Jump to content
POLITISTI.ro

adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Recommended Posts

ciprith

Pai hai sa faca fratele sau un act de caritate. Sfatul meu este sa faceti tot ce puteti sa beneficiati de orice drept atata timp cat este prevazut de lege si indepliniti conditiile legale.

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

iav

Studiază Hotărârea nr. 284/2005 privind stabilirea cuantumului și condițiilor de acordare a compensației lunare pentru chirie cuvenite polițiștilor.

Edited by iav

Andrei

@Elvis din moment ce este legala decontarea compensatiei de chirie, daca contractul de inchiriere este incheiat cu o ruda de gradul 2 (frati, surori), de ce politistul ar trebui sa incheie contract de inchiriere cu o alta persoana?

Elvis

Pentru ca se presupune ca noi suntem politisti si nu cautam tot felul de chichite ca infractorii. Ca avem niste standarde de moralitate peste medie.....zic si eu nu dau cu parul !

Dar se pare ca scara valorilor s-a inversat !

serioussam

Referitor la chiriile ANL , sunt intr-o astfel de situatie si pentru ca au introdus articolul prin care nu pot beneficia de compensatie daca am atribuita o locuinta de la fondul locativ de stat.....dar eu concret platesc chirie ....unde si in ce masura se poate face o propunere de modificare pentru a beneficia de compensatie ?

Sache

Cate camere ai si cat platesti chirie in blocul ANL?

Andrei

Din moment ce respect legea, nu vad de ce nu as "profita" de aspectul asta. E legal, e un drept al politistului. Eu stau in chirie si primesc 530 lei, ca si compensatie. Proprietarul ma "taxeaza" cu 600 lei, in conditiile in care, impart apartamentul cu inca un coleg. Nu stau in lux, nu stau in "zona buna". Pentru nivelul de chirie din Bucuresti, o compensatie de 530 lei, mi se pare o bataie de joc. Nici raportul de mutare nu il accepta, nici nu imi dau ca si compensatie de chirie o suma corecta. Sau macar o suma ce ar fi mai aproape de realitate. Si cu problema asta nu se confrunta doar cei din Bucuresti, ci si colegii din Iasi, Timisoara, Cluj, ma refer la orase mai mari. Probabil de asta, majoritatea colegilor, isi pun intrebari cu privire la legalitatea incheierii unui contract de chirie cu fratele/sora, etc. Si din moment ce este legal, nu vad de ce nu ar face acest lucru. Eu, personal, daca as putea, as incheia contractul cu fratele meu. Asta ca sa nu mai deschid un alt subiect, cu privire la cat trebuie sa cauti o persoana care inchiriaza apartamentul legal, cu contract la ANAF. Dupa ce ca au crescut chiriile foarte mult, majoritatea refuza declararea unui contract la ANAF. Dar angajatorului i se cam rupe de acest aspect. La fel cu i se rupe de cati bani ii dau amaratului de agent de politie. Sa dai compensatia de chirie, in functie de salariul de baza, este o discriminare totala intre categoriile profesionale. Agentul ia 500 lei, ofiterul ia 1200 lei. 

• Upvote 1

serioussam

@Elvis ,o camera, 260 lei, iar reinoirea contractului vine cu, cuntumul dublat anual.

Edited by serioussam

AdrianAdr

As putea sa iau de bun ca indemnizatia de chirie reprezinta 50% din salariul functiei(cel afisat pe fluturas) sau exista alt mod de calcul(dupa nivelul din 2009 etc)? 

Andrei

Dupa nivelul lui 2009. 

• Upvote 1

Elvis

Pai eu zic sa iesim la drumul mare  si sa facem haiducie pentru ca angajatorul ne ofera numai 600 de lei pentru chirie. Pe mine nu m-a ajutat angajatorul sa imi iau o casa asa cum prevede legea, dar nu ma plang, Pot sa imi vand casa si sa stau cu chirie pentru ca am dreptul, as putea ,,profita" de aspectul asta. Si Ciocoiu, Buda, Dragulin & co au ,,profitat de nise aspecte" si acum ,,ne este bine" tuturor ! Uite ca eu sunt suspicios atunci cand un politist incheie un contract de inchiriere cu rudele. Si pot da exemple concrete ! Hai sa incercam sa fim corecti cu noi ! 

