Jump to content
POLITISTI.ro

gigabyte

Proteste pe perioada nedeterminata ale politistilor

Recommended Posts

Catalin

Pai fratilor, voi (ca eu nu sunt membru snppc) ca membrii de sindicat trebuie sa nu mai stati si sa asteptati sa faca ei plangeri sau mitinguri. Trebuie ca fiecare sa se implice acolo unde e el, chiar daca i se pare neinsemnata contributia sa.

gyk21 daca tu te duci si-l tragi de maneca pe liderul tau local si ii spui ce ai pe suflet, ii spui ca nu se mai poate, ca vrei sa participi la miting, etc etc Si acelasi lucru il fac si eu, il face si colegul tau, si asa mai departe ...

Eu pot sa pun pariu ca se vor trezi din amorteala si lucrurile se vor misca.

Pentru ca si liderii de sindicat prind mai mult tupeu cand stiu ca au in spate niste membrii care ii sustin si care la o strigare pot sa umple o piata la un miting. Asa, daca asteptam ca numai altii sa ne rezolve noua problemele ... vom astepta mult si bine.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Dorin17

Pot participa la mitinguri si cei ce nu sunt membrii de sindicat, Catalin, caci au si ei drepturi de aparat!

Catalin

Anul trecut doar la un singur miting nu am reusit sa ajung. La celelalte, am fost prezent la absolut toate.

Nu am spus ca nu sunt membru al niciunui sindicat, ci am spus ca nu sunt la SNPPC.

castana

“Pai atunci, daca Parlamentul României organul reprezentativ suprem și unica autoritate legiuitoare a poporului român, a spus ca NU este de acord cu disponibilizarile din cadrul M.A.I….”

Dar a zis DA la modificarea statutului politistului. Care suna altfel.

“Din cate stiu eu, modificarea drepturilor salariale ale angajatilor ar trebui sa se faca printr-o lege, NU un ordin al ministrului, care de fapt nici nu este un OMAI, ci este o Nota-Raport.”

Pai, nu se modifica salariul (Art. 28. - (1) Politistul are dreptul la:

a) salariu lunar, compus din salariul de baza, indemnizatii, sporuri, premii si prime, ale caror cuantumuri se stabilesc prin lege.), ci doar valoarea normei de hrana, care este stabilita prin HG sau OMAI (alocatii pentru hrana… in conditiile stabilite prin Hotarare a Guvernului).

Cu altceva nu sunt eu de acord (bine, nici cu ce e mai sus): cu maniera de a legifera in acest caz: pe genunchi, la viteza, fara un studiu credibil al realitatii la baza (contradictoriu oricum – acum un an, erau politisti in minus, date concretizate in tot felul de strategii nationale, dupa ceva timp prea multi – wtf?!), deci faptele sunt cunoscute insufficient; tehnica legiferarii e de tot cacatul, legea rezultata e proasta si o sa se rupa mai devreme sau mai tarziu… pentru ca nu tine cont de realitate (ma refer la legea 360 – si multe altele; nota raport?! E doar o m*** data in scarba de cineva care ne iubeste…).

J.J. Rousseau: poporul ajunge sa dispretuiasca legile care se schimba in fiecare zi.

In concluzie: cei care se joaca de-a legiuitorul acum, habar n-au ce fac! Razbunarile de 2 bani n-au ce cauta la nivel de politica! Ii dezonoreaza, demonstreaza ca sunt marunti, o pata mica de musca in istorie...

Edited by castana

gigabyte

Credeti ca vor iesi politistii in strada, la proteste?

• Downvote 1

Cristi

Giga, eu maine vin la Bucuresti, impreuna cu colegii mei. Sa vedem cati ne strangem.

gigabyte

Sa vedem, sa vedem... Ca astazi, parca imi era rusine cand intrebau reporterii unde sunt politistii nemultumiti.

• Downvote 1

Motoboom

dar cand v-ati impartit tichetele cadou, nu v-a fost rusine? :hmmmt:

Intreaba delegatul sindical de la Bals de ce au plecat oamenii de la voi ?

Cu toate ca nu mai fac parte din niciun sindicat sunt de acord cu aceste proteste si poate am sa merg alaturi de cei care am mai fost! ;)

• Upvote 2
  • Downvote 1

maxu08

bucurestiul va fi ocupat de concertul Sting :) o gramada de politisti erau prezenti in zona ca sa nu iasa tambalau :) imi imaginez ca au suplimentat efectivele si sunt putini care sunt liberi astazi.

cred ca protestele se cam amina.

