Jump to content
POLITISTI.ro

gigabyte

Proteste pe perioada nedeterminata ale politistilor

Recommended Posts

Catalin

I-a luat dictachiorul si pe aia in vizor ... a si aruncat pe piata problema reorganizarii administrativ teritoriale.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Vip3R

cand vor fi 5 judete intr-o regine atunci ar fi corect sa fie 5 secretare intr-un birou mai mare ca apartamentul meu, care sa faca niste cafele la sefi. atunci n-ar mai zice nimeni nimic fiind cate o secretara pe fiecare judet. pana atunci...restructurare in primarii si prefecturi.

in caz ca nu ati vazut ce se face prin prefecturi si primarii pe banul public http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Mama_sexi-consilierei_de_la_IMM-uri_a_castigat_concursul_de_director_pentru_care_a_candidat_singura_0_487751839.html

Edited by Vip3R

Dan

Sa nu va bucure prea tare aceasta asa zisa reorganizare administrativ teritoriala. Ganditi-va ca numai preschimbarea tuturor documentelor va costa in jur de 600-700 de lei. Plus de asta cine stie pe unde vor fi sediile centrale si pe unde va trebui sa bati campii pentru vreun act. Referitor la proteste subscriu la ce a postat bestkyky. Niciun sindicat nu a promovat indeajuns aceste proteste in sensul in care ar fi trebuit sa se ocupe mai bine de organizare si sa organizeze mai din timp protestele precum si sa puna la dispozitie mai multe autocare. Acum sa ne fie cu iertare dar nu cred ca sunt multi dintre noi care isi mai permit sa bata un drum la Bucuresti din buzunarul propriu zilele astea. Deja sunt somat de cele doua banci sa imi achit ratele iar factura la curent electric nu am platit-o de o luna de zile. Daca tot platim cotizatii unii dintre noi pe la sindicate propun ca acestea sa mai fie folosite si in interesul politistilor nu numai pentru a construi vile si hoteluri. Una peste alta laudabila activitatea dvs. gigabyte. Dar totusi pentru a crea o actiune de impact ar trebui sa colaborati si cu celelalte sindicate si aici nu ma refer numai la cele din politie. Trebuie mobilizate si celelalte organizatii sindicale pentru a constientiza populatia ca prin disponibilizarea politistilor se va crea un haos din punct de vedere al linistii si ordinii publice si nicidecum o restructurare constructiva. Ganditi-va la mitingul trecut au fost mult mai multi politisti. Nu este greu sa ne dam seama de ce.

Marius

Reorganizarea administrativ teritoriala e doar o aberatie ce nu merita discutata. Pentru a se face acest lucru trebuie modificata Constitutia Romaniei, care la art. 3 alin. 3 spune ca teritoriul este organizat, sub aspect administrativ, in comune, orase si judete.

Eu sunt de parere ca aceasta propunere privind reorganizarea in regiuni teritoriale e doar o "petarda" aruncata UDMR-ului de Baselu.

bogdan11

Sa le fie rusine si acelor lideri de sindicat, care nu si-au anuntat membrii ca urmeaza sa organizeze aceasta deplasare! :angry:

kiar asa este?...sa le fie oare rusine???...cineva odata zicea : "este mai usoara dezintegrarea unui atom, decat a unei idei preconcepute"....am mai avut o polemica pe tema asta si pe alt topic si se pare ca aveti un ghimpe!...nu vreau sa credeti ca apar sau acuz pe cineva, dar mi-as dori sa vedeti problema in toata "splendoarea" ei si nu "pe bucati"!

imi mentin parerea ca (poate) exagerati !...de proteste se stia incepand cu ziua de vineri; media a anuntat inclusiv luni ca sunt asteptati mai multi sindicalisti pentru ziua de marti; plus pe toate "intra...neturile" s-au postat anunturile de chemare la protest!....sa nu mai zic de faptul ca prin toate salile (de pregatire, proximitate, dispecerate...etc) au existat astfel de anunturi !

