Jump to content
POLITISTI.ro

adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Recommended Posts

Roby

Da !
Citeste aici    

 

Share this post


Link to post

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

alyn

Daca ma apuc de constructia unei case, mai beneficiez de compensatia de chirie pana pot sa o termin?

Share this post


Link to post
Elvis

Unde construiesti casa ? O construiesti tu sau vreo firma ? Pana o termini si faci receptia poti sa locuiesti in curte ?

Share this post


Link to post
alyn

In localitatea unde imi desfasor activitatea? Asa am inteles si eu ca lana la receptia lucrarii pot sa beneficiez de compensatia de chirie.

Share this post


Link to post
alexxxpety

Salutare. Dacă am fost transferat la cerere de la un inspectorat la altul la o.p. și ulterior delegat la criminalistica în alta localitate decât cea în care am fost numit după transfer, pot beneficia de banii de chirie ? Menționez ca am domiciliul în localitatea unde sunt delegat însă nu am locuință personala, locuiesc cu părinții. Mersi

Share this post


Link to post
Roby

Nu cred ca poti

Share this post


Link to post
Elvis

Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici

Art. 88. - (1) Delegarea se dispune în interesul autorităţii sau instituţiei publice în care este încadrat funcţionarul public, pe o perioadă de cel mult 60 de zile calendaristice într-un an.

(3) Delegarea pe o perioadă mai mare de 60 de zile calendaristice în cursul unui an calendaristic se poate dispune numai cu acordul scris al funcţionarului public. 
(4) Pe timpul delegării funcţionarul public îşi păstrează funcţia publică şi salariul, iar autoritatea sau instituţia publică care îl deleagă este obligată să suporte costul integral al transportului, cazării şi al indemnizaţiei de delegare. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
IonutPa

Am si eu o intrebare: pentru a primi banii pe transport, eu facand naveta cu masina conteaza daca masina e pe numele meu? Masina apartine tatalui meu, eu nu am masina pe numele meu si as vrea sa fac naveta la locul de munca cu ea. Se poate sa-mi fie decontati banii ?

Share this post


Link to post
iav

Da contează. Trebuie ca tatăl tău să-ți facă o împutrenicire notarială că este de acord să-i folosești autoturismul, un contract de comodat, sau să-ți doneze mașina, trebuie să faci dovada că folosești acel autoturism în mod legal.

 

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Diana1Diana

Buna ziua, tuturor!

Va rog sa ma ajutati intr-o situatie : momentan necasatorit, fara locuinta de vreun fel, beneficiez de banii de chirie, in eventualitatea unei casatorii, ea avand casa anterior casatoriei, mai beneficiez de banii de chirie?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Share this post


Link to post
iav

Tu ce zici? Poți să faci contract de închiriere cu propria soție? Dacă se supără și reziliază contractul?

Share this post


Link to post
Andrei

Dacă locuința soției este în localitatea în care lucrezi, nu mai primești bani de chirie. Dacă este în altă localitate, da.

Art.2 si Art.3 din H.G. 284/2005.

Edited by Andrei

Share this post


Link to post
Diana1Diana

Multumesc pentru raspunsuri, asa stiam si eu, dar am zis sa mai intreb o data! 

Share this post


Link to post
IonutPa

Puteti sa-mi spuneti si mie pasii pentru dosarul de decontare a banilor pentru transport? Pe 6 februarie o sa plec la cursuri si vreau sa-l fac pana in martie-aprilie astfel incat sa primesc banii din prima luna. Am inteles ca am nevoie de o adresa de la postul de politie sa merg cu ea la ARR. 

Share this post


Link to post
iav

Ce este ARR-ul.?

Share this post


Link to post
ciupalau

Buna ziua.

Am o casa in constructie (neterminata, improprie locuireii) intr-o comuna invecinata cu municipiul unde sunt angajat. Casa e construita prin credit cu ipoteca.

Pana acum nu am solicitat bani de chirie, insa cu sotia si cei trei copii e cam greu intr-un apartamentde 40 mp.

Daca as solicita bani de chirie(cu contract legal, la notar) mi s-ar acorda?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Elvis

Ciupalacu....ce nik-uri va alegeti, te doare mintea.....ce legatura are cum contruiesti casa, credit iopotecar etc?

Am fost mutat in municipiul ....la cerere/in interes de serviciu/numit in prima functie ! Asta trebuie sa ne spui.

Share this post


Link to post
ciupalau

In municipiul unde lucrez este prima functie in care am fost numit.

Share this post


Link to post
viobra
10 hours ago, ciupalau said:

Daca as solicita bani de chirie(cu contract legal, la notar) mi s-ar acorda?

Contractul ca sa fie legal trebuie inregistrat la fisc, nu trebuie sa fie facut la notar.

