Jump to content
POLITISTI.ro

adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Recommended Posts

Elvis

Foarte bine, dar s-ar putea sa dai banii I.P.J. - ului de unde i-ai luat daca se sesizeaza cineva.

Art. 2.

Poliţistul numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului într-o altă localitate decât cea în care îşi are domiciliul beneficiază de compensaţia lunară pentru chirie dacă îndeplineşte cumulativ următoarele cerinţe:

a) nu efectuează naveta la şi de la locul de muncă din/în localitatea de domiciliu;

b) poliţistul ori soţia/soţul acestuia/acesteia nu deţine locuinţă proprietate personală în localitatea în care a fost numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului;

c) unitatea de poliţie în care poliţistul este încadrat nu are posibilitatea să îi asigure acestuia şi, după caz, membrilor familiei sale spaţiu de locuit corespunzător;

d) poliţistul ori soţia/soţul acestuia/acesteia nu are atribuită, prin contract de închiriere, o locuinţă din fondul locativ de stat în localitatea unde a fost numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului;

e) poliţistul ori soţia/soţul acestuia/acesteia are un contract de închiriere, altul decât cel prevăzut la lit. d), încheiat şi înregistrat la administraţia financiară în condiţiile legii;

f) şi-a stabilit reşedinţa în localitatea în care a fost numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului, la adresa locuinţei închiriate potrivit lit. e).

Art. 3.

(1) Poliţistul numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului în localitatea în care îşi are domiciliul beneficiază de compensaţie lunară pentru chirie dacă îndeplineşte cumulativ următoarele cerinţe:

a) poliţistul ori soţia/soţul acestuia/acesteia nu deţine locuinţă proprietate personală în localitatea de domiciliu;

b) unitatea de poliţie în care poliţistul este încadrat nu are posibilitatea să îi asigure acestuia şi, după caz, membrilor familiei sale spaţiu de locuit corespunzător;

c) poliţistul ori soţia/soţul acestuia/acesteia nu are atribuită, prin contract de închiriere, o locuinţă din fondul locativ de stat în localitatea de domiciliu;

d) poliţistul ori soţia/soţul acestuia/acesteia are un contract de închiriere, altul decât cel prevăzut la lit. c), încheiat şi înregistrat la administraţia financiară în condiţiile legii;

e) poliţistul şi-a stabilit reşedinţa sau domiciliul la adresa locuinţei închiriate potrivit lit. d);

f) în urma efectuării anchetei sociale se constată că poliţistul se află într-un caz justificat de a beneficia de compensaţie pentru chirie.

Tu te-ai mutat la cerere in localitatea de domiciliu si ai fost mutat ulterior in interesul serviciului in aceiasi localitate. Din cate stiu eu, se poate sa mai si gresesc ca nu le stu eu pe toate, nu ai dreptul. Nu ai fost mutat in prima functie si nici in interesul serviciului in localitatea de domiciliu. Ai solicitat printr-un raport scris sa te muti.

Edited by Elvis

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Miller

Buna seara! o mica lamurire va rog...daca inserez in raportul de mutare sintagma "in interes de serviciu" si acest raport este aprobat de ambele unitati, se considera mutare in interes de serviciu?...pot primi indemnizatie de chirie? multumesc anticipat!

Si daca se poate sa-mi mai spuneti in ce moduri se realizeaza mutarea in interes de serviciu.

Seara buna!

Elvis

Nu poti tu solicita mutarea in interesul serviciului.

Xeazo

Salutare tuturor!

Am si eu o nelamurire, sunt proaspat absolvent al promotiei 2016 al Scolii de Agenti de Politie Vasile Lascar Campina si am fost repartizat la Birou Autostrazi si Misiuni Speciale Sibiu.

Am inteles ca la intrare/iesire din servici trebuie sa ma prezint la IPJ, deci chirie ar trebuii sa caut in Mun.Sibiu, dar cum se gasesc greu, am gasit in com.Selimbar care se afla la 5km de centru orasului.