imi permit sa va adresez (si) o intrebare : CE MOTIVE AR FI AVUT LIDERII DE SINDICATE CA OAMENII SA NU FACA DEPLASAREA???...eu cred ca NICIUNUL!

de ce nu va ganditi si la oamenii care au preferat sa stea acasa pt ca : ori e prea cald, ori prea frig, ori bate vantul, ori ploua, ori a fatat pisica amantei sau porcul "coanei chirita"!

nu spun ca unii lideri (poate) nu s-au implicat, dar intreb : oare si la mitingurile anterioare au fost tot ei de vina?...cand am fost putini in strada, tot sindicatele (cum s-or numi ele toate) sunt de vina?....oare avem nevoie de sindicate sa iesim in strada???...oare cand ne-au taiat din bani s-au intrebat din ce sindicat face parte "x" sau "y" ???

va spun eu ca NU!...numai ca unora le place sa se ascunda dupa "niste scuze" pentru a da vina pe altii pentru faptele lor !... e doar o parere si nu doresc sa supar pe nimeni! :emo-yessir:

Edited by bogdan11
  • Upvote 1

gigabyte

Sunt de acord cu ceea ce spune bogdan11. Daca mitingul avea organizator, in speta SNPPC, s-a alaturat si Prolex, au venit membri de la Sindicatul Cadrelor Militare, cum poate spune cineva ca sunt de vina liderii? Am anuntat ca solicitam prezenta la proteste a membrilor de sindicat,, a personalului MAI care este afectat, a membrilor familiilor pompierilor, politistilor, jandarmilor. Asa cum anuntam pe forum acum o saptamana, mitingurile au fost provocate de aparitia notei raport prin care se taie norma de hrana, precum si de telefoanele pe care le-am primit joi de la colegii nostri, membri sau nemembri. Avand in vedere valul de nemultumire, am crezut ca vor veni cel putin 10.000 de persoane la miting. Din pacate, in perioadele in care anuntam proteste, am constatat ca scade numarul de postari de pe forumuri, si dupa, apar foarte multi useri care critica pe cineva, pe oricine, dar critica. Stiti cum e, dupa razboi, multi viteji se arata. Ei ar fi vrut sa vina, dar acuza liderii, sefii, ca au organizat tot felul de intruniri profesionale care sa-i impiedice sa protesteze liber, ca orice cetatean cu drepturi in tara lui.

Acum, la mine ajung semnale din teritoriu ca daca se vor disponibiliza oameni din MAI, cu totii vor protesta si vor fi mii de manifestanti. Haida de!

Impreuna cu inca 4 colegi, am anuntat greva foamei pentru - ATENTIE - deblocarea dialogului social in MAI si pentru acceptarea argumentelor SNPPC de a evita disponibilizarile in politie, pentru ca solutii exista. Drept urmare, la ora 17.00, delegatia SNPPC a fost primita la MAI, alaturi de celelalte delegatii ale sindicatelor care nu iesisera in strada, care erau deja in minister, si care aveau lideri frumosi, imbracati la costume si cravate, nu ca noi care veneam din strada, dupa 8 ore de stat intr-un soare arzator. Ministrul a spus ca de acum incolo vrea sa aiba un dialog cu sindicatele (pct. 1 din solicitarile de greva a foamei) si ca, intr-o prima faza poate rezolva problema demisiilor cu exonerarea de la plata a celor care inca mai au contract cu MAI (pct.2). In ceea ce priveste solicitarile de suspendare a raporturilor de serviciu, urmeaza ca la discutiile de vineri sa se analizeze si acestea.

• Upvote 4

SandoKhan

Reorganizarea administrativ teritoriala e doar o aberatie ce nu merita discutata. Pentru a se face acest lucru trebuie modificata Constitutia Romaniei, care la art. 3 alin. 3 spune ca teritoriul este organizat, sub aspect administrativ, in comune, orase si judete.