Share this post


Link to post
Elvis

Hotărârea nr. 284/2005 privind stabilirea cuantumului şi condiţiilor de acordare a compensaţiei lunare pentru chirie cuvenite poliţiştilor

Articolul 2

Politistul numit în prima functie sau mutat în interesul serviciului intr-o alta localitate decat cea în care îşi are domiciliul beneficiaza de compensatia lunara pentru chirie dacă indeplineste cumulativ urmatoarele cerinţe:

a) nu efectueaza naveta la şi de la locul de muncă din/în localitatea de domiciliu;

b) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia nu detine locuinta proprietate personala în localitatea în care a fost numit în prima functie sau mutat în interesul serviciului;

c) unitatea de politie în care politistul este incadrat nu are posibilitatea sa îi asigure acestuia şi, după caz, membrilor familiei sale spatiu de locuit corespunzător;

d) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia nu are atribuita, prin contract de închiriere, o locuinta din fondul locativ de stat în localitatea unde a fost numit în prima functie sau mutat în interesul serviciului;

e) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia are un contract de închiriere, altul decat cel prevăzut la lit. d), incheiat şi înregistrat la administratia financiară în condiţiile legii;

f) şi-a stabilit reşedinţa în localitatea în care a fost numit în prima functie sau mutat în interesul serviciului, la adresa locuinţei inchiriate potrivit lit. e).

Articolul 3

(1) Politistul numit în prima functie sau mutat în interesul serviciului în localitatea în care îşi are domiciliul beneficiaza de compensatie lunara pentru chirie dacă indeplineste cumulativ urmatoarele cerinţe:

a) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia nu detine locuinta proprietate personala în localitatea de domiciliu;

b) unitatea de politie în care politistul este incadrat nu are posibilitatea sa îi asigure acestuia şi, după caz, membrilor familiei sale spatiu de locuit corespunzător;

c) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia nu are atribuita, prin contract de închiriere, o locuinta din fondul locativ de stat în localitatea de domiciliu;

d) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia are un contract de închiriere, altul decat cel prevăzut la lit. c), incheiat şi înregistrat la administratia financiară în condiţiile legii;

e) politistul şi-a stabilit reşedinţa sau domiciliul la adresa locuinţei inchiriate potrivit lit. d);

f) în urma efectuării anchetei sociale se constată că politistul se afla într-un caz justificat de a beneficia de compensatie pentru chirie.

(2) Ancheta sociala prevăzută la alin. (1) lit. f) se efectueaza de către o comisie constituita prin ordin al ministrului administraţiei şi internelor. La stabilirea cazurilor justificate, comisia are în vedere urmatoarele criterii:

a) politistul nu detine un spatiu de locuit corespunzător la adresa de domiciliu, în situaţia în care şi-a stabilit reşedinţa la adresa locuinţei inchiriate potrivit alin. (1) lit. d), ori nu detinea la adresa anterioara de domiciliu, în situaţia în care şi-a stabilit domiciliul la adresa locuinţei inchiriate potrivit alin. (1) lit. d);

b) din motive neimputabile politistului, acesta se afla în imposibilitatea obiectiva de a mai locui la adresa de domiciliu; 

c) domiciliul politistului este stabilit într-un spatiu de locuit corespunzător, care este ocupat de acesta în baza unui contract de închiriere.

(3) Rezultatul anchetei sociale se consemneaza într-un proces-verbal care se transmite compartimentului de resurse umane.

Articolul 3^1

(1) Nu se acordă compensatia lunara pentru chirie în situaţia în care contractul de închiriere a fost incheiat cu copiii/parintii politistului ori ai sotiei/sotului acestuia/acesteia.

(2) În cazul contractelor de închiriere incheiate între politist ori sotia/sotul acestuia/acesteia şi persoane juridice care au în obiectul de activitate inchirierea de imobile nu subzista obligaţia înregistrării contractului la administratia financiară.

Share this post


Link to post
vimi

Buna ziua tuturor!

Va rog sa ma sfatuiti cu privire la urmatoarea situatie:

Daca sunt mutat in interesul serviciului in localitatea in care am domiciliul, iar ulterior imi mut domiciliul in alta localitate, mai beneficiez de chirie in localitatea in care am fost mutat in interesul serviciului? Daca da, in ce temei legal?

Share this post


Link to post
alecs39

Buna ziua!

Am si eu o intrebare: in cazul in care am fost mutat in interes de serviciu dintr-o localitate in alta, beneficiind in continuare de dreptul la compensatia de chirie, daca doresc sa ma mut la cerere in aceeasi localitate (cea in care am fost mutat in interes de serviciu), dar la alt birou, din cadrul aceleiasi sectii, risc sa pierd dreptul la compensatia pentru chirie ?

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Marius

Dacă noua funcţiepe care te muţi este în aceeaşi localitate, NU, nu pierzi compesaţia de chirie.

Share this post


Link to post
Cosminnt

Salut! Am si eu o intrebare legata de acest subiect si va rog sa ma lamuriti daca se poate. In momentul de fata sunt necasatorit si beneficiez de indemnizatie de chirie. In toamna ma insor iar viitoarea sotie detine un apartament cu rezerva uzufructului viager fata de parinti. Detine apartamentul in acest mod datorita faptului ca mama ei s-a recasatorit iar actualul sot mai are doi copii si sa nu fie probleme in cazul succesiunii. In acest apartament locuiesc parintii ei, ea locuind cu mine. Dupa casatorie, mai am dreptul la chirie, avand in vedere ca viitoarea sotie este proprietar al apartamentului dar nu se poate folosi de el? 

Edited by Cosminnt

Share this post


Link to post
Elvis

Din ce inteleg eu este proprietar, donatie sau vanzare, dar nu se poate folosi de apartament cat traiesc parintii ei. Cel mai probabil cei de la SRU o sa faca o ancheta sociala la domiciliul mamei .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.