ORDIN nr. 275 din 13 noiembrie 2009 pentru stabilirea criteriilor si conditiilor de inchiriere si repartizare de catre Ministerul Administratiei si Internelor a unor spatii locative necesare cazarii politistilor si cadrelor militare in activitate prevede urmatoarele :

ART. 3

(1) Condiţiile care stau la baza încheierii contractelor de închiriere sunt următoarele:

f) spaţiile locative închiriate trebuie să fie situate în localitatea în care îşi desfăşoară activitatea poliţiştii/cadrele militare care vor beneficia de acestea şi la o distanţă de cel mult 500 m de cel/cea mai apropiat (ă) punct de acces/staţie pentru mijloace de transport în comun;

(2) Contractele de închiriere pot fi încheiate şi cu exceptarea de la îndeplinirea următoarelor condiţii prevăzute la alin. (1), dacă există acordul expres al solicitantului acelui spaţiu, astfel:

c) lit. f) - spaţiile locative închiriate sunt situate în locaţii care permit îndeplinirea atribuţiilor de serviciu;

Intrebarea mea e urmatoarea : Daca imi iau chirie in Selimbar , o sa primesc decontarea pentru chirii ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Elvis

Tu ai fost mutat in interesul serviciului, numit in prima functie in Sibiu, in acest oras o sa primesti chirie.

iav

GL14MTK( probabil numărul de la mașină), vezi că poți să afli și singur răspunsul corect?

19alex23

Nu primesti chirie pentru Selimbar. Eu am gasit apartament pe Calea Cisnadiei la 500m de intrarea in Sibiu si nu primeam. Trebuie sa fie in Sibiu.

Alinutza

Bună!  

După absolvirea scolii de politie am fost repartizata la un post de politie iar după un an m-am mutat, la cerere, la inspectorat.  Anul acesta am câștigat un concurs de tco în același oras. Beneficiez de bani de chirie? Am întrebat la resurse umane și la juridic și mi-au spus ca nu beneficiez pentru ca m-am mutat la cerere în orașul unde am câștigat concursul.

Elvis

Primeai chirie daca te mutati in alta localitate decat cea in care te-ai mutat la cerere. In conditiile acestea nu beneficiezi de chirie.

• Upvote 1

Alinutza

Mulțumesc Elvis! 

19alex23

Daca imi cumpar o locuinta intr.o alta localitatea decat cea in care lucrez si iau indemnizatia de chirie, o sa mai beneficiez de indemnizatia de chirie?

Andrei

Da

Anonymous527

Imi cer scuze daca s-a mai discutat pe acest forum, dar pana acum am cautat si nu am gasit nimic referitor la acest aspect. Daca sunt incadrat din sursa externa ca agent de politie, pot beneficia de indemnizatia de chirie intr-un oras unde nu am domiciliul si locuinta proprietate personala? 

Conform art. 12 lit.c din hotararea 284/2005: compensatia lunara pentru chirie se acorda si politistilor "au fost încadraţi sau au redobândit calitatea de poliţist", " au fost incadrati" se refera si la incadrarea din sursa externa? De asemenea, "numirea in prima functie" se refera si la incadrarea directa din sursa externa?

Elvis

Ai dat un concurs si ai fost numit in prima functie chiar daca esti incadrat direct. Beneficiezi de indemnizatia de chirie. Chiar daca aveai domiciliul in localitatea respectiva, locuiai cu parintii, beneficiai de chirie.

Edited by Elvis
  • Upvote 1

atccosmin

Sunt incadrat la SPF. Moldova Veche din 2006, am beneficiat de indemnizatia de chirie pana in 2011. In  octombrie 2011, am primit de la primarie un apartament cu doua camere ANL, si m-am mutat impreuna cu sotia. Acum, avem 3 copii si doresc sa imi caut un apartament cu 4 camere de inchiriat deoarece apartamentul ANL e prea mic. Mai beneficiez acum de chirie? Multumesc colegilor pentru raspuns.

Elvis

Cosmin explica-mi cum este cu apartamentul ANL ca nu ma pricep. Este proprietate personala, cu chirie etc.