Cu fiecare zi care trece imi dau seama ca profilul politistului se modifica. Cerem sa fim respectati si suntem deranjati cand cetatenii nu o fac . Respectul se castiga in timp nu se impune. Sa nu imi spuneti ca toti politistii care iau chirie si incheie contracte cu rudele stau cu chirie. Sau la sfarsitul lunii vine fratele si iti cere banii pentru ca nu face acte de caritate ! Unii dintre noi credem ca am inventat roata. Da, este legal.....dar moral o fi ? Oare de ce sa nu inchei un contract de inchiriere fara sa planeze tot felul de suspiciuni asupra mea ? De fapt nu incerc sa fentez sistemul? De ce sa nu fiu eu corect cu mine in primul rand ? Ne mintim si ne furam caciula singuri. Adevarul este ca nu toti politistii care iau chirie stau cu chirie, ca nu toti politistii care incheie contracte cu rudele platesc chirie, ca nu toti care iau bani pentru naveta fac naveta, ca nu toti care iau salarii de excelenta le merita etc. Asta este adevarul ! Ca nu vreti voi sa il recunoasteti este alta problema ! Voi vreti adevarul vostru Andrei, Ciprian etc ! Niciodata nu am invatat vreun politist sa fenteze legea si nu o sa o fac niciodata ! Pentru ca eu am ales calea corecta, aia grea! Stiu ca nu este pentru oricine si presupune sacrificii ! Dar prefer sa ma creada lumea nebun si sa fiu corect ! De orientati este plina Politia Romana !

Serioussam este o situatie ciudata . Nu sunt in masura sa iti dau sfaturi. Esti mutat in prima functie sau in interesul serviciului in acel oras?

Edited by Elvis

serioussam

Numit in prima functie.

Elvis

Vrei sa cumperi locuinta in care stai?

Claudinio

Multumesc de informatii. Elvis , respect parerea ta, dar de ce sa platesc chiria unui strain cand pot sa-i dau acei bani fratelui meu. Nu este nimic imoral, nu am nimic de ascuns desi poate asa pare. O zi buna tuturor

serioussam

da

Elvis

Deocamdata nu prea exista solutii serioussam. Nu este normal sa platesti chirie si sa nu beneficiezi de decontarea ei. Cand era o chirie modica la ANL nu era o problema, acum chiriile s-au marit si sunteti intr-o postura delicata.

Claudinio atunci nu este nicio problema ca domnii parlamentari isi angajeaza tot neamul la ei la cabinet ! O tempora, o mores !

Edited by Elvis

ciprith

Cu moralitatea murim de foame. Daca avem niste drepturi trebuie sa beneficiem de ele in limitele legale. 

• Like 1

Elvis

Fara morala si cinste un politist trebuie sa se apuce de alta meserie. Asa vad eu lucrurile. Si pana acum nu am murit de foame. Nici nu m-am imbogatit . Dar eu fac parte din alta generatie si am fost educat de militieni. Unii dintre voi , cei mai tinerei, nu prea mai aveti modele. Sa fii politist este o stare de spririt ciprith, dar se pare ca tu nu ai de unde sa stii .

• Upvote 2
  • Downvote 2

Adrian83

Ma poate lamuri careva, momentan sunt la o sectie de politie la o. P si beneficiez de compensatie de chirie deoarece am domiciliul in alt judet inca din 2006 de cand sunt in sistem,  intrebarea este daca fac raport ptr mutare la un loc in cadrul SAS in acelasi oras cu sectia (serv actiuni speciale) alias mascati mai beneficiez de compensatia de chirie sau o pierd? 

iav
Chiar acum, Adrian83 a scris:

sectia (serv actiuni speciale) alias mascati

Secția de poliție nu-i totuna cu S.A.S și toți polițiștii, precum și majoritatea civililor știu cine sunt cei de la S.A.S.

Studiază și tu H.G nr.284/2005, art 13, alin.1, lit. d. „ 

„Art. 13. -

(1) Compensația lunară pentru chirie, acordată în condițiile reglementate de prezenta hotărâre, se plătește în continuare polițiștilor care:

d) sunt mutați în altă unitate de poliție situată în aceeași localitate în care au fost numiți în prima funcție sau mutați inițial în interesul serviciului.”

Adrian83

Am citit o chiar imi facusem print screen cu treaba asta insa am zis sa intreb sa fiu sigur ca din ce am citit o parca lasa loc de interpretare nu zice clar ca nu e mentionat daca la cerere, adica ma gandeam ca daca eu fac raportul de mutare sa nu mi sisteze chiria considerandu se ca e la cerere mea, ms frumos ptr raspuns

BogdanAlx

Compensatie pentru chirie , 50% din salariul de baza la nivelul anului 2009 :))

• Upvote 1

cyprusboy89

Ce se va intampla dupa 01.01.2018 ? Nivelul compensatiei pentru chirie se va calcula tot dupa salariul de baza din 2009 ?

• Upvote 2

Andrei

Am inteles ca sporurile se "ingheata" la nivelul lui decembrie 2017... Deci tot dupa salariul din 2009 se vor calcula...

Sache

În continuare, cei cu salarii mici vor primi bani putini pentru chirie, iar cei cu salarii mari vor primi bani mulți pentru asa ceva. Unii vreo 400 lei/luna, iar alții vreo 4.000 lei/luna! Echitabil, nu?! Cata nedreptate în Politia Romana și nimeni nu schimba nimic.

• Upvote 1