Jump to content
POLITISTI.ro

adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Postare recomandată

alexandru233

Buna ziua , sunt anul 3 la Academia de Politie , as vrea sa intreb daca detin o coproprietate pe apartamentul mamei mele , detin 50% din imobil as putea primi bani de chirie? sau nu se poate sub nicio forma? ar trebui sa renunt la proprietate? sau nu se poate nici asa? ca poate se verifica daca am avut anterior numirii in primul post o proprietate in acel oras. 

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

bobicu

In localitatea unde ai cota parte de proprietate,nu poți obține decontarea chiriei.:(

Link către postare
alexandru233

Si daca renunt la cota parte? pot beneficia?

Link către postare
MrAndrei
Publicat (modificat)

Doresc sa schimb chiria inainte cu 4 luni de expirarea contractului - de comun acord. Solicit idei, sfaturi, pentru asigurarea continuitatii banilor de chirie fara pauze, daca ar fi posibil.

Unii imi spuneau ca e necesar un raport prin care solicit incetarea platii chiriei si mai apoi un raport nou pt cerere locuinta si chirie etc. Sper sa nu fie vreo manevra si prin faptul ca renunt benevol la chirie sa nu mai primesc in continuare(cum e la mutarea la cerere).

Alta chestie ar fi cu rezilierea vechiului contract, ma gandesc sa nu il reziliez pana ce nu il semnez pe cel nou inainte, sa evit sa raman pe strada, dar nu stiu cat ma incurca la primirea banilor pentru noua chirie sau la Anaf daca am 2 contracte inregistrate.

Modificat de MrAndrei

Link către postare
viobra

Pentru a putea primi bani de chirie incepand cu o data viitoare (in cazul tau, sa existe continuitate) eu as proceda astfel.

Trebuie sa indeplinesti cumulativ 3 condiții: 1. sa ai un contract incheiat. 2. Sa ai o cerere depusa anterior datei de la care incepe contractul sau cel tarziu in acea zi. 3.  Sa ai viza de flotant sau domiciliul stabilit  la adresa la care ai incheiat contractul de inchiriere.

1. Faci contractul de inchirirere.

2. Imediat te duci la SPLCEP si iti faci domiciliul sau viza de flotant la noua adresa (daca iti faci domiciliul eviti procedura in fiecare an).

3. La cel mult 5 zile după ce ai schimbat domiciliul te duci la SRU si depui raport prin care anunti ca ti-ai schimbat domiciliul si ai incheiat un nou contract de inchiriere, si soliciti decontarea chiriei la noua adresa.

Tu trebuie sa anunti orice schimbare intervine la conditiile pentru care ti-a fost acordat dreptul de chirie, in termen de cinci zile.

La ANAF nu te incurca, poti sa ai si 10 contracte atat timp cat sunt platite taxele.Oricum in ziua in care ai facut oricare dintre pasii 1-3, nu mai indeplinesti conditiile pentru a primi banii la vechea adresa, de aceea trebuie sa te misti foarte repede. Este greu sa nu pierzi o perioada, ca este ea de cateva zile sau mai multe. 

Link către postare
MrAndrei

Multumesc pentru raspuns. La RU mi s-a comunicat ca e obligatoriu un raport pentru sistarea chiriei, care m-a pus putin pe ganduri intrucat nu am mai intalnit situatia asta.

Link către postare
Andrei

Iti spun ce am facut eu la DGPMB. Varianta 1. Am reziliat contractul X. Apoi am inregistrat contractul Y. In termen de maxim 5 zile intre ele. Cazul ideal. Varianta 2. Nu am avut posibilitatea sa reziliez contractul X (proprietarul nu dorea rezilierea), am facut raport ca nu mai stau la adresa si am solicitat sistarea platii chiriei. Cu aceeasi zi, am inregistrat contractul Y. Varianta 3. Cunoscuta ca si varianta "cum se cred cei de la SRU, un fel de zei". Reziliez contractul X, inregistrez contractul Y, iar cei de la SRU imi cer raport ca doresc sistarea platii chiriei. Nu cautati logica. Am trecut prin toate 3 situatiile. Inregistrarea contractului Y, in toate cazurile era precedat de intocmirea raportului "de chirie". Iar contractele erau inregistrate si reziliate la ANAF. Fac precizarile acestea pentru cei ce citesc si nu stiu procedura de urnat in cazul depunerii raportului in vederea decontarii compensatiei de chirie.

Link către postare
serioussam

Apropo, am atribuita locuinta ANL, renunt si inchei contract cu o persoana sau firma  imobiliara, chiria imi este decontata ?

Link către postare
Mihab

Buna colegi,

Am vazut zilele trecute o informare de la SNPPC cum ca s-ar fi apronat legea pentru a primi banii de chirie si pentru a ne cumpara o locuinta.