Art. 2.

Poliţistul numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului într-o altă localitate decât cea în care îşi are domiciliul beneficiază de compensaţia lunară pentru chirie dacă îndeplineşte cumulativ următoarele cerinţe:

d) poliţistul ori soţia/soţul acestuia/acesteia nu are atribuită, prin contract de închiriere, o locuinţă din fondul locativ de stat în localitatea unde a fost numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului;

Parerea mea ....trebuie sa scapi de ANL....Dar nu stiu cum l-ai dobandit. Contract de inchiriere cu o durata determinata. Cumparare....chiar nu stiu.

Edited by Elvis

atccosmin

Este cu chirie si se prelungeste la cererea mea pe un an de zile. E obtinut in baza unei cereri facute de mine la primarie. 

Daniel2016

Salutare!

Care sunt categoriile de persoane cu care polițiștii nu pot închiria locuințe ? Mulțumesc!

iav

@atccosmin poți închiria un alt apartament, faci contract de închiriere cu proprietarul, reziliezi contractul de la A.N.L și poți beneficia de chirie. 

Elvis

Cosmin daca aia de la cadre de la tine din judet sunt sanatosi la cap, in conditiile in care tu nu inchei un nou contract de inchiriere cu primaria pentru apartamentul ANL, trebuie sa iti acorde bani pentru plata chiriei.

Art. 12.

Compensaţia lunară pentru chirie se acordă în condiţiile reglementate de prezenta hotărâre şi poliţiştilor care se află în următoarele situaţii:

a) iniţial au deţinut locuinţe din fondul locativ de stat, iar ulterior, în baza unor hotărâri judecătoreşti de divorţ definitive şi irevocabile, au pierdut beneficiul folosinţei acestor locuinţe;

Art. 15.

Dreptul la compensaţia lunară pentru chirie încetează în următoarele situaţii:

c) la data încheierii, de către poliţistul în cauză sau de către soţia/soţul acestuia/acesteia, a contractului de închiriere pentru locuinţa atribuită din fondul locativ de stat, în localitatea în care poliţistul a fost numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului;

Daniel da mai multe detalii ca nu prea inteleg ce vrei sa spui. Cu care? De la care ?

Edited by Elvis

Daniel2016

@Elvis am găsit între timp articolul de lege; ART. 3^1 (1)  (din HOTĂRÂREA nr. 284 din 7 aprilie 2005 (actualizată) privind stabilirea cuantumului şi condiţiilor de acordare a compensaţiei lunare pentru chirie cuvenite poliţiştilor ) care spune așa: Nu se acordă compensatia lunara pentru chirie în situaţia în care contractul de închiriere a fost incheiat cu copiii/parintii politistului ori ai sotiei/sotului acestuia/acesteia.

Pe cale de consecință polițistul nu poate încheia contracte de chirie cu părinții, copii săi și socrii. Pot încheia contracte cu frații/surori, cumnați ș.a..

Elvis

Eu te-as sfatui sa nu faci asa ceva. Gasesti o locuinta care iti convine ca dotari si inchei contractul cu oricine altcineva. Nu cu rude. Este mai bine pentru tine.

Edited by Elvis
  • Upvote 1

Blink321

Va salut. Am fost numit in prima functie dupa absolvire intr-un oras diferit de cel de domiciliu si am primit chirie. Recent m-am mutat la cerere in aceeasi localitate, doar la alta structura.

Conform art. 15 lit. f din 284/2005 nu ar trebui sa existe nicio problema, doar in cazul in care exista vreo alta prevedera contrara de care nu am cunostinta, pentru ca altfel nu inteleg de ce mi s-a spus de la cadre ca pierd chiria pentru ca m-am mutat la cerere.

Ce parere aveti?

Marius

Nu pierzi chiria dacă eşti în aceeaşi localitate în care ai fost numit în prima funcţie. Cei de la MRU probabil nu au înţeles clar situaţia.

sherifu

indemnizatia de instalare se acorda si daca esti mutat in interes de serviciu in alta localitate?