Vip3R

Pai fratilor, voi (ca eu nu sunt membru snppc) ca membrii de sindicat trebuie sa nu mai stati si sa asteptati sa faca ei plangeri sau mitinguri. Trebuie ca fiecare sa se implice acolo unde e el, chiar daca i se pare neinsemnata contributia sa.

nu conteaza cine e membru de sindicat sau ce fel de sindicat...toti suntem politisti si colegi fie ca vrem sau nu vrem.

si da, ar trebui fiecare sa se implice pentru el in primul rand apoi si pentru binele celorlalti. si hai sa iti dau un exemplu. la politia unde lucrez, unii fac doar de zi altii doar de noapte. de o saptamana tot incerc sa-mi gasesc un aliat macar din cei care fac 168 ore de noapte pe luna si sa cautam o legiferare care sa ne aduca beneficii de genul : facem de noapte toata luna dar sa ne plateasca toate orele ca fiind de noapte, sau daca nu ne platesc toate orele de noapte sa facem si de zi, ca nu muncim degeaba. crezi ca am gasit pe careva sa mi se alature, sau macar sa ma ajute cu o idee despre ce ar trebui facut? nimeni

am zis ca asa or fi colegii mei...am intrebat pe forum. in loc sa fiu ajutat mi s-a dat cu regulamentul in cap ca l-am incalcat. nici dupa ce am fost supus oprobiului public n-am primit ajutorul sperat.

concluzia: daca noi intre noi, politistii nu ne ajutam si ne punem bete in roate si radem cand altii sunt in "rahat" de ce sa ne miram de soarta noastra? nici macar taierile salariale de 50% nu au fost in stare sa ne uneasca.

• Upvote 1
  • Downvote 1

Cristi

Dragi colegi, va scriu acum din autocar, suntem in drum spre bucureşti. Sa va spun ca suntem 25 de inşi din valcea? Imi vine sa imi pun mâna in cap. Pe la kilometrul 80 ne-am reunit cu băieţii in olt si din dolj, care sunt la fel de "numeroşi" ca si noi. Sa le fie rusine tuturor poliţiştilor care azi stau cu capul in nisip ca struţii. Va ţin la curent cu desfăşurarea evenimentelor. Sa aveţi o zi bună.

Dorin17

Daca iti spun ca azi am avut o sedinta ordonata, ma crezi? Toata tura de serviciu, care am fost de noapte?

Edited by Dorin17

bestkyky

Sa le fie rusine si acelor lideri de sindicat, care nu si-au anuntat membrii ca urmeaza sa organizeze aceasta deplasare! :angry:

• Upvote 1
  • Downvote 1

alin2770

fara cuvinte

Catalin

Sursa: Flux de ştiri al M.A.I.

Ministrul Traian IGAŞ, a avut, astăzi, 7 iunie a.c, o întâlnire cu reprezentanţi ai sindicatelor poliţiştilor şi personalului contractual din cadrul M.A.I..

Au fost dezbătute aspecte legate de plata parţială a normei de hrană, diverse revendicări de ordin social, stadiul procesului de reorganizare şi eficientizare a Ministerului şi îmbunătăţirea Statutului poliţistului.

La propunerea sindicatelor, ministrul Traian Igaş a fost de acord ca, în perioada următoare, să înainteze Guvernului un proiect de act normativ care să reglementeze ca, la încetarea raporturilor de muncă cu M.A.I. înainte de expirarea angajamentului încheiat cu instituţia, absolvenţii instituţiilor de învăţământ care aparţin Ministerului să nu mai fie obligaţi să plătească taxele de şcolarizare.

În ceea ce priveşte situaţia normei de hrană, ministrul a reafirmat că măsura acordării a 130 de lei din valoarea financiară a normei de hrană pentru lucrătorii M.A.I. va fi aplicată numai în luna iunie, urmând ca din trimestrul III al anului în curs să se acorde diferenţa aferentă.

Dialogul cu sindicatele va fi reluat vineri, 10 iunie a.c., începând cu ora 9.00, la sediul M.A.I..

jimny

"Trecem printr-un moment delicat, dar este o masura temporara, care din trimestrul trei nu se va mai aplica si este o masura pe care va trebui sa o recuperam in trimestrul trei si patru din acest an... va spun direct - banii vor veni in urma disponibilizarilor".