Eu sunt de parere ca aceasta propunere privind reorganizarea in regiuni teritoriale e doar o "petarda" aruncata UDMR-ului de Baselu.

Tot acolo scrie si cat de mare trebuie sa fie un judet sau granitele acestor judete? Nu! Ei inseamna ca avem deschisa calea reorganizari acestor judete prin comasarea lor.

Edited by SandoKhan

Elvis

Gigabyte sper ca vineri veti incepe discutiile cu norma de hrana , nu veti trece de aceasta problema pana nu o veti rezolva si veti termina cu disponibilizarile.

Nu va mai lasati antrenati in tot felul de discutii cu oamenii mici din acea sala de negocieri.

Si sa nu uitati sa concretizati totul intr-o minuta sau orice alt act semnat de ministru si de voi.

Va rog frumos sa nu va mai lasati certati de viermii din fruntea directiilor .Dati -le cu bocancul in gura.

Va doresc succes, faceti in asa fel incat toti politistii din tara sa fie mandri de voi !!!

• Upvote 4
  • Downvote 1

drAGO5

Gigabyte , luptati pana la capat si nu va luati dupa lasii care stiu doar sa comenteze.Daca aveau ceva de comentat se intalneau cu noi in Bucuresti, asa cum a facut si elvis si kamkoio si altii care au stat in soare si au suportat mai bine de 6 ore in fata MAI.Tot respectul pentru ce ai facut si pentru curajul de a intra in greva foamei .Nu cred ca trebuie sa recurgi la astfel de gesturi.Trebuie sa ne pastram drepturile si prin alte metode. Este bine ca avem sprijinul si multor parlamentari, poate il vor "sensibiliza" pe ministru.Sa speram ca vom scapa cat de curand de oamenii care si-au batut joc de politisti si de aceasta profesie. Suntem alaturi de voi si pentru maine in timpul negocierilor. :emo-yessir:"Nu vrem mila si mila nu vom cere celor nu stiu ce inseamna durere" :angry:

Cristi

Gigabyte, sa nu va lasati in fata ministrului pentru nimic in lume. Pentru a le bate obrazul colegilor din zona mea care, desi au avut posibilitatea si au fost informati(personal i-am informat), nu au venit la miting, ieri, avand probele sportive anuale, toti cei care am fost la miting de la mine din zona am purtat tricourile inscriptionate pe care le-am avut si la miting. Chiar daca multi politisti stau in pozitia ghiocelului, sa stii ca mai sunt cativa care sunt barbati in politia romana si pe aceasta cale vreau sa multumesc tuturor celor care s-au chinuit in soare in Piata Revolutiei, luptand si pentru drepturile "ghioceilor". Daca aveti nevoie, chemati-ne la Bucuresti. Noi, "nebunii", vom veni intotdeauna. Bafta maine la negocieri.

Pentru "ghiocei" : Nu va e ma rusine cand bagati cardul la final de luna? Probabil considerati ca atat meritati pentru munca ce o depuneti. Stati in sclavagism, "colegilor", nu va meritati titulatura de politisti!!! :blink:

• Upvote 1
  • Downvote 1

LORD

Comunicat - intalnirea dintre lideri SNAP si ministrul Traian Igas din 19.08.2011

La data de 19 August 2011, a continuat acţiunea prin care Sindicatul Naţional al Agenţilor de Poliţie a pichetat sediul Ministerului Administrţiei şi Internelor.

Împreună cu reprezentanţi ai Biroului Executiv Central, au participat la protest şi lideri S.N.A.P. din Biroului Teritorial Teleorman, de la Birourile Teritoriale din cadrul D.G.P.M.B., B.T. Dâmboviţa şi B.T. Olt.

În jurul orei 08.00 domnul ministru Traian IGAŞ s-a prezentat la locul în care se desfăşura pichetul şi a invitat pe toţi cei prezenţi în sediul Ministerului Administrţiei şi Internelor pentru a discuta pe marginea motivelor care au stat la baza protestului.

