Jump to content
POLITISTI.ro

gigabyte

Proteste pe perioada nedeterminata ale politistilor

Recommended Posts

Eyeobs

eu unul spun ,,prezent,, oricarei forme de protest. dupa toate astea, vin acasa cu 400 lei, poate putin peste...nu stiu cum ma voi descurca, o iau razna, oameni buni, nu se mai poate in halul asta !

• Upvote 1

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

sdaniel407

bataieeeeeeeeeee

fara bataie nu rezolvam nimik

cine mama dracu o sa rezite cu mancare alocate de aproximativ 4 lei pe zi??????

revolutieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Edited by sdaniel407
  • Upvote 1
  • Downvote 1

florin

Florin, inca nu le-a ajuns cutitul la os. Iti spun eu, acum le va ajunge sigur.

Daca le va ajunge mai multora, e o sansa ca regimul asta absurd si asupritor sa dispara. Mai ales celor din Bucuresti, pentru ca aia-s langa ei si-i simt tot timpul. Degeaba vin cei din tara si urla o zi, doua, cinci, daca cei din Bucuresti tac si inghit. Ei pe aia ii vad, si au impresia ca e bine. Plus cei din alaiul demnitarilor care sunt dispus sa pariez ca primesc sporuri si alte atentii la secret pentru a le atrage fidelitatea.

Silviu

Da Gigabyte, sindicatele sa isi ceara scuze pentru ca au protestat pentru niste drepturi ce ne-au fost ingradite, pentru ca am fost calcati in picioare si jucati ca pe degete. Dragii nostri conducatori, va rugam sa ne iertati pentru nesimtirea de care dam dovada, va rugam sa ne iertati pentru ca ne batjocoriti cum vreti, va rugam sa ne iertati pentru ca avem pretentia sa ni se respecte drepturile dobandite!!!

365zileK

o sa ajungem sa aducem bani de acasa.... nu credeam ca o sa se ajunga in situatia asta :((

florin

Exact cum ti-am zis. E mult prea importanta loialitatea lor. Habar n-ar avea de cine sa se fereasca fara informatiile venite de-acolo. Mai bine zis, habar n-ar mai avea ce au de gand politistii.

Si daca vrei sa vezi ca nu e asta primul oscior aruncat de chior, uite inca un articol aici: http://www.cotidianul.ro/131371-Anul-viitor-fondul-de-salarii-pentru-SRI-SPP-SIE-si-STS-creste-cu-peste-10

• Upvote 2

Silviu

Florine, am ramas fara cuvinte... Ai un + de la mine pt. articolele postate.

• Upvote 1

dorian

o sa ajungem sa aducem bani de acasa.... nu credeam ca o sa se ajunga in situatia asta :((

sa inteleg ca pina acum nu ai adus? Ori ai venit mai tarziu in aceste structuri si ai scapat de perioadele cind trebuia sa bagi mana adinc in buzunar pentru a-ti face treaba? Sunt vremuri grele, dar vin unele imposibile.

se cauta un elicopter pentru ca politistul de la Neamt care s-a impuscat cu pistolul din dotare, pentru a fi transportat la un spital. Domnii de la MAI vor sa inchirieze elicopterele ministerului, dar nu pot deplasa acolo un elicopter pentru colegul nostru?

Rusine lor, acel om are nevoie de ajutor, chiar daca a facut un gest reprobabil.

Edited by dorian

Nashipa

Cum protestăm în ţară? Eu m-am cam săturat de excursiile la Bucureşti care nu au impresionat pe nimeni. Aştept modalităţi de protest care să se facă simţite.

DeuxEx

Exista o singura modalitate ca un protest real sa se simta cu adevarat - stiti voi care... Dar nu vad pe nimeni sa inceteze munca sau sa se opreasca din luat declaratii, intocmit PV-uri, facut CFL-uri, patrulari, etc.

Am putea sa dam in aceasta perioada numai AV-uri. Ce ziceti?

Dan

Iata ca deja politistii rabufnesc. Astfel azi a intervenit in direct la postul de televiziune Realitatea TV, seful DIAS Constanta, comisar sef Emanoil Moraru. Acesta si-a manifestat in mod civilizat dar dur nemultumirile fata de ultimele masuri luate de ministrul "menestrel" (lautar).

Nu pot decat sa imi exprim inca odata admiratia fata de acest politist model al politiei constantene. Probabil ca daca in Politia Romana ar exista mai multi de astfel de oameni cu coloana vertebrala altfel ar sta lucrurile pe la noi "pe la firma".

post-335-029946900 1307040186_thumb.jpg

Edited by copman

lionn

Și eu am apreciat atitudinea lui. Deci, avem oameni în jurul cărora să ne adunăm, nu trebuie decât să-i cunoaștem, să gândim și să ne comportăm TOȚI (sau cel puțin, cei mai mulți)...ca UNUL!

Catalin

Exista destui ofiteri capabili care ne pot conduce si care chiar pot face ceva bun pentru aceasta institutie. Dar din pacate astfel de oameni nu accepta sa ia pozitia ghiocelului si principiile lor nu-i lasa sa devina niste pupaciosi. Si de aceea nu vor ajunge in posturi cheie decat printr-o intamplare si cel mai probabil pentru o perioada limitata.

