Jump to content
POLITISTI.ro
adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Recommended Posts

Sache

Da, este posibil deoarece este nevoie de un contract de închiriere înregistrat la Finanțe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
cyprusboy89

Bun. Ce urmeaza ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marius

Procesul legislativ poate fi urmărit aici: proiect legislativ. Cel mai probabil se aşteaptă punctul de vedere al Guvernului şi dezbaterea ori să fie adoptată de către Senat. Dacă trece şi de Senat, legea trebuie promulgată de Preşedinte.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
pikp112

Salutare.Ati avut situatii in care la numirea in prima functie,beneficiez de compensatia de chiria dar cei de la resurse nu doresc sa faca demersurile necesare deoarece pe contractul de inchiriere este stipulata suma in euro?Mentionez ca nu-l pot modifica deoarece proprietarii sunt in strainatate.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hadrianus

Ma adresez celor care ma pot consilia in legatura cu o situatie deosebita pe care nu am mai intalnit-o pana acum. Prietena mea detine o locuinta in Bucuresti in co-proprietate (50%), cu o alta persoana, care in fapt nu locuieste  cu ea. Acea persoana, intre timp s-a casatorit cu mama mea si locuiesc impreuna in alta localitate. Deci este sotul mamei (tatal meu vitreg). Intrebare; daca prietena mea i-mi inchiriaza locuinta, indeplinind toate conditiile prevazute de lege, am dreptul la compensatie de chirie. Cunosc textul de lege - nu primesti daca inchiriezi de la parintii/copiii tai sau ai sotiei. Eu doresc sa inchei contract cu prietena/concubina care detine locuinta in coproprietate cu tatal meu vitreg.  La data achizitiei locuintei el nu era casatorit cu mama, calitatea de tata vitreg a dobandit-o ulterior.

Practic sunt in situatia de a nu gasi in vreun act normativ din care sa rezulte ca in intelesul legii privind acordarea compensatiei de chirie, sotie=concubina, tata vitreg/sot al mamei=parinte. Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
Diana1Diana

Mie nu mi se pare ca domnul respectiv este taica-tu, dpdv legal, iar daca concubina nu este/nu va deveni sotie, nu vad impedimentul in a-ti cere banii de chirie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Catalinn13

  Bună, imi desfasor activitatea la un Post de Poliție ca ajutor șef de post, fiind prima funcție,  postul se afla la o distanta de 20 km de localitatea unde se află efectiv Sectia de Poliție arondată postului, localitate unde am si domiciliului, daca locuiesc cu parintii mei si cu un frate  spatiul fiind unul necorespunzator as putea să solicit chirie in localitatea unde am domiciliul și unde este Secția de Poliție chiar dacă Secția este la 20 km de Postul de Poliție, invocând problema spațiului imobilului și faptul că în comuna respectivă nu se găsesc locuri de închiriat? Majoriatea timpului de lucru este patrulare pe raza Secției. Mulțumesc, astept un răspuns! 
   Cu stimă.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Law88

Stie cineva daca se poate acorda decontarea ratei in loc de chirie, ca urmare a modificarilor la lg. 360/2002? Verbal, cei de la SRU mi-au spus ca asteapta normele de aplicare. Imi pot respinge un eventual raport pe acest motiv sau trebuie sa aplice legislatia in vigoare, chiar daca nu exista norme de aplicare?

Share this post


Link to post
Share on other sites
DanielBAD

S-a modificat HG 284/2005 :)

 

Principalele modificări aduse prin acest act normativ Hotărârii de Guvern nr. 284/2005 privind stabilirea cuantumului şi condiţiilor de acordare a compensaţiei lunare pentru chirie cuvenite poliţiştilor sunt:

- polițiștii vor trebuie să prezinte  un contract de închiriere a unui spațiu de locuit încheiat în nume propriu sau în numele soțului/soției, fără a mai trebui ca acesta să fie înregistrat la administrația financiară;

- se abrogă art. 2 lit. f  care prevedea faptul că polițistul poate beneficia de compensația de chirie dacă ”şi-a stabilit reşedinţa în localitatea în care a fost numit în prima functie sau mutat în interesul serviciului, la adresa locuinţei inchiriate”;

- se elimină sintagma ”salariu de bază” la care se raportează acordarea compensației de chirie cu sintagma ”salariu de funcție aflat în plată” ;

 

Screenshot_20181213-151531_Samsung-Internet.jpg

Law88, MAI trebuie sa emita un ordin cu normele de aplicare, dar din ce vad nu au un termen.