Liderii sindicali au raspuns pozitiv invitaţiei, iar la această întâlnire au participat şi alţi factori din conducerea MAI printre care d-l Chestor de poliţie Ioan Dascălu - Secretar de Stat, şef al Departamentului Ordine şi Siguranţă Publică, Chestor principal de poliţie Lucian Florin Guran - împuternicit adjunct al şefului Departamentului Ordine si Siguranţă Publică şi purtătorul de cuvant Marius Militaru.

Cu această ocazie preşedintele S.N.A.P. Iulian Surugiu, împreună cu ceilalţi reprezentanţi sindicali, a prezentat o parte dintre problemele actuale ale poliţiştilor, precum şi o serie de propuneri punctuale de modificare a unor baze legale care afectează în mod direct drepturile şi activitatea acestora.

Reprezentanţii conducerii M.A.I. ne-au infotmat că specialiştii din cadrul structurilor juridice ale ministerului, lucrează în prezent la modificarea ordinelor, pe baza propunerilor înaintate de organizaţia noastră, urmând să prezinte formele actualizate în cel mai scurt timp.

Având în vedere aceste aspecte s-a hotărât încetarea acţiunii de protest.

Biroul Executiv Central

Poate am eu circumvolutiunile creierului plate, dar din comunicatul lui peste prajit, eliminand lauda de sine ,este ambiguu si nu anunta absolut nimic , nu am inteles, daca :

1. Prin protestul S.N.AP. s-a solicitat ceva, ce anume ???

2. Ce probleme s-au semnalat la intalnire, ce propuneri s-au facut ???

3.Ce s-a obtinut, ca nu au spus nimic de au incetat protestul si au plecat asa de mutumiti ???

Fara niste raspunsuri clare la aceste intrebari liderii SNAP prostesc membrii lor de sindicat... sau se imbata singuri cu apa chioara !

• Upvote 1
  • Downvote 1

Dan

sursa telegrafonline.ro

Ministrul Administraţiei şi Internelor, Traian Igaş, le-a promis vineri reprezentanţilor Sindicatului Naţional al Agenţilor de Poliţie (SNAP) că ordinele MAI nr. 136, referitor la decontarea cheltuielilor cu naveta, şi nr. 400, privind regimul disciplinar al personalului din MAI, vor fi modificate în cel mai scurt timp. Promisiunea făcută de Traian Igaş vine după ce, în ultimele două săptămâni, membrii SNAP au pichetat în fiecare dimineaţă, între orele 7.00 şi 9.00, sediul MAI din Piaţa Revoluţiei. “În cadrul reuniunii avute în această dimineaţă (vineri - n.r.) cu ministrul Traian Igaş ni s-a comunicat că specialiştii din cadrul ministerului au început deja să lucreze la modificarea Ordinului nr. 400. De asemenea, ne-a promis că va face demersurile politice pentru modificarea Ordinului nr. 136, privitor la decontarea cheltuielilor cu naveta. În prezent, poliţiştii care folosesc pentru navetă un autoturism achiziţionat în leasing - unde numele de pe certificatul de înmatriculare al maşinii nu corespunde cu numele utilizatorului - nu primesc banii de navetă. Acest lucru este inacceptabil, deoarece cele mai multe autovehicule utilizate de agenţii de poliţie sunt cumpărate în leasing, foarte puţini dintre ei având o maşină proprie cu care să facă naveta spre locul de muncă”, a declarat Iulian Surugiu, preşedintele Sindicatului Naţional al Agenţilor de Poliţie.

LORD cred că articolul ăsta este într-o oarecare măsură mai concludent. Să nu ne grăbim să aruncăm cu pietre în cei de la SNAP. Au stat totuşi în soare şi au cerut nişte drepturi pentru cei mulţi, adică pentru agenţi. Este normal să posteze aceste lucruri pe site-ul lor pentru că trebuie să îşi informeze toţi membrii asupra rezultatelor acţiunilor pe care aceştia le desfăşoară. Să avem puţină răbdare mai ales că unii dintre noi nici nu am călcat pe la mitinguri :clip: şi nu mă refer aici la tine personal.