Pupincuristii si cei carora le place pozitia ghiocelului, sunt niste oameni slabi d.p.d.v. profesional si moral, dar acestia sunt si cei ce acced la functiile cu putere de decizie in general.

• Upvote 1

Dorin17

Cum protestăm în ţară? Eu m-am cam săturat de excursiile la Bucureşti care nu au impresionat pe nimeni. Aştept modalităţi de protest care să se facă simţite.

Doar greva ii poate linisti pe ilustrii nostrii conducatori! Din pacate nu avem voie si au stiut ei de ce, cand ne-au interzis-o!

Vorbea Igas azi ca se vor ocupa posturile ramase prin concurs, dar daca noi TOTI am refuza concursul si am da colile goale, cum vor face trierea? Eu unul stiu ca s-a dat concurs la scoala de politie, pentru a fi politist, de ce trebuie sa-l repetam? Pentru ca asa vrea un ospatar?

SandoKhan

Ce te face sa crezi ca acel concurs consta intr-un test scris? De interviu in fata unei comisii ai auzit? :P

Catalin

Domnilor, poate cunostiintele mele in domeniu juridic nu exceleaza, de aceea am cateva nelamuriri pe care vreau sa vi le expun aici, iar voi sa ma corectati acolo unde considerati ca rationamentul meu nu este corect.

Referitor la aceast disponibilizare a politistilor, pe care ospatarul/tamplarul doreste obsesiv sa o realizeze, in conditiile in care Politia Romana a avut dintotdeauna un mare deficit de oameni si inca avem colegi ce lucreaza cate 2-3 intr-o localitate si sunt nevoiti sa asigure permanenta, efectuand ore suplimentare, fara numar si imposibil de contorizat.

Din cate mai stiu si eu, Parlamentul României este organ reprezentativ suprem al poporului român și unica autoritate legiuitoare a României. Corect?

Eu cel putin asa am invatat la scoala. E adevarat ca au trecut ceva ani de atunci, intrucat studiile le-am efectuat mai devreme decat ministrul nostru, dar nu cred ca s-a schimbat ceva in aceasta privinta.

Pai atunci, daca Parlamentul României organul reprezentativ suprem și unica autoritate legiuitoare a poporului român, a spus ca NU este de acord cu disponibilizarile din cadrul M.A.I. (pentru ca in fond, acesta este semnalul dat de Parlament prin respingerea acelei legi), atunci ceea ce face conducerea ministerului prin aceasta ambitie nu o putem incadra ca fiind o actiune impotriva intereselor romanilor ?

Am ajuns in situatia in care organul reprezentativ suprem si unic sa fie luat in deradere si ocolit de o mana de oameni ce se afla vremelnic la conducerea unui minister. Sau a conduce in tara asta, mai nou inseamna a juca ping-pong cu celelalte institutii ale statului, astfel incat niste viziuni tembele sa fie duse la indeplinire cu orice pret?

Referitor la aceasta noua reducere a veniturilor politistilor dupa bunul plac al unui analfabet/ex-ospatar/ex-tamplar

Din cate stiu eu, modificarea drepturilor salariale ale angajatilor ar trebui sa se faca printr-o lege, NU un ordin al ministrului, care de fapt nici nu este un OMAI, ci este o Nota-Raport.

In acest fel ne putem trezi ca domnul ministru mai face un raport de acest tip si nu ne mai da salariile pentru 3 luni, iar banii respectivi ii introduce in depozite cu dobanda pe la niste banci ... ca doar poate ... si uite asa vor muschii lui, intrucat a avut o astfel de revelatie azi-noapte.

Nu este o incalcare a legii aici? Sau ministrul de interne are dreptul de a modifica drepturile salariale dupa cum doreste?

• Upvote 4

hefaistos

IN EMISIUNEA DE AZI DE LA EUROPA FM SE DEZBATE ACEASTA TEMA , PARTICIPAM ?

naivatco

Ca de obicei,vorbim mult, toti suntem pe acest forum niste zmei dar efectul este zero. Si asta pentru ca pe 14 vom lua salariul diminuat cu 500-600 lei iar la mitingurile de protest nu vor fi nici 5% din politisti.Astia suntem si meritam ceea ce basescu ne ofera cu generozitate.Eu unul zic ca sindicatele sa incerce sa dea mana cu el si sa-i suflam putin in c_r ca altfel vom ajunge cu salariile mai mici decat POLITIA LOACALA. Iar asa ca titlu sugestiv prea putin il intereseaza pe Igas sau Basescu de politia romana cand au propria lor POLITIE LOCALA.(cica 13000 la nivel national)cam cati da afara de la noi.

Ne vedem la miting.

• Upvote 1
  • Downvote 7

Cerasela

cel mai "bun" protest si care ar putea fi luat in seama este acela de a nu da curs apelurilor 112, sa simta pe pielea lor ce se face tara asta fara politisti, sa nu mearga nimeni la servici..o singura zi este suficienta pentru a vedea ce haos ar fi...si dupa poate se mai gandesc daca sa mai disponibilizeze personalul MAI....;)

gyk21

catalin....ai dreptate in ceea ce spui...dar avem reprezentanti? de ce nu fac plangeri penale sau ce mai trebuie impotriva acestui ordin sau nota-raport? sa stranga semnaturi si tot ce trebuie....

Dorin17

Asa este. Ei suspenda platile, noi sa suspendam lucrul. Sa vedem ce se va intampla!