 

image-2.png

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
herixon88

Are cineva informatii cu privire la ordinul cu normele de aplicare? Multumesc!

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
skip

Normele de aplicare pt achizitionarea unei locuinte pt cei care beneficiaza de chirie.

45AD7E29-BC1F-49D1-A7CC-D8909264E86B.jpeg

E9F841F7-7E0A-44A9-A9DB-A98CEA866A2D.jpeg

440AD8DA-69D2-4417-807A-E2E3326678D8.jpeg

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
thehan

Vă salut! Pot solicita indemnizatie ptr chirie dacă în 2008 am fost mutat la cerere in localitatea de domiciliu iar in 2011 am fost pus la dispozitie si am sustinut examen ptr numirea pe functii dupa reoganizare? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
cyprusboy89

Daca sunt dintre voi care vor sa aplice in perioada urmatoare pentru acordarea acestui drept, bine ar fi sa ne impartasiti din experientele voastre :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oanuk

Buna! Cu privire la cele mentionate in adresa de mai sus...Am si eu o nelămurire, poate ma ajuta cineva.  În 2016 am achiziționat o locuință prin credit ipotecar desi puteam sa beneficiez de chirie. Legea se aplică și pentru noi, in sensul în care eu pot solicita plata ratelor? Cred ca suntem multi in aceasta situatie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cristy900

Sunt proprietar al unui imobil din pacate inchiriat pana la finele anului 2030.

Recent am fost mutat in interes de serviciu  , ma intereseaza sa stiu daca pot opta pentru plata chiriei sau mai nou pentru aplicarea noi legii in cazul unui nou imobil ipotecar ?

Mentionez ca , imobilul inchiriat  este la distanta relativ mica de noua slujba cca 13 km iar actualul domiciliul la cca 250 km ? 

Multumesc ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oviduu

Bună ziua. Dacă am avut o locuință în altă localitate decât cea în care îmi desfășor activitatea și am vândut-o, pot beneficia de compensatie de chirie? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marius

@Oviduu, Da, ai dreptul.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anaid

buna seara...colegi care lucreaza la SRU si se ocupa cu acordarea compensatiilor lunare pt chirie....avem pe-aici??? sa ne mai consultam in ceea ce priveste noile modificari legislative??? multumesc!!! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrei

@Anaid intri pe teren minat, cu intrebarea aia :))

Te referi la modificarile pentru acordarea chiriei ca si fractie din rata la banca pentru credit imobiliar?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anaid

da... ma refer la toate modificarile care au aparut de la inceputul anului...cum ar fi si faptul ca nu mai este obligatorie inregistrarea contractului de inchiriere la Administratia Financiara sau ca nu mai este necesara viza de resedinta ...??? am inteles bine ???? cat despre creditele imobiliare...cred ca sunt si mai multe de lamurit....poate cineva sa-mi explice ...credeti ca vor mai veni si alte precizari sau raman lucrurile asa...fiecare ce-ntelege si cum crede de cuviinta... Declaratiile pe propria raspundere, de exemplu, despre care se vb. s-ar  putea sa trebuiaca certificate la vreun notar sau vor fi valabile si in forma simpla....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andrei

Contractul nu mai trebuie inregistrat la ANAF, intrucat nu este obligatia ta, ci a proprietarului sa faca aceasta formalitate. Este problema lui daca isi declara sau nu venitul. In schimb este necesara viza de flotant. Cel putin, asa am vazut ca a facut un coleg, saptamana trecuta.

Edited by Andrei

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marius

@Anaid, sper ca articolul ăsta să-ţi răspundă la toate nelămuririle.

 

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Anaid

Multumesc foarte mult @Marius!!! intr-adevar de f mare ajutor, dar mai am si alte nelamuriri...cum ar fi : Viza de resedinta mai este obligatorie???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Paulmihai

Buna seara! Am o întrebare, poate s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema. Am cerut chirie și mi s-a respins solicitarea pe motiv ca spațiul de locuit închiriat nu este corespunzător, conform legii locuinței. Adică am închiriat o camera intr-un apartament de 48mp, eu locuiesc in camera de zi, iar la asociație figurează 4 persoane. Celelalte 3 (1 adult și 2 copii) locuiesc in cele 2 camere mai mici. Am acces la baie, Bucătărie, hol, camera fiind decomandata! Dacă instituția îmi da doar 700 lei chirie îmi poate impune sa îmi închiriez un apartament de 38 mp singur ca sa respect legea locuinței??? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.