Aveti mai multe informatii in acest sens? Cand si ce trebuie sa facem pentru a putea beneficia de asta?

Va multumesc!

Link către postare
Sache

Nu s-a aprobat încă. Se mai negociază, se mai discuta. Trebuie stabilita și modalitatea de punere în practica a acestor prevederi.

Link către postare
GeniusUser

Buna ziua !

Imi cer scuze daca subiectul a mai fost discutat cu ocazia altor topicuri .

Urmeaza sa fiu incadrat in cadrul MAI , in prima functie , intr-o alta localitate decat cea in care am domiciliul.

Stiu ca in lege scrie ca , in acest caz , am dreptul la o compensatie de chirie xe pana la 50% din salariul de baza.

Avand in vedere ca 1 an de zile voi avea calitatea de politist debutant , ati putea sa imi spuneti care ar fi cuantumul ( aproximativ) de care ar trebui sa beneficiez pentru chirie ? Am inteles ca ar fi undeva la 600 de lei , dar am vrut sa fiu mai sigur.

Va multumesc si imi cer scuze inca o data daca acest subiect a mai fost discutat.

Link către postare
skip

540-550 de lei

Link către postare
Andrei

Ca debutant nu o sa sari de 450 lei. Eu sunt pe functie de Ag2 cu 6 ani vechime si am 530 lei.

Link către postare
Roby

Aveti idee cati bani de chirie pot lua maximum ? Precizez ca in mediul rural am 400, iar din 01 Mai voi fi in mediul urban, unde  stiu ca pot primi mai mult....

Link către postare
Sache

Maxim este 50% din salariul de baza, deci poți primi și mai puțin, dacă contractul de închiriere este încheiat cu o suma mai mica. Cred ca o sa primești maxim 600 lei/luna.

Link către postare
Marius
On 25.04.2018 at 17:51, GeniusUser a scris:

Urmeaza sa fiu incadrat in cadrul MAI

Aici, pe acest website, noi discutăm despre poliție, nu de problematica din întreg MAI-ului, pt că Ministerul are în subordine și instituții care nu angajați polițiști.

Link către postare
viobra
4 hours ago, Sache said:

Maxim este 50% din salariul de baza, deci poți primi și mai puțin, dacă contractul de închiriere este încheiat cu o suma mai mica. Cred ca o sa primești maxim 600 lei/luna.

... dar nu mai mult decât valoarea ipotetică de la nivelul decembrie 2009.

Link către postare
Roby

Care, ai idee, cat era, #Viobra ?

Link către postare
viobra

Nu este o sumă fixă. Este vorba de valoarea ipotetică pe care ar fi avut-o funcția ta in 2009.

Link către postare
Sache

Roby, cei de la Financiar sunt în măsura sa îți dea un răspuns exact, după ce fac calculele.

Link către postare
cyprusboy89

Roby, ai grija, ca nu in orice oras primesti 50 %. Trebuie sa aiba rang de municipiu, sau statiune turistica.

Art. 1. 

(1) Polițiștii aflați în situațiile prevăzute la art. 31 alin. (1) și alin. (11) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul polițistului, cu modificările și completările ulterioare, au dreptul la o compensație lunară pentru chirie, calculată în raport cu salariul de bază corespunzător lunii pentru care se cuvine acest drept, în cuantum de:

a) 50% din salariul de bază, dacă locuiesc în municipii, stațiuni turistice ori balneare sau în localități cu situații deosebite;Modificări (1)

b) 40% din salariul de bază, dacă locuiesc în alte localități decât cele prevăzute la lit. a).

Eu, lucrez la un municipiu, functie Ag. I, 8 ani vechime si primesc fix 567 lei chirie. Ca idee :)

• Apreciez 1

Link către postare
Roby

Cyprusboy89, da asa este - 50% pt municipii si statiuni

40% pt restul orașelor și mediul rural

Intre timp am intrebat si la financiar si mi s-a calculat...pot primi maximum 440 lei (40%)

Deci daca eram la municipiu ori stațiune (50%) primeam 550, dupa calculele mele

Link către postare
Andrei

Cand eram pe functie de AP, aveam 543 lei. Deci, cam pe acolo... Eu pe contrsct am 700 lei.. Am sperat ca poate mai creste compensatia.. Practic platesc degeaba vreo 40 lei la impozit, diferenta dintre 530 lei cat primesc acum si 700 lei, suma de pe contract.

Link către postare
AdrianAdr

In urma modificarii codului fiscal, Finantele nu mai inregistreaza contractele de inchiriere, si cel putin pt moment nici Evidenta Populatiei nu face resedinta fara contract inregistrat.

In conditiile in care cel mai probabil nu se schimba curand hg 284/2005, e posibil sa fie respinsa documentatia de chirie ca fiind incompleta?(lipsa contract inregistrat). 

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.