Jump to content
POLITISTI.ro

adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Recommended Posts

cyprusboy89

Esti norocos cu ``doar`` 700 lei chirie... :)

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Alinutza

Salutare! Va cer si eu ajutorul pentru problema compensatiei pentru chirie. 😊 După absolvirea școlii de poliție am fost repartizată la un post de poliție. De acolo m-am mutat, la cerere, în mun. Constanța. In 2016 am trecut in corpul ofițerilor prin examen (tco), pe un post tot in Constanța.  Domiciliul il am in Mangalia. Pot beneficia de compensație de chirie? Mulțu'! 🤗

serioussam

Deci, ai fost numit in prima functie ? Daca , da, beneficiezi !!

• Upvote 1

robydog

Salutare,colegi....am o problema,orice sfat e binevenit....in ultimii 6 ani,am beneficiat de plata compensatiei lunare de chirie....mentionez ca detin 50% dintr.un apartament,unde locuieste fosta mea sotie cu fiul meu,eu fiind recasatorit. In urma divortului,nu am facut partajul,nu am vrut sa imi las fosta sotie si baiatul pe drumuri. Am preferat sa plec,cota parte ramanand la fel ca in contractul de vanzare-cumparare. Mai detin 50% dintr.o garsoniera,impreuna cu fratele meu,care si locuieste acolo. In aceste conditii,cu toate documentele prezentate la resurse umane,s.au efectuat numeroase anchete sociale de.a lungul anilor,in fiecare an chiar,toate incheiate cu o singura concluzie> am dreptul la compensatia de chirie>. Toate bune si frumoase....pana in luna noiembrie a anului trecut....cand cineva,mai luminat probabil,mi.a suspendat acest drept,pe motiv ca detin acele procente din imobilele de mai sus. Am studiat toate reglementarile in domeniu,inclusiv legea locuintei....si toate imi cam dau dreptate.....am facut raport catre inspectorat,am primit raspunsul....si ma pregatesc de proces.....Pareri?

bobicu

Din păcate în instituția noastră există câte un ciudat,care chirpurie sa dea bine in ochii unui mai mare șef,îți taie un drept k așa consideră el. Tu mergi in instanta îți cauți dreptatea , cheltui bani, pierzi timp și nervi iar ei nu au niciun stres. Unul va fi propus la salariu de merit k a făcut economie în bugetul IPJ ului,prin faptul k nu a mai dat un drept unui angajat. P.S Încearcă să contesti această decizie la forul superior, igpr.

krux

Buna ziua! Intampin o situatie mai delicata cu cei de la juridic si am nevoie de ajutorul dumneavoastra.

Stiti cumva legea/hg/ Omai -ul in care sunt definiti termenii ,,mutare in interes de serviciu,, ,,mutare la cerere,, sau ,, prima numire in functie,,?

Va multumesc anticipat!

Marius

Citeşte Anexa nr. 7 din OMAI 140

suzyre

buna ziua

va cer si eu ajutorul, cu privire la compensatia de chirie

as dori sa stiu daca faptul ca am detinut un apartament, pe care l-am vandut intre timp, ma impiedica sa beneficiez de chirie, in conditiile in care, la data la care solicit, indeplinesc cumulativ toate conditiile si cerintele.

nu gasesc in lege stipulat expres acest lucru

inca nu am primit raspunsul scriptic al anghetei sociale, insa mi s-a spus ca nu mi se va da chirie.

curios este ca eu cunosc colegi aflati exact in aceeasi situatie, insa care si-au vandut apartamentul inainte de modificarea din anul 2019, referitoare la creditul ipotecar, si care beneficiaza de chirie.din care am citit in lege, nu s-a scos nimic din vechea lege 360 ci doar s-a adaugat referitor la plata ratei

va rog, cine este in masura sa imi raspunda

multumesc.

Giggsxxx

Am si eu o intrebare... Daca am dobandit prin succesiune cota parte dintr-un apartament respectiv 16,66%, in cazul achizitiei unui apartament prin programul "prima casa" beneficiez de compensatie/ plata ratei? 

Mentionez faptul ca una conditiile pentru obtinerea unei locuinte prin programul susmentionat este stipulat faptul  ca nu trebuie sa detii locuinta exclusiva sau ce ai sa nu depaseasca 50mp. Deci pentru prima casa ma incadrez....nu stiu aici la IPJ cum se pune problema. 

AlexSimilean

Salutare. Daca lucrez in Bucuresti la DGPMB si locuiesc in chirie in Popesti-Leordeni, Ilfov, beneficiez de compensatia de chirie?

Am cautat prin mai multe discutii si pagini de aici si pe Google, dar n-am gasit un raspuns concret. Unii spun ca primesti 40%, nu 50%, altii ca nu primesti nimic. Ma adresez atat adminilor cat si celor care au mai intampinat aceasta problema.

Va multumesc!

Andrei

Nu primesti. Insa poti solicita decontarea transportului(naveta).