Edited by copman
  • Upvote 2

gigabyte

Foaaarte concludent articolul. Oare la cate picaturi chinezesti ajunsesera, atunci cand ministrul, sensibilizat, a coborat in mijlocul manifestantilor si a promis solutionarea tuturor problemelor? Din citatul lui copman, retin ca acolo a fost o reuniune... Ce fel de reuniune? Au fost certati si in urma intalnirii, s-a realizat RE - UNIUNEA?

Edited by gigabyte
  • Downvote 1

Dan

gigabyte din aceasta cauza ne joaca cei din minster cum vor ei. Din cauza acestor atitudini gen "sa moara si capra vecinului". Lasa-i pe cei de la SNAP sa isi faca treaba asa cum cred ei si voi faceti cum credeti voi. Noi membrii acestor sindicate vom stabili cine si ce a facut. Important este ca toate sindicatele sa aiba acelasi scop si anume de a lupta pentru drepturile politistilor si mai putin de fi ironici. In momentul cand vom ajunge sa constientizam aceste lucruri, cand vom fi uniti si nu vom mai face misto unii de altii, vom ajunge sa fim de temut pentru cei ce acum isi bat joc de noi asa cum doresc.

• Upvote 2

disponibilizatul

Felicitari pentru cei de la SNAP...si politistilor care au avut curajul sa stea legati cu lanturile acolo....ma intreb de ce nu a avut nici o reactie SNPPC-ul...??? Nimic...liniste totala....de ce nu am putut fi mai multi politisti acolo....???...desi cei de la SNAP au dat oarecum un comunicat....si au reusit sa intre la Igas...de ce nu au discutat oare si de problema cea mai arzatoare a miilor de politisti care urmeaza sa fie dati afara dupa zeci de ani de activitate in operativ....si mai au inca 30 de zile de AMR...in politie...!!! Adevarat este ca sunt importante si celelalte probleme..gen naveta..drepturi restante...dar oare deja s-a uitat de oamenii care muncesc inca din postura de politisti pusi le dispozitie..???..Nu am vazut nimic postat de genul asta in urma discutiilor cu Igas..!!! :huh:

• Upvote 1

drAGO5

Unde ai fost pana acum disponibilizatule? La cate mitinguri ai participat alaturi de SNPPC? Ti-a ajuns cutitul la os? Acum este prea tarziu :hmmmt:

• Upvote 2
  • Downvote 2

gigabyte

...si politistilor care au avut curajul sa stea legati cu lanturile acolo...

Politisti in lanturi? Fara suparare, dar ce simbolism are gestul?

ma intreb de ce nu a avut nici o reactie SNPPC-ul...???

Te poti intreba cat vrei, daca nu poti vedea, nu vei intelege!

Unde era SNAP-ul si SedLex-ul, atunci cand SNPPC, alaturi de care a venit si Pro Lex-ul si alti politisti din tara, organiza mitinguri de protest sau mergea in Parlament, unde a reusit sa sensibilizeze parlamentarii astfel incat, intr-o zi in care toate legile dorite de PDL au trecut, una singura a fost "trantita"?

Intreaba-l pe Elvis, intreaba pe Kmcoio, intreaba colegi de-ai tai care si-au manifestat dezacordul cu doleantele reprezentantilor MAI, in ceea ce priveste disponibilizarile.

Nimic...liniste totala....de ce nu am putut fi mai multi politisti acolo....???

Chiar, de ce nu ati putut fi mai multi? Sau... nu ai fost acolo?

de ce nu au discutat oare si de problema cea mai arzatoare a miilor de politisti care urmeaza sa fie dati afara dupa zeci de ani de activitate in operativ(...)!!! Adevarat este ca sunt importante si celelalte probleme..gen naveta..drepturi restante...dar oare deja s-a uitat de oamenii care muncesc inca din postura de politisti pusi le dispozitie..???..Nu am vazut nimic postat de genul asta in urma discutiilor cu Igas..!!!

