Jump to content
POLITISTI.ro

adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

Recommended Posts

viobra

Poti beneficia, bineinteles, cu conditia ca sa nu ai contractul de inchiriere cu parintii tai sau ai sotiei. Asa stiu eu ca scrie in HG 284 / 2005.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

antalkafka

O intrebare: Care sunt situatiile justificative in care politistul numit in prima functie in localitate in care are domiciliul poate beneficia de compensatie pentru chirie? Mentionez faptul ca am citit legea care reglementeaza spatiul de locuit, L. 114/1996 si nu ma incadrez acolo.

Edited by antalkafka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Citeste HOTĂRÂREA nr. 284 din 7 aprilie 2005, art.3, 4, 5, 6 si 7 .

Share this post


Link to post
Share on other sites
dorisy

Bună! Am o nelămurire în legătură cu acordarea compensatiei de chirie. În HG 284 nu este reglementat clar acest lucru. 

Dacă plec la curs la Centrul Chinologic Sibiu timp de 16 săptămâni, îmi primesc în continuare indemnizația de chirie pentru această perioadă? 

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Catalin

Sigur că da. N-are nicio treabă indemnizatia de chirie cu faptul că tu mergi la un curs de perfectionare. Chiria o primesti în baza contractului de închiriere. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
dorisy

Mulțumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites
CheshireCat

Intrebare:

Noul proiect de OUG privind salarizarea prevede ca "compensaţiile lunare pentru chirie şi alte drepturi acordate potrivit actelor normative în vigoare, care nu fac parte din solda lunară brută/salariul lunar brut, rămân la nivelul lunii iulie 2016". Dilema este urmatoare: o persoana care in luna iulie are in contract o suma mai mica decat maximul pe care il poate primi (a gasit chirie mai ieftina decat plafonul) dar sa zicem in septembrie se muta care valoare din iulie 2016 se va lua in calcul, cea maxima la care avea dreptul sau cea efectiv in plata? Si daca e vorba de ultima varianta cum s-ar aplica asta la o persoana care in iulie nu primea bani de chirie dar isi face contract in august?
Are cineva idee cum se interpreteaza de regula prevederile de genul asta?
Multumesc.

Edited by CheshireCat

Share this post


Link to post
Share on other sites
Duchess

Salut,

Speta: agent, mutat la cerere in alta localitate, trece in corpul ofiterilor.

Are dreptul la compensatie de chirie? Indeplineste cumulativ restul de conditii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marius

TCO la fel ca orice funcţie ocupată prin concurs, d.p.d.v. legal se face în interesul serviciului, iar drept urmare poliţistul are dreptul la compensaţia de chirie.

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
override
Quote

art. 2, alin. a) poliţistul nu deţine un spaţiu de locuit corespunzător la adresa de domiciliu

La ce se refera acest aspect mai exact?

Edited by override

Share this post


Link to post
Share on other sites
florian11

Buna seara, ma scuzati ca intervin...dar am si eu o nelamurire....dupa 4 schimburi de 3 (tura noapte la 8 ore) este normal sa primesc o zi libera? ma poate ajuta cineva....o seara buna

Share this post


Link to post
Share on other sites
viobra

Te-ai ratacit! Citeste si tu care este titlul topicului...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Override se face o ancheta sociala si daca stai intr-o garsoniera cu parintii ....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Duchess

mda. nu se dau banii de chirie celor mutati la cerere si apoi trecuti in corpul ofiterilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites
viobra

Nuuuu. Conteaza prima numire doar daca nu ai fost mutat in interes de serviciu. In cazul in care ai fost mutat/a in interes de serviciu (asa cum este cazul trecerii in corpul ofiterilor) trebuie sa primesti bani de chirie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Duchess

de acord cu tine, dar e mult mai greu de explicat asta colegilor de la smru, care mi-au spus clar ca nu beneficiez din cauza ca m-am mutat ca agent, la cerere

Share this post


Link to post
Share on other sites
Marius

Înseamnă că ai rămas în aceeaşi localitate în care ai lucrat ca agent şi e firesc să nu primeşti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Daca ai fost mutat la cerere ca agent in localitatea unde iti desfasori activitatea ca ofiter colegii tai de la SRU au dreptate.

Edited by Elvis

Share this post


Link to post
Share on other sites
smith

Cei de la SRU mi-au spus ca pentru a beneficia de chirie trebuie sa depun la ei (pe langa contract de inchiriere, raport, si copie dupa actul de identitate) o copie dupa o declaratie "tip 220" pe care trebuie sa o completeze proprietarul imobilului inchiriat. Si in alte judete se procedeaza la fel?  Exsta vreun temei legal din care rezulta ca pentru a beneficia de chirie trebuie depusa in copie cererea "tip 220"?

Share this post


Link to post
Share on other sites
cyprusboy89

Nu stiu daca este vreun temei legal, dar si mie mi-au cerut acea declaratie inca de acum 2 ani ... anual o depun cand fac raportul pentru chirie.

Si mai trebuie un raport, cel privind situatia locativa. Intereseaza-te la Serviciul Logistica!

Share this post


Link to post
Share on other sites
apocalipse

Este un raport tipizat catre Serviciul Logistica prin care soliciti acordarea unui spatiu de locuit apartinand MAI. O sa raspunda ca nu poate pune la dispozitie un astfel de loc si astfel se acorda chiria. Ieri am depus actele pentru chirie. Important este ca documentele sa le depui cat mai repede pentru a primi chiria , astfel primesti chiria incepand cu data raportului.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Roby

Da si la Valcea se cere formularul 220 pe langa celelalte documente enumerate de tine, Smith.

Share this post


Link to post
Share on other sites
catapfr

Speta : Sunt mutat la cerere intr-o localitate, e clar ca nu primesc compensatie de chirie. Apoi, sunt mutat in interesul serviciului in alta localitate, iar dupa un anumit timp (o luna, un an, doi ani) sunt mutat in interesul serviciului in localitatea initiala unde am fost mutat la cerere. Acum pot beneficia de compensatie de chirie? Cei de la SRU spun ca nu .... ca se ia prima sosire in acea localitate. HG. nu spune asa ci sa indeplinesti urmatoarele: mutat in interesul serviciului in localitatea unde isi are sediul unitatea la care iti desfasori activitatea, sa nu detii locuinta acolo s. a. m. d.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Elvis

Nu primesti chirie deoarece in localitatea respectiva ai fost mutat la cerere.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciprith

La intrarea in sistem am muncit la un PPC unde am beneficiat de chirie. M-am mutat la cerere la politia municipiului resedinta de judet, unde am si domiciliu, si bineinteles nu am mai luat chirie. Dupa cativa ani am fost numit la un serviciu din cadrul ipj care se afla  tot in municipiul resedinta de judet si am facut un raport prin care am explicat situatia mea si am cerut sa mi se comunice daca beneficiez de indemnizatia de chirie. Raspunsul a fost ca beneficiez de indemnizatie pentru ca am fost numit in interesul serviciului. La ora actuala beneficiez de indemnizatie de peste 3 ani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use and Privacy Policy.