție de dispozitivul de pe care este accesat. Există o singură temă care ascunde anumite elemente ori le afişează la o dimensiune mai redusă, în funcţie de mărimea ecranului cu care este accesat.

Acest lucru atarge multe beneficii, iar ce mai important este că absolut toate funcţiile forumului sunt prezente utilizatorului indiferent de dispozitivul de pe care accesează site-ul.

BGeorge

Cateodata nu pot sa vad videoclipurile de pe facebook. Nu apar in totalitate. Am sters cache si cookies, dar degeaba, trebuie sa dau multe refresh-uri ca sa mearga.

Am facut si o poza ca sa vedeti cum imi apar.

Fără titlu.png

• Upvote 2

Marius

Am remarcat si eu George problema asta când intru pe tabletă, să vedem ce putem face.

• Upvote 1

Ben

O chestie care mi se pare interesanta e ca poti vedea cine iti da minusuri sau plusuri. :naughty: Mai aveam eu 1-2 abonati cu minusuri la mine indiferent de ce scriam. Sa-i vad acum pe viteji cand totul e pe fata.

Edited by Ben
  • Upvote 1

viobra

Initial il intrebasem pe @Marius daca va mai fi accesibila varianta mobile, dar dupa ce am mai butonat imi dau seama ca aceasta versiune este mult mai utila si accesibila. Felicitari!

VladSoare

Nu mai găsesc opțiunea de previzualizare a mesajului. E doar "Trimite" și atît. :unsure:

Marius

Nu mai există optiunea de previzualizare, a fost eliminată. Producătorul softului motivează această decizie sustinând că e inutilă din moment ce editorul de text aplică formatarea în timp real (editor WYSIWYG)

coosstti

O chestie care mi se pare interesanta e ca poti vedea cine iti da minusuri sau plusuri. :naughty: Mai aveam eu 1-2 abonati cu minusuri la mine indiferent de ce scriam. Sa-i vad acum pe viteji cand totul e pe fata.

unde?

• Upvote 3

Marius

În notificări, sus în dreapta. ;)

• Upvote 2

coosstti

Aha, mersi Marius.

Sache

Acum doua zile cand am accesat acest forum, de pe tableta, m-am speriat, am crezut ca am nimerit in alta parte. Eram obisnuit cu vechea interfata.

Astazi am intrat pe laptop si am descoperit cu adevarat noua "fata" a forum-ului. Arata minunat, este altceva, chiar era nevoie de asa ceva. Oricum, mi se pare ca schimbarea este cu cateva clase peste ceea ce era anterior. Oricum nu trebuie sa uitam de unde s-a plecat, pentru ca astfel s-a ajuns aici. Mai am lucruri de descoperit, dar ma voi obisnui cu noua varianta! Este mult mai deschisa!

Felicitari si tot respectul pentru cei care au facut posibila aceasta modificare.

• Upvote 3

MDDaniel

Frumoasa interfata,este in pas cu sistemul de operare windows 10,felicitari !:emo-yessir:

• Upvote 1

Panter

Nu ma descurc deloc cu interfata cand folosesc telefonul. Pe ce buton deschid aplicatia mobil?

Catalin

Nu mai există aplicaţie separată pentru mobil, siteul se adaptează automat pentru mobil. 

Spune concret unde şi ce probleme întâmpini?

Motoboom

Nu sunt "internaut" dar îmi place mai mult acum! Ma descurc super si de pe telefon! Felicitări ?!

Marius

@Panter cu ce nu te descurci? Poate găsim o soluţie. 

Cezar

E interesanta... Nu vreau sa spun nimic de eficienta noii interfete, nu sunt demn de luat in seama.

As fi avut probabil telefon cu disc daca nu se inventau butoanele. Sunt genul care imi place sa raman cu ceea ce merge bine. Imi aduc aminte ca incepusem sa intreb de ce cumpara lumea Iphone, cand Samsung e grozav. Blestemele m-au facut sa ajung sa folosesc in Iphone, care, dupa performantele care-mi trebuiesc, e superior.

Doua observatii:

1. La scrierea unui text, nu-mi place sa fie inserat un rand gol cand apas "Enter". E ceva ce pot eu programa sa nu se intample?

2. Nu mai exista posibilitatea sa mergi la ultimul post din subiect, sau nu stiu eu unde sa apas

In rest, ca in viata reata, trebuie sa ma obisnuiesc cu noul mediu daca vreau sa mai joc p-aici, :)

Mersi