Ti-au raspuns cei de la SNAP la aceasta intrebare? Eu nu iti pot raspunde...

Sau o sa incerc sa iti raspund, punandu-ti cateva intrebari!

Te-ai gandit ca nu au capacitatea necesara? Ori ca nu au oameni care sa stie ce sa faca? Ca astia gen Canarau (SNAP) de la Neamt, care se plang in fata ministrului ca politistii se sinucid daca ii disponibilizeaza, nu reusesc sa prezinte problemele oamenilor, au o consecventa in sensul negativ, adica repeta laitmotivul sinuciderii, si, mai rau, nu incearca sa gaseasca solutii.

Prietene, politicianului care conduce MAI, ii prezinti si solutii viabile ca ala nu a lucrat in viata lui in acest sistem. In afara de voturi si afaceri, nu are alta viziune in politica din Romania.

PS.

Stii cu cine vine pensionarul Surugiu la negocieri? Cu Vieriu (comisar sef pensionar) fost sef al CNP, si cu Ionel Babus (comisar sef la pasapoarte - Control intern) care are un sindicat format din minimum cerut de lege, adica 15 oameni intre care fiul sau, numit in functia de trezorier.

Cand noi eram in strada si protestam, asa cum iti spuneam mai devreme, Babus spunea in fata ministrului ca el nu este de acord cu protestele si acum, ma intreb, s-o fi legat si el in lanturi? Sau a lasat agentii sa se faca de ras?

Edited by gigabyte
  • Upvote 2
  • Downvote 3

maxu08

check this out :naughty:

"Ministerul Administratiei si Internelor, condus de Traian Igas (PDL), a elaborat un nou proiect de lege privind organizarea si desfasurarea adunarilor publice, care a fost publicat pe site-ul institutiei pentru dezbatere publica. Articolul 7 din acest proiect prevede ca este interzisa “organizarea adunarilor publice in imediata apropiere a (…) obiectivelor militare sau a celor asigurate cu paza militara” spre deosebire de legea in vigoare in prezent, care se refera doar la obiective militare.

Daca sunteti curiosi sa stiti care sunt obiectivele asigurate cu paza militara in Romania, puteti consulta Lista obiectivelor la care se asigura paza si protectia cu efective de jandarmi” aprobata prin Hotarare de Guvern (lista se afla in anexele hotararii).

Veti gasi pe aceasta lista Palatul Parlamentului, sediul Guvernului precum si sediile tuturor ministerelor precum si ale altor institutii publice.

De asemenea, la Palatul Cotroceni, unde isi are sediul Administratia Prezidentiala, paza este asigurata de Serviciul de Protectie si Paza care potrivit legii proprii de functionare “are structura militara si face parte din sistemul national de aparare”. Prin urmare, se poate considera ca si sediul Presedintiei este un obiectiv asigurat cu paza militara, deci si aici ar fi interzise protestele si manifestatiile daca proiectul lui Igas ar intra in vigoare.

Daca proiectul lui Igas va fi adoptat in aceasta forma, nicio adunare publica – miting, mars, demonstratie, manifestatie, procesiune sau orice alt tip de intrunire intr-un spatiu public – nu va mai putea avea loc in fata sau in apropierea principalelor institutii ale statului, cum ar fi Parlamentul sau Guvernul. Vi se pare normala o astfel de propunere?"

Catalin

Frumos! Inca un pas catre dictatura.

Daca nici macar mitinguri sau proteste nu mai vor sa vada, ce asteptari mai putem avea privind dialogul social sau vreo banuiala ca i-ar interesa macar vreodata vreo alta parere sau ce spune prostimea.

Elvis

Vor pune jandarii sa pazeasca prefectutrile, primariile etc iar mitingurile se vor face in lanurile de porumb de la marginea oraselor.

Treziti-va romani!!!