Observati vreo diferenta intre ce a spus ospatarul si cum au"tradus" pe fluxul m.a.i[sic!] ?

nasel80ionutz

"Trecem printr-un moment delicat, dar este o masura temporara, care din trimestrul trei nu se va mai aplica si este o masura pe care va trebui sa o recuperam in trimestrul trei si patru din acest an... va spun direct - banii vor veni in urma disponibilizarilor".

Observati vreo diferenta intre ce a spus ospatarul si cum au"tradus" pe fluxul m.a.i[sic!] ?

Intr-o tara ca infernul

Unde hotii fura-n draci

De temut e doar GUVERNUL

Care ia de la saraci.

din pacate are dreptate autorul acestei strofe. trist!

allex

Numai politia jandarmii pompierii si pol. de frontiera sunt bugetari?? Sa ia bani de la toti bugetarii daca tot e criza.... :hmmmt:

• Upvote 2
  • Downvote 1

sorin flutur

imi este rusine ca sunt coleg cu personaje ca unii care se dau pe acest forum...eu ma numesc Sorin Flutur...sunt subcomisar la Politia Municipiului Arad. BIC...pe functie de ofiter operativ principal...dupa 21 de ani de politie...daca vreau sa spun ceva am curaj sa spun oricui...inclusiv presedintelui tarii...daca te ascunzi dupa un user name de 2 lei...inseamna ca esti nu numai sugaci...dar in principiu microcefal...cine va angajat in politie daca nu stiti ca un nick name nu-ti ofera anonimat...

cine vrea sa vorbeasca sa vorbeasca...nu dupa perdea...cei mai urati sunt oamenii care vorbesc pe la spate...si cand sunt fata in fata iau pozitia ghiocelului...asta este un profil psihologic care se elimina la candidatii care vor sa devina politisti...majoritatea suntem sau am devanit un soi de sugaci pe bonuri de masa....fiecare popor isi merita liderii, conducatorii...si pe cei care i-o trag pe la spate...

• Upvote 6
  • Downvote 10

Cristi

Ce vrei sa spui? Cine se ascunde?

SandoKhan

D-le Sorin Flutur, la cine va referiti?

Vip3R

imi este rusine ca sunt coleg cu personaje ca unii care se dau pe acest forum..

cine vrea sa vorbeasca sa vorbeasca...nu dupa perdea...cei mai urati sunt oamenii care vorbesc pe la spate...si cand sunt fata in fata iau pozitia ghiocelului..

....fiecare popor isi merita liderii, conducatorii...si pe cei care i-o trag pe la spate...

respectam opinia ta, si spre deosebire de altii m-am abtinut sa dau plus sau minus. dar totusi poate ne explici pe cine esti asa suparat.

in 21 de ani de politie cred ca ai invata deja ca sunt mai mult de 50% "ghiocei" in politie. sunt patit acum 2 ani: tot Op-ul era inflacarat si bataios cand vorbeam intre noi. la o sedinta la care a participat si inspectorul sef din 100 si ceva de oameni prezenti s-au ridicat in picioare doar 6 sa-si spuna nemultumirile. restul...ghiocei. de atunci mi-am invatat lectia: actionez singur pentru drepturile mele si ma bazez doar pe mine.

cat despre popor...iar iti dau dreptate. si istoria ne confirma ca suntem un popor de slugarnici care din cand in cand ne mai rasculam, dar si atunci doar cand ne ajunge cutitul la os.

• Upvote 1
  • Downvote 1

danpin

Numai politia jandarmii pompierii si pol. de frontiera sunt bugetari?? Sa ia bani de la toti bugetarii daca tot e criza.... :hmmmt:

adica sa moara si capra vecinului? nu e buna mentalitatea asta, mai bine spuneai sa nu ia bani de la nimeni si domnii guvernanti sa fure mai putin.

Vip3R

tot in MAI sunt si secretarele alea din primarii si prefecturi care se bat cate 5 sa faca o cafea la sef si doar plimba dosare de colo-colo...acolo de ce sa nu ramana maxim 2?

nu vreau sa moara capra vecinului...vreau ca si capra vecinului sa fie restructurata si reeficientizata

SandoKhan

De ce sa nu moara capra vecinului? Eu vreau sa moara toate caprele cu vecini cu tot. Tara asta functioneaza (ca toate tarile de altfel) ca un organism. Daca sufera de putregai o anumita structura a ei (in cazul asta administratia) toata tara sufera, iar unele "organe" ale ei mai mult decat altele.

Deci sa moara! :naughty: